@Jiří Eischmann
Díky za odpověď. V podstatě to všechno chápu a nezpochybňuji to. Vy vidíte tu realizační stránku - tedy, že CentOS musí někdo sestavovat a být z něčeho naživu. To je jasné.
Já hovořím víc o té druhé stránce, protože mi přijde, že uživatele - pasivní konzumenty - hodnotíte čistou nulou. Asi z pohledu čísel to tak je. Jenže ona by ta "aktivní" komunita neexistovala bez té pasivní et vice versa.
Co nejsem schopný vyčíslit - a možná ani RedHat není - je to jak moc se synergický efekt promítal do úspěchu RedHatu. Mnohé firmy užívají kombinaci CentOS a RHEL serverů - což je možná trochu podlé, protože kombinují výhody podpory a zároveň ředí platby. Změnou v CentOS může klidně dojít k tomu, že se překročí nevyjadřitelná hranice únosnosti - prostě ty firmy chtějí RHEL (nebo blízký klon) a po novu jim to prostě nevyjde finančně. V při takovémto veletoči ale přijde reset v rozhodování. Zatímco ještě loni přemýšleli o tom, jestli se jim to vyplatí a jaký mix RHEL / CentOS si namíchají, letos už se na stole objeví další otázka: jakou máme jinou alternativu? Dopady uvidíme, určitě na to RedHat taky pomyslel a má své prognózy.
V neposlední řadě je tu otázka dobrého jména. Jakkoliv Vy zevnitř vidíte reálie jinak - např. to, že RedHat v podstatě pomohl aktivní komunitě dostat se k lepší, tvůrčí práci, tak zvenčí se na to díváme jinak. Vstup RH do CentOSU zvedl jeho "akcie". Přechod na Stream je srazil, a podle mě - ve vnímání lidí dokonce pod úroveň před rokem 2014.
Způsobů, jak z toho vyjít s posíleným goodwillem by se asi našlo víc (nebudu opakovat, co tu kdo kdy napsal), ale všechny mají jedno společné: osmička měla dojet ve starých kolejích. To se podle mě se silou, jakou RH disponuje, mělo dát udělat, aniž by to stálo astronomické peníze. Ono by vlnu nevole vzedmulo i ohlášení, že devítka už nebude, ale mělo by to mnohem menší následky.
Nikdo už to nikdy nezjistíme, možná trochu opisem tím, jak velké procento uživatelů zůstane na Streamu a kolik se odlije k existujícím či vznikajícím alternativám.
Ještě na konec - z hlediska řízení firmy je to načasování správné. Kdyby to RedHat udělal "správňácky" před vydáním RHEL 9, mohlo by se to přímo odrazit v prodejích. Takto se dal trhu čas, aby změnu absorboval. Ať už to bude mít vliv pozitivní či negativní, neprojeví se na obratu skokově. To je samozřejmě pro firmu (i pro životnost jejího vedení) zdravé.