Prosím, pokud možno omezte propagaci věcí postavených na Androidu / AOSP / LineageOS / /e/ nebo čehokoliv co kontroluje Google.
Tím, že s těžkým úsilím a řadou ústupků vypnete věci pevně zaintegrované do systému, který ovládá Google neznamená, že z toho bude nějaký užitek do budoucna.
Záplatování řešení od G. aby to nějak dělalo co chceme si nepomůžeme. Ba naopak. Mnohem rozumnější řešení je zaměřit se na konkureční řešení, které není postavené na obcházení pravidel daných Googlem, ale tvoří své vlastní pravidla. Viz. GNU/Linux. Máme tu PureOS na Librem 5 a na ostatních zařízeních můžete použít postmarketOS a to jsou distribuce založené na svobodném stacku.
Já těm ostatním systémům fandím. S lidmi z Purismu spolupracujeme v upstreamu, PinePhone bych si rád koupil, alespoň na takové experimentování. Bohužel to ale momentálně nejsou reálné alternativy pro širší skupiny uživatelů. PureOS běží jen na Librem 5 a opravdu se mi nechce kupovat telefon za 15 tisíc, který má bohužel stále výrazně nižší užitnou hodnotu než S4 Mini s alternativním Androidem, které mi leželo v šuplíku. postmarketOS nemůžu dát tchyni vůbec. To jí mám dát telefon, který bude mít Xfce a SMS se budou posílat přes terminál?
Jinak já osobně proti AOSP nic nemám. Vývoj je sice řízený primárně Googlem, ale je to otevřený software a do vývoje toho systému šly miliardy dolarů a má své kvality. LineageOS není postavený na obcházení pravidel daných Googlem, prostě používá otevřené zdrojáky AOSP. Že si do něj potom někdo doinstaluje gapps, je potom jiná písnička.
Jsem rád, že berete v potaz effort Purismu. Cena Libremu 5 je určena tím, že je stavěný s 100% zaměřením na otevřenost + jak víš tak vyvijí v podstatě celý mobilní ekosystém na GNOME.
Co se týká postmarketOS - tady bych asi prezentoval svůj tablet Nexus 7 (2012) - nainstaluješ tak na 10-15 příkazů z konzole (zkopírovaných z wiki) a máš skoro všechno out-of-box (chybí drivery na 3D a kameru + GPS ještě nikdo neřešil). Tím chci hlavně říct, že jako koncový uživatel bych mohl používat postmarketOS aniž bych věděl co to logo při zapínání znamená.
Co se týká AOSP - ano, miliardy do vývoje šly, své kvality má (to nechci popírat), ale v zásadě Google ty miliardy neinvestuje pro dobro všech, ale zejména pro svůj další vlastní zisk. I bez GAPPS je Android svým návrhem stavěn tak, aby nabídl vývojářům aplikací "výběr" z osobních dat uživatele. To je ten důvod, proč ty Androidí aplikace jsou zdarma. Ne, že by autory zajímal open-source koncept nebo chtěli dělat dobročinou práci. Android je založen na konceptu platby svými údaji místo penězi. Radši budu platit za přístup k open-source flatpakům s tím, že zdrojáky si můžu stahnout kdy chci (ale proč bych to dělal, když to někdo připraví a já mu za to dám pár dolarů), než svými osobními/firemními daty.