mam za sebou neco podobneho ;-)
T420s
- 2x4GB => 2x8GB
- HDD => SSD 512GB
- origo LCD 1600x900 TN na LVDS => FullHD IPS pres eDP=>LVDS prevodnik
- Wifi N a separatni BT2.1 => Wifi AC s BT4 (s flashnutim upraveneho BIOSu s Whitelistem)
- WWAN 3G => WWAN LTE Cat4
- origo/optional SD ctecka do ExpressCard
- druha baterka do UltraBay slotu (misto DVD)
T430s - to same jako s T420s +:
- vymena klavesnice za predchozi 7radou (vcetne palmrestu z T420s)
- krome upraveneho BIOSu kvuli Wifi zaroven flashnut upravenej EC FW pro klavesnici
X230 - to co navic u T430s (palmrest z X220)
ad upravenej BIOS:
- u T420s byl potreba hledat na forech konkretni upravenej BIOS
- u T430s i X230 je k dispozici nastroj a live iso co primo upravi stock BIOS a EC
(krome WLAN whitelistu pridava i AdvancedMenu a zablokuje IntelME)
Ten whitelisting u Lenovo je svinstvo, ale také by s tím šlo něco udělat https://www.techinferno.com/index.php?/topic/12232-lenovo-thinkpad-x240-unlocked-bios-menu-wlan-wi-fi-whitelist-mod/
Já mám doma T420i, a přemýšlel jsem nad podobným. RAM jsem rozšířil na 12GB, vyměnil baterii za větší (s Panasonic články) a na takové ty domácí úkoly, brouzdání po bytě, nastavování domácích zařízení a na dovolenou (backup fotek, objednávání vstupenek atp.) je naprosto dostačující. Kromě displeje, ten je opravdu docela hrozný. Rozlišení by mi stačilo, ale barevné podání a pozorovací úhly jsou celkem otřes. Ale zatím jsem se nedokopal k tomu utrácet za nový panel a měnit, při tom mém využití se mi to nezdá prioritní.
Tak já se taky přidám :) Od cca r.2013 mám Elitebook 820 G1, postupně v něm přibyla RAM, SSD, displej jsem vyměnil z G3 verze - teď mám tedy místo 768p sráče docela pěkný IPS FullHD. Baterii mám za tu dobu už snad čtvrtou, origo vydržela nejdýl, ale teď už se finančně nevyplatí, tak jedu čínské sráče.
Dokonce jsem zašel tak daleko, že jsem z Polska objednal základovku do G2. Protože dua G1-G2 a G3-G4 mají stejné šasi a rozvržení konektorů, měl jsem tak místo základní i5 tu nejvyšší i7. Bohužel deska časem chcípla, a teď jedu na původní i5.
Nemám absolutně žádný důvod k upgradu, k tomuhle kousku jsem tak přirostl, že jsem za celou dobu nebyl schopen najít žádný jiný notebook, u kterého bych pracoval tak efektivně, jako na tomhle. Hlavně ten touchpad je naprosto boží, vůbec nemám v práci přes den potřebu šáhnout na myš.
Až definitivně chcípne, nevím co koupím pak - zřejmě zkusím koupit G4 repas, případně nějakou tu novější generaci Elitebooku 820/830. Bohužel, s každou generací to jde víc a víc do kopru - tady mám MiniPCIe, M2, SATA, 2 RAM sloty, DP+VGA, a to všechno v 12 palcích. Navíc všechno snadno servisovatelné, k základovce a HW se dostanete jedním hmatem po sundání celého zadního hořčíkového krytu.
Ty novější 820/830 už jsou bohužel šroubované, ubývá konektorů jak vně, tak uvnitř - opravdu nevím, na jakém moderním 12'' bych mohl mít jak M.2 SSD na systém, tak 2,5'' SATA klasický HDD na data. (myslím zároveň)
Díky za pěkný článek. Taky udržuju při životě starší Thinkpad X220 - pro mne poslední notebook s klasickým rozložením klávesnice :-(. Baterii mám asi třetí, dále jsem rozšířil RAM na 16 GB (2x 8 GB) a mSATA SSD 512 GB. Pro mé účely - webový prohlížeč, příkazový řádek, slicer, občas nějaké čmárání ve FreeCADu, ... mi zatím stačí. A kdyby se někdy polámal, tak jsem před pár lety koupil druhý kus :-)
Taky diky za clanek. S tim skalovanim jsem zazil neco podobneho kdyz jsem prechazel ze stareho notebooku 1366x768 na aktualnich 1920x1080 - skoncil jsem take u ponechani skalovani na 100% a zvetseni pisma a plna spokojenost.
Co se tyce 8GB RAM to je jeste dobre, ja ted resim jiny starsi notebook jeste s Core2DUO ktery muze mit 8GB RAM, ale nedaji se uz rozumne sehnat. A 4GB uz je fakt malo...
Pod stromek jsem si koupil Framework notebook, natopoval jsem konfiguraci, takže tam mám i7-1165g7, 64 GB RAM, 1 TB SSD a snad minimálně dalších X let nebudu muset notebook řešit. Je to navržené na upgrade všeho v domácích podmínkách od touchpadu, přes motherboard až po display. Dávají k tomu i moc roztomilý šroubovák a na webu jsou návody na výměnu dílů. Je tam i oficiální podpora Linuxu, takže po instalaci Fedory 35 tam fungovalo všechno včetně čtečky otisků prstů. Proti mému současnému HP to je neuvěřitelná lahoda, že člověk může jít na podporu výrobce, zmínit Linux a nedostane se mu generické odpovědi, že Linux není mezi podporovanými systémy. A to třeba u mého HP Spectre by pomohla jen volba v BIOSu na vypnutí VMD, kterou tam mají jinak snad všichni a i na Windows to blokuje upgrade na většinu SSDček.
Bolo by to krásne, keby bola k dispozícii príčetná neodrbaná klávesnica. Tzn. samostatné Home/End/Ins/Del/PgUp/PgDn. Cez toto u mňa, čo sa týka mašiny na robotu na nejde vlak (ďalší ťažko stráviteľný regres sú potom z môjho pohľadu chiclety s čoraz menším zdvihom). Zatiaľ z tohoto dôvodu zostávam pri letitom Latitude E6430 (i7 3720QM, 16 GB RAM, 1 TB SSD).
Z aktuálnych mám vcelku pozitívnu skúsenosť s ryzenovými ThinkPadmi E14 (súčasná gen3 má už aj IPS s príčetným jasom, gen2 mala pomer cena/výkon tiež ok, akurát nebola s ~250 nit displejom moc použiteľná na robotu vonku).
Ja som chcel vyslovene 15". Vsetko pod tuto velkost je pre mna nudzovka a neviem to pouzivat dlhdobejsie alebo ako sekundarny monitor.
Je to moj hlavny pracovny stroj. Cela firma fungujeme na notebookoch. Ma to svoje plusy ale aj minusy.
Lenovo v 15" prevedeni ponuka AMD len v nizsich verziach. Dell vobec ale ten mava v porovnatelnej serii horsie standardne LCD, tak mi ostalo len HP.
Potesilo/presvedcilo ma pouzite 400 nit low power LCD(pred tym to bolo na urovni Dell a jedine Lenovo malo slusny zakald). Plus dva RAM sloty.
Hned sa robil upgrade na 2x16GB RAM(povodne 2x8GB). Dual rank 2Rx8 3200MHz s nijak uzasnym casovanim CL22 ale malo by to byt lepsie ako povodne 1Rx16.
Trochu skoda Realtek wifi (nevedel som, co tam bude. Skoro nikde to nieje uvadzane a na jednom webe bol spominany Intel). Prinajhorsom ju vymenim(mala vyhoda oproti Intelu, kde sa wifi neda vymenit ale zato je tam 100% Intel). Plus SSD WD SN530. Ktovie ci je to standard vybava alebo dosledok nedostatkov.
Co mi trochu vadi je umiestnenie USB-C portov v strede na pravej strane. Ak sa pouzivaju na nabijanie(pribalena USB-C nabijacka, ma aj kalsicky nabijaci port), tak mi trochu vadi kabel. Blizsie k zadnemu okraju by to bolo lepsie(prehodit s HDMI alebo aj s USB-A konektorom). Ideal mat po jednom na oboch stranch ale o tom mozem snivat.
Prasklé plasty se mi zatím vždy podařilo opravit takto:
Pokud je dohledám, tak je poslepuji vteřinovým lepidlem. Potom si do stříkačky nasypu trochu jedlé sody (jemný prášek), přisypu do míst, kde chci plast zpevnit (poklepávám na stříkačku), a zakápnu kapkou vteřinového lepidla. Během chvilky to ztvrdne a je to dost pevné, aby šla přidat další vrstva.
Ze sody a vteřinového lepidla jde vystavět i celý nový kus "plastu" kolem těch závitových vložek, pokud se nepodaří dohledat prasklé kousky.
"Úplně nesdílím takové to: Před třemi měsíci jsem si koupil Macbook s M1, ale teď vyšel Macbook s M1 Pro, je to boží, hned objednávám!"
Trošku vedľa, applisti sú ľudia, čo majú ten istý notebook dlho. Sám mám macbook pro mid 2014, rozlíšenie obrazovky má skvelé, procesor aj na dnešné pomery dobre stíha. Len už tentoročný macOs monterey preň nie je. Na macos big sur mi ešte ostávajú dva roky bezpečnostných záplat a potom na macbook dám asi gentoo, pričom macos pôjde do virtuálky.
Na rýpanie sa v počítači som si kúpil sadu štroubovákov z iFixit, vymenil som batérku, odprašnil, prepastoval a je ako nový. Udržiava sa ľahšie, než thinkpad, len v ňom nevymením ramky ani procesor. Ale tie som kúpil naschval tak, aby mi počítač výkonnostne vydržal.
To nebylo myšleno jako nějaký útok na applisty, ale prostě kolem nového procesoru od Applu byl v poslední době celkem hype a mám kolem sebe pár lidí, kteří hned museli mít Macbook s M1 a za pár měsíců zase museli mít Macbook s M1 Pro a jsou to často lidi, kteří vám v dalším tweetu píšou o tom, jak je potřeba chránit životní prostředí.
Macbooky mají určitě nadprůměrnou životnost, ale jak sám píšete, mají tu životnost řízenou softwarovou podporou, která je 8 let a to je IMHO pořád málo. My máme po rodině hned několik ThinkPadů, které už tento věk s přehledem překračují a pořád slouží.
Na macOs je to od modelu. Každý model ma updaty na novú verziu operačného systému 8 rokov. (nová verzia vychádza každý rok) Potom 3 roky bezpečnostné updaty, to je 11 rokov od kúpy. T.J. nestane sa, že by človek kúpil hardvér v nesprávnej fáze životného cyklu operačného systému, kedy starý Os už je podporovaný krátko a nový už nie je. Nevravím, že je to lepšie, alebo horšie, ale je to tak.
Neoficiálne ide rozbehnúť novší operačný systém na nepodporovaných zariadeniach, len je riziko, že nepôjde všetko tak, ako má.
No neviem neviem.
Macbook Pro late 2011, posledná dostupná verzia macos 10.13 ktorá má ukončenú podporu už rok (teda nazvime to mekovsky "late 2020". To je 9 rokov aj keby to kúpil človek v deň vydania.
Naprotim tomu W10 má nejaké HW požiadavky, ale stroje od roku 2006-7 to viac menej aspoň teoreticky môžu spĺňať, takže podpora do 2024 je 18 rokov (2x mac).
To IMHO nebude tak horúce:
V pozitívnom prípade to bude obdobné ako s Intel Core 1. a 2. gen pri nástupe Win10. Na väčšine tých starších mašín boli a dodnes sú funkčné, vrátane aktualizácií. Na menšej časti boli potrebné nejaké manuálne tweaky (obvykle vynútiť zotrvanie konkrétnej verzie ovládača grafiky resp. úplne potlačiť aktualizáciu ovládačov, ideálne tak, aby to prežilo aj feature upgr. a rôzne tvrdohlavé pokusy MS nerešpektovať to).
To samozřejmě ano, ale Macbook si snad kupuju s tím, abych na něm provozoval macOS. Když tam po x letech hodíte uživateli úplně jiný operační systém, protože ten stávající už nedostává aktualizace, je to lepší než ho vyhodit, ale nadšený z toho asi nebude.
Na čerstvě koupený ThinkPad T400s jsem si v roce 2009 nainstaloval Fedoru a tu tam po 12 letech má máti pořád a ještě několik let bude. O takové kontinuitě se bavím. Ne, že bych za ní musel dojít a říct jí, že jí tam budu muset dát (třeba) Windows, protože podporovaná Fedora už na tom nepoběží.
Jeden nemenovaný programátor, čo napísal kernel k operačnému systému ako hobby, prevádzkoval linux na macbooku air. Mal tam macOs k dispozícií, no nevyužil ho. Ja som si tiež kúpil macbook, s tým, že na ňom budem prevádzkovať linux. No zistil som, že pribalený operačný systém je tiež použiteľný.
To, že vo vašej redhaťáckej bubline je možné zohnať obstojný thinkpad bez licencie windows je tiež skôr výnimka, než pravidlo. Ja keď som kupoval thinkpad bez os, tak som mal k dispozící len thinkpad edge E330, už vtedy mal smiešne parametre, náhradné diely som zháňal pol roka cez ebay v taliansku a drží po kope len silou vôle.
9. 12. 2021, 18:02 editováno autorem komentáře
Je to skutečně ta čtyřková generace, tedy T440? Protože u ní jsem nenašel na Internetu žádnou referenci, že by fungovala s 16 GB RAM (konkrétně T440 má 4 GB připájené a až 8 GB se dá dostat do DIMM). Už u X250 se dá dočíst, že funguje s 16 GB RAM, ač oficiálně umí jen 8. Nicméně u X240 jsem nic takového nenašel. Naopak lidi píší, že to nefunguje.
Ten Thinkpad ma ted muj bracha, ale poslal mi foto. Mate pravdu, je to T450s (ma 4GB on board + 16GB SO-DIMM) a ne T440 (jak jsem si pamatoval). S CPU Haswell (Intel Core i5-4300U) jsem mel jiny notebook HP EliteBook 840G1 a ten ma 2 RAM sloty (osazeno 2x8GB). V tomhle jsou HP profi notebooky o neco flexibilnejsi. (ProBook a EliteBook)
Thinkpady jsou evergreen. Začínal jsem na IBM T20, přes T60, T61p (více kusů, mřely na GPU :( ), až jsem dospěl k aktuální W520.
Vždycky když vidím, jak si někdo kupuje nový "levný" notebook (=něco jako Atom nebo Celeron, 4-8GB RAM, 32GB eMMC co se zaplní prvními updaty po okraj) a po týdnu nadává a žádá mě o radu, co s tím, radím ten šrot vrátit, koupit repasovaného Thinkpada za polovinu peněz, strčit do něj SSD a užívat si daleko vyšší použitelnosti.
Jen u těch ženckých naráží, že se jim Thinkpady nelíbí :(
Jako hlavní stroj používám Thinkpad W520 s pár nezbytnými vylepšeními, a i pro náročnější práci nezaostává nijak za současnými stroji:
- 1920x1080 LCD B156HW01
- CPU/GPU samozřejmě přepastované, vyčištěné chlazení
- 32GB DDR3L RAM (ano, potvrzuji, že s DDR3L funguje, i když by neměl)
- 1TB SATA SSD, 240GB mSATA SSD
- BIOS se zrušeným whitelistem na WLAN
- Intel 7260AC v PCI-Express slotu
- 56Wh druhovýrobní baterie od Avacomu (naprostá spokojenost)
- Windows 7 Pro (dost zásadní - desítky jedou, ale sedmičky frčí.. a v Linuxu pořád není optimální nVidia Optimus.)
W530 jsem nechtěl - musel bych si do něj transplantovat klávesnicu z **20 řady, flashovat embedded controller a sáhodlouze to ladit.
Na lightweight přenášení mám ještě T430 s aplikovaným 1vyrain BIOS patchem pro zrušení ME a pro zpřístupnění Advanced Menu. V terénu zpravidla nepíšu nic delšího, chiclet klávesnice mě tolik neotravuje, když na ní nepotřebuju pracovat dlouho.
Když to srovnám s firemním HP ZBookem s i7-8650U, ten má sice hrubý výkon o dost vyšší, ale každou chvilku CPU throttluje do té míry, že reálný požitek z práce je stejný či lehce nižší (v porovnání s Thinkpadem).
BTW: v T420s/T430s co sem psal nahore, mam B140HAN01.3
ad W530 - pokud to ma jak T430/X230, tak flashnout EC ano, ale salodlouze ladit nic nebylo treba, pouze zaslepit 1 kontakt na flex kabelu
Ta RAM by dost možná šla upgradovat. Jednou jsem si u staršího notebooku (kupováno 2012, notebook i CPU snad z 2011) postěžoval na 8GiB limit, a kolega mi poradil, že se mám vykašlat na specifikace desky, podstatné je, co podporuje CPU – stejně memory controller je v CPU. Tak jsem našel, že ta Sandy Bridge podporovala až 16GiB (podle Intel Atom), zkusil jsem, a fungovalo to. Podobná věc mi fungovala i později na Kaby Lake. Vidle by do toho mohlo hodit případné ECC, kde hraje deska a BIOS větší roli.
Neznám značení Lenova (u některých výrobců jeden model má často spoustu různých konfigurací, a tím i různá CPU), ale podle https://support.lenovo.com/cz/en/solutions/pd100260-detailed-specifications-thinkpad-x240 to na první pohled vypadá, že tam máte jeden ze čtyř procesorů od Intelu (Intel i? 4??0U), a když jsem se na všechny čtyři podíval na Intel Ark, viděl jsem tam podporu až 16 GiB. Z toho bych tipoval, že by to jelo. Podle té stránky to taky vypadá, že notebook neumí ECC, takže podpora ze strany desky fakt nejspíš bude záležitostí drátů k CPU.
Samozřejmě je na Vás, jestli chcete kupovat větší RAM a zkoušet, jestli to opravdu funguje.
Je tam 16 GB, ale na dvou kanálech. Nikde tedy není specifikovaná maximální pamět na kanál, ale vzhledem k tomu, že modely se stejným CPU a dvěma kanály umí 16 GB a o X240 se všude píše, že umí jen 8 GB, protože má jeden kanál a procesor neumí víc jak 8 GB na kanál, tipoval bych, že jde pouze 2x8 a ne 1x16. Kdyby se mi někdy ta paměť dostala pod ruku, vyzkouším to, ale IMHO je ta šance tak malá, že mi to za shánění nestojí.
nemáte prosím někdo zkušenost s upgradem displaye u w540 (541/t540)?
vlastním nedlouho w540 ve velmi dobrém stavu, ale trápí mě mizerný fullHD TN display. Zvažuji buď jednodušší výměnu pouze zobrazovače za fullHD IPS, lépe však 3K WQXGA+ 2550x1600 IPS a to včetně kabelu 40pin.
Prosím o radu jaký kabel/redukci 30pin>40pin koupit a kde nejlépe. Případně i diplay. U nás již patrně neseženu a nemám moc zkušeností s nákupem komponent v cizině. Někde jsem četl, že zrovna ten kabel s číny vydrží rok dva a jde do kopru.
Dík za Vaše případné zkušenosti.
8. 12. 2021, 10:26 editováno autorem komentáře
S tim touchpadem nemohou souhlasit. Vim, ze se to v RH hodne resilo mezi lidma, kdyz lide zacali dostavat prvni notebooky s touchpadem bez tlacitek, sam jsem dostal t440s, ale jak si clovek zvykne pouzivat jeden, dva nebo tri prsty a klikat na cele plose, tak uz neni cesta zpet. Pozdeji jsem dostal t470s a ted mam v jine firme P1, ktere uz maji tlacitka (to by nevadilo), ale nemaji celoklikaci touchpad a to me hrozne stve, protoze se to neda pouzivat stejne pohodlne jako touchpad na t440s a musej se pouzivat tlacitka. Za me je to krok zpet.
Proti kvalitnímu beztlačítkovému touchpadu nic nemám. Sám ho na XPS13 k velké spokojenosti používám. Ale ten v X240 byl čirá tragédie: špatná citlivost, špatný "mačkací" mechanismus... Rád jsem se vrátil k tomu s tlačítky. Ten touchpad s tlačítky umí multitouch úplně stejně a pro toho, kdo používá trackpoint, je to podstatně lepší.
Mám za sebou i trošku drsnější upgrade T420 s i5 2520M, 8 GB RAM a 1366x768 TN panelem.
Šestičlánkový akumulátor, se kterým jsem to koupil, pořád drží cca hodinu a půl, takže jeho náhradu jsem řešil až relativně nedávno, jelikož teď bývám s ntb velkou část dne mimo dosah zásuvek. Na doporučení jsem šel do devítičlánku od Avacomu. Zatím brzo soudit, ale prozatím to vypadá dobře a v kombinaci s původním akumulátorem vydržím od dopoledne do večera přerušovaného provozu, což stačí.
500 GB HDD -> 500 GB SSD, původní disk šel do UltraBaye místo optické mechaniky.
8 GB RAM -> (prozatím) 12 GB RAM
Přeflashování UEFI Corebootem (což byl celkem risk, jelikož potřebuju dualboot s Win, ale nakonec to, až na menší problémy, jde s W8.1 používat)
Následně i5 2520M -> i7 3632QM, což byl důvod Corebootu.
Díky této čínské věci náhrada původního a naprosto otřesného 768p TN panelu za FHD IPS od Samsungu. Výsledek mě v pozitivním slova smyslu naprosto šokoval. Těžko to nacpat do fotek, ale třeba z úhlu je to hodně dobře patrné. Čínský bazmek drží už rok a snad ještě nějakou dobu vydrží, v nejhorším mám v záloze staré LCD.
Výhledově pak mám v plánu ještě výměnu silně ošoupané klávesnice a náhradu 3G modulu za 4G (3G se ovšem stále chytá, což mi ve spojitosti s jeho vypínáním připadá zajímavé).
3G v těchto dnech definitivně končí - včera ho TMO vypnul v Praze; VF má 3G vyplé už půl roku a O2 zbývá už jen velmi málo BTS.
Klidně si nechám pak poradit 4G WWAN modul fungující s ThinkPadem - mám tam teď Ericsson (2G/3G) a byl jeden z mála, který nakonec fungoval (měl jsem i Dell Broadband a Sierru, ale ani jeden jsem nerozchodil)
nejsem si jistej jestli BIOS s whitelist je potreba i na WWAN (mel sem ho uz kvuli Wifi), ale mel sem v T420s a pak T430s: Quactel EC25-E, pred par dny sem poridil k AndroidRadiu Quactel EC25-EUX, oba fungujou v Xubuntu 20.04 out-of-box (ten EC25-E sem mel uz od Xubuntu 16.04) ...