Microsoft ve Windows 10 April Update (duben 2018) změnil výchozí stav tunelovacího protokolu 6to4 (https://www.neowin.net/news/microsoft-details-features-being-removed-or-deprecated-in-the-windows-10-april-2018-update). Zatímco dříve byl povolen a uživatel jej mohl zakázat, dnes je zakázán a uživatel jej může povolit.
Uživatelé, jak známo, výchozí stav služeb málokdy mění (zvlášť na Windows).
Přímým dopadem posledního updatu Windows je propad provozu pomocí 6to4 v Google statistikách až na nulu.
6to4 je mrtvá technologie a CZ.NIC může pomalu přestat podporovat i tu.
Kdo má veřejnou IPv4 adresu a postrádá IPv6, může si zařídit tunel od HE.net, dostane za to lepší službu.
Tunely a dalsi "prechodove mechanismy" jako 6to4, NAT64 apod. jsou SKODLIVE a se znacnou mirou efektivity sabotuji masivnejsi nativni nasazovani IPv6 diky omezovani tlaku na ty, co by meli ve svych sitich a ve sve infrastrukture delat realny deployment. Jediny akceptovatelny prechodovy mechanismus je dual stack.
NAT64 neni slodlivy. NAT64 (v rozsirene podobe 464XLAT) umoznuje masivne nasadit IPv6-only site, ktere ale zaroven neztrati pristup do vetsiny IPv4-only sveta.
Dual-stack je dulezity spolu s verejnou IPv4 adresou zejmena pro narocnejsi zakazniky a mel by byt dostupny (klidne za priplatek). Pokud je nekdo za CGNATem, tak klidne muze byt za nejakym jinym prechodovym mechanismem, napr. lw6o4, MAP-E, nebo v nejhorsim pripade DS-Lite, a sluzba pro nej bude vykazovat podobnou kvalitu.
Ultimatnim resenim je mit celou cestu IPv6-only, ale k tomu asi v nejblizsich dvou petiletkach nedojdeme.
Obavam se, ze NIC usiluje leda tak o zpusob, jak utratit co nejvic penez. Jinak tunely sou nesmysl, ISPk by mel provozovat ipv6 a k tomu router, kterej umi routovat ::ffff:... (= ma 1+ port nativni Ipv4 konektivity)
Ovsem ... tady nastava trochu problem, protoze bud by musel jak ISP tak potazmo vsechny DNSka jeho klientu fejkovat odpovedi tam, kde prijde jen A ... nebo, coz je podle me jedina spravna cesta, by tohle mel delat system (protoze ten vi nejlip, ze 4kovou sit nema) - tzn vymenit 4kovou odpoved za 6tku a tu predlozit aplikaci. Coz je ovsem zas problem u aplikaci ... ktery nevyuzivaji resolv systemu, ale delaj si to samy.
Překlad není universálním řešením, někdy nefunguje právě proto, že není transparentním.
Jestli chce Cz.Nic utratit peníze (tak jako doteď za tunely), může dělat konec tunelu 4 v 6, poskytovatelé připojení se starosti o 4ku rádi zbaví (za případného přenechání malé části peněz od uživatelů). V blbém Mikrotiku za 400 by takový tunel nemělo být problémem nakonfigurovat (aťto poskytovatelem, nebo zkušenějším uživatelem, vyjde to jednodušeji než zavedení DS-Lite). Koneckonců v tom vidím koncepční řešení, kdy přestup do čtyřkové sítě bude zajišťovat jako službu pár uzlů, které se s úbytkem 4 budou zmenšovat až na zbytkový provoz, protože 4 asi nikdy úplně nevymizí.