Dnes už jsou zloději znalí situace a kabely ani nepálí. Optiku poznají už po přeříznutí. Většinou se jedná o škody na tlustých kabelech s 96+ vlákny. Ty jsou metalickým nejvíce podobné. Bohužel ani barva bužírky, ale nápisy "Neobsahuje kov", "Optika", "Pozor, laserové záření" je od průzkumu vnitřku neodradí.
> Co si mám představit pod pojmem multicast switch zapojený do vlákna ?
Na libovolne misto v simulovane trase je mozne pripojit merici zarizeni. Protoze jde stale o analogovou domenu, neni to az tak jednoduche jako treba "zrcadleni provozu" na ethernetovem switchi. Svetlo se neda duplikovat, pokud ho cast presmerujete pryc, bude jinde chybet. Pouzivame proto opticky multicastovy switch, ktery umozni zachovat vetsinu signalu pro puvodni ucely, a treba jenom maly "kousek" odklonit do mericiho pristroje.
Pár nepřesností v článku.
V setupu je šest 100km špulek. Ty tvoří 300km páru vláken. Rychlost světla ve vlákně (použitého typu) je přibližně 200tis. km/s, to odpovídá zpoždění 50ms/100km. Zpoždění 1ms odpovídá 100km páru vláken.
K zesilování... signály se nejprve výkonově vyrovnají, poté sloučí do jednoho vlákna a až následně se zesilují. V článku je pořadí zpřeházené.
Účel tohoto tetbedu je jiný a kvalitu signálu na konci jsme zde zatím neřešili. Tento druh experimentů a měření provádíme na testbedu, kde máme možnost sestavit až 3000km dlouhou trasu. Nějaká konkrétní data z konkrétních experimentů tady po ruce nemám.
Ale 300 km není zas tak mnoho. V produkčním režimu provozujeme např. čistě optický okruh z Prahy do Vídně (cca 550km po vlákně) pro službu porovnání přesného času. Jedná se o nedatový signál provozovaný paralelně vedle datových kanálů. Různé druhy signálů jsou různě citlivé na kvalitu přenosu. Těch 300km zde máme vyzkoušeno bez problémů pro 10GE Ethernet. Samotné OSNR je pak závislé zejména na kvalitě použitých zesilovačů.
Mohu se jeste zeptat v jakem formatu cas posilate? kdyz jsme delali podobne experimenty v UFE na stanici presneho casu pro distribuci casu presna rozlisitelnost a vysoce kvalitni opticke kabely byli potrebne pro prenos vysoce presneho casu a dosahnout 300km se nam myslim dotet nepodarilo ... a to jsme meli extremne kvalitni komponenty...
Přenášíme čas v podobě 1 pps, samozřejmě jednovidovými vlákny. Dosahovaná stabilita (TDEV) na těchto vzdálenostech (300-550 km) se pohybuje mezi 20-30 ps. Něco z volně dostupných publikací: http://www.iiis.org/CDs2014/CD2014SCI/IMETI_2014/PapersPdf/IA431OJ.pdf
S UFE samozřejmě spolupracujeme, v případě zájmu se nám ozvěte.
OSNR (optické SNR) je po 300 km vysoké a navíc klesá asymptoticky. Mrkněte na jeden z našich Whitepaperů -strana 5.
Po dosazení typických hodnot pro 10G a 3 x 100 km se dostáváme cca na OSNR 27 dB. To pro 10 Gbit/s vyhovuje spolehlivě. Dle teorie by dokonce mělo v tomto setupu být být dosažitelné cca 3000 km.