Google reportuje přes SafetyNet stav zařízení a ten může reportovat, že telefon je rootnutý. Autoři aplikací pak můžou mít nastavené, že na takovém zařízení se jejich aplikace nebude objevovat v nabídce Play, případně, že může být jejich funkcionalita nějak omezená.
Samozřejmě to jde udělat tak, že SafetyNet rootnutý telefon reportovat nebude, ale LineageOS (a myslím, že tím pádem i /e/) to nedělají z obavy, že by proti nim mohl Google zavést nějaké další restrikce.
Oni poskytuju sluzby a ja vlastnim zariadenie (a plny pristup k nemu) na ktorom je pristup k sluzbe realizovany. Oni urcuju pravidla a ja urcujem, do akej miery ich mozu kontrolovat. Pokial si napisem vlastny nastroj na skrytie root, tipnem si, ze ziadna firma ma za to banovat nebude.
"Oni poskytuju sluzby "
ano, a taky software (ať už ten open-source - AOSP, nebo ten proprietární - komponenty Androidu)
"a ja vlastnim zariadenie (a plny pristup k nemu)"
ano vlastníš, ale plný přístup máš pouze k open-source komponentám které na něm běží (a to už je docela odvážné tvrzení). Patchovat jejich proprietární komponenty můžeš samozřejmě také, ale to jsme na úrovni crackování ochran her na Windows - není to něco pohodlného a běžně provozovaného běžným uživatelem
"na ktorom je pristup k sluzbe realizovany. Oni urcuju pravidla"
tady musím 100% souhlasit
"a ja urcujem, do akej miery ich mozu kontrolovat."
spíš to určuje jejich schopnost tě špehovat (což zahrnuje zjištění, zda používáš root nebo ne)
"Pokial si napisem vlastny nastroj na skrytie root, tipnem si, ze ziadna firma ma za to banovat nebude."
Co vím, BANuje se za root jen ve hrách. Pokud budeš chtít pustit aplikaci, která root zakazuje, jen přestane fungovat. A ty budeš trávit dny disassemblingem poslední Googlí ochrany, aby si zjistil, jak ten tvůj root detekovali... Radost když třeba ten samý den potřebuješ odeslat platbu..