Uvažoval jsem, že to nové openSuSE zkusím, ale tuto myšlenku jsem opustil, neboť by se mi asi zdálo pomalé a přeplácané oproti mému Debianu.
Článek mi přišel jako trošku košatý seznam novinek zavánějící reklamou. Čekal bych nějaké zhodnocení (ovšem to vzhledem k autorově povaze nemohu čekat, zřejmě je to tak lepší) -- zajímá mne, zda-li se tím má smysl zabývat.
Jinak jsem narazil na několikero drobností: v odstavci o instalaci na notebook je "svůj", což náleží ke, zde se nevyskytujícímu, trpnému rodu; Yast se rozhodně, co do rychlosti, nemůže rovnat APT z Debianu.
Odkazovaná recenze se mi docela líbí, ale můj článěk měl jiný záměr a jiné zacílení čtenářů. Záměrně jsem zpracoval cenné podněty a připomínky ke konceptu článku od lidí, kteří o Linuxu nikdy neslyšeli nebo jen letmo, přes krátkodobé uživatele ostatních distribucí po dlouhodobé uživatele SUSE a dalších, kteří k tomu měli co říci. Toho si vážím a mám radost, že je článek poměrně dobře čtivý pro každou skupinu uživatelů a že si v něm každý může snadno a rychle najít to, co zajímá právě jeho, a nasměrovat ho dále...
Článek měl za cíl představit nové openSUSE z pohledu uživatele minulých verzí, co přináší zajíamvého, ale také z pohledu uživatelů jiných distrbcí a systémů tak, aby si uvážili, zda by se jim mohlo vyplatit aspoň vyzkoušet a sami si zhodnotili přínosy a negativa podle svých měřítek a představ. Neměla to být recenze, která by více sledovala klady a zápory vzhledem k ostatním populárním distribucím, ta by samozřejmě vypadala jinak. Doufám, že je to přijatelné vysvětlení stačí. Za upozornění na chybu děkuji, původní věta zněla trochu jinak a bohužel se na to nepřišlo během korektur. Bude opravena, jakmile to bude možné.
Bohužel, běžným uživatelům vadí na Debianu (mám na mysli použití na desktopu) dost věcí. Počínaje absencí nějakého hezkého splash screenu při startu a konče neexistujícím specializovaným cz fórem. Jiné známé distribuce jsou na tom lépe.
Pokud je cílem uživatele počítač používat, splash screen nevadí. Fórum dosud nebylo třeba (proč taky?). Jedinou komplikací pro laiky je nutnost rozběhnout suspend/wifi/... ne právě primitivním způsobem.
Moja anglictina nie je tiez dobra a viem pracovat s OS. Chyba je v takych ludoch ako si ty. A ano, je to ich chyba, ze nevedia anglicky. A ti co vedia po nemecky, taliansky, spanielsky, svedsky a inak sa anglictinu nechcu ucit lebo sa im zda nepekna je normalna. Su lingvisti. Kopu snad kanaly ? Obcas je dobre sa zamysliet nad tym co povies, ak mas teda cim mysliet :)
Však mohou používat OS v patřičném jazyce. Já jsem sám měl svého času (řádně zakoupená) MS Windows Vista v němčině (byť ne úmyslně). Teď mám pár aplikací v japonštině (angličtinu ani nezmiňuji).
myslim ze v puvodnim prispevku o rychlosti nic neni(presto ji treba mel autor na mysli), ale za sebe musim rict ze sprava sotware je na distribuci asi to nejdulezitejsi