Není první. Schválně si tu najdete články o tom, kterak stát nařizuje blokování DNS kasín, které nejedou podle našich zákonů. Ale já to chápu, jak to není blokování proruskejch webů (navíc jenom dočasný), tak je to pod vaši rozlišovací schopnost.
Co takhle pár odstavců o tom, jak teď Rusko blokuje Facebook, Twitter, většinu západích médií apod.? To by ti praskla žilka, viď?
Hezká odpověd ale trochu zavádějící.
1) Blokování dle 186/2016 je legální, je na to zákon
2) internetový hazard není komplexně blokován ale pouze ten který není na území ČR registrován. A to je sakra rozdíl.
A co se týče blokování v Rusku, Severní korei, Iránu či Číně kupodivu není přeci překvapující. Tyto praktiky jsou tam přeci normální, nebo je to snad pro vás novinka? Pokud ano, doporučuji otevřít oči.
PS. co se týče mé žilky, není problém dokázat tvé chybné závěry z důvodu chybného myšlení a zákonu genetiky, Ale příspěvky s těmito myšlenkami jsou slaboduchými interpretovány jako uražlivé, a redaktory blokovány.
7. 3. 2022, 06:25 editováno autorem komentáře
Cenzura je zákaz publikovat určité (vyjmenované) informace nebo názory. Zpravidla znamená předkládání (nejen) textů ke schválení nějaké autoritě a jejich úpravu dle pokynů té autority ("cenzurního úřadu"). Pokud přesto takový názor publikujete, hrozí vám postih. Cenzura je poměrně běžným mimořádným opatřením, používaným i ve svobodných a demokratických zemích. Případně můžete porovnat například s heslem na Wikipedii.
V "našem případě" (tedy odstavení domén) není nikdo postihován za publikaci těch nesmyslů, ani propagandy, která se přes to šířila. Nemáme žádnou autoritu, která by předem posuzovala, co se smí a co se nesmí - dokonce ani seznam "co se nesmí".
Přirovnal bych to k situaci, kdy na přání starosty hospodský vyvede příliš hlučného opilce, který každého uráží - lidé v hospodě mohou v klidu konzumovat a opilci nikdo nebrání jít hulákat jinam. (Cenzuře by odpovídalo, kdyby nesměl urážet starostu a hrozil by mu za to pobyt v šatlavě - aniž by někdo musel posuzovat, jestli to byla urážka.)
Vy se věnujete pouze zdroji informací. Trest pro šířitele je jen odstrašující pro ostatní, kteří by chtěli publikovat. Klíčové pro cenzory ale je zajistit nedostupnost zakázaných informací a to musíte uznat se těm "filtrovačům" docela povedlo.
Přirovnání k hospodě docela kulhá - když tam někdo vyřvává, tak to obtěžuje všechny. To ale weby nedělaly. Upravil bych Vaše přirovnání - když hluchoněmý příjde do hospody "vyřvávat" znakovou řečí. Kdo nechce, se na něj nebude dívat a bude mu úplně putna že se tam někdo o něco takového snaží.
Pokud potřebujete moudrý dozor k tomu, aby určil které informace jsou pro Vás a Vaše blízké závadné, tak prosím, ale ostatním to nevnucujte. Ty weby prokazatelně nepublikovaly pouze ruskou propagandu, to je ten problém. Co když se vyhlásí že jediná pravda je green deel a každy kdo bude chtít poukázat na rizika tak bude zakázaný? To je taky OK?
Ony weby měly poměrně dost příznivců mezi trolly v mnoha diskusích. Potkal jsem spoustu lidí, kteří mi vnucovali zaručeně jediný správný názor s tím, že to četli na Sputniku či Aeronetu - a že je to přeci něco úplně jiného, než se nám snaží nakecat vláda. Byli velmi aktivní.
Nedostupnost vyřazením z DNS je, s prominutím, jen drobná mrzutost. Registrovat novou doménu a uvést ji ve známost (na sociálních médiích....) je otázka minut. (Pokud je jejich cílovou skupinou méně důvtipné obecenstvo, nelze se účinnosti tohoto opatření divit.)
Spousta příspěvků na těch webech (netvrdím, že všechny, ani většina!) byla takových, až mne překvapuje, že proti jejich "autorům" nebyly podniknuty mnohem tvrdší kroky. Filtrovat je měla především "redakce" - a otázkou je, zda to nedělala nebo je naopak schvalovala.
Jak píšou v některých zrušených diskusích na zpravodajských webech: Diskuse byla ukončena, protože nevhodné příspěvky již nebylo možné mazat jednotlivě.
Prosím, nepodsouvejte mi něco, co netvrdím.
Moje tvrzení bylo, že vyřazení domény na (neformální) návrh vlády by rozhodně nemělo být považováno za cenzuru, a dokonce v tom nevidím ani znaky omezování svobody slova: názory tam publikované je možné dále hlásat a autorům zatím žádný postih nehrozí - možná jen ta ostuda.
@R. R. Šimek
A jak si pak mám vyložit
Až tu bude cenzura, nenapíšete to. ;o)
což v podstatě říká, že pokud jsem něco ještě napsat mohl, tak tu není cenzura? Možná jste to myslel ještě lehce jinak, ale já to nemohu číst jinak než je to napsané.
No, víte jak je to třeba v té slavné americe s cenzurou? Tam si soukr. společnost může dělat co chce, ale jakmile se do toho jakkoliv vloží stát, ne tak neformálním jednáním, tak je to okamžitě považováno za porušení svobody slova. Já vím, USA, ale tak může to být dobré k porovnání. Jak jinak by ještě měla podle vás vypadat cenzura než že je někdo zablokován na žádost státu?
Všiml jste si jak se to slavné okno posunuje? Nejprve jsme tady řešívali, že cenzurují jenom soukromé společnosti a cenzura se týká jenom státu. Najednou něco takového iniciuje stát a zase už to není tak moc jako cenzura, protože jenom "požádal" nebo "jednal" ...
názory tam publikované je možné dále hlásat
Takhle má vypadat svoboda slova? Tedy máš svobodu hlásat, dokud ti nezacpem hubu fyzicky?
8. 3. 2022, 12:10 editováno autorem komentáře
Uznávám, že jsem to napsal trochu nadneseně, ale v podstatě to chápete správně: pokud by byla uvalena cenzura na zmínky o cenzuře, Váš příspěvek by a) nemohl vzniknout, b) neprošel redakcí, c) byl odstraněn ("začerněn"?), d) Vám přinesl potíže.
Ostatně, na "redakční" úrovni tu je cenzura neslušných výrazů - a nemyslím, že tu nějak výrazně vadila.
Svoboda slova neznamená, že můžete hlásat zcela beztrestně. Už jsem ten příklad uváděl: když budete v hospodě hulákat lži o starostovi, hospodský Vás vyhodí za dveře - ne proto, že lžete o starostovi, ale proto, že hulákáním obtěžujete hosty. Ani právo na vyjádření vlastního názoru nemůže být zneužíváno. Ostatně, v případě některých tvrzení oněch zrušených webů se dost divím, že proti nim nezasáhl některý ze státních orgánů již dávno; zřejmě kde není žalobce, není soudce
.
Důležitým momentem je však to, že "mimo cenzuru" o postižitelnosti hlásaných výroků musí rozhodovat soud.
Pokud ona média s odebráním registrace domény nesouhlasí, mají stále možnost nechat soud, aby jim doménu vrátil. Mám však takový pocit, že to neudělají.
@R. R. Šimek
Ostatně, na "redakční" úrovni tu je cenzura neslušných výrazů - a nemyslím, že tu nějak výrazně vadila.
Proti odstraňování neslušných výrazů nemám vůbec nic, když občas v kontextu nějaký projde, tak se z toho nepos...skládám ...
No já nevím. Ten hospodský vás ale nevyhodí za to hulákání o starostovi na žádost obce. A to ještě ke všemu, když tento příklad vyndáme z laboratorního vakua tak zjistíme, že to hulákání skutečně hosty obtěžuje. Srovnávat hospodu a média ... Pokud vím, CZ.NIC má spravovat domény, ne hlídat názorovou čistotu na internetu - byť zablokovali ty největší špindíry. A propos, možná se pletu, ale domény nebrali ani komoušům, ani náckům a podobně. Ruku v ruce se státem si to vyřídili si to s názorovou opozicí, na kterou jinak nemohli.
Tak vidíme, že zatím se cenzůra jenom rozjíždí. Každý rok je to silnější, za poslední dva roky máme "nový normál", stále častěji si "stát přeje" a jakési spolky, které drží ne-nepodstatné pozice stále častěji vyhovují. Takže zmínky o cenzuře jsou zatím ještě mimo dosah a dohled. Tady nejde jenom o konkrétní případ, ale také o trend. To taky významný ukazatel.
Mám však takový pocit, že to neudělají./q>
Někteří hlásili, že už udělali. A někteří právníci jako Rajchl se taky vyjádřili tak, že už něco připravují.
Není pravda, že by si to vyřídili si to s názorovou opozicí, na kterou jinak nemohli
- stát měl a má spoustu možností, jak si to s takovými hlásnými troubami vyřídit. Problém je, že soudní cesta je k neúčinnosti zdlouhavá a opatření, která jsou rychlá, jsou poněkud velký kalibr. (Ano, sem by patřilo zavedení cenzury.)
A je dobré mít na paměti, že na doménu není žádný nárok. Správce ji může, ale nemusí příslušnému majiteli registrovat, ale také může tu registraci zrušit - a zdaleka ne vždy pouze na žádost soudu.
A je dobré mít na paměti, že na doménu není žádný nárok. Správce ji může, ale nemusí příslušnému majiteli registrovat, ale také může tu registraci zrušit - a zdaleka ne vždy pouze na žádost soudu
Ano, to jsme se velmi rychle posunuli z rovnopráné společnosti. Ale máte pravdu, toto jsou nové pořádky. Nebojte, na všechny dojde, jako v každém totalitním státě.
8. 3. 2022, 21:05 editováno autorem komentáře
Nikoliv, při registraci domén jsme si všichni rovni.
Osobně si pamatuji doby, kdy mít "vlastní doménu" nebylo zdaleka běžné - a musel jsem prostudovat podmínky, abych vůbec byl schopen tou registrací projít. Dnes je to jednoduché: vyplníte formulář,odsouhlasíte podmínky - obvykle bez čtení - zaplatíte, a do pár minut máte doménu registrovanou. Možná by neškodilo se těmi podmínkami prokousat, aby si majitelé domén uvědomili, že ve skutečnosti žádní majitelé nejsou - a že o ni mohou velmi lehko přijít.
Je rozdíl mezi mít právo a mít nárok.
Což platí i pro onu svobodu slova: máte právo přednést svůj názor, ale to neznamená, že tomu musí každý napomáhat. A v tom jsme si rovni i s těmi sputnikáři či aeronetáři ;o)
Nikoliv, při registraci domén jsme si všichni rovni.
Při udržení už ne. To ale není svobodou, to je tím, že se jeom neví co na ní bude. Až se to ví, nějaké rovni je to tam ...
máte právo přednést svůj názor, ale to neznamená, že tomu musí každý napomáhat
Tím jsme se odlišovali od zbytku světa a tím mohli i jednotlivci přijít s největšími průlomy, nebo zasahovat do veřejné diskuze.
Sám jistě dobře víte, že CZ.NIC nikomu nenapomáhá. Je to o tom, že jistá názorová skupinka má přístup k registraci domén a tak to prostě využila proti názorové opozici. Schováváte se za nějaký jako princip a přitom je důvod čistě politický.
V posdstatě, to co udělal CZ.NIC je naprosté zneužití monopolu.
Úplně stejně těm lidem můžete přestat dodávat vodu a prodávat jídlo. Však přece takovým živlům nebudete napomáhat žít aby něco šířili. V minulém století na to došlo v obou nejhorších režimech.
9. 3. 2022, 00:01 editováno autorem komentáře
Rovni jsme si i při "udržení" té domény. Prostě platí: dodržuj podmínky, pravidelně plať a užívej dle libosti
. A ony podmínky nejsou zdaleka jen "čistě technické".
A ještě přidám jeden citát, žel, původního autora neznám (pravděpodobně k témuž dospělo více myslitelů): Nejvíce se svobody dovolávají ti, kteří ji chtějí upřít ostatním.
Nejvíce se svobody dovolávají ti, kteří ji chtějí upřít ostatním.
Tím nemyslíte tu svobodu upřít komukoliv cokoliv jenom protože máte např. sdružení, které z historických důvodů sdružuje domény, že?
Každopádně to si pletete strany. Já volám proti omezování svobod, ne za další svobody -např. vylučovat lidi ze společnosti pomocí firem ve spolupráci se státem - tu stranu stranu zastáváte vy.
A propos, pokud byste to "přísloví" uplatnil např. na obyvatele totalitních států kteří chtějí svobodu, tak se vám ten narativ sesype jak domeček z karet ...
9. 3. 2022, 12:14 editováno autorem komentáře
Akorát, že tenhle scénář se už na rozdíl od té omílané "cenzury" naplnil a důsledky teď nese celá Evropa. Opět.
Ano, nese. Nejsou tu ani komunisti, ani nacisti, ani Putin sem nepřijel a
A to sem rus nemusel vkročit ... není to ironie?
8. 3. 2022, 11:27 editováno autorem komentáře
@JaaaJ
Proč by měli mít v Rusku radost, že volám po svobodě ve své zemi - České Republice?
jako následek neomezené propagandy komunisti stáli u kormidla
Ti státli u kormidla přesně proto, že ovládli všechny redakce a továrny, a vyřadili kohokoliv jiného - jako se to začíná dít dnes. Zkuste o tom popřemýšlet. Vážně.
Se mnou se nemusíte přetahovat, pokud chcete svobodu v naší zemi, jsme za jedno.
Nemohla za to propaganda, ale teror a hrubá síla. Komunisti pod vedením Stalina se na převzetí moci u nás připravovali už za války. Volby v roce 1946 neměly příliš šanci cokoli změnit, jelikož nebyly ani všeobecné a ani demokratické. Kdyby komunisti náhodou nezvítězili, zařídili by si to jinak, podobně jako v jiných zemích. A od roku 1968 jsme tu měli cizí vojska, kromě jiného. 40 let komunismu u nás fakt nezajistilo Rudé právo a komunistická televize.
Pobavils, ...
1) Připomenu situace roku 2016. Samo sdruženi nic.cz v tu dobu o blokování nelegalního hazardu označovalo jako o cenzuře na internetu. Takže jsme jenom přejaly jejich terminologii protože je "tvz. zažitá", tak jako zažité pojení "sítová neutralita", která popisuje bránění ovlivňování komunikace ze strany vlastníků sítí, přestože se úplně nejedná o přesný výklad.
Prakticky to "posraly" ti, co to poprvé blbě použily a MY co nesouhlasíme s cenzourou myšlenek nebo blábolů TO NEBYLY.
2) miluji ENG wiki, protože jejich výklad se mi skutečně jeví dokonalejší než DE či CZ wiki viz. https://en.wikipedia.org/wiki/Censorship
"Censorship is the suppression of speech, public communication, or other information" přeloženo do češtiny "Cenzura je potlačování projevu, veřejné komunikace nebo jiných informací."
- jednoduše řečeno pokud bráníš jejich nezveřejnění tak to je potlačování. Informace nemusí být vždy pravdivé, mohou to být i bláboly jako např u různých náboženství.
Ad 1) Mezi blokováním přístupu a odebráním registrace je jeden velký rozdíl: to první vyžaduje aktivní zásah, to druhé nikoliv. V prvním případě znepřístupňujete obsah, ve druhém jej pouze nenapomáháte šířit. (Obrazně: je rozdíl mezi zastavením novin či začerněním obsahu - a rozhodnutím neprodávat konkrétní noviny v trafikách.)
Ad 2) Je dobré mít na paměti, že anglické termíny mohou mít mírně odlišný význam, nicméně tady velký rozpor není. Správně jste přeložil suppression
jako potlačování
- tedy jev aktivní. Vyřazením z domény však žádná aktivní blokace neprobíhá. Ty stránky budou existovat, dokud je někdo nevypne - a není žádný problém je přeregistrovat pod jiný název, na jiné doméně.
Evidentně Vám jde angličtina lépe, než česká shoda podmětu s přísudkem. ;o) Ale ani v angličtině není free speech
povinnost pro ostatní napomáhat šíření.
Jistý Larry Flynt bojoval v rámci svobody slova o možnost šířit svůj časopis - a velmi úspěšně obhájil právo jej tisknout a distribuovat mimo běžné stánky s tiskem. Stejně tak Aeronetu, Sputniku, atd... nikdo nebrání v šíření úplných nesmyslů či zahraniční propagandy - jen to CZ.NIC nehodlá dopustit na .cz doméně. Kdyby se rovnou registrovali jako .com či .xxx, mohli si to ušetřit.
add1 i 2) vyřazení z domény je aktivita. Změnění nějakého konfiguračního souboru je proces který stojí energii a trvá nějaký čas. Nezpochybnuj prosím princip kauzuality příčina a následek. ( pričina = změna nějakého konfiguračního souboru, následek = nepřístupný web neboli cenzura webu)
PS. překlad google translator
Princip kauzality rozhodně nezpochybňuji.
Jen je rozdíl mezi: "vyřazením z domény - nedostupnost - registrace nové domény - dostupnost" a "blokování přístupu k obsahu (trvající, aktivní) - nedostupnost (trvající)".
Když se vrátím k příkladu s novinami, tak vyřazení z domény je na úrovni PNS odmítne prodávat noviny se štvavým článkem a zahraniční propagandou (ale sehnat je jinak lze), zatímco blokace by odpovídala klasické cenzuře (zastavení novin či začernění obsahu).
Ok, toto nezpochybňuji. Zpráviček k tomuto tématu bylo dost. ( i když bych jich uvítal ještě více, ale to je moje subjektivní přání).
Ale tvůj článek byl opět jistý souhrn událost za poslední týden(několik dnů) a podle mě to ta zmínka na úrovni odstavce by být měla. I s nějakým objektivním shrnutím, že IT komunita dle čtenářů rootu je na toto téma zjevně rozdělena cca +- 50/50. Přeci jenom se jedná o velkou(jak pro koho) historickou událost. Za měsíc a dva to už bude minulost a nikdo to řešit už nebude, snad možná soudy.
Myslím, že ty chybějící licence na Windows Rusy tolik pálit nebudou - částečně tam beztak historicky fungovali s různými "cracky" a alternativa v používání linuxů je tam poměrně oblíbená. Přechod státní správy na linux tam nejspíš zvládnou lépe, než v Mnichově - Vladimir Vladimirovič vydá befel a do týdne je Rusko vylinuxované
(a nikdo se neopováží vykázat, že ještě jede ve Windows).
Větší potíže by jim mohlo udělat odstřižení od Photoshopu: jednak jsou o trochu vetší, než Venezuela, druhak by to mohlo vážně komplikovat podávání ověřených informací o speciální vojenské operaci na Ukrajině.
To není pro Rusko dobrá alternativa. Bezpečnostní složky všech zemí se zabývají hledáním slabin v OSS a praxe ukazuje, že jich je hodně, které leží bez povšimnutí roky. Rusko si nemůže být vůbec jisté, že miliardy dolarů nepadají do studnice vědomostí, jak existující a nezveřejněné slabiny zneužít. Z hlediska bezpečnosti, pokud se bavíme o opravdu strategických aplikacích, je to pro Rusko jako z bláta do louže.
Security by obscurity není bezpečnost a to ani v případě, že do těch zdrojáků vidíte jenom vy. A, v tomhle případě, do nich Rusko nevidí vůbec.
Takže, čistě z pohledu Ruska, co je lepší, používat software, jehož zdrojáky vidí všichni. Nebo software, jehož zdrojáky vidí jenom v Americe?
6. 3. 2022, 11:08 editováno autorem komentáře
Chápu, je to váš pocit z komerčního software. Můj pocit z opensource software je ten, že je tam množství lidí, kteří doufají, že chybu najdou.
Pak ji vymyslí nějaké fancy jméno, logo a webovku. A až si vyberou z těch pracovních nabídek, co jim začnou chodit, tak si za první výplatu koupí poršáka.
V korporátu by dostali pochvalu od šéfa.
Tohle je princip motivace, který chápu a jsem rád, že funguje.
Vzhledem k roli Ruska jako zdroji chemických prvků a roli Ukrajiny jako zpracovatele těchto prvků do podoby použitelné polovodičovým průmyslem a jejímu podílu na celosvětovém trhu budeme mít problém i my. Rusko si prostě naši závislost na něm zajistí. Pokud to nebude ropa a zemní plyn, budou to chemické prvky či "obilnice světa" jménem Ukrajina. Tohle je stav světa, kdy je nutné začít přepínat svůj mozek z režimu "všechno je všude dostupné na počkání" zpět do režimu "přivezli hajzlpapír, jdu si stoupnout do fronty".
Ono je taky dobré mít na paměti, že hi-tech supr-extra-procesory v podstatě nemusí v takové míře potřebovat. Na řízení aut a řízené střely stačí procesory vyrobené "zastaralou" technologií zvládnutelnou i v ruských podmínkách, obsluhovanou mírně podnapilými mužiky nevalného vzdělání, leč kádrově prověřenými, s důvěrou strany a lidu
.
V podstatě by byl hlavní dopad na mobilní technologie, které ovšem stejně jsou jen imperialistické pozlátko
a běžnému obyvatelstvu by neměly být tak široce dostupné - hrozilo by nebezpečí, že by se lidé dostávali ke státem nekontrolovaným, ba dokonce neschvalovaným informacím, případně by vzájemně nekontrolovatelně komunikoval!
Zajimave video k tematu RF semi vyrobcu: https://www.youtube.com/watch?v=N_4R4X7AWtU
Co brani masovemu importu AMD/Intel do RF via China ?
Erm, no... vzít VHDL RISC-V, dopsat si k tomu pár periferií, nechat si to syntetizovat do křemíku a vyexportovat to jde i v cracknutým softu. Když Voloďa na chvíli odloží flašku, tak si to ručně doroutuje a zbytek je už jenom o tom, aby to vypálila fabrika na křemík. Zase tak složitý to není.
Možná by bylo dobré si trochu ověřovat fakta - rusáci si už léta dělají svoje vlastní MIPS procesory. Fotky křemíku najdete na zeptobars.ru.
Řídící mikročipy a celé jednotky pro střely, satelity a podobné zařízení se vyrábí prakticky "ručně" a ve velice malých objemech, kde se na zlatě, v nejvyšší čistotě, nešetří. Arsenit galitý - polovodič s keramickou deskou, na který se tisknou a propojují zlatými dráty s použitím tepelných, tlakových a vibračních postupů. Odolnost, spolehlivost a životnost. V takové jedné raketě může být i několik kg nejčistšího zlata. Skvělý vodič, který nepodléhá korozím, odolává vibracím i radiaci a při tom zůstává stabilní a velice pružné.
"Civilní" CPU nevydrží ani pětinásobek přetížení více než jednotky vteřin, natož vibrace a rozhodně pozbývají životnost třeba 20-30 let bez degradace materiálu.
Na tom jejich Astra linuxu je vidět, že Rusové si nad nějakým vymýšlením něčeho vlastního moc hlavu nelámali, je to vesměs jakýsi šílený správce okem twm z devadesátých let překabátěný do barev Windows. On tam možná i ten počítačový hardware je skoro až z dob Sovětského svazu, nad jehož zánikem Putin tak naříká.