Mohu se prosím zeptat, zda jste si článek přečetl nebo jen titulek? Jak jinak si vysvětlit - cituji : "A proč o ní píšu v minulém čase? Protože už používám novou verzi 3, která má zabudovaný AdBlocker a zbavila se Google vyhledávače, jenž byl nahrazen DuckDuckGo. Dlouho to byla betaverze, ale od 22.dubna je to finální verze. Po pár dnech zkušeností doporučuji všem upgradovat."
Jak to tedy souvisí s vytažením ze šuplíku?
Praha-západ, jedna obec v okoli letiste a všude prekazky na trase pro pripojeni. Bydlím v husté nove zástavbě dum vedle domu a jsem z obou stran v radiovem stínu.
Takže zbývá stavba retranslace nebo kabel. Obojí je tak dva a půl mega.
Bohuzel v lokalitě neni ani LTE-A, jen LTE. KlFree a mistni wifinari vše v radiovem stínu stromů přes dvě obce(pokud beru v potaz směr kladno a praha).
5. 5. 2020, 13:51 editováno autorem komentáře
Pul ulice ma KLFree protoze neni v radiovem stinu a druha pulka fixni LTE. Jak asi funguje LTE ted kdyz se všechna decka ve vesnici uci pres video, manzelka ma meetingy a ja taky si lze predstavit. Abych si pokecal se šéfem tak raději volám přímo do US mobilem.
Ulice se stavela v roce 2010 ze pry "radio staci". V dotacích na vysokorychlostní sítě to bílé místo není a je zde dle mapy dostupný kabel což je bullshit. Nejblizsi dle mapy inzenyrskych siti je půl kilometru daleko přes potok. Nejsou v nem ale dostatecne kabelove rezervy na napojeni:-/ Cili naklady jsou vice nez pul milionu protože by se musel udělat další urak a tahat to z srka které je někde směrem k řízení letového provozu.
Neni zadny kabel ani chranicka blízko baráku. Proseceni stromů možné není, protože pamatny strom, logisticka hala ,významná lokalita a hřbitov. Kvuli dodržení fresnelovy zóny by musely zarvat tři stromy. Kompletně.
Je to v podstatě koridor. A trochu do kopce. Z jedné strany hala, runway a les, z druhé strany les a vysílač KLFree.
Z boku vysoké stromy. Druhý bok převýšení směrem do obce a výška zástavby bránící vysílači.
Jediná moznost je postavit na konci ulice stožár nebo aby někdo na dvou domech postavil retranslaci. Nikdo nechce( kdo by taky chtel ).
Dříve než vyrostly stromy jsem měl predrazenou 10ghz alcomu spoj do vedlejší obce.
5. 5. 2020, 20:28 editováno autorem komentáře
To je výborná ráda na kterou bych nepřišel! Výtečné! Bravo! Captain obvious! Další rada asi bude prodat barák a odstěhovat se. Následně se urazis ze jsi mi chtěl jen poradit nebo se v klidu budeš smát ze jsem ti sedl na špek a nakrmil tepla.
Pokud jsi nečetl zbytek komentáře, tak ještě jednou a podrobněji. Nikdo retranslaci tu na batakunechce. Jedná tu byla ještě než jsem se přistěhoval ale nový majitel domu ji nakazal sundat.
To může udělat vlastně kdokoliv neboť KLFree není ISP kterého by chránila a mě investice legislativa. Možná jeho mateřská společnost která má přiřazeno ASN a nabízí komerční služby. Nicméně ani po nabídce nějakého instalacniho vsimneho do toho nechtěli jít.
Pokud jsi dále četl můj příspěvek jinak než sms od opilé holky na dámské jízdě, tak jsi s určitě mohl z drivejsiho vlastnictví ptp spoje od vydriduchocomy dovodit ze nějaká ta pětka na spoj není problém.
Btw: Ptali se i lidé ze sdružení. Nabízel jsem i příspěvek na stavbu patky a stožáru.
Pokud jsi se při jednání projevil jako hulvát - jako tady v diskusi kde urážíš lidi, co ti chtějí poradit - tak se nedivím, že to nakázal sundat a nechce o ničem dalším slyšet.
No a pokud bydlíš na místě, kde je možnost dostat internet jen přes jeden jediný dům, jehož majitel penězma dláždí a další nepotřebuje, tak ti opravdu holt nezbývá nic jiného, než svůj barák prodat a odstěhovat se jinam :-D
Je na ní špatného to, že je rozdíl mezi položkama určenýma čistě k práci a takovýma, které využiješ i v soukromém životě a také položkama který stojí pár tisíc a pár milionů. Takže chápu, že nikdo neřeší co se děje se služebním mobilem nebo autem, ale pro mě by musel být zaměstnanec hodně cenný abych mu koupil větší byt. Tahat net za pár mega už není o tolik jinde. V tvém případě by bylo výhodnější platit ti řádově 20 let kancl připojený na net :-)
Jenomže to nedává smysl. To už je lepší mne propustit a ja pak v médiích rozmaznu ze obec XY neřeší přístup svých občanů k internetu. Což je problém místních samospráv obecně. A je mi líto že třeba lupa.cz o tom nepíše. Určitě bych měl zajimava srovnani.
Mas obec mezi lesy a polem kde neni ani hotova kanalizace a každý barák má opticky kabel. A máš poměrně bohaté obce u letiste kde máš všechny inzenytske sítě ale slusne pripojeni k internetu je "luxus".
Další věc je kdyby někdo u nas v korporatu v indii zvedl zadek a zařídil mi od opa z jejich sajty na kterou přímo vidím vyhrazený spoj nebo aspoň zvedl prioritu na LTE za nějaký baksis bylo by to o dost levnější.
Ono to někdy není ani tak limitované investicemi do "železa", jako spíš do "kamene": občasnou noční softwareově-spiritistickou seanci v klidu zvládnete z gauče v obýváku, a na pár dní zabavit velký monitor taky není problém.
Ale pak nastoupí potřeba téměř celodenní telekonference a práce na "velkém desktopu", současně s podobným režimem partnera a potřebou dětí na domácí výuku.
A nastupuje dělení bytu do zón, budování pracovních koutů, jídelní stůl se mimo dobu stravování mění ve stůl pracovní, ale na kuchyňské židli se pohodlně pracovat nedá, není záhodno, aby se všeteční samostudující školáci míchali do telekonferencí, atd., atp,...
Skončí to mírnou přestavbou bytu se zásadním zásahem do stávajících dispozic.
Nesouhlasím. Nevím proč by si někdo měl ze svého kupovat vybavení "do práce" nad rámec ergonomické myši nebo podložky pod ní. Nehledě na to, že pro spoustu lidí by taková investice znamenala, že za 2 / 3 měsíce budou mít doma železo, které je jim k ničemu.
Dost na tom, že zaměstnavatel jaksi automaticky předpokládá, že elektřinu a připojení k internetu, které využijete pro jeho podnikatelskou činnost, si platíte sám. Beru že homeoffice je takové něco za něco. Nicméně s touto logikou bychom se mohli dopracovat k tomu, že si všichni budeme doma zařizovat plně vybavenou vlastní kancelář ze svého abychom mohli pro někoho pracovat. Nebo třeba jezdit vlastní autem za vlastní naftu po zákaznících či dodavatelích jen tak bez kompenzace...
To je trochu mimo ne?
Jenže ono to vlastně je "něco za něco".
Můžete chodit normálně "do kanclu", zvyšovat rizika a pracovat na plný výkon. (Ale co s dětma, když není škola?)
Můžete sedět doma "na ošetřování" za míň peněz, případně "na překážce" zadarmo. (Ale tu práci nikdo neudělá a proč vás zaměstnávat, když neděláte.)
Můžete použít své zařízení, své připojení, svou elektriku a pracovat z domova. (Sice to není 100 % výkonu z kanclu, ale zase šetříte náklady za energie a desinfekce.)
Takže pokud to jde, bývá ten home-office nejvýhodnější - pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Chápeš že homeworking není za odměnu? Je to rovnocenný způsob spolupráce. Nebo někdo zmrznul v 70tych letech? V 80tkach už mimo náš bananistan homeworking normálně začal fungovat.
Podívej mne je jedno kde dělám protože kolegové jsou stejně za velkou louží a ti z ceska přijdou na návštěvu tak jednou za dva týdny nebo za mesic (neb z Brna je to krom Vidně daleko). Cili jaký zde vidíš rozdíl ve výkonu?
Energie a vybaveni normálně prouctovavam zaměstnavateli. Na noťas je klasický servis na místě téhož dne, takže mi to manik ( prazsky servisni technik) fixne doma.
Ale to bude asi tím ze dělám pro zahraniční firmu ( zatim v tomto pozitivni zkusenost z us,uk a nemci. Irové a rakusaci kapitola sama pro sebe... ) a ne českého usmudlanka který pomalu chce abych si platil náhradní díly na firemní noťas.
5. 5. 2020, 20:19 editováno autorem komentáře
Pokud jde o činnosti, které se z home-office běžně provádějí (a je jich dost), pak předpokládám, že za běžných okolností je opravdu výkon "stoprocentní". Jenže: děti na "domácí výuce" nejsou standardní situace.
A dle kontextu článku, potažmo jako reakce na současnou, mimořádnou situaci, se na home-office dostávají i ti, u kterých se něco takového ani nepředpokládalo. (Například proto, že managoři požadují po teamleaderech neustálý tlak na výkon podřízených a chovají - leckdy oprávněnou - obavu, že bez pravidelného práskání bičem se začnou flákat.) A tam pak zaměstnavatel opravdu volí mezi možnostmi "pracuje napůl" a "nepracuje vůbec". Pak je home-office nikoliv bonus, ale někdy spíš "za trest".
Já to beru pragmaticky. Když střízlivě odhadnu, kolik na home office ušetřím za dojíždění do práce a obědy v Karlíně, přišlo by mi malicherné handrkovat se o proplácení elektřiny a připojení na Internet. A to přesto, že mám připojení o dost dražší, než je běžné, protože zastávám výstřední názor, že správný poměr propustnosti down/up není 10:1 ale 1:1 a že latence a jejich rozptyl jsou většinu času důležitější než propustnost.
Nie ze by nizsi upload stacil, to ludia zistili uz pri uploadovani svojich zbierok na dropbox & spol, ale mnohi ISP nie su schopni s uploadom nic urobit. Aj oni su limitovani technologiami, ktore nasadili.
Napr. take UPC bude mat dovtedy max 50 Mbit limit upload (teoreticky), pokial budu na EuroDOCSIS 3.0. Aby sa prehupli vyssie, chcelo by to fakt siahnut do vacku a myslim, ze DOCSIS 4.0 este nenasadil nikto. Pri takom DSL alebo LTE s tym uz neurobia vobec nic. Aj GPON je z principu asymetricky, akurat tam uz upload byva pouzitelny.
Nu čekal jsem od toho článku nějaké rozumné rady z oblasti timemanagementu, hygieny práce, psychologie apod.
Nečekal jsem, že "efektivní změny _pro_pokročilé_" jsou: kupte si lepší brýle, když je vám přes 50; nemá smysl připojovat notebook k televizi, když u ní sedí děti nebo na krátkou výdrž baterie nejvíc pomůže, když přestanete používat placenou verzi obskurní distribuce a přejdete na neplacenou...
Zdravím, mě zaujal (technicky) ten propad výdrže baterie o 40 %. Čím myslíte, že by to mohlo být? Starší verzí kernelu nebo že systém jednoduše spouští víc služeb a tak i v klidu má vyšší "spotřebu" ram a cpu? A nemáte to otestované i Win 10, pro zajímavost?
Btw. na laptopu mám též Manjaro KDE a můžu říct, že jste neudělal chybu ;). Mám to od koupě PC cca rok a žádný významnější problém.
Přiznám se, že důkladné testy jsem nedělal. Z hlavních rozdílů - vypadá to na více běžících (a konzumujících) služeb, KDE vs Gnome, určitě v tom hraje nějakou roli jádro.
Taky mi přijde, že se systém lépe chová k obrazovce (jas). A ještě mi přijde, že Manjaro se dokáže lépe přizpůsobit HW počítače (Dell). Netvrdím, že by to Zorin taky nedokázal, ale neměl jsem s tím tolik trpělivosti, protože mne to prostě překvapilo. Taky tam hrálo roli to rozčarování a více méně mne to poňouklo k tomu, začít hledat jinou distribuci a jak se s tím popere někdo jiný. A v Manjaro KDE to funguje jinak a hned po instalaci Tak jsem zůstal..
Tedy redakce, kdybyste článek odprezentovali jako blogový příspěvek grafomana o tom jak se rád vrtá ve věcech, tak to beru, ale optimalizace pracovního výkonu pro pokročilé to dle mého není. To že si zařídím vyhovující železo a SW je snad naprostý základ.
K věci - když jsem zjistil, že nemám dostatek RAM, tak mnohem efektivnější než řešit SW alternativy se mi ukázalo tu paměť prostě dokoupit - 32 GB zatím stačí.
Dlouho jsem provozoval dualhead 24" s noťasem. Když monitor umřel, tak jsem to vyřešil novou 43" 4k a ukázalo se, že je to na práci tak efektivní, že LCD na noťasu nestojí za zmínku. Je to mnohem lepší než dva menší stejné monitory. Na programování se vejdou 4 panely s kódem vedle sebe (takže vidím testy, kód, headery,... najednou), na ostatní činnosti lze rozstrkat okna po ploše a pracovat s tím jako když má člověk věci rozházené fyzicky na stole. Samozřejmě (jak bylo zmíněno) to předpokládá dobrý oči, já zvládám font size 10, ale to asi není pro každého.
Mám dva postřehy:
1) TV nedokáže plnohodnotně nahradit monitor. U většiny TV jsem narazil na to, že televizní panel určený primárně na sledování filmů (na rozdíl od monitorů) je (logicky) neostrý a dělá pro text nevhodné úpravy ostrosti, kontrastu apod.
2) Na běžnou práci stačí 8-16 GB RAM. Pokud dochází, je to obvykle dlouho puštěným webovým prohlížečem (nejhorší je Firefox, další v pořadí Chromium), který nesmyslně požírá systémové prostředky dokonce i po probuzení počítače, aniž by dostal focus. Stačí nenechávat otevřených 100+ karet, ale dávat je raději do bookmarků a prohlížeč pravidelně vypínat.
1) jo, překvapilo mě jak je to levný, asi 12kkč. Jen to má nevýhodu, že se rychle zvyká a na ničem menším už bych asi nedokázal fungovat. Teď jsem byl 5 dní na noťasu a je to jako čumět do flašky.
2) těch tabů nemusí být moc, stačí když běží dlouho. On neuvolňuje nějaký cache nebo co, takže po pár týdnech už to chce restart (a beztak je nová verze). Teď jsem to schválně vypnul, 40 tabů a uvolnilo se 6.6 giga.
8 GB RAM je zlo, to je tak na notebook, kde člověk má mail a SSH klienta. Stačí operace s rozežranějším Git repozitářem a systém jde do swapu. Naopak browser, jakkoliv dokáže sežrat všechno co vidí, se dá řešit velmi snadno - Great Suspender apod. elegantně uvolní paměť i notorickým otevíračům. 16 GB je na vývoj nutné minimum, 32 GB rozumný střed.
5. 5. 2020, 18:54 editováno autorem komentáře
nerozporuju cenu 8GB, ale tohle, osobne mam v primarnim NB 16GB (vice tam nejde) a i v nekolika neprimarnich NB mam 16GB, v serveru kterej nebezi ani porad mam take 16GB i kdyz se vyuzije tak 4-8 kdyz s nim neco delam...
zaroven ale mam vyjimecne pouzivanej netbook kterej ma 2GB onboard bez slotu, nebo ARM Netbook AC100 s 512MB kde mi chodi(lo) Xubuntu + SSH + Remmina + Chrome kde sem otevrel 10 tabu nes to slo do swapu ;-)
Je zábavné sledovat, jak se představy o tom, kolik je potřeba paměti na "normální práci", pohybují od 1.5 do 32 GB (a to se divím, že se ještě nikdo nepřihlásil s 64 GB). Jestli to nebude tím, že většina lidí používá označení "normální práce" pro to, co jsou oni zvyklí dělat, a pro způsob, jakým jsou to oni zvyklí dělat. Jako by snad ti, kdo dělají něco jiného nebo mají jiné pracovní návyky, museli být nenormální.
Ja sa teda hlasim :-D ... 96 GB je celkom prijemnych, da sa vo virtualkach spustit cely lab (napr. domenovy kontroler + aplikacny, db a sso server + rozlicni klienti) a krasne to funguje.
Okrem toho sa daju vybuildovat aj trocha vacsie projekty v C++ (napr. taky, ktory zahrna LLVM a pri linkovani s debug symbolmi sa pri 32 GB zobudzal OOM killer).
Chtěl bych smeknout klobouk všem, kteří dočetli celý článek... Já skončil u části.
"Bez externího monitoru se moc nepohnu. Doma nemám...."
Aneb ukázkový příklad "rovnák na vohejbák". Nemám druhý monitor a tak místo, abych řešil konkrétní problém (koupí, půjčením monitoru), tak vymýšlím jiné věci, které přinesou nové nepoznané problémy, které budu dál řešit, abych mohl řešit další nové a nové problémy..
Díky, moc hezlý článek, opravdu se čte skvěle a obsahově jako to říct - trefa do černého.
Jen ten titulek, přiznávám pěkně dlouho jsem se zdráhal na něj kliknout "zase nějaké bláboly jak být úspěšný, free cool a in", ale o to příjemnější bylo překvapení z obsahu. Jen tak dál :)