Já jsem si donedávna myslel, že IPv6 není problém tunelovat přes IPv4 a že postup je takový, že se nejprvé zákazníci namlsají přes tunely a následně sami donutí providery k nativnímu řešení. Ale asi jsem se spletl…?
A jinak souhlas s tím, že IPv6 je v podstatě velice špatně navržený protokol ve smyslu rozšíření adres. Možná stačilo jen rozšířit počet čísel ze 4 třeba na 8 a to tak, aby původní hlavička paketu zůstala a rozšíření o dalších 4 čísla bylo součástí dalších options paketu. A vůbec, já bych navrhoval dynamickou délku adresy ve formě 4 čísla základní a N čísel rozšiřující. Velké ISP by si pak rozdělily celý 32 bitový prostor a zákazníkům by přidělovaly to své podrozsahy do libovolné délky. Mohly by se i lehce upravit současné NATy, které by dál fungovaly jak doposud, ale pakety s dodatečnou adresou by routovaly přímo na lokální počítač mající stejnou lokální adresu. Ony to ty NATy vlastně teď už dělají, zádrhelem je, že nemohu do paketu „napsat“ na který lokální počítač má paket směřovat. Musí mi někdo cestu prorazit z druhé strany.
Ano, musela by se vyměnit natovadla. Ale zase by tam nebyly nutné porty, protože ten forward nahrazuje právě číslo portu. Port by pak zůstal stejný jako na cílovém počítači. Třeba kdyby to byly webovky, tak na NATu by se to tvářilo, jako obrovský virtuální webhosting.
Takže vlastně chcete tohle? Dokážete si představit, kolik let by trvalo, než by to všichni v Internetu začali podporovat? V době, kdy ještě netriviální část uživatelů používá deset let starý prohlížeč (IE6).
No ono se opravdu neni ceho mlsat. Kdyz ipv6 podporuji nektere sluzby (facebook,google,seznam,…) jen tak jakoby mimochodem, s tim ze nenabizeji nic navic. Kontent je tam v podstate nula, obcas funguji gatewaye co vam pres ipv6 adresu nabizeji ipv4 obsah, ale k cemu to ? Navic a ted nevim jestli je to moje chyba ale Google Chrome mi ipv6 sajty proste ignoruje, musim si je otvirat ve firefoxu.