Zajimalo by me, na zaklade ceho pan Bednar tvrdi, ze DOC je de facto standard.
DOC format je samozrejme nejpouzivanejsi, ale to neznamena, ze je to standard. Skodovky jsou nejpozivanejsi auta v CR, ale nikdo netvrdi, ze jsou de facto standard v CR. Muj nazor je, ze smyslem standardu je interoperabilita. Tuto podminku DOC format nikdy nesplnoval.
Máte jistě pravdu v tom, že interoperabilita je u .DOC velmi špatná (vlastně žádná). Pokud se ovšem na problém podíváte z hlediska běžného uživatele, jeho preferencích a znalosti formátů, pak je možno hovořit o jakémsi „pseudostandardu“. Uživatelé ten formát znají a nečiní jim (psychologický) problém, jej používat.
Dalo by se to srovnat s formáty souborů. Dostávám kopřivku, když mi někdo pošle čtyřbarevné logo ve formátu JPEG. Bohužel přípona .PNG neznalé lidi většinou vyděsí a ptají se vás, co jste jim to poslal a že to nemůžou otevřít. To, že .PNG podporuje naprosto každý grafický program, je v první chvíli nezajímá. Je potřeba jim vysvětlit nevýhodu ztrátové komprese a pak jsou ochotni to bez problému používat.
Lidé se bojí neznámého a drží se osvědčených a funkčních věcí – (někdy) bohužel.
Diskuzi jsem otevrel proto, ze s nazorem, ze DOC format je de facto standard, jsem se jiz nekolikrat setkal. Vzdy to tvrdili lide, jejich pravni povedomi nebylo o mnoho lepsi nez povedomi veverek o kvantove elektrodynamice. Zbytecne se tak vytvareji absurdni myty.
Pokud si nekdo mysli, ze DOC format je de facto standard, at to zde padnymi argumenty dokaze.
Dukaz? Napr. ze vsechny priblbe reporty pro CNB apod. vyplnuju v xls, resp. doc? Nestaci?
Jako standard se to fakticky pouziva, i kdyz to standard neni. O tom je de facto ...
Termin "de facto standard" ma svuj vyznam. Cituji z Wikipedie: A de facto standard is a technical or other STANDARD that is so dominant that everybody seems to follow it like an authorized standard.
Dlouhodobe ziji v zahranici, a tak to specificky ceske przneni terminu standard vnimam jinak nez lide v CR. CNB formaty .xls a .doc POUZIVA - o tom nikdo nepochybuje. To z nich ale nedela DE FACTO STANDARDY.
Rekl bych ze tady se hluboce mylite vy, i kdyz zijete dlouhodobe v zahranici :-)
"de facto standard" je - i podle citovaneho vysvetleni wiki - neco co se jako STANDARD prakticky pouziva, presto ze to neni AUTORIZOVANY standard.
Je to dusledek toho, ze tento "standard" (dosadte si treba format, co je libo) je mezi uzivateli tak rozsireny, ze jej pouzivaji podstatne vice nez cokoliv jineho.
Definice pritom neresi to, jestli se jedna o umele (reklama atd.) rozsireni nejakou firmou, nebo naopak dodrzovani navrhu standardizacni organizace.
S CNB atd. to tedy nema nic spolecneho, predchozi autor chtel zrejme pouze naznacit, ze zminene formaty se berou jako standard pro komunikaci s ruznymi institucemi. Coz je fakt.
Takze i kdyz DOC/XLS/... neni posvecen zadnou organizaci krome MS a i kdyz se casto chova velmi nestandardne, je to de facto standard.
Muze se nam to nelibit, muzeme s tim nesouhlasit, ale to je (nebo donedavna bylo) vse co s tim muzeme delat.
Uvadite nazor vlastni nikoliv nazor vseobecne akceptovany. Takze jeste jednou:
De facto standardy jsou napriklad PostScript nebo PDF. Nebyly standardizovany zadnou standardizacni organizaci, ale jejich formalni specifikace umoznuje implementaci i jinym firmam nez Adobe. Byly trhem akceptovany a jsou siroce pouzivany. Jejich smyslem je interoperabilita bez poskozovani konkurence.
.doc format neni de facto standard, protoze (i) jeho specifikace neumoznuje plne funkcni implementaci, (ii) jeho smyslem je dominance na trhu s cilem poskozeni konkurence. Zadnou interoperabilitu .doc format do vinku nedostal - kvuli interoperabilite Microsoft vyvinul RTF, coz je de facto standard. Proste siroka rozsirenost .doc formatu nestaci na to, aby se kvalifikoval do kategorie de facto standardu.
Uz chapete ten rozdil?
Obcas se hovori o "standardizaci procesu" uvnitr nejake organizace. Napriklad firma muze sve procesy vymeny dokumentu "standardizovat" tak, ze pouziva .doc a .xls formaty (viz zminovana CNB). To ale necini z .xls nebo .doc formatu de facto standardy.
Prave naopak, rekl bych ze vy uvadite stale dokola pouze neopodstatneny vlastni nazor a nechcete uznat holy fakt :-)
DOC a jine MS formaty UMOZNUJI implementaci jinym firmam. To ze se nejedna o otevrene specifikace na veci nic nemeni. Muzete si koupit licenci, muzete pouzivat dostupne knihovny, muzete pouzivat volani API prislusnych aplikaci atd.
A diky tomu ma spousta existujicich aplikaci vystup dat v prislusnych formatech - sestavy databazi, zpravy financnich oddeleni, faktury, data mericich pristroju, prispevky do casopisu... Zkuste si trochu rozsirit obzory a najdete toho spoustu.
Format de facto znamena ze se neco proste hromadne pouziva a na nejake moralni a jine hlediska se pritom nehledi.
A musite uznat ze MS formaty se skutecne pouzivaji - rekl bych ze jejich rozsireni je primo svetove.
Tam je ten pes zakopany :-)
Myslim si, ze uzivateli kancelarskeho softwaru je uplne volne, jestli format souboru .doc je ci neni interoperabilni. Proste se BEZNE pouziva pro vymenu dokumentu a basta. Proto je to pro neho standard de facto, jelikoz soubory s koncovkou .doc bezne dostava v emailove korespondenci ci je v nich ulozena firemni dokumentace a ja nevim co jeste. Termin 'de facto' se da vykladat timto i Vasim zpusobem. Zalezi na interpretaci, ze.
Co je to za nesmysl? Smyslem formátu dokumentů MS Office je dominance na trhu s cílem poškození konkurence? Přečtěte si to po sobě, a zamyslete se. Mimo jiné by se slušelo říci, že ani MS nemá dokumentaci formátu DOC na binární úrovni. Podobně Oracle nemá dokumentaci uložení DB objektů na blokové zařízení. Existující dokumentace pracuje na vyšší úrovni abstrakce.
Když jsme u toho poškozování trhu, Sun Microsystems poškozuje trh tím, že kupuje produkty za peníze, a pak je uvolňuje zdarma, s cílem poškodit tímto způsobem konkurenci.
zdá se ze nechcete vidět to co vidí každý normální člověk. Doc je "de facto standard". Vaše argumenty proti tomuto názoru jsou směšné a na úrovni 7 letého dítěte.
Já si kupříkladu taky myslím že formát doc je de facto standard. Ve firemním prostředí se používá přinejmenším v 90% textových dokumentů, které je třeba vyměňovat v editovatelné podobě, zbytek připadá na převážně na rtf. To je moje osobní zkušenost a moc bych se divil kdyby zkušenosti ostatních uživatelů byly výrazně odlišné. S ODF jsem se například ve firemní komunikaci ještě nesetkal, a odhaduji, že se s ní ještě nějaký ten rok nesetkám (i když bych si přál aby se rozšiřoval).
Doc jako eBook format samozrejme prumyslovym standardem je. Ale zde hovorime o formatu microsoftich .doc souboru. To zadny standard neni a nikdy nebyl nebot nesplnuje zakladni predpoklady, ktere jsou od standardu pozadovany.
Mozna je problem v tom, ze v cestine se terminem standard oznacuje cokoliv. Ale anglictine jsou mnohem opatrnejsi. Napriklad W3C sve dokumenty oznacuje jako "Recommendations", i kdyz podminky "de facto standardu" splnuji. Podobne IETF pouziva termin RFC (Request for Comments) pro dokumenty, ktere jsou "de facto standardy".
Vy nevíte, z čeho se vyvinulo označení RFC, co? :-)
"industry standard" je běžně používaný výraz v angličtině. Nic, co by si vymyslela čeština pro nedostatek výrazů. Ostatně jako potomci rakouské monarchie máme pro standardizaci velmi vyvinutý smysl.
A požadavky na "industry standard"? Těžko budete hledat ukázkovější případ než právě .doc formát MS Wordu.
Uvedte mi nekolik odkazu na dokumenty, kde se o .doc formatu hovori jako o prumyslovem standardu.
Mimochodem, na wikipedii mate hned v prvni vete o standardizaci napsano: "Standardization or standardisation, in the context related to technologies and industries, is the process of establishing a technical specification, called a standard, among competing entities in a market, where this will bring benefits without hurting competition."
Cilem .doc formatu zadna standardizace nebyla. Byl to uzavreny format jedne firmy, ktera jeho prostrednictvim dominovala trhu office aplikaci. Pozdeji bylo mozne od MS ziskat formalni specifikaci, ale plne kompatibilni SW podle ni nebylo mozne v praxi napsat. Existence formalni specifikace ale z .doc formatu prumyslovy standard nedela.
jeden o voze, druhy o koze. Doc standard nikdy nebyl ani neni, ale rada spolecnosti i statni sprava to jako standard pouziva. Ze se jedna o nepochopeni je vec jina, ale kdyz neco chcete, tak vam to samozrejme prijde v MS formatu. Prece win + office mate taky ne? Takze fakticky tim vznika vnimani doc jako standardu.
Pokud nechcete smesovat definice a vnimat standard jako to, co by skutecne melo to slovo oznacovat, tak se s Ruzou s uctarny nedomluvite. That's real life. resp. office life ...
Tvrzeni pana Bednare, ze DOC format je de facto standard, a tvrzeni pana Pepy, ze DOC format je prumyslovy standard, jsou jednoznacna. To nejsou zadne rozverne vety Ruzi z uctarny, kde by hrozilo, ze jeden mluvi o koze a druhy o voze.
A de facto standard is sometimes not formalized and may simply rely on the fact that someone has come up with a good idea that is liked so much that it is copied. Typical creators of de facto standards are individual companies, corporations, and consortia.
Příklad: Formát dokumentu OpenDocument je de jure standard, protože jej uznala mezinárodní standardizační organizace (OASIS). Naopak formát DOC je de facto standard, protože jej využívá drtivá většina firem, lidí i institucí a pokud si chcete být jisti, že dokument cílová osoba otevře, použijete formát DOC.
Co je na .doc formatu "good idea" kdyz nejde plne implementovat? Kdyby to slo, tak uz jsme davno meli plne funkcni konvertory mezi MS-Office a OOo, WordPerfectem, ...
To ceske heslo by mel nekdo opravit. Jak uz jsem zde nekolikrat uvedl: Cesi si ohledne standardu vytvari vlastni terminologii, ktera se odlisuje od terminologie okolniho me znameho sveta.
vy to proste nezkousnete, ze ne? Jen tak pro zajimavost, kde ze se to zdrzujete, ze se Vase terminologie tolik odlisuje a ze Vam stalo za to vynalozit tolik usili presvedcovat lidi o Vasi verzi vykladu?
Ale samozřejmě, že formáty MS Office lze plně implementovat. Není toho právě MS Office důkazem? Nebo chcete tvrdit, že MS Office neumí formáty MS Office?
1. Neumí, každá verze má jiný formát. Neexistuje jeden DOC formát.
2. Problém nestandardních formátů je v tom, že až firma zkrachuje a dne 1.1.20xy její produkty přestanou fungovat, možná se už ke svým datům nikdy nedostanete.
3. Proto je rozumné data ukládat ve formátech, ze kterých je možné je i po např. 50 letech získat zpět.
O tom se mluví často, co až budu chtít otevřít dokumenty po 50ti letech? Jistě, stát se to může, ale když tak nad tím dumám, starší dokumenty než pár let stejně migrujeme (i mí zákazníci i zaměstnavatel) na média, která:
a) 50 let nevydrží, s bídou vydrží let 5
b) mají 50 let staré dokumenty ve wordu cenu? K čemu?
Většina požadavků moderní doby nic takového nepotřebuje. Pomineme-li zabudování 20ti dvd-rw do střechy kostela pro budoucí generace, nikdo to vlastně nechce.
Je to opravdu tak důležitý požadavek, jak všichni zastánci openoffice tvrdí? Pozor, neříkám, že standardizovaný dokument není vhodný, naopak. Už kvůli tomu, že pak bude mnohem větší tlak na všechny, dělat lepší produkty za méně peněz.
Budu potrebovat cist a pripadne editovat dokumenty po 50 letech? Myslim, ze ano. K cemu dnes Google skenuje a OCRkuje knihovny a nase statni sprava archivy dokumentu? Myslim, ze leckomu se minimalne knihy (vydavatele, prekladatele) budou hodit v digitalni podobe. Ja cas od casu vyhledavam sve dokumenty stare i 15 let.
MS Word má zpětnou kompatibilitu po dobu 20 let. Co může nabídnout ODF, když například ani dnes nemá interoperabilní vzorce, a produkty používající ODF jsou naprosto okrajové? Navíc v situaci, kdy ODF neumí popsat stávající dokumenty?
je sice uzasne, ze ODF lze plne implementovat -je to vubc pravda? ale i kdyby- ale v soucasnosti plne implementovan neni nejblize k takove implementaci ma OOo a jeho klony (mam menit 'diktat' MS office za 'diktat' OOo?)
zkuste si otevrit nejaky rozsahlejsi ODF dokument vytvoreny v OOo v necem jinem, co take "implementuje" ODF - treba v koffice
ODF je mozna dobre nakroceni, ale v soucasnosti je v (podnikove) praxi neprilis upotrebitelne prave proto, ze to je jenom nastrel formatu (resp. nejpouzivanejsich vlastnosti MSO) bez kvalitni implementace
to se muze urcite casem zmenit, ale asi ne kdyz budou vsichni kopirovat molocha OOo a pridavat k nemu blbinky misto aby udelali neco s jeho udesnou pomalosti
Ty to proste porad nechapes. Beres si z kazde vety sluvko "standard" a kopes ze to prece neni zadny standard. Ale uplne ignorujes jeho spojeni s "de facto", coz v tomto pripade znamena neco jako "vlastne to ve skutecnosti neni (standard), ale pouziva se to jako kdyby to byl".
Mimochodem ODF je zase de-jure standard ale snad s vyjimkou OpenOffice a 'odvozenych' reseni neni de-facto stndardem protoze neni implementovan :)
A mimochodem pokud touzite po presne 'vedecke' definici slovicek, asi nebude nejlepsi se spolehat na wikipedii.
Standardization or standardisation, in the context related to technologies and industries, is the process of establishing a technical specification, called a standard, among competing entities in a market, where this will bring benefits without hurting competition. It can also be viewed as a mechanism for optimising economic use of scarce resources such as forests, which are threatened by paper manufacture. As an example, all of Europe now uses 230 volt 50 Hz AC mains grids and GSM mobile phones, and (at least officially) measures lengths in metres. The United Kingdom has officially accepted metres for business purposes but feet and inches are still widely used by the general public.
Vsimnete si
1. "is the process of establishing a _technical specification_"
2. "where this will bring benefits without _hurting competition_"