Jasná nekalá obchodní praktika, aby se cena opticky dostala pod $200. Těch $206 v předprodeji je stále víc než těch neustále dokola omílaných $200 max koncové ceny. Nemyslel jsem si, že NIC.cz může klesnout takto hluboko. Přes 5000 Kč za ARM router opravdu nedám. Předobjednávku jsem zrušil. Pokud NIC.cz dodrží slovo a dá k dispozici dokumentaci (je to přece open hardware jak neustále dokola trvrdili), tak se ihned uvidí, jak si toto cení v Číně. Osobně sponzoruji velké množství Open SW/HW projektů, ale tady ta cena je nastavena naprosto mimo.
Z jakeho zakona v ktere zemi? On je nejaky mezinarodni zakon pro uvadeni ceny vcetne DPH? Vis ze pokud nepodnikaji na uzemi CR tak muzou ukazat dlouhy nos? A nebo pokud podnikaji tak kdyz to posle uplne jiny subjekt treba od te same firmy z UK ze ceska pobocka muze ukazat dlouhy nos? Tak se to dela. Jejda. Nejak nam ty pupkacske zakony kdesi pod nemeckem a ukrajinou nefunguji ze?
Psal jsem jim dotaz, jestli by se nedalo přispět v korunách - mám pocit, že je celkem kravina dvakrát platit za převod Kč-$ (nejde mi o to, abych ušetřil, jen bych rád minimalizoval celkové ztráty na převod).
Dotaz na shipping za 27 $, když by mi stačil tramvajing za 24 Kč, jsem přidal.
Zatím obojí bez odpovědi...
Děkuji p. Filipovi za odpověď, to dává docela smysl.
Nechápu jak odhadnul kdo je nastrčený dárce. Ale chápu logiku obvinění.
Vytvoří crowdfoudingová kampaň, na ní bude spousta falešných přispívatelů. Vytváří se tím u lidí falešný pocit, že té myšlence tolik lidí věří a že zboží\služba je tak dobrá a chtěná. Takže lidé jsou motivováni se také přidat.
Přeci je na outsidery lidé moc nesází. Je to prostě jen způsob reklamy
Zkoušel jste někdy na Mikrotiku něco malinko pokročilejšího, než na něm nastavit DHCP? Něco... řekněme třeba automatické stahování konfigurace, když těch krabiček máte více? třeba že to neumí ověřit, že to stahlo po http soubor celý? Jako že v půlce stahování z něj vyškubnete kabel a on napíše success? že to nemá jedinou hashovací funkci? Že z toho nedostanete přesnou velikost souboru? Již půl roku na mikrotikách děláme jeden projekt a byla to hodně špatná volba...
Protoze MS Office.
Byl tady jeden takovy milovnik tucnaku, co tvrdil ze Libre Office je lepsi - jenze chlapec dopadl velmi spatne, ten jeho Libre Office nedokazal otevrit korektne jediny soubor v Excelu :-)
Holt to bylo o neco slozitejsi nez jen tabulka - byla tam makra a vb skripty.
A proč ty krabičky neodesílají konfiguraci samy? Dovedou to přes zabezpečený spojení skrz e-mail tftp a https.
Neúplný nedotažený nebo neodeslaný soubor já poznám velmi snadno. Musí se jít na to chytře přes jednoduchý fígl. Občas nechám stahovat routerboard velký soubory na USB Flash disk, největší bylo iso Kali Linuxu. Mám to vychytaný, že pokud se soubor nestáhne celý, tak mikrotik ho stáhne znova a taky automaticky.
Vadný balíček konfigurace se pozná snadno, jelikož jde nastavit heslo pro otevření.
Co mi vadí je, že neumí v současnosti streamování DVB-T do stítě (mají lepší ochranu před hackem systému pro vlastní úpravy). To OpenWRT umí.
Říkám si copak to je asi za půlroční projekt, že si s tím nevíte rady. Za peníze bych třeba poradil.
Tak jeste jeden faktickej:
http://www.root.cz/clanky/da-se-jeste-zit-bez-systemd/nazory/710608/
http://www.root.cz/clanky/da-se-jeste-zit-bez-systemd/nazory/710413/
http://www.root.cz/zpravicky/10-tb-pevny-disk-od-hgst-se-specialnim-zapisem/547529/
http://www.root.cz/zpravicky/system-76-oryx-pro-nejvykonnejsi-notebook-s-linuxem/637438/
http://www.root.cz/clanky/da-se-jeste-zit-bez-systemd/nazory/710448/
http://www.root.cz/clanky/da-se-jeste-zit-bez-systemd/nazory/710594/
http://www.root.cz/clanky/da-se-jeste-zit-bez-systemd/nazory/711282/
http://www.root.cz/zpravicky/prohlizec-vivaldi-nastupce-klasicke-opery-uvolnil-betaverzi/637886/
http://www.root.cz/clanky/da-se-jeste-zit-bez-systemd/nazory/711282/
Jde spíš o to, že ty krabičky pak budou v desítkách, spíš až stovkách rozmístěny po celé republice.
Zamýšlené chování bylo, že v případě potřeby jakékoliv změny něčeho nahrajeme na svůj server RSC s púříkazy pro aktualizaci a mikrotik si to poolingem stahne. Řešení co projde snad čímkoliv co si nějaký ISP usmyslí, nevyžaduje veřejnou IP, VPN apod. Problém, že nikdy nevíme, zda se to stahlo celé. Nemůžeme ani ověřit velikost staženého souboru, protože z toho nedostanete nic přesnějšího, než 3.4 Kb, nespočtete hash, protože to prostě neumí... Vaše řešení co tvrdíte by mě zajímalo. Nebo si schválně u obyčejného příkazu fetch zkuste vyškubnout v půlce souboru všechny kabely z mikrotiku. Napíše vám to (alespoň na 6.30.2 - novější jsou bohužel značně nestabilní, snad brzy opraví) success a nenastaví žádný chybový kód.
DD,
Jestli to chapu dobre tak stahujete pomoci /tool fetch soubor s povely, ktery nasledne importnete. IMHO by melo stacit cely obsah souboru uzavrit do nejakeho funkcniho bloku - neco jako
{
obsah
}
pripadne
:if (truw) do={
obsah
}
Pak dojde pri nenactenii celeho souboru dojit k syntakticke chybe (expected closing brace) a nevykonani ani casti obsahu.
Pokud si poslete informaci o tom jak to dopadlo, napriklad nejakym skriptem pomoci :log na remote syslog mate i zpetnou kontrolu pripadne pravidelne hlaseni z MT boxu o aktualni verzi CFG apod.
Může fungovat pro jednu věc, ale neřeší další, jako že třeba v tom aktualizačním rsc budeme potřebovat stahnout nějaké další soubory - klíče, html (hotspot) apod.
Ve výsledku jsme dospěli kjedinému řešení, že na mikrotiku běží malý metarouter s OpenWRT, který se právě o všechno tohle stará.
Jen mi nejak neni jasne, co to znamena pro lidi, co si na uz zaregistrovali pozadavek na router na webu. Ti jsou uz z objednavek vynechani? Rad bych vedel, zda ma cenu se tohodle ucastnit, nebo cekat co bude dal, jaka bude cena bezneho prodeje, atd.
Stale cekam, kdy bude jasne receno, co (myslim delka a zpusob sw podpory) clovek dostane a za jakou cenu.
Mel jsem na mysli Omnia. Uz to vidim, spadlo mi to do spamu. Jen tim nakupem na cizojazycnych strankach v cizi mene me zrovna nepotesili. Ted abych shanel nekoho kdo umi dobre Anglicky a ma kartu na zahranicni platbu. Ja tam nejsem ani schopen najit vysi postovneho.
A stale cekam, kdy se nekdo vyjadri, jak dlouho bude trvat podpora, rozmery, pouzitelnost na vysku, atd. Uz na nej cekam delsi dobu a porad mi to prijde jako zajic v pytli. Docela me timhle pristupem zklamali.
Turris je výkonnější. Má méně RAM a zjevně nemá UART vyvedený na konektor (to ostatní je myslím prakticky shodné). Ale zato má switch a SFP. Výhoda x86 alixe/apu může být... Ale nemusí, software turrise stačí asi na vše, co může člověk potřebovat. Výkon turrise v networkingu bude nejspíš vyšší. A cenově je tam, kde alix teprve začíná. U pc engines je větší výběr typů.
Routerboardy mají problémy jak s kvalitou (kondenzátory jsou pověstné), tak s operačním systémem, který je věčná beta. Teď od verze 6.11 se řeší drobný packet loss na ethernetech. A to uz existuje 6.33. Mikrotik to neřeší, neboť je to malý problém.. A samozřejmě je closed. Přizpůsobení vlastně nulové. Z jejich skriptovacího jazyka dostal osypky každý, kdo v tom chce něco napsat. Alternativní OS snad ani nejsou... Se není co divit, když používají snad pět různých architektur.
Problém je spíš cena pro domácí použití. Je problém vnutit alespoň tplink za sedm stovek a vysvětlit, proč nestačí tenda za stovky tři.
Holt je každé zařízení vymyšlené, aby dělalo něco. A ne všechno.
Třeba se to časem vyvine někam k pc engines (stylem). Cizojazyčných zpráv je k nalezení dost, byl jsem dost překvapen. Takže zájem o taková zařízení bude. A je to dobře, jen houšť a větší kapky.
Až to budeš řešit víckrát, než dvakrát (u sebe a u rodičů), tak se ozvi ... Nic není dokonalé, ale ta cena se prostě někde projevit musí. Ať už na rádiové straně, nebo ethernetové, nebo softwarové.
Až budeš věčně odblokovávat switch, který zablokuje port kvůli DHCP, nebo BPDU paketu kvůli dokonalému třístovkovému zařízení, tak budeš taky na prášky. Lidi to nepochopí, špatný je ten kdo to blokuje ... Špatný je také ten, co potřetí něco mění ještě v záruce a po záruce chce po majiteli zaplatit novou krabičku.
Až ti bude člověk nadávat, že mu prakticky nejede internet a že je to tvoje chyba, tak také pochopíš. Ale jak jim vysvětlit, že když vypnou skype (či online hru, nebo dokonce torrent), tak jim to začne fungovat ... vždy je to chyba "poskytovatele". Ne těch, co si koupí tyhle nesmysly.
> Až budeš věčně odblokovávat switch, který zablokuje port kvůli DHCP, nebo BPDU paketu kvůli dokonalému třístovkovému zařízení, tak budeš taky na prášky.
Jako že to OpenWRT neumíš nastavit a dělá ti to v síti DHCP server?
> Až ti bude člověk nadávat, že mu prakticky nejede internet a že je to tvoje chyba, tak také pochopíš. Ale jak jim vysvětlit, že když vypnou skype (či online hru, nebo dokonce torrent), tak jim to začne fungovat
Je to výkonnější než ten TP-Link za 700.
K tomu druhýmu,
Je pravděpodobné, že za to může ISP škrcením na počet otevřených spojení nebo za omezování rychlosti na různých portech. Proto ISP používá MikroTiky, kde to jde „navolit" velmi snadno. Pak opravdu po naplnění limitu i webové stránky mají problém se zobrazováním obsahu. Když jim to někdo vpálí, tak zapírají a svádí to na zasviněnej počítač nebo levnou krabičku a vzápětí doporučí jinou, dražší (i s bonusem na ceně pro ISP) platícímu uživateli. Zvednou hodnoty škrcení, aby drškujícímu uživateli zacpali hubu....tak to chodí
To je jak s tararem, za ty PRACHY naprosto LIBOVOLNEJ. A ze uz nejsme u $200 ale $300 ... tvle, to si muze koupit leda magor. Hosicku, kdyz si kdokoli koupit treba HPckovej microsrv, kterej stoji +- tech $200, muze si ho vyzvednout jeste dneska, ziska minimalne o RAD vykonejsi HW, nadto zaroven velice vykonej (daleko vykonejsi nez krabice i za nasobky) NAS a router mu to muze delat s prstem v nose, pricemz spotrebu to (bez tech disku) vetsi mit rozhodne nebude. A muze si do toho naladovat naprosto vpohode 16GB ECC.
A vcene ma integrovane sas port, skutecnej, ne nejakej nabastlenej pres USB. Vcene ma 2x eth + 3ti na administraci. V cene to ma 4GB ram. A vazne netreba platit dalsich $30 za dopravu.
Pricemz se da za obdobny prachy pochopitelne postavit i skladacka dle vastlniho vyberu, s podobnou spotrebou, ovsem na x86, tudiz se na tom da provozovat libovolnej SW dle vlastniho vyberu (openwrt vcetne, ale proc by to kdo delal).
> To je jak s tararem, za ty PRACHY naprosto LIBOVOLNEJ.
Psal Routerboard. Tak pošli typové označení a kde ho koupím.
> Hosicku, kdyz si kdokoli koupit treba HPckovej microsrv, kterej stoji +- tech $200
A také žere 10 W? Nebo zaplatím nejdřív o trochu víc za hardware, a pak desetkrát víc za elektřinu?
> Pricemz se da za obdobny prachy pochopitelne postavit i skladacka dle vastlniho vyberu
Dtto.
> ovsem na x86, tudiz se na tom da provozovat libovolnej SW dle vlastniho vyberu
Já provozuju software dle svého výběru i na ARMu a MIPSu.
no jak rikam, slepej ... estimated retail price ($285) ... https://www.indiegogo.com/projects/turris-omnia-hi-performance-open-source-router#/ ... bez dopravy.
Ne ze bych projektu nefandil, jen nechapu jaky ma z pohledu pruzkumu trhu smysl prodavat na Indiegogo router za reknime 4-5k s tim ze ho pak budu prodavat za reknime 7k. To mi prece o jeho potencialnim prodeji pozdeji nerekne vubec nic.
Jinak doma bych ho chtit mel, ale nedokazu si jeho nakup omluvit :-) Takze skoncim u nejakeho TPLinku za 2.5k :-D
"PoE je poměrně drahá záležitost..."
A co takhle vytáhnout u WAN z trafa středy na pinovou lištu (která by měla zároveň vstup pro napájení) a nechat uživatele, ať si tam dodělají POE modul sami? Třeba pasivní nebo třeba 802.11af (ať už izolovaný nebo neizolovaný)? IMHO by to stálo o pár desítek centů víc a kdo by chtěl, ten už by si zbytek dobastlil...
Velká škoda, že tohle není... :-(((
Mimochodem, TPS23750PWP seženete u mousera za 2€ při odběru 500ks. Neizolované POE se dá udělat takto: http://www.ti.com/lit/ug/slvu136a/slvu136a.pdf
Jo, pravda, trafo pro GB bude kapku dražší, ale celkově to teda nebude nic strašného.
Takže jsou to prostě kecy o té drahotě...
http://www.pcengines.ch/apu.htm
Tak držím palce, srovnání Omnia s APU od PC Engines asi není úplně košér, ale za podobnou cenu dostanete také pěknou hračku, navíc už v produkci, ještě asi lze zmínit, že je to x86 takže když si pohrajete tak bez problému s nainstalujete "cokoliv" a až 4GB RAM je vcelku luxus, mimochodem umí PXE a USB boot (nevím jak Omnia v tomto ohledu)
Pár těchto desek(i starších Alixu, běhaly s Voyage linux) mi prošlo rukama a jsou moc fajn, nijak nešpiním projekt Omnia přijde mi to skvělé, že se u nás dělá tento vývoj. Držím palec. F.
Turris bude zřejmě výkonější v síťování (APU má jen blbýho Realteka -- ale díky za něj, alespoň si člověk může být jistej, že tam nemá backdoor od Intelu), ale s procesorem bych si rozhodně tak jistej nebyl. Spíš bych řekl, že na tom bude APU s x86 přeci jen líp než Turris s ARMem.
Jasná výhoda APU je, že je to normální x86, přeci jenom s normálním Debianem se pracuje daleko lépe než s tím osekaným OpenWrt. Taky není nic potřeba cross-compilovat, stačí to normálně zkompilovat na PC a pak binárku nahrát na APU.
(P.S. mám APU a teď jsem objednal "early bird" Turrise, takže rozhodně nezatracuji ani jedno.)
No tak má backdoor od AMD a Realteku. Je to lepší? :-)
> Jasná výhoda APU je, že je to normální x86, přeci jenom s normálním Debianem se pracuje daleko lépe než s tím osekaným OpenWrt.
Není nefér srovnávat Debian na x86 s OpenWRT na ARMu? Proč jsi do srovnání nezahrnul Debian na ARMu? Já mám na WRT routeru taky Debian.
> Taky není nic potřeba cross-compilovat, stačí to normálně zkompilovat na PC a pak binárku nahrát na APU.
No nevím, ručně zkompilované binárky jsem mezi stroji snad ještě nepřenášel. Samozřejmě je možné, že pro to využití máš. Jaké?
> No nevím, ručně zkompilované binárky jsem mezi stroji snad ještě nepřenášel. Samozřejmě je možné, že pro to využití máš. Jaké?
Třeba zkompilovaný vlastní SW, jehož kompilace na cílovém zařízení trvá příliš dlouho kvůli pomalému CPU a disku / málo RAM / pomalé síti pro update repository...
OpenWRT už umí automatický upgrade jádra a to tak, aby nehrozilo bricknutí? No, nevím, ale řekl bych, že bude asi hlavně chybě obdoba Grubu nebo Lilo, co by chodila na ARMu. Protože s pOnorkou (uBootem :-) toho prostě nedosáhneš, ani kdyby ses stavěl na zadní a kouřil při tom kadidlo...
> OpenWRT už umí automatický upgrade jádra a to tak, aby nehrozilo bricknutí?
Nemělo by? Jsou tu nějací lidí z CZ.NICu a chlubili se, že vydávají pravidelné updaty. Takže: kolik zařízení jste brickli?
> Protože s pOnorkou (uBootem :-) toho prostě nedosáhneš
Proč bych toho nedosáhl?
GRUB/LILO: nahraju nové jádro do /boot/vmlinuzzz, rebootnu. Pokud nenajelo, připojím konzoli a bootnu alternativní jméno souboru.
uBoot: nahraju nové jádro na stejný offset flashky, rebootnu. Pokud nenajelo, připojím konzoli a bootnu alternativní offset.
Pokud narážíš na to, že GRUB umí při detekci selhání automaticky nabootovat alternativní jádro, tak si myslím, že uBoot by to měl umět taky, skriptovat to jde. Akorát jsem neviděl, že by to už někdo měl hotové.
Na ARMovych a MIPSovych routerech se da bez problemu pouzivat Debian (pokud router ma dostatek RAM a storage). Stejne tak nebyva problem tam rovnou i kompilovat.
Problem s non-x86 je spis v tom, ze na x86 funguje defaultni jadro, na ARMech a MIPSech je vetsinou treba mit jadro prelozene pro konkretni zarizeni a casto opatchovane, nebot potrebna podpora (jeste) neni v usptreamu.
Mě tedy jednoznačně odradil ten shipping z ČR do ČR a použití zahraničního serveru pro údajně český projekt. O Omnii stále zájem mám, ale v tuto chvíli se mi jako soukromé osobě nechce pustit 5000+ Czk. Uvidím až se rozjede výroba, třeba to půjde koupit jinak než přes zahraničního zprostředkovatele.
Fungovat by mělo cokoliv, co normálně funguje na linuxu. Třeba od "konkurence": http://www.pcengines.ch/wle200nx.htm
Ale pravda, není to 802.11ac
Líbilo by se mi to, ale s krabičkou je to velice omezeně rozšiřitelné, dovnitř se nevejde ani jeden HDD a deska je zas jenom ta deska. Pokud by k dispozici byl set s krabičkou na dva HDD včetně (vyzkoušeného) miniPCIE adaptéru, bral bych to. Bastlit krabičku, zdroj a experimentovat s adaptérem, k tomu nemám čas ani chuť, takže předregistraci zruším.
Na jednu stranu člověka těší, že u nás něco podobného vzniká. Na druhou stranu je škoda, že se jedná o HW na kterém je oficiálně podporován pouze běh forku OpenWrt od výrobce HW a žádný jiný OS či distro. Není úplně jasné proč. Byl by problém např. Imre Kalozovi nabídnout desku v předstihu a full specifikaci aby to pro uživatele, kteří preferují čisté OpenWrt bylo zajímavější? Podpora použitého čipsetu v trunku pro development desky od Marvelu od něj je.
Své zákazníky si to najde, ale co do otevřenosti míněno možnosti výběru OS (dister), které lze na relativně drahém HW provozovat, je to zatím velmi slabé.
To zamrzí obzvlášť u Turrisu, který se tím, že je otevřený honosí.
Pokud se tento HW rozšíří, určitě se ten výběr možných OS zlepší.
Tak držím CZ.NICu palce.
Ved to "ciste OpenWrt" tam pojde tiez. Omniu nebude treba vselijako hackovat, takze ked si tam chces dat nejaku svoju oblubenu distribuciu, mozes sa realizovat aj ty sam. Vyzadovat od CZ.NIC, aby "oficialne" podporovali hafo roznych OS je IMHO dost mimo. Uplne staci, ze podporuju jeden funkcny OS a HW bude maximalne otvoreny.