OpenMandriva má svůj COSMIC Spin, Iceweasel byl portován na Haiku

Dnes
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: OpenMandriva
OpenMandriva ROME 24.12 přináší nový spin s prostředím COSMIC. Webový prohlížeč Iceweasel byl portován na operační systém Haiku. Banan-OS je pod BSD licencí vyvíjený hobby operační systém, napsaný v jazyce C++.

OpenMandriva má svůj COSMIC Spin

Téměř pět měsíců po předchozím vydání 24.07 představila společnost OpenMandriva ROME 24.12, nejnovější verzi své průběžně aktualizované edice. Je poháněna nejnovějším linuxovým jádrem 6.12 LTS a je plná aktualizací a nových funkcí. Nové vydání je dodáváno s prostředím KDE Plasma 6 na X11 (ISO Plasmy 6 Wayland je nabízeno samostatně).

Obsahuje také spiny s nejnovějším GNOME 47, LXQt 2.1 a Plasmou 5. Největší novinkou vydání ROME 24.12 je nový spin s připravovaným, stále vyvíjeným prostředím COSMIC. Řeč je samozřejmě o nedávno vydané verzi Alpha 4 od System76.

OpenMandriva ROME 24.12 COSMICOpenMandriva ROME 24.12 COSMIC

Iceweasel portován na Haiku

Operační systém Haiku je již zaplaven prohlížeči, ze kterých si můžete vybírat, přičemž Falkon je pro většinu uživatelů Haiku primární volbou. Experimentální port odnože Firefoxu Iceweasel je nyní k dispozici v obchodě s aplikacemi HaikuDepot. Většina stránek zatím funguje bez problémů. Přehrávání videí na YouTube je v pořádku a funguje i Discord.

Jediným problémem je, že webový prohlížeč se občas sám spustí. Stejně jako u Falkonu lze některá dialogová okna při pádu ignorovat a webový prohlížeč lze stále používat. Vývojáři portovali prohlížeč Iceweasel kvůli různým omezením ochranných známek, které Mozilla klade na značku Firefox.

Iceweasel na HaikuIceweasel na Haiku

Banan-OS

Banan-OS je pod BSD licencí vyvíjený hobby operační systém, napsaný v jazyce C++, který v současné době podporuje architektury x86_64 a i686. Každá hlavní komponenta a knihovna má svůj vlastní podadresář (kernel, userspace, libc…). Každý adresář obsahuje adresář include, který obsahuje všechny hlavičkové soubory dané komponenty.

Každá hlavička je začleněna podle své absolutní cesty. Přestože jde převážně o projekt jednoho člověka, zaškrtl už docela dost políček: SMP, síťový zásobník, kopírování paměti při zápisu, načítání ELF, podporu NVME a ATA, podporu periferií PS/2 a USB, základní grafické rozhraní a mnoho dalšího.

Banan-OSBanan-OS

Raspberry Pi 500

Raspberry Pi oznámilo uvedení počítače Raspberry Pi 500, který je poháněn jednodeskovým počítačem Raspberry Pi 5, spolu s monitorem Raspberry Pi Monitor. Jedná se o nástupce modelu Raspberry Pi 400, který byl uveden na trh před čtyřmi lety, a který byl založen na Raspberry Pi 4 Model B se 4 GB RAM. Nový model je založen na nejnovějším Raspberry Pi 5 s 8 GB RAM.

bitcoin školení listopad 24

Ve srovnání s Raspberry Pi 400 je vybaven věcmi pro práci s počítačem po vybalení z krabice, včetně 32GB SD karty se značkou, myši, napájecího zdroje, kabelu micro HDMI na HDMI a oficiálního monitoru Raspberry Pi. Monitor Raspberry Pi je vybaven 15,6palcovým panelem IPS s rozlišením Full HD a integrovanými reproduktory. Cena počítače začíná na 90 dolarech (2150 korun) a monitor se prodává za 100 dolarů (2400 korun).

Nově vydáno

Philip Müller oznámil vydání Manjaro Linux 24.2.0, nejnovější stabilní verze nezávislé průběžně aktualizované distribuce. Vyšla nejnovější verze projektu Alpine Linux 3.21.0, nové vydání operačního systému určeného pro firewally, VPN, VoIP boxy, kontejnery a servery. Ufficio Zero, linuxová distribuce založená na Xubuntu LTS vyšla ve verzi 11.2. Tým FreeBSD oznámil vydání verze 14.2 svého svobodného unixového operačního systému.

Manjaro Linux 24.2.0Manjaro Linux 24.2.0
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.