Zajímalo by mě to, jak to funguje z technického hlediska. Kolik je v tom z upstream L-O projektu a nakolik je to vom nového kódu.
Nějak mi to nepasuje dohromady, vzhledem k tomu, že L-O renderuje do GTK, potřebuje XServer atd., a tady se bavíme o pure HTML5+AJAX+bezestavové HTTP+stavový server, což mi moc nejde dohromady s původním L-O.
a) máme už websocket, takže to s těmi stavy není tak ostré
b) možná se tajemství skrývá právě v tom renderování do GTK ala https://developer.gnome.org/gtk3/stable/gtk-broadway.html
Pre mňa ako používateľa chromebooku je to zaujímavá správa. Vyvstáva mi viacero otázok ako napríklad životaschopnosť tohoto projektu, bezpečnosť dát (oproti google cloud), výkon týchto app pri väčších súboroch, nároky na HW a správu pri vlastnej inštalácii servera (škola, firma). Každopádne si to otestujem.
Seafile, to je ta vec, co ma do internetu otevreny C zdrojak s nejistou bezpecnosti a ti autori, kteri proste zavrou bugreport bez pul slova ci opravy (https://github.com/haiwen/seafile/issues/1159)?
Tomu bych fakt sveril svoje data :)
Z článku jsem se nedozvěděl podstatnou věc: jestli to umí sdílení dokumentů a editaci jednoho dokumentu více uživateli naráz, protože to je největší přidaná hodnota Google Docs a Office365 a to je, o čem taky je LibreOffice Online.
Pokud ne, tak je to jenom LO v prohlížeči, což umělo Ulteo již před 8 lety s OpenOffice. Akorát je to rychlejší a nevyžaduje to Javu.
Nic takovyho jsem neznal. Chapu spravne, ze SW pod tim je opensource a jmenuje se EtherPad?
https://github.com/ether/etherpad-lite
Zkusil jsem to jen minutku a teda "k nicemu" mi to rozhodne neprijde, naopak se mi z prvniho dojmu zda, ze by mohlo jit o vynikajici prostredek na tymovou spolupraci na vlastnim serveru. Alespon pro rana stadia tvorby dokumentu.
Ma s tim nekdo zkusenosti ve vaznejsim nasazeni?
Podivej, realne to knicemu je. Je to hracka. Pokud to budou pouzivat 2-3 lidi, tak se to jeste jakoz takoz da, ale zkus si predstavit, ze ti jeden dokument bude upravovat 10 lidi zaroven - a nez dopises vetu, nekdo dalsi ti ji modne.
Navic se zachvilu ztratis v tom, kdo co vlastne napsal.
"Pokud to budou pouzivat 2-3 lidi, tak se to jeste jakoz takoz da, ale zkus si predstavit, ze ti jeden dokument bude upravovat 10 lidi zaroven"
A? Ze ten nastroj neresi vsechno je problem? Otazka je, zda to editaci par lidma
- resi dobre
- je dost teamu, kde se zrovna tohle hodi
Kdyz mas potrebu, aby dokument editovalo 135 lidi najednou, tak mas asi problem nekde jinde nez v softu, ktery na to pouzivas.
Nejdulezitejsi veci piseme v 1-3 lidech. Je u tohohle nejakej zasadni rozdil mezi chovanim vuci treba Google docs? Ty jsem osobne skoro nikdy nepouzil, asi 3x v zivote jsem se prihlasil do nekym jinym zalozeneho dokumentu a zrovna ne ve fazi, kdy by tam psalo horecne vic lidi.
Podle nahledu v jednom cloveku a s malym mnozstvim textu mi to pripadalo skvely. Otazkou je, zda je to opravdu pouzitelny pro vaznou praci (vetsi mnozstvi textu a pomalost, padani), jestli tudiz ma smysl rozbehnout si to u sebe.
Gdocs používám s bráchou a bratrancem na vytváření vlastního tabletop RPG (něco jako dračák) a jediná vada, na kterou jsem za celou dobu narazil, je občasný blbnutí uzavírání komentářů (třeba se mi stalo, že thread komentářů, založený mnou, jsem já resolvnout nemohl, ale bratranec ano). Na projekty s rozsáhlejším "týmem" by to asi nebylo tak ideální, ale pro pár lidí asi nejlepší řešení.
Koukam, ze jsem se vyjadril pekne blbe v tom druhym odstavci. Mel jsem na mysli, ze ten EtherPad mi na prvni pohled pripadal skvelej a pouzitelnej a chtel jsem se zeptat, jestli nekdo vi o nejaky podstatny nevyhode EtherPadu nebo situaci, kdy to blbne. Mluvim o pouziti pro typicky 2-3 lidi na dokument.
Aha. Nejdriv jsem se chytnul na flame, ale ted to zkoumam a k cemu potrebuju klienta? Jakeho klienta? To mi nestaci bezny www browser s javascriptem? Clanek jsem projel jen tak letmo, ale nikde jsem to vysvetleno nezahlednul. A homepage open365 je informativne jeste chudsi nez homepage roota. Pouze odkazy "Download client", "Login" a sipka, ktera po kliknuti nic nedela.