Názor k článku Odpovědi na nejčastější otázky kolem CentOS Stream: co se přesně děje? od Jiří Eischmann - Já nechci dělat z Red Hatu nějakého mesiáše....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 12. 2020 16:47

    Jiří Eischmann

    Já nechci dělat z Red Hatu nějakého mesiáše. Samozřejmě, že to nedělal jen z nějakého nezištného důvodu. Bohužel ta očekávání, s kterými se do toho šlo, se nenaplnila.

    Je asi lhostejné, jestli ta komunita byla zajímavá kvůli konverzi na RHEL, nebo jestli kvůli široké základně dobrovolných testerů.

    Řekl bych, že ani jedno. První věc se zdá jako logická, v reálu k ní moc nedocházelo. A že by Red Hat něco očekával od uživatelů z pohledu testování? Jaký by to dávalo smysl? RHEL má po světě miliony instancí, toho feedbacku dokážeme od zákazníků posbírat víc než dost a doteď dřív, než by to bylo od uživatelů CentOSu. Na CentOS 7 sbíral ABRT informace o pádech, ale na rozdíl od Fedory se to moc neujalo, takže v CentOS 8 už to ani není. My máme na starosti čtyři subsystémy se stovkami balíčků a za těch 6 let, co jsem u týmu, jsme feedback z CentOSu využili, když ne vůbec, tak naprosto minimálně.

    Faktum je, že část této komunity se cítila spokojená z toho, že se rádi podělí o své zkušenosti výměnou za klon RHEL.

    Mluvíte o komunitě CentOSu jako o nějaké aktivní entitě. Realita byla ovšem taková, že až na velmi úzkou skupinu aktivních přispěvatelů (téměř jen jednotky lidí) to byla veskrze pasivní uživatelská komunita, která chtěla jediné: identický klon RHELu zdarma, víc ji nezajímalo.

    Když Red Hat zaštítil CentOS, plány byly veliké: rozjedou se nejrůznější SIGy, které na CentOSu budou vytvářet specializované verze a tak se bude celá platforma obohacovat. Nerealizovalo se z toho prakticky nic. Ukázalo se, že čekat něco takového od komunity, kde drtivá většina lidí jen pasivně přijímá to, o co jim jde - klon RHELu zdarma, bylo prostě naivní.

    Myslím si, že možná největší zklamání to bylo pro aktivní přispěvatele do CentOSu, které už očividně moc nebavilo jen rekompilovat RHEL a mysleli si, že spolupráce s Red Hatem jim rozváže ruce k něčemu jinému.

    V komentářích se také neustále opakuje, že Red Hat něco komunitě vnutil. Já u těch diskusí nebyl, ale jak ty lidi znám a když vidím, jak se k tomu vyjadřují dlouholetí přispěvatelé, kteří pro Red Hat nepracují, si myslím, že ti aktivní lidi cestou CentOS Streamu chtěli jít, protože jim to konečně dává možnost se podílet na vývoji systému, nejen prostě rekompilovat. O takové možnosti mi básnil Karanbir už před 8 lety. Počítám, že ukončení CentOS 8 vnímají kontrovezně. Nicméně jak psal Karsten Wade, který tenkrát zaštítění CentOSu v Red Hatu domluvil, kdyby měli dvojnásobný rozpočet, tak proč ne, ale pokud je stejný a mají si vybrat mezi Streamem a klasickým CentOSem, tak volí Stream.

    Kdo se cítí podveden, je především ta uživatelská základna, která doposud jen pasivně přijímala. Možná to pro ni bude probuzení, že životaschopné open-source projekty potřebují víc, než jen masu uživatelů. A ne, že by ti uživatelé neměli prostředky. Jsou mezi nimi společnosti s miliardovými příjmy. Uvidíme, jak se povede Rocky Linuxu. Fandím mu, ale na základě zkušeností se CentOSem jsem spíše skeptický.