U mobilních telefonů vám jedna platforma dodává aktualizace poctivě 5 let, ale pak úplně vše utne na nulu a vy telefon můžete vyhodit.
Tohle bych trošku korigoval. 4-5 let dostáváte upgrade na aktuální verzi iOS, bezpečnostní aktualizace i potom. Takže vyhodit iPhone po 5 letech z tohoto důvodu opravdu nemusíte.
Na to jste přišel jak? :) To, že můžete dostat výjimečnou aktualizaci systému na starém iPhonu, neznamená, že dostáváte bezpečnostní aktualizace. V těch výjimečných aktualizacích Apple neopravuje bezpečnostní chyby, ale typicky naprosto základní funkcionalitu, aby ty telefony dál fungovaly. Např. nedávno poslali aktualizaci do starých iPhonů, která řešila GPS rollover, aby dál fungovalo GPS.
S tou hranicí 5 let mě neberte za slovo, není ostrá. U některých modelů to Apple natahuje až na šest, u jiných ji ukončil po čtyřech (iPhone 4, iPhone 5C...). Myslím, že ani nikde nemají garantovaných těch 5 let, je to takový úzus. Myslím, že mají formální závazek (kvůli regulacím), že budou pro daný model poskytovat 5 let servis, náhradní díly atd. a softwarová podpora to +/- kryje, ale není závazná.
Ale beru vás za slovo s tím vyhozením - to je poněkud paranoidní vyjádření. iOS 12.4.4 z 10.12.2019 řeší chybu ve FaceTime. To je normální bezpečnostní problém.
Ta oprava GPS byla výjimečná tím, že šla hodně daleko do minulosti.
Jestli přesto máte zato, že to je důvod k vyhození iPhone 5S nebo 6, aplikujte, prosím, stejně přísná kritéria i na Androidy.
Já to tak třeba dělám, odmítám používat telefony bez aktuálních bezpečnostních záplat. Kolem sebe mám tedy telefony z řady Android One nebo Pixel, dřív jsem používal Nexus a do starších telefonů dával LineageOS. Telefon bez aktuálních záplat jde automaticky od válu a je nahrazen aktuálnějším kouskem.
Ono to obvykle vychází i s běžným stárnutím telefonů, takže prostě po třech letech nejpozději se telefon vymění. Zrovna vloni jsme měli postupnou obměnu téměř všech přístrojů v rodině. Není to natvrdo plánované, prostě to tak nějak vychází. Jen je potřeba na to myslet a kupovat telefony, které tu podporu mají.
@Petr Krčmář
Zní to rozumně a ta logika tam je, ale měníte to tak v celé rodině?
Aneb "Kdo z Vás na to má" ... a to tu ještě nedávno byla plamená diskuze o ekologii a nadužívání přístrojú, takže sice budeme mít jednu nabíječku ale kazdé dva tři roky měnit telefény ...
23. 1. 2020, 12:09 editováno autorem komentáře
Měnit telefony jednou za tři roky kvůli podpoře mi nepřijde nijak dramatické, někteří lidé je mění daleko častěji. Problém je, že ty přístroje zastarávají i morálně. Třeba já jsem byl moc spokojený svého času s telefonem Nexus 5, dneska už ale nestačí výkonnostně, foťák je už slabší a chybí mu čtečka otisků prstů. Mám ho někde v šuplíku, měl jsem na něm LineageOS, ale už jsem o dva telefony dál.
Stejně přísná kritéria uplatňuju na každé zařízení, které aktivně používám na Internetu a mám v něm uloženou hromadu důvěrných dat včetně přístupů k různým službám. Stejně jako nedám nikomu v rodině počítač s Windows XP nebo starou Fedorou, tak jim nedám telefon s nepodporovaným iPhonem nebo Androidem. Sám používám mobily s podporou ještě přímo od výrobce a když někomu dávám starší mobil, který už podporu nemá, řeším to aspoň alternativní ROMkou, která aktualizace pořád dostává.
Nutně to zařízení vyhodit nemusíte, když mu najdete roli, kde ten nezabezpečený systém tolik nevadí. Máme doma třeba HP Touchpad s webOS z roku 2011 a používáme ho jako zcela offline přehrávač pohádek pro děti do auta. A máme doma i ten zmiňovaný iPhone 5S, který slouží jako takový mobilnější přehrávač videí na Youtube, nejsou v něm jinak žádná data a nepoužívají se jiné aplikace. Jako smartphone bych to už dnes nikomu nedal. A nepřijde mi to jako paranoidní přístup.
K tomu iOS 12.4.4: jednalo se opravu pouze jedné bezpečnostní chyby a pouze na zařízeních, kterým skončila podpora 3 měsíce před tím. Za ty 3 měsíce byly jenom ve webovém enginu objeveny desítky bezpečnostních problémů, z nichž řada byla kritických, ty a řadu dalších vám Apple neopravil a už ani nikdy neopraví.
> "A máme doma i ten zmiňovaný iPhone 5S, který slouží jako takový mobilnější přehrávač videí na Youtube, nejsou v něm jinak žádná data a nepoužívají se jiné aplikace. Jako smartphone bych to už dnes nikomu nedal."
Myslel jsem, že ještě minulý rok (na jaře 2019) dostával iPhone 5S veškeré bezpečnostní aktualizace nebo ne?
> "Myslím, že mají formální závazek (kvůli regulacím), že budou pro daný model poskytovat 5 let servis, náhradní díly atd. a softwarová podpora to +/- kryje, ale není závazná."
Když to není nijak závazné, tak jak tedy zjistím zda pro iPhone dostávám veškeré bezpečnostní aktualizace nebo zda už dostávám bezpečnostní aktualizace "jen tak na oko"? Dá se z nějaký CVE reportů na netu jednoduše zjistit, které zranitelnosti na daném iPhonu (nebo Androidu) již nejsou opraveny?
Myslel jsem, že ještě minulý rok (na jaře 2019) dostával iPhone 5S veškeré bezpečnostní aktualizace nebo ne?
Podpora iPhone 5S skončila v září 2019.
Když to není nijak závazné, tak jak tedy zjistím zda pro iPhone dostávám veškeré bezpečnostní aktualizace nebo zda už dostávám bezpečnostní aktualizace "jen tak na oko"? Dá se z nějaký CVE reportů na netu jednoduše zjistit, které zranitelnosti na daném iPhonu (nebo Androidu) již nejsou opraveny?</e>
Apple má seznam aktuálně podporovaných zařízení. Dělá to tak většina výrobců. Nenapíšou vám, že váš model bude dostávat podporu do toho a toho data, protože se nechtějí k ničemu zavazovat, ale pokud model zmizí ze seznamu podporovaných, tak to znamená, že už o podporu přišel nebo velmi brzy přijde.
Jinak přehledněji to máte na Wikipedii, kde máte seznam modelů iPhonu a dokdy byly podporované.
Jinak pokud chcete vědět, které zranitelnosti nejsou na vašem telefonu opravené, můžete sledovat to, co Apple opravuje pro podporované modely. Velmi pravděpodobně se ty zranitelnosti týkají i vašeho modelu a verze iOS. Akorát si myslím, že v tom přehledu uvádějí jenom kritické a vážné zranitelnosti, ne ty s méně závažnou povahou.