Na OpenWRT jsem přešel po letech s DD-WRT a to přímo na tuto RC5. Z WebUI (LuCI) jsem nadšen, je ještě mocnější než to u DD-WRT. Lehce jsem rozjel, co jsem potřeboval (IPv6, WoL), je to krásně klikací a přitom i v shellu přehledné (stačí myslet dpkg -> opkg a je to jako můj oblíbený Debian).
Co mě trochu mrzí je ale problém s WiFi - na ath9k (TP-Link TL-WR1043 tuším) se dějí podivné věci včetně náhodné ztráty signálu, nemožnosti se znovu připojit (jiné WiFi spojení okolo přitom běží), případně naoko WiFi běží, ale data nelétají. Nejlepší je pak shození WiFi spojení při přehrávání z YouTube v Motorole Milestone2.
Dlužno dodat, že na OpenWRT jsem přecházel hlavně proto, že DD-WRT mělo problémy s ath9k a já se někde dočetl, že u OpenWRT to funguje lépe...
Pokud IP6v neni to co potrebujete k radosti ze zivota.. lepsi zustat u RC3. Je videt, ze vyvoj zkousi ruzne smery. Valnou cast problemu sebou nese UCI. Misto aby se vyvojari zamerili na port aplikaci a maximalni spolehlivost, ztraceji cas konverzi konfiguraci. Ta trpi radou potizi a nikdo poradne nezna vsechny vazby (viz OpenWRT forum) a vlastne ji nikdo nechce.. pac tim ztraci zbytek aktualnosti puvodni linuxova dokumentace - coz je pravej opak toho co unix desitky let razi... Pokud uzivatel potrebuje www rozhranni, at si koupi nejakej lepsi D-Link ci neco takoveho. Sice za to da o tisic mozna 2 vic, ale kdyz si spocita cas straveny na OpenWRT s polovicnim vysledkem casto (viz samba rychlost.. proc, je stale zalostna u OpenWRT ale puvodni firmware je casto rychlejsi vyrazne?)
Ta honba za poslednima verzema je casto k nicemu. Kazda verze se zameri na jine cipove sady a zvrta to co uz fungovalo, nikdo totiz nemuze otestovat proste vsechno.. to by si mohl zalozit router muzeum. Po pul roce mam konf. vychytanou tak, ze jede jak remen (a to i diky downgradu), naprosto spolehlive.. jasne ma hromadu bugu,ale znam je a vim jak je poresit. Ale to fakt s LuCi nejde. Na druhou stranu, bez obetnich testovacich pilotu to nejde, tak vlastne dik :)
„důkazem může být i zařazení podpory pro AHCPd, které zjednodušuje práci s dualstackem IPv4/IPv6“
To mi zní dost podivně. Dualstack IPv4/IPv6 znamená jen to, že mám IPv4 a IPv6 a netuším, jak by mi k tomu měl pomoct další protokol :), o kterém je navíc těžké googlem dohledat nějakou relevantní informaci.