Chápu přínos té konfigurační vrstvy např. pro webové rozhraní. Nicméně při konfiguraci přes terminál jsem musel u některých softů UCI ve startovacích skriptech vyhodit (změnou cesty ke konfiguráku), protože shellovské skripty konvertující jednotné příkazy UCI na konkrétní konfigurační soubory programů nepodporovaly celou šíři a možné kombinace finálních parametrů. Navíc se liší názvy parametrů v UCI a u softu, takže manuálové stránky a ukázky konfigurace se daly použít jen po podrobném prostudování bludiště konverzních skriptů, co se jak převádí. Konkrétně např. dnsmasq mi nešlo přes UCI detailně nastavit, zatímco na webu jsou ukázky hotových a funkčních konfiguráků.
Rresne toto je hlavny problem UCI/OPENWRT. Snazi sa byt univerzalne ale nefunguje to, rozhodne nieje univerzalne ako moznosti samotneho OS. Ja to riesim tak ze mi modifikovane uci nahodi zakladnu konfiguraciu systemu (to od openwrt nevie ani aliasy a neriesi ani race conditions sposobene hotplugovym systemom…)a zvysnu konfiguraciu riesim externym konfiguracnym systemom (pracovny nazov spyder) ktory cez definovane rozhranie nahra potrebnu konfiguraciu do boxu v nativnej forme, tzn iptabulky/tc v dump formate atd. Tymto smerom by mal ist aj vyvoj openwrt tzn mat tzv tazky konfiguracny server ktory dokaze v realnom case generovat nativnu konfiguraciu. To je uplne mimo schopnosti samostaneho vacsinou jednouceloveho a na tento ucel nekonecne pomaleho zariadenia kde sa openwrt OS prevadzkuje.
No ja nakonec volil cestu nejpohodlnejsi a to ze jsem na svuj ASUS WL500G Premium nainstaloval Debiana. Z toho duvodu ze klikaci webove rozhrani nemam rad a mam rad ssh a semtam si chci proste neco nastavit po svem. Konfiguraky openwrt mi prisli desne nestandartni a rozhodne se mi to nechtelo sudovat.
Jinak je ale OpenWRT dobra vec, hlavne pro ty kterym staci to webove rozhrani ktere funguje docela dobre a uz toho docela dost umi.
Přesně tak to mám uděláno já v Asusu WL-500g Deluxe. Uvnitř jsou navíc dva nepoužité USB2.0. Na jeden jsem naletoval redukci USB-ExpressCard/34 a do ní dal SSD 16GB kartičku. Na druhý jsem dal převodník USB-serial ATEN a za něj teplotní čidla. Vše je schováno uvnitř. Navíc mi to měří teplotu uvnitř routeru (je to kolem 60st C !) a přez jack mohu připojit další teplotní čidla (momentálně 3ks). O USB porty vyvedené výrobcem jsem tedy nepřišel.