Jedenpodobný článok tu už raz bol.
Ja som mal na Samsung S4 Mini pomerne dlho e.foundation.
Musím potvrdiť, že svižnosť bola výborná, updaty chodili pravidelne, ale tým to aj skončilo. e.foundation tiež poskytuje náhradu za Google služby ako: search enigine, mail, webmail, nextcloud, ... Stačí si unich zriadiť konto. Zasa im treba veriť, lebo sa posielajú dáta im. Kvalitu musíte posúdiť sami, nepoužívam to.
Celý systém má nedorobky, po každom update sa mi robil home screen, skupiny aplikácií sa vždy rozbil na samostatné ikonky. Náhrada microG asi tiež nie je úplná, lebo synovi som chcel nahrať jednu hru, ktorá sa na tomto OS nedala spustiť.
Výber aplikácií z ich STORE, je veľmi obmedzený a updates nie sú reflektované hneď. Ako je v článku spomenuté, chýbajú hlavne lokálne aplikácie. Náhrady ako Aurora a, už neviem ako sa to volalo, nefungovali veľmi spoľahlivo.
V princípe som ten telefón degradoval na nasledujúce účely: mail, web, sms, telefovanie, kalendár, kontakty
LineageOS stopol tento telefon pri Android 7 a e.foundation je iba forkom. Teda aktuálny OS asi nie je to pravé vyjadrenie, lebo posledný je Android 10. Ibaže by sa niečo medzičasom zmenilo. Ale tie aktualizacie chodili naozaj pravidelne.
Tomuto podobným projektom držím palce. Mne osobne sa už od Google skoro podarilo odísť, používam ho už iba na 3 veci: search, oauth a android. Mail, kontakty, kalendar, drive mam vlastny.
Zatial podla mojho nazoru, e.foundation nie je pre bezneho uzivatela zvyknuteho na komfort google a apple ekosystemu. tedasúhlasím s autorok článku, re koho je tento systém určný.
@hudecof
"Protože třeba u PC je naprosto normální mít 10 let starý počítač a na něm stále aktuální systém."
Těžko říct, asi by tam pak mělo být aktualizovaný systém, ale nevíme v jakou verzi autor nainstaloval. Pokud je v rámci verze telefonu nějaká verze poslední a chodí aktualizace, slovu aktuální bych se nebránil - IMHO aktuální nemusí nutně znamenat poslední verze.
Jinak AFAIK Google services se dají doinstalovat, takže se sice človek nevymani z ekosystemu google, ale zase získá, jak se píše v článku, aktuální ;-) systém
23. 1. 2020, 09:19 editováno autorem komentáře
Několik poznámek:
/e/ je pořád ve stádiu bety. I když autoři říkají, že s ním už nyní většina uživatelů nemá problémy, jedním dechem dodávají, že by člověk neměl očekávat, že všechno bude fungovat bezchybně.
/e/ pro tento telefon je opravdu založené na Androidu 7, takže systém není aktuální ve smyslu nejnovějšího Androidu, ale ve smyslu bezpečnostních aktualizací. Nicméně autoři /e/ říkají, že se snaží držet pokud možno stejné UI napříč všemi verzemi bez ohledu na to, na jakém Androidu jsou postavené. Ty rozdíly se pak stírají, stejně jako u OneUI od Samsungu. Přešel jsem na S10 z Androidu 9 na 10 a téměř to nepoznal.
Máte pravdu v tom, že pro člověka zvyklého na komfort služeb od Googlu, to není plnohodnotná náhrada. Popravdě to asi nemůžeme čekat od neziskovky s několika zaměstnanci a desítkami externích přispěvatelů. Nicméně je to systém pro nenáročné uživatele (jako moje tchyně), kterým stačí základní softwarová výbava a pár populárních aplikací typu Facebooku nebo WhatsAppu a i tak je to pro ně na zvykání si víc než dost. A pak taky pro ty, kteří jsou ochotní obětovat komfort za větší soukromí, ale nechtějí si řešit třeba vlastní Nextcloud, ale raději využijí řešení integrované se systémem.
U mobilních telefonů vám jedna platforma dodává aktualizace poctivě 5 let, ale pak úplně vše utne na nulu a vy telefon můžete vyhodit.
Tohle bych trošku korigoval. 4-5 let dostáváte upgrade na aktuální verzi iOS, bezpečnostní aktualizace i potom. Takže vyhodit iPhone po 5 letech z tohoto důvodu opravdu nemusíte.
Na to jste přišel jak? :) To, že můžete dostat výjimečnou aktualizaci systému na starém iPhonu, neznamená, že dostáváte bezpečnostní aktualizace. V těch výjimečných aktualizacích Apple neopravuje bezpečnostní chyby, ale typicky naprosto základní funkcionalitu, aby ty telefony dál fungovaly. Např. nedávno poslali aktualizaci do starých iPhonů, která řešila GPS rollover, aby dál fungovalo GPS.
S tou hranicí 5 let mě neberte za slovo, není ostrá. U některých modelů to Apple natahuje až na šest, u jiných ji ukončil po čtyřech (iPhone 4, iPhone 5C...). Myslím, že ani nikde nemají garantovaných těch 5 let, je to takový úzus. Myslím, že mají formální závazek (kvůli regulacím), že budou pro daný model poskytovat 5 let servis, náhradní díly atd. a softwarová podpora to +/- kryje, ale není závazná.
Ale beru vás za slovo s tím vyhozením - to je poněkud paranoidní vyjádření. iOS 12.4.4 z 10.12.2019 řeší chybu ve FaceTime. To je normální bezpečnostní problém.
Ta oprava GPS byla výjimečná tím, že šla hodně daleko do minulosti.
Jestli přesto máte zato, že to je důvod k vyhození iPhone 5S nebo 6, aplikujte, prosím, stejně přísná kritéria i na Androidy.
Já to tak třeba dělám, odmítám používat telefony bez aktuálních bezpečnostních záplat. Kolem sebe mám tedy telefony z řady Android One nebo Pixel, dřív jsem používal Nexus a do starších telefonů dával LineageOS. Telefon bez aktuálních záplat jde automaticky od válu a je nahrazen aktuálnějším kouskem.
Ono to obvykle vychází i s běžným stárnutím telefonů, takže prostě po třech letech nejpozději se telefon vymění. Zrovna vloni jsme měli postupnou obměnu téměř všech přístrojů v rodině. Není to natvrdo plánované, prostě to tak nějak vychází. Jen je potřeba na to myslet a kupovat telefony, které tu podporu mají.
@Petr Krčmář
Zní to rozumně a ta logika tam je, ale měníte to tak v celé rodině?
Aneb "Kdo z Vás na to má" ... a to tu ještě nedávno byla plamená diskuze o ekologii a nadužívání přístrojú, takže sice budeme mít jednu nabíječku ale kazdé dva tři roky měnit telefény ...
23. 1. 2020, 12:09 editováno autorem komentáře
Měnit telefony jednou za tři roky kvůli podpoře mi nepřijde nijak dramatické, někteří lidé je mění daleko častěji. Problém je, že ty přístroje zastarávají i morálně. Třeba já jsem byl moc spokojený svého času s telefonem Nexus 5, dneska už ale nestačí výkonnostně, foťák je už slabší a chybí mu čtečka otisků prstů. Mám ho někde v šuplíku, měl jsem na něm LineageOS, ale už jsem o dva telefony dál.
Stejně přísná kritéria uplatňuju na každé zařízení, které aktivně používám na Internetu a mám v něm uloženou hromadu důvěrných dat včetně přístupů k různým službám. Stejně jako nedám nikomu v rodině počítač s Windows XP nebo starou Fedorou, tak jim nedám telefon s nepodporovaným iPhonem nebo Androidem. Sám používám mobily s podporou ještě přímo od výrobce a když někomu dávám starší mobil, který už podporu nemá, řeším to aspoň alternativní ROMkou, která aktualizace pořád dostává.
Nutně to zařízení vyhodit nemusíte, když mu najdete roli, kde ten nezabezpečený systém tolik nevadí. Máme doma třeba HP Touchpad s webOS z roku 2011 a používáme ho jako zcela offline přehrávač pohádek pro děti do auta. A máme doma i ten zmiňovaný iPhone 5S, který slouží jako takový mobilnější přehrávač videí na Youtube, nejsou v něm jinak žádná data a nepoužívají se jiné aplikace. Jako smartphone bych to už dnes nikomu nedal. A nepřijde mi to jako paranoidní přístup.
K tomu iOS 12.4.4: jednalo se opravu pouze jedné bezpečnostní chyby a pouze na zařízeních, kterým skončila podpora 3 měsíce před tím. Za ty 3 měsíce byly jenom ve webovém enginu objeveny desítky bezpečnostních problémů, z nichž řada byla kritických, ty a řadu dalších vám Apple neopravil a už ani nikdy neopraví.
> "A máme doma i ten zmiňovaný iPhone 5S, který slouží jako takový mobilnější přehrávač videí na Youtube, nejsou v něm jinak žádná data a nepoužívají se jiné aplikace. Jako smartphone bych to už dnes nikomu nedal."
Myslel jsem, že ještě minulý rok (na jaře 2019) dostával iPhone 5S veškeré bezpečnostní aktualizace nebo ne?
> "Myslím, že mají formální závazek (kvůli regulacím), že budou pro daný model poskytovat 5 let servis, náhradní díly atd. a softwarová podpora to +/- kryje, ale není závazná."
Když to není nijak závazné, tak jak tedy zjistím zda pro iPhone dostávám veškeré bezpečnostní aktualizace nebo zda už dostávám bezpečnostní aktualizace "jen tak na oko"? Dá se z nějaký CVE reportů na netu jednoduše zjistit, které zranitelnosti na daném iPhonu (nebo Androidu) již nejsou opraveny?
Myslel jsem, že ještě minulý rok (na jaře 2019) dostával iPhone 5S veškeré bezpečnostní aktualizace nebo ne?
Podpora iPhone 5S skončila v září 2019.
Když to není nijak závazné, tak jak tedy zjistím zda pro iPhone dostávám veškeré bezpečnostní aktualizace nebo zda už dostávám bezpečnostní aktualizace "jen tak na oko"? Dá se z nějaký CVE reportů na netu jednoduše zjistit, které zranitelnosti na daném iPhonu (nebo Androidu) již nejsou opraveny?</e>
Apple má seznam aktuálně podporovaných zařízení. Dělá to tak většina výrobců. Nenapíšou vám, že váš model bude dostávat podporu do toho a toho data, protože se nechtějí k ničemu zavazovat, ale pokud model zmizí ze seznamu podporovaných, tak to znamená, že už o podporu přišel nebo velmi brzy přijde.
Jinak přehledněji to máte na Wikipedii, kde máte seznam modelů iPhonu a dokdy byly podporované.
Jinak pokud chcete vědět, které zranitelnosti nejsou na vašem telefonu opravené, můžete sledovat to, co Apple opravuje pro podporované modely. Velmi pravděpodobně se ty zranitelnosti týkají i vašeho modelu a verze iOS. Akorát si myslím, že v tom přehledu uvádějí jenom kritické a vážné zranitelnosti, ne ty s méně závažnou povahou.
holy v tom smyslu ze je v nem jen zakladni funkcionalita, neni tam ani google store/services ani zadne jine, takze v ten moment tam lze doinstalovat jen stazene APK nebo dodat z recovery gapps, jiste, lze si zavolat, lze poslat SMS a dostane se clovek pravdepodobne i na web... ale uz tam nema zadne IM, zadny store, zadny cloudovy klient ani jak to tam snadno a bez rizika dostat, nebyl bych si jist ani emailovym klientem (nepamatuju se co je v zakladu)... z pohledu bezneho uzivatele je to opravdu holy system
"článek ve stylu "/e/ je fajn pro tchýni" vyznívá tak nějak...….."
Na druhou stranu "/e/ zadarmo ale spokojená tchýně k nezaplacení" ;-)
Na třetí stranu je to use-case (orientace na starší zařízení, nenáročnější uživatele reprezentované tchýní) a to je velmi podstatné sdělení.
23. 1. 2020, 13:34 editováno autorem komentáře
1. Sledování provozovatelem služeb jako Google lze částečně zakázat v nastavení ale pak uživatel přijde o služby, kde je podmínkou právě sledování
2. Pokud někdo nechce být sledován, pak mu nestačí vypnout nebo nemít sledovací aplikace poskytovatelů jako je Google. Může být sledován i tak. V první řadě provozovatelem mobilní sítě (BTS triangulace), dále je sledován poskytovatelem datových služeb (domácí WiFi).
Proto nemá moc smysl řešit nějaký sběr dat u Googlu, který většinou slouží k cílení reklamy nebo k umožnění fungování služeb, které uživatel chce
23. 1. 2020, 09:20 editováno autorem komentáře
Každý to má asi jinak, ale mě osobně ani tak nevadí, že o mně může poskytovatel služby sbírat data, ale jak s nimi následně nakládá. Google ta data prodává inzerentům a prohlubuje tak asymetrii informací mezi mnou a inzerenty, kteří se mi snaží něco prodat (ví toho díky Googlu o mně mnohem víc než já o nich).
Nejsem si vědom toho, že by mobilní operátoři a další poskytovatelé datových služeb u nás (bohužel třeba v USA už je to celkem běžná praxe) prodávali data o zákaznících, minimálně ne v takovém rozsahu a s takovou mírou přesného cílení.
@Jiří Eischmann
Operátoři samozřejmě postupují podle zákona. Např. praktika, na kterou mne upozornila po delším hezkém rozhovoru sama pracovnice call centra (t. č. T -Mobile tuším), je zapsání Vašeho/mého tel. čísla do jakéhosi veřejného telefoního seznamu po každé akci na účtu jako prodloužení/změna tarifu a kdoví co ještě, čímž je tím automaticky dovoleno firmám Vám/mně volat s obch. nabídkami dokud si tam nenecháte explicitně napsat že toto zakazujete. Pak to musí/měli by respektovat. Oznámil to operátor někomu?
Dále legislativa umožňuje prodávat a uzavírat smlouvy po telefonu, což je pro určité skupiny obyvatel, jako např. důchodci, velmi nebezpečné a vřele toho využívají společnosti které pracují pro operátora a jeho jméno si dají i do názvu aby vypadali ještě důvěryhodněji. Ano, nezakazuje to zákon, ano není to přímo operátor, ale operátor z toho těží a tento byznys je založen na tel. číslech u operátora, tedy datech. Rozhodně se těmto praktikám nebrání.
Jinak samozřejmě vetší webové portály s daty uživatelů vesele pracují a nebudu jmenovat, ale prodávají co mohou. Abych byl spravedlivý, tak jsem se setkal pouze s anonymizovanými daty - prostě z důvodu účelu. Zatím? ....
23. 1. 2020, 11:14 editováno autorem komentáře
Nevim jestli to byla od autora uplne stastna formulace, nemyslim si ze by tim myslel ze by nekdo z google prisel za prodejcem treba elektroniky a rekl mu "za dolar vam reknu jakou znacku elektroniky preferuje tady Franta Vocasek", dokonce si nemyslim ani ze by prisel treba za Sony a nabidl jim "za sto dolaru vam dam seznam lidi kteri maji radi Sony a typ elektroniky co pouzivaji abyste na ne mohli lepe cilit marketing" ale rozhodne dela to ze "za sto dolaru zobrazim reklamu na vyprodej vasich vyrobku relevantnim zakaznikum u kterych vim ze o ne budou mit zajem" ... cili neprodava data primo, ale zprostredkovava je... a v tomto pripade pak nastava ta informacni asymetrie, protoze zneuziva tech informaci co o vas ma, dela reklamu na miru sestavenou tak aby vam produkt vnucovala podprahove...
Hypoteticky priklad: budete si chtit koupit nove HiFi a nebo taky vubec ne jen je to jako moznost ve vzduchu, zacnete hledat na netu, ale google vi ze preferujete Sony, jaka jsou cca vase majetkove pomery a dovodi si vas rozpocet a taky vi, ze mate slabost i pro vinyly i kdyz o koupi gramofonu vubec v tento moment neuvazujete protoze je to draha zalezitost a za hranici vaseho urceneho budgetu a i kdyz budete hledat fraze jako "top 10 hifi 2020" atp. tak vam nenapadne bude cpat odkazy na "Lonske modely hifi od Sony se slevou" nebo "spickovy AV reciever Sony + gramofon" a v horsim pripade vam i trochu poladi nabizenou cenu tak, aby to pro Sony bylo furt vyhodne, ale zaroven aby vas zlomil do nakupu drazsiho komba... a to vse i kdyz byste si klidne vybral treba Technics kdybyste zjistil ze je lepsi v recenzich a gramofon pritom vubec nebyl na poradu dne... a i kdyz si myslite ze to na vas nefunguje, tak je dokazane ze ve vetsine pripadu to usudek ovlivni a ani se neotocite a mate objednane nove hifi od Sony s gramcem i kdyz je to lonsky model a neni v top 10 a utratil jste desitku za gramec co jste puvodne vubec neuvazoval.... a jeste budete mit pocit, ze se to pekne seslo a jak vyhodne jste to nakonec vsechno koupil... vyledek ovsem je o 10k vic utracenych ve prospech Sony za ne tak spickovej vyrobek jen proto, ze Sony ma diky google za par centu informace navic a vyuzilo je ve svuj prospech a vas neprospech i kdyz to tak uplne nevnimate...
A bude hur, data se budou sklizet jeste ve vetsim, jejich vyteznost bude diky strojovemu uceni a AI jeste dukladnejsi a ovlivnovani reklamou jeste cilenejsi a tedy i ucinejsi a pritom nenapadnejsi...
Přesněji prodává data o uživatelích. Ne, že by tarnul váš Google Drive a někomu ho prodal, ale projede ho svými algoritmy, aby získal co nejvíce informací o vašem chování a preferencích, a výstupy toho pak prodává inzerentům. Pro ně je to ve výsledku lepší než mít přístup přímo k vašim datům, protože je nezajímá, co máte v dokumentu XY, je zajímá, co to říká o vašich preferencích a chování. A tu práci za ně udělá Google/Facebook/...
Ten název je hodně špatný i pro vyhledávání. Původně se to mělo jmenovat Eelo, ale narazili na již existující podobné obchodní značky. Myslím, že měli konkrétně nějaký spor s německou firmou Eeloo.
Vybrat dnes název pro mezinárodní produkt, aby to nebylo napadnutelné, je opravdu nadlidský úkol. Kvůli tomu jsme zrušili kódová označení u Fedory. Komunita vybrala třeba 10 kandidátů, pak se to poslalo právníkům, aby je prolustrovali, aby to nemohl někdo napadnout jako porušení trademarku. Většinou z toho neschválili žádný nebo ten nejobskurnější. :)
Možná trochu paranoidní příspěvek, ale přesto: v určitém stádiu vývoje a komerční úspěšnosti nějakého softwaru (pgp, linux,...) přijdou pánové v černých oblecích z třípísmenné americké bezpečnostní firmy a zeptají se na možnou implementaci backdooru pro ně. Bude v tomto ohledu /e/ otevřený a bezpečný, tedy imunní ?
Píšete zde, že LineageOS tento telefon nepodporuje. Ano v současné době je to už pravda, ale ještě během 1Q2019 vycházely buildy LineageOS 16 (android 9). Předpokládám, že u Vašeho telefonu i u telefonu mého syna se jedná o verzi S4mini (serranoltexx).
Třeba tu je návod podle kterého jsem to naposled instaloval http://theupgradeguide.com/2019/06/27/install-android-9-0-pie-on-galaxy-s4-mini-lineageos-16-how-to-guide/
Nic ve zlym, ale ja mam takovej dojem, ze z LineageOS (a vsech odvozenin) se stava OS jen pro stary krapy. Treba kdyz uz sme uz toho Samsungu, podporovany jsou S3, S4, S5. Proc ne taky S6, S7, S8, S9, S10?
Hledal sem smartfoun z 2019/2020 (dual-sim, oled), kterej by byl podporovan. Nasel sem jen OP7Pro, coz je porad pekne draha (~600€) a velika lopata. Jinak nic...
Bohužel máte pravdu - kdysi byl Cyanogenmod na špici, podporoval většinu moderních telefonů a jeho instalací získal telefon zpravidla nové vlastnosti i systém. Ten trend zaostavání je zjevný.
Netuším, co za tím stojí - zda je problém nové modely rootnout, nebo je málo vývojářů a nestačí jim dech, nebo je "romková" scéna moc fragmentovaná a tříští síly...
Nektere novejsi smartfouny *byly* u LineageOS podporovany (kuprikladu samsung s8/s9), ale pak byla podpora z nakeho duvodu zariznuta. Nechapu proc...
btw duvod proc se nechci pro LineageOS starsi smartfoun je v tom, ze uz nakou dobu je baterie napevno a vydrzi (pri aktivnim pouzivani a nabijeni ob-den) mozna tri roky, pak zacne klesat kapacita. Nema tedy smysl shanet 4-5 let starej smartfoun...
Google reportuje přes SafetyNet stav zařízení a ten může reportovat, že telefon je rootnutý. Autoři aplikací pak můžou mít nastavené, že na takovém zařízení se jejich aplikace nebude objevovat v nabídce Play, případně, že může být jejich funkcionalita nějak omezená.
Samozřejmě to jde udělat tak, že SafetyNet rootnutý telefon reportovat nebude, ale LineageOS (a myslím, že tím pádem i /e/) to nedělají z obavy, že by proti nim mohl Google zavést nějaké další restrikce.
Oni poskytuju sluzby a ja vlastnim zariadenie (a plny pristup k nemu) na ktorom je pristup k sluzbe realizovany. Oni urcuju pravidla a ja urcujem, do akej miery ich mozu kontrolovat. Pokial si napisem vlastny nastroj na skrytie root, tipnem si, ze ziadna firma ma za to banovat nebude.
"Oni poskytuju sluzby "
ano, a taky software (ať už ten open-source - AOSP, nebo ten proprietární - komponenty Androidu)
"a ja vlastnim zariadenie (a plny pristup k nemu)"
ano vlastníš, ale plný přístup máš pouze k open-source komponentám které na něm běží (a to už je docela odvážné tvrzení). Patchovat jejich proprietární komponenty můžeš samozřejmě také, ale to jsme na úrovni crackování ochran her na Windows - není to něco pohodlného a běžně provozovaného běžným uživatelem
"na ktorom je pristup k sluzbe realizovany. Oni urcuju pravidla"
tady musím 100% souhlasit
"a ja urcujem, do akej miery ich mozu kontrolovat."
spíš to určuje jejich schopnost tě špehovat (což zahrnuje zjištění, zda používáš root nebo ne)
"Pokial si napisem vlastny nastroj na skrytie root, tipnem si, ze ziadna firma ma za to banovat nebude."
Co vím, BANuje se za root jen ve hrách. Pokud budeš chtít pustit aplikaci, která root zakazuje, jen přestane fungovat. A ty budeš trávit dny disassemblingem poslední Googlí ochrany, aby si zjistil, jak ten tvůj root detekovali... Radost když třeba ten samý den potřebuješ odeslat platbu..
Proč žádný výrobce neprodává čistý android bez služeb Google s možností si je nainstalován a s právy roota? A právě třeba s možností hostovat služby u výrobce mobilu nebo u operátora v nextcloudu nebo jiné službě. Mohlo by jim to přinášet zisk a pro uživatele by to mohla být možnost volby.
Ale možná že je lepší že vznikají i linuxové a svobodné alternativy androidu. Next cloud už má pěkné služby. Možná by byly fajn nějaké nové recenze na nextcloud..
vazne doufas ze Huawei kterej zrusil moznosti odemceni bootloaderu bude prodavat telefon bezOS? ;-)
kdyz mas Google plne zuby, proc si neobjednas telefon od /e/ ? nebo nedas na svuj (nebo neporidis podporovanej) LineAgeOS? proc neporidis PinePhone nebo Librem5 kde je regulerni GNU/Linux a ne oklestenej Android?
btw: a sice GooglePlay i Gmail pouzivam, ale jinak se mi Google sluzby nevnucuji, aplikaci Google sem v telefonu deaktivoval.
Ano doufám, že Huawei díky sankcím začne chovat rozumněji. Jejich hardware je dobrý a kdyby tam bylo možná dát nějaký svobodný software není co řešit. Věřím že podobná kombinace by měla potenciál minimálně na několik procent na trhu. O /e/ uvažuji, ale nikde jsem nenašel třeba to, jaká verze androidu to vlastně je. Přijde mi hrozná škoda, že o takových podstatných věcech mlží.
lineageos.org mám na svém Samsungu S4 nyní je asi třeba upgradovat. S telefonem jsem stále spokojený jediné co by měl nový telefon lepší je možná kamera. Jinak za veškeré nedostatky jako nesmyslně rychlé vybíjení baterie může Android, který mi nedovolí nevhodně chovající se aplikace dostatečně zkrotit.
bezOS (krome one(par)-man-show projektu) by si podle me mohl dovolit leda PocoPhone kterej je zamrenej na 3rd svet (zdrojaky jadra dali v 1 den prodeje, ma odemknutelnej bootloader, oficialni sefem Poco bylo prohlaseno ze odemceni neporusuje zaruku, ze uzivatele maji zkouset alternativni GSI image, posilal teelfony vyvojarum)... mozna OnePlus... u Huawei by samozrejme technicky slo udelat bezOS ale tam to pres kravataky tezko projde, pritom by i to primile/procento uzivatelu po tom skocilo a minimalne by to byla dobra reklama napric technowebama/uzivatelema(co doporucujou pavucinove telefony znamejm)....
s vybijenim zalezi co mas, LineageOS by zkrotit mel jit snad v pohode, osobne mam Nokia 7 Plus a i kdyz zaple Wifi,BT,GPS,LTE, 2xSIM a baterka ma po 2letech 3/4 puvodni kapacity tak s SoT 3-5h da 2-3dny... (nejspis pomohlo deaktivovani predinstalovanejch nekterejch aplikaci/sluzeb, greenify s root, atd...
Prosím, pokud možno omezte propagaci věcí postavených na Androidu / AOSP / LineageOS / /e/ nebo čehokoliv co kontroluje Google.
Tím, že s těžkým úsilím a řadou ústupků vypnete věci pevně zaintegrované do systému, který ovládá Google neznamená, že z toho bude nějaký užitek do budoucna.
Záplatování řešení od G. aby to nějak dělalo co chceme si nepomůžeme. Ba naopak. Mnohem rozumnější řešení je zaměřit se na konkureční řešení, které není postavené na obcházení pravidel daných Googlem, ale tvoří své vlastní pravidla. Viz. GNU/Linux. Máme tu PureOS na Librem 5 a na ostatních zařízeních můžete použít postmarketOS a to jsou distribuce založené na svobodném stacku.
Já těm ostatním systémům fandím. S lidmi z Purismu spolupracujeme v upstreamu, PinePhone bych si rád koupil, alespoň na takové experimentování. Bohužel to ale momentálně nejsou reálné alternativy pro širší skupiny uživatelů. PureOS běží jen na Librem 5 a opravdu se mi nechce kupovat telefon za 15 tisíc, který má bohužel stále výrazně nižší užitnou hodnotu než S4 Mini s alternativním Androidem, které mi leželo v šuplíku. postmarketOS nemůžu dát tchyni vůbec. To jí mám dát telefon, který bude mít Xfce a SMS se budou posílat přes terminál?
Jinak já osobně proti AOSP nic nemám. Vývoj je sice řízený primárně Googlem, ale je to otevřený software a do vývoje toho systému šly miliardy dolarů a má své kvality. LineageOS není postavený na obcházení pravidel daných Googlem, prostě používá otevřené zdrojáky AOSP. Že si do něj potom někdo doinstaluje gapps, je potom jiná písnička.
Jsem rád, že berete v potaz effort Purismu. Cena Libremu 5 je určena tím, že je stavěný s 100% zaměřením na otevřenost + jak víš tak vyvijí v podstatě celý mobilní ekosystém na GNOME.
Co se týká postmarketOS - tady bych asi prezentoval svůj tablet Nexus 7 (2012) - nainstaluješ tak na 10-15 příkazů z konzole (zkopírovaných z wiki) a máš skoro všechno out-of-box (chybí drivery na 3D a kameru + GPS ještě nikdo neřešil). Tím chci hlavně říct, že jako koncový uživatel bych mohl používat postmarketOS aniž bych věděl co to logo při zapínání znamená.
Co se týká AOSP - ano, miliardy do vývoje šly, své kvality má (to nechci popírat), ale v zásadě Google ty miliardy neinvestuje pro dobro všech, ale zejména pro svůj další vlastní zisk. I bez GAPPS je Android svým návrhem stavěn tak, aby nabídl vývojářům aplikací "výběr" z osobních dat uživatele. To je ten důvod, proč ty Androidí aplikace jsou zdarma. Ne, že by autory zajímal open-source koncept nebo chtěli dělat dobročinou práci. Android je založen na konceptu platby svými údaji místo penězi. Radši budu platit za přístup k open-source flatpakům s tím, že zdrojáky si můžu stahnout kdy chci (ale proč bych to dělal, když to někdo připraví a já mu za to dám pár dolarů), než svými osobními/firemními daty.
To nepodstatnější. Na jaké verzi Androidu je to postavené? A umí to nějak omezit aplikace, co by mi jinak chtěli vybít baterku na pozadí? Totiž když s telefonem moc nepracuji a žádná aplikace neřádí na pozadí, telefon by klidně mohl vydržet na jedno nabití i týden. Problém je, že uživatel to nemá pod kontrolou a tak toho v praxi nelze moc dosáhnout. Aplikace si dělají co chtějí, typicky i včetně těch co jsou předinstalovány. Ale já nepotřebuji, aby telefon vyvíjel nějakou aktivitu když jej mám v kapse. Tedy kdybych to náhodou chtěl, měl bych to povolit jen vybrané aplikaci.
"Druhá nejpopulárnější platforma (iPhone) je na tom z pohledu svobody uživatele ještě hůř. "
Svobody volby a nastavení možná, ale soukromí je uplně jinde než google. Apple obchodní model je: zaplaťte majlant a za to vás nebudeme prodávat každýmu na potkání jako špinavou děvku. Google jde na to stylem, nic nechceme, ale na pozadí vás prodáme za pár drobáků komukoliv. Věřím tomu že Apple sbírá taky data, jako každý. Ale to, komu je poskytne je dle mého o dost preciznější než Google, jehož služby stojí vlastně na ceně služeb zdarma, ale vydělávají na tobě jinak, tím že tě na pozadí někomu střelí.
Já jsem měl kdysi na HTC Cyanogenmod a byl jsem maximálně spokojen, např. výdrž baterie se prodloužila dvojnásobně a na jedno nabití jsem vydržel 4 dny. Vůbec nic mi nechybělo, mělo to sice málo paměti (HW), ale podařilo se mi to rozšířit na paměťovou kartu a rázem jsem v roce cca 2011 měl 4 GB RAM.
Pochopitelně tam jsou bezpečnostní rizika...