Krátce jsem testoval schopnosti importu DOCX v OOo/FO pro svého zaměstnavatele, finanční instituci, na konkrétních firemních dokumentech, chtěli vědět do jak si interoperabilitou když to posílají klientům, exotika jako Linux desktop je samozřejmě nezajímala, šlo jim spíše o OSX a Win bez MSO nebo se starou verzí MSO.
Testoval jsem OOo 3.3rc8, GoOO 3.2.1, FO 3.3rc2 (?) vše pod Windows,
Porovnával jsem to proti DOC vytvořenému převodníkem MSO (zdarma ke stažení ze stránek MS) šikovná věcička, nezkoušel to někdo i pod Wine? A pak zběžně proti MSO 2007.
No výsledky nic moc.
O něco lépe dopadla GoOO/LO, méně bugů, vyšší věrnost, nicméně některé dokumenty LO neotevřela vůbec, prostě se při načítání zasekla, OOo si s tím poradila, sice taky podivně dlouho natahovala, ale nakonec zobrazila.
Zajímavé je, že výsledky GoOO 3.2.1 jsou prakticky totožné s LO 3.3, z hlavy si nevzpomínám jestli jsme vůbec nějaký zaznamenal. Všechno nasvědčuje tomu, že jen přenesly patche z Go-oo patchsetu na OOo 3.3 codebase ale nepřidali nic nového proti 3.2.1, alespoň ne v kriticky důležité oblasti interoperability s MSO.
OOo má dost nepříjemnou chybu kdy se "obrázek na pozadí" dostane do popředí, GoOO/LO to má opravené.
Nejhůře dopadly tabulky, hlavně ty složitější, rozsáhlejší přes několik stránek.
MSO převodník funguje bezchybně ;)
Mimo soutěž mi došel i dokument, který protažený MS Exchange neotevřel ani originál MSO 2007, pochopitelně ani LO, ale OOo 3.3 ano!! Sice s chybkami, ale minimálně to bylo alespoň čitelné.
> Když teď máme balíky dva, snad dojde konkurenčním bojem k nějakému zlepšení.
Optimisty mám taky rád. A nebo taky skončíme s tím, že budeme muset mít nainstalované balíky oba, protože jeden bude umět tohle a druhý zase něco jiného. Paráda,
Ono nejde ani tak o to, že by LO bylo založeno na GoOO, spíše sa bavme takto:
Go-oo joins forces with LibreOffice
Go-oo shares much of its goals and philosophy with The Document Foundation's LibreOffice project, we're therefore supporting LibreOffice since it's inception, and are in the process of merging most of our patches over, as well as migrating to Document Foundation infrastructure. Going forward, the Go-oo project will be discontinued in favor of LibreOffice.
(zdroj http://go-oo.org/)
Jo taky jsem četl to prohlášení The Document Foundation. A taky jsem četl volební letáky politických stran nebo prezidentských kandidátů. Je úžasné, jak všichni nemyslí na nic jiného než na boj s korupcí, snižovali daně, posilovali ekonomickou stabilitu, redukovali stát, jak by zavírali Guantanámo, stahovali vojáky z Aganistánu, nebo podporovali střední třídu.
A zatím korupce, vězni jsou stále v Guantanámu i vojáci v Afganistánu, stát je dražší a větší, střední třída je dojná kráva, a svět prošel hlubokou krizí a nemám dojem že jsme z ní venku.
To prohlášení Document Foundation je takový politický leták. Čtěte ho prosím tak.
Bavme se raději o tom jak to JE, než jak někdo chce abychom to viděli.
The Document Foundation, aka Go-OO, aka Libre Office, mají dobrý *motiv* proč přiklonit veřejnost na svoji stranu, prezentovat LO jako zcela nový produkt. To strhne víc zájmu než jen „sada záplat“. Těch má jádro (Linux) celou řadu a pozornost v širší veřejnosti nebudí. Oni mají nejen produkt, ale dokonce Foundation! Document Foundation!
Až jednou budou filmaři točit "Liberation of Documents" bude Michaela Meekse hrát Mel Gibson a recyklují nějaké záběry z Patriota ;) Detaily jako že Michael je Anglán z Cambridge se přejde jako detail.
Ale zpět k současnosti. Nezapomeňte, že se odštípla MENŠINA developerů od OOo a vytvořila Go-oo patchset a pak dokonce fork LO (i když zatím jen 50% fork). Menšina se musí o to víc snažit přesvědčit veřejnost, "investory" - jednotlivci i firmy, dárci peněz i času.
A vývojáři Go-oo a nyní tedy FO jsou stejně dobří ovlivňovači mínění komunity jako programátoři. Speciálně Michael Meeks, ten je v PR jako ryba ve vodě. Vygooglete kolik rozhovorů poskytl pro různé e-ziny. A developer je to doré taky, to mohu z go-oo mail listu jen potvrdit. Vygooglete kolik rozhovorů poskytl pro různé e-ziny. A pak si vygooglete kolik rozhovorů udělali novináři s lidmi OOo tedy teamem Sun/Oracle. Hned vám bude jasné kdo utváří veřejné mínění.
Přesně tak :) Ona si komerční firma, i když není malá, nemůže dovolit jít proti proudu.
MSO sice ODF umí, ale je to s nimi složitější - nutnost instalace externího pluginu nebo MSO 2007 SP1 Profi minimálně. Opravte mě jestli se mýlím.
Verze MSO 2007 so máme v práci ODF umí, testoval jsem náhodně pár vytvořených ODT dokumentů a načíst pár mých ODT a výsledek byl překvapivě dobrý, subjektivně viděno, MSO zvládá ODT lépe než FO/OOo ;)
Stále je ve hře PDF. Proti němu mluví hlavně mnohem větší velikost souborů, pro kvalitní PDF je nutné mít nainstalované extra aplikace (Adobe Distiller, OOo,..)
Jo takhle. Nj. ale to bude asi vždycky problém vzhledem k odlišným možnostem aplikací/formátu. Myslím, že smysluplnější je opravdu otestovat schopnosti různých aplikací poprat se se standardizovaným formátem a následně se domluvit s druhou stranou na dodávaném formátu. Ono řekněme si to na rovinu tenhle způsob výměny dat není nejštastnější a ideální je čistý text případně CSV formát :-) a to i v případě kdy mají stejnou aplikaci avšak jinou verzi.
Já běžně v LO (dříve GOo, ještě dříve OOo a kdysi dávno MSO z donucení a LN jinde) docx otevírám v situacích, kdy kolegové s Win XP a MSO mají smůlu. Jelikož pracuji v prostředí, kde se kreativita používá jinde než pro namatlání kdejakých objektů do wordprocesoru s pochybným smyslem, nemám problémy s žádnými grafy a schématy v běžných formátech jako součástech dokumentu ani s formátováním. Netuším, proč je k specifickým účelům používán univerzální a pro účel se optimálně nehodící kancelářský balík. Mimochodem, LO velmi slušně pracují s pdf, a to exportně, editačně i importně, což už má pro interoperabilitu značný význam.
A přesně tak by to mělo být !
Každá firma (i ta největší) by si měla uvědomit co je na co.
Když chcete utáhnout běžný šroub s hlavou pro klíč 13,
také si na to nevezmete hasák, ačkoli je to možné.
Jsem zastáncem výše uvedeného.
Office mají minimálně 4 části z nichž každá je primárně cílená
na jiný druh činnosti.
Lze v jednodušších případech propojovat, či konvertovat části,
nebo celé dokumenty.
Avšak všeho moc škodí ;-)
Dobrá otázka:
Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint File Formats.
File Name: FileFormatConverters.exe
Size: 37.0MB
http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyId=941B3470-3AE9-4AEE-8F43-C6BB74CD1466&displaylang=en
Existuje i záznam ve WineDB:
Category: Main > Productivity > Office Utilities > FileFormatConverters
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=6527
Není moc povzbudivý - verze 4, ta aktuální, je označena jako "Garbage". Netuším jak je ten report starý. Nechcete to někdo vyzkoušet a záznam aktualizova?
Přiznávám, že tato problematika jde tak trochu mimo mě,
ovšem vyzdvihovat nějak LibreOffice mi přijde trochu
divné - vycházím z jiného článku na tomto serveru kde
je psáno to, že LibreOffice je defakto okopírovaný, trochu
upravený OpenOffice. To jestli LibreOffice je, či není
výchozím balíčkem nějakého OS pro mne zase tak mnoho
neznamená, je otázkou, zda je to opravdu tak úžasnými
vlastnostmi balíčku, nebo spíše averzí openSource komunit
vůči Oracle. Domnívám se, že na porovnávání těchto balíčků
je navíc značně předčasné. A i když si teď asi na.... do
vlastního hnízda, jak se tak říká, osobně dávám přednost
MS Office a MS Win :-) (byť je velmi moderní na MS nadávat).
Ono už dřív se v některých distribucích používal "neoficiální" build Go-OO, i když to třeba na první pohled nešlo poznat. Takže se dá říct, že oproti tomuto stavu se žádná změna nekoná - LO vychází z Go-OO, je jeho nástupcem, jenom teď půjde rozdíl víc graficky vidět. Pro mě, který používá Go-OO na Windows, je situace víceméně jasné - nástupcem Go-OO je jednoznačně LO.
jj, souhlas. Je to blbý, ale taky sjíždim MS Opice (uznávám že firemní licenci - ale kompletní balík 2010/2007 s Visiem a Projektem) - jednoduchost práce, podpora smerem k použití certifikátů a hlavně bug jsem nepotkal jak je rok dlouhej - matce sem ale nainstaloval LO (na ty její dopisy to prostě stačí, ale dělat v tom něco "velkýho" je pro mne utrpení). LO minimálně pro to, že očekávám větší podporu a dynamičtější rozvoj funkcí balíku.
Myslím, že to je otázka spíše zvyku a jiného vkusu - myslím tím výběr
mezi MS a OO. Co se LO týče tak popravdě se domnívám, že to bude chvilkový
boom (takové prvotní nadšení) a nakonec ho podle mne stejně převálcuje OO,
ale to je jen můj názor. I když přiznám se, že nechápu význam druhé věty:
Je to blbý, ale taky sjíždim MS... když tam pak vypisujete klady, které Vám
to přináší. Kdysi jsem zkoušel OO, a i když na to mé klování mi poskytoval
funkcí více než dost, nesedl mi;MS Office mi co do ovládání přijde intuitivnější.
:D:D
ok, v tom případě to "je to blbý" byla solidarita k předčečníkoj, který se vyjádřil:
"A i když si teď asi na.... do
vlastního hnízda, jak se tak říká, osobně dávám přednost
MS Office a MS Win :-) (byť je velmi moderní na MS nadávat)."
čili "je to blbý, na server "root" se to moc nehodí, ale taky sjíždím MS"
Taky bych to asi tak viděl, a i když opět nesu krk na špalek, fandím Oracle,
hodně lidí mu nemůže třeba přijít na jméno např. kvůli Solaris či Jave.
Jenže...je kapitalismus, ať se nám to líbí nebo ne, Sun měl spoustu
zajímavým myšlenek a projektů a jak skončil. Prostě pokud chce firma
přežít tak musí dělat kroky, které dělá např. Oracle, můžete se mnou
souhlasit a taky nemusíte, podstatné je to, že Oracle se vyšvihl na horní
příčky velice rychle a drží se, Sun měl sice myšlenky ale neuměl je zpeněžit
a dopadl tak jak dopadl.
Obavam se, ze Vas nazor je do znacne miry formovan tim, ze vubec nevite, proc vznikla Go-oo:
OpenOffice.org mel pod kontrolou Sun. Slouzila jako testovaci platforma (test bed) a reklama pro jeho komercni verzi kancelarskeho baliku. Kancelarsky balik Sun potreboval, protoze vyvijel aktivity i na poli desktopu (presneji receno tenkych klientu).
Novell byl v podobne situaci. I on potreboval kancelarsky produkt pro podporu svych desktopovych aktivit (SLED). Nechtel se spolehat na Sun ohledne vyvoje OOo, a tak si OOo "forknul" a vytvoril Go-oo. (Oficialne se o ale forku nehovorilo.) Ta byla testovaci platformou a reklamou pro jeho komercni OpenOffice.org Novell Edition.
Nyni se ale situace vyrazne zmenila. Oracle desktopove prostredi ziskal spolu se Sunem, ale otazkou je, zda v jeho vyvoji bude pokracovat. Myslim, ze jediny duvod, proc OOo nezahodil, je ten, ze na ni stavi sve cloudove reseni. V pripade Novellu je to jeste zamotanejsi, protoze Novell koupila firma Attachmate. Byly tam i prodeje s vazbou na Microsoft. Microsoft by musel byt blazen, kdyby byl v Novellu pod jeho taktovkou vyvijen konkurencni produkt k MS Office.
Vznik LibreOffice byl jednou z mala cest, jak po vyse uvedenych zmenach zajistit zivotaschopnost tohoto kancelarskeho baliku. Otazkou ale je, jestli se podari najit dost penez na dalsi financovani LO. Open source komunita muze zajistit jeho prezivani, ale na dohnani MSO to stacit nebude. Na to je treba financovani z komercni sfery.
Máte víceméně pravdu, pár upřesnění bych ale dodal.
Novell se do OOo dostal s koupí Ximianu. S ním "zdědil" řadu vývojářů, včetně Michaela Meeks. Ximian byl primárně "the Gnome" company - jmenujme například Evolution. OpenOffice bylo spíš taková okrajovka. Novellu šlo spíš o to know how ohledně Gnome a linuxového desktopu obecně, hlavně pro své síťové projekty, včetně tenkého klienta. To bylo ještě v době, 2003, kdy myšlenka úspěšnosti a prodejnosti linuxového desktopu zdála realistická. Kdeže loňské sněhy jsou.
Oficiální důvod proč SUN koupit StarOffice byla, že ho to vyšlo levněji než upgradovat v celé firmě licence na MSO :) A pro ho uvolnil jako OS? Proč ne, nebyl to jeho business a komunita mohla pomoci, a taky že ano, a přidali se i další (Novell). Jenže starat se moloch typu kancelářského balíku není to samé jako starat se o vývoj nějaké Java knihovny, musíte platit (nějak motivovat) desítky, nebo lépe stovky, vývojářů. Tak to SUN začal i prodávat. Nikde se mi nepodařilo sehnat, jestli na tom někdy vydělal, jestli se zaplatil vývoj. Možná zpočátku ano, ta komerční verze toho uměla víc, například měla kontrolu překlepů, Ale poslední roky nepředstavovala žádnou výhodu, nechápu proč by za to někdo platil. Prodávat "podporu"? Pochybné. Navíc se vyrojila konkurence (Novell a jiní, Číňani mají vlastní verzi a hádám že na licence klasicky kašlou).
Go-oo nikdy fork nebyl, ani sami vývojáři to za fork nepovažovali.
http://lists.freedesktop.org/archives/ooo-build/2010-September/001262.html
Byla to sada patchů, tak jak fungují například pro jádro. Go-oo byla bleeding edge verze OOo. Fakt je že řada změn se prosazovala pomalu a občas jim něco přepsali, vzácně něco vypadlo kvůli licenci; to se děje i v jiných OSS projektech.
Dokonce ani dnes není LO 100% fork, dokud minimálně mergují změny směrem OOo => LO, pak je to fork tak na 50% :)
> Oracle desktopove prostredi ziskal spolu se Sunem, ale otazkou je, zda v jeho
> vyvoji bude pokracovat
Stejná otázka platí i na Novell a jeho podporu LO. Protože jestli to zabalí Novell, platí tak 80% a víc vývoje LO (před tím, Go-oo), pak to LO může zabalit taky. Těžko říci, která větev OOo to má v současnosti nahnutější.
Na stránce http://www.libreoffice.org/download/ je kromě instalačky pro různé platformy k výběru i jazykový balíček češtiny (a samozřejmě i dalších jazyků).
Zkoušel jsem vytvořit dokument v OO a uložit ho v *.doc .
Po otevření v MSO2007 vcelku v pohodě.
Obráceně:
Zkoušel jsem vytvořit dokument v MSO2007 (doplněk od MS) a uložit ho v *.odt .
Po otevření v OO vcelku celkem katastrofa.
V podámí MS je inoperabilita jen směry jak se jim hodí :-( .
Je asi otázka "jaký" dokument, tj. jaký obsah, co v něm bylo použito, apod.
Moje zkušenost je přesně opačná, vytvořeno v MS -> uloženi jako .odt -> otevřeno v OOo a celkem pohoda.
Jestli to také není verzí - nevím jaký doplněk přesně myslíte: MS word 2007 -> Uložit jako Open Document text.
Žádný doplněk jsem nikyd neinstaloval.
Moje zkušenosti jsou stejné. MSO umí ukládat ODT obstojně, jak už jsem tady v diskusi psal, lépe než OOo ukládat DOC nebo dokonce a hlavně DOCX. Ale netestoval jsem nijak systematicky.
Nemusí to být jen kvůli bugům v OOo. Ty formáty mají zásadní odlišnosti, jeden směr může být skutečně přirozeně zvýhodněn. V jednom směru může dojít k celkové ztrátě informace, nebo různým kompromisům. Vývojáři si hlavně stěžovali na odrážky a číslování, jejich vztah ke stylům, číslování nadpisů, tabulky obecně,
Může mi prosím někdo inteligentní vysvětlit, jak proboha teda ne/funguje ta karmoidní feature?
Hned první názor (http://www.root.cz/clanky/openoffice-org-3-3-prichazi-ve-stinu-libreoffice/nazory/373859/) je naprosto OK, a přitom je to hnus zašedlej. Navíc jsem vložil komentář, a ten byl zašedlej vodpornej hned po stisknutí "odeslat" (čili, jestli nejsem úplně blbej, karmu získat nemoh a ani o ní nemoh přijít).
Může my tedy prosím, nějakej "developer" tohodle svinstva vysvětlit jak to funguje (protože to zatím vypadá jako karma=random({sedivej_necitelnej_bordel, normalne_zobrazeno}) ). Potom, jak to kompletně vypnout - pan Krčmář se vyjádřil formou: "já to mam vyplé v nastavení profilu", což je nebetičná pitomost, protože "Potlačit vizuálně názory s kvalitou nižší než: N" není vypnout. Prosím, co takhle funkce "vypnout tu zašedávácí kravinu navždy = OK"?
Omlouvám se ostatním diskutujícím, ale po dlouhé době jsem cítil potřebu si ulevit.
Asi mám vysvětlení. Před odesláním příspěvku včera jsem měl karmu 82 a teď mám 79 :) Taky by mě zajímalo kdo a proč strnul, už jen ze zvědavosti. O vysokou karmu mi nijak specificky nejde, za peníze ji směnit nelze.
Mám pro to jen spekulativní vysvětlení - dovolil jsme si nejít s většinovým názorem, že rozštěpení OOo je to nejlepší co nás za poslední půl rok potkalo.
Nejdu s proudem. To se trestalo a trestá. Komunita jen kopíruje chování společnosti v menším měřítku.
P.S.
Já svůj vlastní příspěvek šedě nevidím, nevěděl jsem o tom, děkuji za upozornění.
Skoda ze vo finalke neopravili tento bug: https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=33079
Lahko skusite: Otvorte LibreOffice napiste nieco s diakritikou a ulozte ako RTF, potom to otvorte a ops rozpadnuta diakritika.
V OO 3.2.1 to slo ok.
Tiež dúfam že nikdy, raz som mal tú česť a úplne mi stačilo. Starší kolega si to chválil- Robil na monitore s malým rozlíšením, na text mal iba polovicu obrazovky, zvyšok bol mrkvosoft a keď chcel niečo urobiť, hľadal to ako v ihlu v kope sena. Štastie že nepoužívam windows, m$ snáď nevydá office pod linuxom aby ma to niekto nútil používať. Zatiaľ sa musia odomňa uspokojiť s nie celkom dokonalými dokumentami prevedenými do .doc, ak to nikto nebude upravovať, dám im rovno .pdf.
hele, ja taky nikdy neridil auto s automatem a mam k nemu jisty odpor, ale znamena to ze je automat spatny?
1) ribon je super kdyz s nim par hodin prezijes aby sis zvyknul. to rikam jako zaprisahla konzerva.
2) on ten ribon jde celkem jednoduse schovat, to jen co se tyce pulky zabraneho monitoru.
Potvrzuji téměř poloviční rychlost startu LO 3.3 oproti Go-oo 3.2.1.
Testováno na Mandriva Linux 2007 a Mandriva Linux 2010.0, se spuštěným quickstarter.
Go-oo 3.2.1: první spuštění soffice -calc do 3 sekund, druhé spuštění je do 1 sekundy.
LO 3.3: první spuštění libreoffice -scalc do 5 sekund, druhé kolem 2-3 sekund.
U mě skoro poloviční zpomalení způsobuje zapnutá integrace s Gnome. Zapnutou poznáte to podle dialogů Uložit jako, Otevřít soubor, pokud vidíte ten lepší hezčí z Gnome, pak to máte pomalejší start, pokud hnusný základní OOo dialog, pak ji nemáte, minimálně aktivovanou.
Integraci lze buď odinstalovat nebo potlačit, je na to proměnná prostředí. Lze potlačit i Gtk integraci, to je zase jiná proměnná.
Link na OOo wiki se mi nepodařilo vložit kvůli zdejšímu idiotskému anti-spam filteru, který si se ani nenamáhá označit vadné slovo.
Integrace s KDE3 tohle nedělala, Ale KDE4 stále není stabilní a zapnutá, KDE3 sice je, ale kdo dnes má KDE3, resp. která distribuce dodnes umožňuje hladký běh KDE3 a KDE4.
První start neříká mnoho o rychlosti aplikace, zato mluví o množství tahání kdečeho při prvním staru z desktop manageru (viz např. integrace s Gnome zmíněná vedle). Pokud to vadí při pravidelné spouštěných LO či OOo, stačí je automaticky starovat při natahování DM (autostart). Podstatná je rychlost při práci, nikoli rychlost spouštění, pokud chcete něco napsat. Jinak se často textové procesory používají chybně tam, kam patří Tex a jeho rozšíření a editory jako Lyx, mimochodem velmi svižný...
> Bez uvedení distribuce .. nemá vaše tvrzení žádný smysl.
Uhodil jste hřebík na hlavičku. Ona už má OOo vlastně forky dávno, každá distribuce má vlastní sadu patchů, něco z Go-oo, něco vlastního, upstreamuje se nepravidelně pokud vůbec, každá OOo v každé distribuci je vlastně unikát. Svým způsobem fork. To platí i o Linuxu, a dalších větších OSS apliakcích. Dávat pak někomu radu, třeba tady v dikusi, nebo jinde na fóru, je značně těžké, jak jste sám správně poznamenal.
A teď si představte, že máte komerční produkt, možná dokonce OSS, a musíte poskytovat uživatelskou podporu ze smlouvy. Peklo. Na tom můžete prodělat kalhoty.
Na téma slovníků jsme měl s vývojáři Go-oo zajímavou diskusi.
Mrknětě na to tohle.
http://lists.freedesktop.org/archives/ooo-build/2009-September/000306.html
http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=104133
http://lists.freedesktop.org/archives/ooo-build/2009-July/000123.html
Jen chci upozornit na export do PDF má zatím s českou diakritikou potíže, v případě, že se ve slově vyskytne některé písmeno s diakritikou nastane to, že následující znak překryje znak s diakritikou (představte si "ě" a přes to je třeba "t". Ooo 3.3 tento problém sice nemá ale znaky s diakritikou jsou očividně jiné jde hlavně o ě, č, ů, ň, ť.
Dále při "importu" načtení CSV souborů oproti Ooo 3.2 kdy čísla byly importována jako čísla jsou nyní jako text.