No ja dnes zjistil u kolegy na oSuSE 11.0 bez non-free kodeku, ze po pusteni kaffeine na video to nabidne reseni, ktere spusti webovou stranku, kde jsou 2 volby: 1) placene Fluendo nebo 2) komunitni reseni, kde si vyberu KDE nebo Gnome one-click balicek kodeku ...
Coz mi pripadlo velice user friendly ..
(Komu se "open" a "community" v URL zda jako nadbytecny pleonasmus, ma pravdu, ale je to pravnicky stit. Na http://opensuse.org , spravovanem americkou firmou, to byt nemuze.)
Mno mám pár postřehů z oblasti KDE ..
KDE4 má sice backportováno nějaké veci ze svn 4.2, ale stále je to defakto nepoužitelné. Jsou to "drobnosti", ale potřebuju desktop používat a ne se furt drbat s drobnostmi.
Jako první pokus jsem dal oSuSE 11.1 s KDE4 na notebook. Co mně nejvíc dožralo je nemožnost přidat pevné ip do definic Network Manageru/KDE4. Takže je nepoužitelný, čímž mi to deklasuje celou použitelnost notebooku. Pls no flame, že to jde i jinak, to pak jde zůstat u jiného distra a nebabrat se s desktop GUI.
NetworkManager/KDE3 byl OPRAVDU POUZITELNY (Suse 11.0 mělo verzi 0.7 už od léta) a dost sem si na něj na notebooku zvyknul, tak easy přepínání profilů sítě dostanu pod windows jen za pomoci placeneho sw třetich stran.
Tož .. pryč s KDE4 a návrat ke KDE3. Jen mně dožralo, že Krusader je k dispozici pouze ve verzi 1.9.X/KDE4 takže má pod KDE3 jiný (pro mne neergonomicky hnusný) vzhled. Kdyby tak repos KDE:Community udělalo balíček se starším Krusaderem ..:-(
Další poznatky pro 11.1 : v KDE Community není KNemo a Kima, mé oblíbené KDE3 aplety a zatím tak nějak vůbec není ATI repository (mám na notasu ATI FireGl).
Takže jsem DOST rozpačitý jestli do té 11.1 jít ..
Tak si stáhni staršího krusadera ze software.opensuse.org, sice to není od KDE:Community, ale je tam. Já ale zase nenajdu kde3 kompare do kde3 krusadera, takže úplně spokojený taky nejsem.
Bohuzel pro 11.1 jsem stary Krusader nenasel. Budu muset risknout ten z 11.0. :-(
KDE:Community jsem jen tak placnul, protoze tak nejak citim, ze by to mohla byt tahle skupina, ktera by se kde3 mohla venovat. Pripadne kde:Backport, pokud by se jim povedlo u toho noveho Krusaderu zmenit vzhled na KDE3 (nejde o vnejsi dekoraci, ale o styl a vzhled aplikace uvnitr okna). I to by mohla byt cesta. Porad se basni o tom, ze QT4 je bajecne skinovatelne (udajne se sa preskinovat aby byl totozny s Gnome). Tak proc by nesel preskinovat na vzhled KDE3 ??? :-D Nejaky (ten 1.9x) tam maji, zkusim se podivat ci to nahodou neudelali.
PS: cetl jsem, ze se zjistilo, ze QT 4 je stejne svizne jako GTK a lze ho skinovat, coz vedlo i vedouciho cinitele projektu Gnome k myslence prechodu z GKT na QT. Mne osobne by se libila myslenka, ze by vsechny aplikace byly postaveny na QT4. A kdyz bezi pod Gnome, vypadaly by jako Gnome, kdyz pobezi pod KDE3 vypadaly by jako KDE3 a pod KDE4 by vypadaly jako KDE4. To by byl uzas. :-) Ubylo by knihoven a sjednotil by se styl vzhledu a ovladani aplikaci.
Já teda Krusader 1.90 pro 11.1 mezi balíčky vidím.
PS: Vedoucí činitel projektu Gnome? Já myslel, že to nadhodil jen Mark Shuttleworth...
Pokud by byly opravdu KDE filedialogy v KDE a Gnome dialogy v Gnome, tak to by bylo fajn. Ale Qt4 filedialogy, jak jsou teď (samostatně), jsou... no jsou skoro jako filedialogy ve Win98.
Hm... Je to zvláštní, protože jsem Suse 11.1 instaloval už na dva notebooky a u obou s Networkmanagerem v KDE4 popisovany problem neni. V Networkmanageru lze pevnou IP pridat uplne normalne, pak prepinat mezi pevnou a pridelovanou, stejne tak mezi wifi a kabelem.
Jinak si 11.1 nemůžu vynachválit: ty dva notebooky jsou docela nestandartní: 1. je Fujitsu-Siemens TabletPC Stylistic ST 5032D a jede od instalace vše - wifi, bluetooh, audio, jas LCD atd. atd. Jediny problem je, ze se musi doinstalovat ovladace na Wacom tablet, ale to byla otazka chvile. 2. notebook byl jeste nestandartnejsi - jde o UMPC Mivvy UM400 (Gigabyte U60), tam slo vsechno jeste jednoduseji, coz jsem necekal, nebot jde o platformu zalozenou na VIA. Zde jsem vsak jeste nedotestoval vse, nezkousel jsem built-in webcameru, ale v Suse 10.3 jela, tak pojede snad i v Suse 11.1.
A propos KDE4 - na obou noteboocich je stabilni, nesetkal jsem se se zadnym problemem. Dlouho jsem se KDE4 branil, ale az s porizenim tabletpc, resp. UMPC s touchscreenem jsem ho docenil. Nelze rici nic objektivne, ale zda se mi prace s nim a se stylusem mnohem komfortnejsi a prijemnejsi. To se taky napriklad i kick-off menu, ktere mi prijde vylozene "stylusove". Jakoby slo vsechno vic samo. Ale jak rikam, jde o subjektivni dojem.
No proste mne pridat IP nesla a jak vidim, nejsem sam. Pritom NM/KDE3 funguje vyborne.
Pokud se tyka HW jsem take mirne rozpacity. Na mem IBM ThinkPad T43p mi oSuSE 11.0 rozbehlo BlueTooth samo, akorat Fn+tlacitko na ZAP/VYP WiFi+BT nefungovalo. Nove oSuSE 11.1 sice tuto Fn kombinaci umi (BT led reaguje) ale hlasi mi, ze BT HW neni pritomen. V syslogu vidim, ze je napred nalezeno a pak se provede nejaka akce s BT s chybou a vyradi ho to. Zkusim to po svatcich dat do bugzilly.
Jeste bych mirne nakousl nove Kick-off menu.
Ano to je presne to pouziti, k cemu mi pripada, ze je dobre. Tenhle styl, rolovani podnabidek menu v ohranicenem okne, je vyborny na malych zarizenich s LCD nizkych rozliseni tzn treba Mivvy. Pripadne ovladani prstem/stylusem, kde se na pouhe ukazovani moc nehraje. Stylusem po plose se vetsinou jede jen kdyz se neco "tahne". Jinak se defakto jen klika. Takze chapu, ze pro vase 2 touchscreen zarizeni je to ten pravy zpusob. Mam N810, takze vim, ze to tak je. :-D
Ale kdyz mam displej 1600x1200 a podobne a k tomu normalni mys, tak je to neergonomicke (klikam mysi jak debil abych se dostal do 3. urovne) a neprehledne. Takze ihned prepinam na old-style, kde staci najizdet mysi na polozku v menu a vybaluje se mi podstruktura a stejne pokracuji dale a menu mi klidne prekryje cely desktop, ale vidim vse jasne a prehledne a staci mi JEDEN zaverecny click. Takze doufam, ze stary zpusob nezlikviduji. SuSE do nej zatim backportovalo par fajnovosti, takze zatim jsem spokojen.
Až budu přecházet na KDE 4, tak si místo kickoffu dám lancelot menu. Nebudu mít zaplácnutou plochu ani se neuklikám - i když jsem si celkem zvykl vypisovat do políčka jméno aplikace.
pre windows je na prepinanie sietovych profilov netsetman - je funckny a je zadarmo. nech su windows ake su, free sw sa da pre ne zohnat takmer na vsetko imo...
Priznam se, ze windows uz 4 roky nepouzivam, takze nevim jaky je stav dnes. Pred 4-5 roky, staly free sw za houbeles. Mezitim uz asi vznikly lepsi OSS ci free aplikace i pro windows. Ale pred temi 4 roky na prepinani sitovych profilu bylo nekolik komercnich aplikaci a byly nechutne drahe.
Diky za info, treba se to bude nejakemu windowsakovi hodit.
S NetworkManagerem mam presne ten samy problem. Kvuli pridani staticke adresy jsem si nakonec nainstaloval Gnome a udelal jsem si to v nem. I tak to ale moc nefunguje. Prednastaveny profil to po usnuti zapomina a nacpe si to tam DHCP, takze pak mam jakoby 2 DHCP profily. Jinak receno hruza. Nefunguje takrka zadna funkce. Ale i tak je to pokrok. OpenSuse 11.1 je prvni verze, kde mi alespon bezi sit a nemusim se natvrdo prepnout na ifup. Doted mi to totiz pravidelne nenastavovalo branu nebo to sit pro zmenu neaktivovalo vubec.
Nejlepsi na tom je, ze ani nema cenu to hlasit do bugzilly, protoze podobnych reportu uz je tam tuna. Je neuveritelne jak mizerny to je software po tak dlouhem vyvoji. Kdybych tohle odevzdal ve firme, tak me vyrazi...
Network Manager pod KDE3 slape vyborne. Dokonce si muzu rict, ktere karte pridavam profil (kdyz mam 2 wired eth.)
Taky nechapu, jak muzou potlacit perfektne fungujici KDE3.5.10 do "ostatni" a priste uz ho tam ani nedat, kdyz KDE4 je jen k zlosti, PRACOVAT se pod tim neda.
Lidi to nepouzivaji ?? Sebereme jim predeslou verzi ! Kde se to asi naucili ??
Fakt mi to prosazovani KDE4 pripada jako Microsoftem silou prosazovane Win-Vista. :-D
Mam presne stejny problem, po instalaci KDE 4.1 jsem ho za 2 dny zrusil a dal zpatky na KDE 3.5, jestli v 11.2 bude jen KDE 4, nebudu ho instalovat. Jako subjektivne nejlepsi zlepseni pro me je vylepseny driver ath5k pro atheros wifi, ted fungujou atherosy out of box.
Tak napriklad to ze si musis doinstalovat slovniky aby ta kontrola mela z ceho fungovat tam rozhodne je :-) A mas to i na openoffice.cz, muselo se to delat i ve vsech predchozich verzich.
Pokud se tyka audio cd, zalezi na tom jakou mas cd mechaniku a jak ji mas zapojenou, muze to byt klidne hw problem.
Audio CD .. to je CO ?? nejaka zalezitost minuleho tisicileti ?? to neznam ... MP3 rulez .. :-P
Mimochodem, ja pod osuse pomoci KAudioCreator zcela easy vtahuju CDDA AudioCD do mp3 .. a vic nepotrebuju .. VHS uz jsme taky prevedli na DVD .. :-)
OpenOffice kontrola pravopisu nesouvisi se sytemem .. mezi nama, v linuxu se da pridat v repos, pod widlema musim slozite proklikavat pres web .. to uz radsi reseni pod linuxem .. hehe
MP3 rulez? keby ste mali kvalitnu aparaturu, tak by ste nieco take nepovedali.
btw ak ste z VHS presli na DVD, tak potom z kazetovej pasky na CD a nie na mp3.
to by totiz potom bolo VHS na divx a pod...
to co dela linuxovou distribuci linuxovou distribuci neni to jestli obsahuje ten ci onen program, ale metodu bootovani, spousteni zakladnich procesu, sprava dalsiho software apod. a to je to, co by melo byt receno o vydani nove verze nejakeho systemu hlavne - v cem se lisi od toho ci onoho, co zmenilo, vylepsil, smer jeho vyvoje, jeho zamereni apod.
v nove verzi OpenSUSE jsou treba mnohem zajimavejsi technologie, i kdyz pro BFUcko nekde pod povrchem. Ale to pak by stacil clanek o nejakem Banshee, ne? :0
Neblazni, metoda bootovani, spousteni programu a sprava baliku je v Suse uz hooodne dlouho zcela stejna a dostatecne znama. Smer vyvoje a zamereni se uz taky dost dlouho nemenil a nepredpokladam ze by se pri kazde zmene verze o desetinu vyrazne zmenil.
To nejzajimavejsi v nove verzi je prave to jedine co se ti nelibi - nove verze aplikaci a systemovych komponentu + jadra. Tedy to, co se v kazde verzi meni.
paskvil bude nekde v tobe .. clanek vubec nema za cil rici neco o oSuSE nekomu kdo ho nezna. Clanek je o rozdilech mezi verzi 11.0 a 11.1. A protoze odlisnosti Suse oproti jinym distribucim defakto zustaly, tak zmeny se udaly jen ve verzi kernelu, verzi hlavnich aplikaci a pripadne nastupu novych apliakci. Nevim co resis. Pokud je neco spatne tak v tobe. Clanek odpovida nadpisu.
K poslední větě jsem se přes hovadismy "Google adresář" a "Google službami" nedostal (je toho tam jinak víc), přestal jsem číst. Autor by si měl zopakovat postavení rozvíjejících větných členů v češtině.
k cemu to proboha je? pri nizke penetraci linuxu jeste co distribuce to smejd... pred mesicem jsem si zkusmo nainstaloval vsechny nejznamejsi distribuce a kazda me necim nas.... jediny co bylo v pohode je ubuntu. KDyby se linuxova komunita vrhla na vyvijeni jedne ysuper distribuce tak verim, ze by se i rozsiril ale takto?
Akurat som tu pisal flame na apple, ked mi zmrdol browser pod win :D
No nic, chcel som len podotknut, ze bez linuxu by som na osx nemal kopec uzitocnych programov, pocnuc OOo, FF, a kopec inych. Odkedy apple opustil powerPC platformu, ani ten hardware nie je to, na co som bol zvyknuty. skrinky maju stale pekne, ale dufam, ze mas kupenu predlzenu zaruku - jediny kus hw, s ktorym som nemal v poslednej dobe problemy, je iMac 24". mac book air so SSD diskom bol reklamovany 2x, na mac book pro 17" po dvoch rokoch vymena display, mac pro odisiel south bridge, potom zase disk, a nakoniec sa zistilo, ze tie problemy sposobuje nieco uplne ine, takze kompletna vymena criev.
Ono ten servis je relativne bezproblemovy, ale na vymenu display cakas min. tyzden. Niektore veci su do 3 dni. Ale je to velmi neprijemne.
Takze by som to s chvalou apple neprehanal - uz davno to nie je take revolucne, ako byvalo, a casto linuxove distro uprednostnujem pred osx.
Este pre upresnenie - ja osobne vlatnim len linuxovy HW, ale s osx prichadzam do styku sluzobne.
no a k tomu flame, mi povedz co je na osx, co nedokazem na linuxe? a s 24bit farebnou hlbkou vo fotoshope na mna nechod, vo fotosope to dokazem aj pod linuxom :) a isight cool efekty do toho tiez nepocitam, lebo to je len na predvadzanie kamaratom, ale prakticky vyznam tych efektov netusim ;)
Nedá se říci, že by byla šmejd, ale ta horká jehla je tam bohužel znát.
Proč proboha nepočkali třeba ještě 3 měsíce a pořádně to nedoladili? To má někdo nějakou úchylku, že má nutkání neustále chrlit nové a nové nehotové verze?
Jistě, za půl roku po stažení všech aktualizací bude většina problémů _možná_ odstraněna, jenže to už řada uživatelů na Linux zanevře, což je škoda...a aktuálním se pomalu začne stávat další nedodělek. :-(
A kromě toho, pro tuto verzi pravděpodobně neexistuje balík totem-xine, který jako jediný se svým pluginem do browseru umožňuje vcelku bezproblémově přehrávat WMV streamy a videa, vložená do mnohých Webů - pro běžného uživatele opět rána pod pás.
Nechápu, proč se komunita chová takto iracionálně a škodí sama sobě.
Nechápu, proč se chováte takto iracionálně a nestáhnete si a nehodnotíte openSUSE 11. Možná byste si mohl zamést před vlastním prahem a uvědomit si, jak jsou použitelné různé verze Win nebo Macu pár dnů po vydání.
Vase otazka se zde objevuje tak casto, ze je to az trapne. Root.cz by mel napsat FAQ a jednou provzdy ji odpovedet, at nemrhame casem.
Hlavnim sponzorem openSUSE je Novell, a pro ten je tato distribuce testovaci platformou pro SUSE Linux Enterprise distribuce. Je snad jasne, ze Novell nema zajem, aby openSUSE svou stabilitou konkurovala SLES nebo SLED, a ze treba mezi Novellem a RedHatem probiha tvrdy konkurecni boj o podnikoveho zakaznika. Proto se na vyvijeni jedne distribuce linuxova komunita nevrhne. Tecka.
Ubuntu je v soucasne dobe mezi distribucemi vyjimkou, protoze do jeho vyvoje pumpuje penize Mark Shuttleworth. Pro nej je to investice do budoucna. Ostatni distribuce si tuto strategii dovolit nemohou a pracuji s vicemene vyrovnanym rozpoctem.
v tom pripade je ten Mark Shuttleworth blazen :-) Investice do neceho tak komercne nesmyslnyho jako je linux se mu nemuze nikdy vratit. Vzdy z vyjimkou RedHatu temer vsechny firmy na Linuxu zkrachovaly ....
nejdou mi rozjet ovladace na 11.1 na atinu 3470...sou ta sice nejake mesa..ale ja chci normalni ovladace...pres one clic to nejde pac mi to hlasi ze moje verze os neni zahrnuta v instalacnim souboru..vi nekdo???..dik moc :-)
No snad to bude za nieco stat za 2 mesiace. Po naistalovani z GNOME Live CD sa mi nejako nedokazali nahodit updaty, ked som ich pridal islo to jakz takz, ale u updater appletu som nezpozoroval ziadnu aktivitu, takze to islo cez Yast.
Repozitar Packman sa bije s Videolan, prvy neustale chce doinstalovat dalsie a dalsie Gstreamer pluginy, druhy ma zase stary xvidcore a bije sa s Packmanovym Xvidom a pochopitelne s tym vsetkym sa biju jazykove baliky u aktualizovaneho software ako Brasero atd. Da sa to ignorovat, ale je to neprijemne ak je niekdo zaciatocnik, vydesi ho ten bordel zavislosti a patternov.
Celkova sprava zavislosti a balikov na rpm distre je priserna oproti deb balikom, synapticu a systemu apt-get. Suse si to snad nevychyta nikdy, luseri.
Ale aspon to nabootuje na rozdiel od Ubuntu 8.10 ktore mi vobec neide. Ale sak je to zadarmo, tak to dalej nebudem rozvadzat. Este ze mam kupenu Vistu...
jasne .. protoze pod windoze, kdyz pustim aplikaci z konzole, dozvim se lautr ho.. proc aplikace nefunguje. Takze jedine co mi zbyva, je reinstall aplikace, reinstall windows, reinstall world .. :-P uzijte si to, my na tucnaku se dozvime je v cem je problem a da se prakticky vzdy vyresit. Vy budete reinstalovat windows. uzijte si to :-)
Vistu jste také nenahrával pár dní po vydání, ale až s aktualizacemi. A nahrával jste ji z DVD, které obsahuje více věcí. Srovnávejte tedy srovnatelné a ne blbosti.
... a necha vas v prikazove radce:
login: (a ted hadej)
Tak jsem zkusil "root" (nechtel heslo) a pak "startx" a KDE se rozbehlo...
S liveCD jsem u jinych distribuci nemel problem snad 2 roky (hw porad stejny).
Chtelo by to asi jeste trosku doladit...
Mna vcelku silno vytacaju samo-sa-zmensujuce file dialogy v gnome. Napr. vo firefoxe pod gnome staci dat stiahnut a ulozit nejaky file do konkretneho foldra. Podobne samo-sa-zmensujuci dialog je pri zmene ikony na ploche... Vcelku na smiech:)
Ale celkovo, je v 11.1 viac vydarenych veci ako tych zlych...
Jo a na apple mac mini je compiz + gnome nepouzitelny (KDE som neskusal). Pri prepinani aplikacii, alebo desktopov to do par sekund zatuhne (staci par krat prepnut app). Mozno budu mat podobny problem aj ostatni s Intel GMA950 integrovanou grafikou. V openSuse11 akcelerovana grafika fungovala OK...
No ani by som netvrdil, najma po tom ked som zistil, že nejde napalovanie . Napalovacie programy vobec nepozanju mechaniku DVD-RW. mam jedno testovacie PC a ked na inych distrách ako tak niečo sľapalo, tak toto SUSE som po 3 dňoch odstránil.
Je to celé akési nedorobené... to potom človek aby furt niečo ručne configoval.
Toto SUSE preto radím medzi najhoršie disstrá v poslednom čase...
Napalovanie bolo dodrbane uz v opensuse11, akurat nedavno som znicil dve dual layer media. Celkovo zacinam mat pocit, ze linux zacina cim dalej tym viac a viac nestihat na komercnu sferu (os-x, windows). Ja som ocakaval od 11.1 maximalne len kozmeticke zmeny, zvysenie stability, opravenie neprijemnych chyb. Skutocne bolo zopar najneprijemnejsich chyb opravenych, ale vznikli dalsie, casto krat este horsie. Ten windows sa s prichodmi SP aspon zlepsuje, linux sa vsak stale donekocnecna mrdla v rovnakych a novych srackach... Skoda.
Zbytečně vyhozených 10kč za DVD (raději jsem měl klukovi koupit lizatko z toho by měl užitek alespon někdo) po úspěšné instalaci teda alespoň to tak vypadalo jsem se akorát dostal jen k nějaké anglické hlášce volně přeloženo , že se nepodařilo aktivovat KDE a dal jsem se nedostal. A jakožto linuxová absolutní lama pro mne vše skončilo.
Po case jsem se podival znovu jak se susecku vede. Uprimne jsem byl docela zklamany. Vse sice vypada na povrchu hezky, ale par veci me zarazilo. Mrknul jsem do yastu, nastavil repositare, ktere mi to nabizelo (nejaky ten buildservice) a v tu ranu jsem se dostal do krizku se zavislostmi. Upozornuji, ze to byla cista instalace. Zavislosti se mi ani pres pruvodce nepodarilo smysluplne vyresit. Reseni jako neinstalovat tento a dalsich 8 baliku, nebo odinstalovat tento a dalsich 8 baliku mi neprislo vhodne, tak jsem radsi proces ukoncil.
Nejsem sice zadny velky odbornik na suse, ale linux sleduji od nejakych 7 verzi RH. Prave kvuli problemum se zavislostmi a touze pokazde nepreinstalovavat system, ale updatovat i major verze jsem presel na debian a potom na ubuntu. Od te doby jsem vlastne zadne problemy se zavislostma nemusel resit (pokud neslo o bastleny deb balicky od pochybneho tvurce, coz se da ocekavat).
Dal me prekvapilo, ze kdyz nastavim vsechny zdroje v suse jako aktualizovatelne, plugin v liste s updaty porad ukazuje jen security updaty. Kdyz vlezu do yast a instalace baliku, zvolim "vse co jde aktualizovat" vykoukne na me treba i 80 zastaralych balicku a vyzva k updatu. Nevim, jestli je to chyba, nebo vlastnost, ale z debian based dister jsem zvykly pres kazdy nastroj updatovat vse, co v systemu je.
Kazdopadne je skoda problemu se zavislostmi. Odradilo to me, pocitacoveho nadensence, i kdyz ne specialistu na suse. Nechtel bych videt, co by na takovy problem reklo bfucko.
Jinak je zajimave sledovat vyvoj KDE. Ac jsem "gnom", smer kterym se ubira KDE je hezky. Uz se moc tesim na dalsi verze.