Tím chcete říct, že všichni zahraniční výrobci mají mít automaticky zboží levnější o 21%? Zákon je celkem jednoznačný, z každého zboží se platí DPH.
Taky mne překvapilo takovéhle jednoznačné nabádání k podvodu... Nevím jak by se autorovi líbilo, kdyby někdo na internetu napsal: "Vykraďte Stehlíka, včera jsem u něj byl, má tam drahé šperky v zásuvce, zabezpečovačku nemá a v zámku je obyčejná FABka co ji otevřete za 10 vteřin."
Asi mal slavny ekonom ine kriteria ako WHO. Podla toho ich rebricka porazili USA Costarika, Chile, Maroko, Cyprus, Kolumbia, Oman a Andora je dokonca stvrta :-). Chcel by ste radcej ochoriet v Omane alebo USA? Ked pocuvate spravy tak kolko lekarskych zakrokov, ktore boli urobene prvy krat na svete bolo z USA a kolko z Omanu?
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Health_Organization_ranking_of_health_systems_in_2000
Do Omanu chodia Slovaci tazit ropu, tak som pocul ze sa tam nakazili syfilisom. Samozrejme netvrdim ze v USA by ho nenasli, len by museli hladat niekde medzi pristahovalcami napriklad z Kolumbie ktora predstihla v rebricku WHO USA o 15 priecok. Podla mna WHO zobrala statistiky ktore robi dana krajina a podla nich to vyhodnotila. Napriklad vyslo ze v Chile zomrie jeden novorodenec na milion deti tak je to tam lepsie ako v USA kde zomru traja na desattisic. Otazka je ci to v Chile vobec pocitaju.
Je to o penězích a o pojištění. S tučným kontem je lepší onemocnět v USA. Ale pokud jste chudý, tak to je problém. Tam dochází k takovým excesům, jako že pacient s podezřením na rakovinu tlustého střeva čeká rok a půl na vyšetření kolonoskopií.
Jinými slovy je tam propastný rozdíl mezi zdravotnictvím a veřejným zdravotnictvím.
Nabádání k podvodu? Autor jen popsal, jaké jsou limity pro platbu daně a také to, že rozhoduje pošťák u rentgenu. Čínští prodejci často uvádí na krabici jinou cenu (což tady evidentně neproběhlo), proto pošta kontroluje balíky sama a nespoléhá se na vytištěnou informaci. To je vše, co je v článku uvedeno.
Bohužel žijeme v socialismu, kde stát víc než polovinu vytvořeného bohatství ukradne a následně buď spotřebuje nebo rozdá (svým kamarádům nebo některým voličům).
Smutné je i to, že stát si bere tolik, aniž by k tvorbě toho bohatství výrazně přispěl. Dobré věci tu vznikají spíš navzdory státu (a EU) než díky němu.
Neni ti uz dost let, Franto, na to, abys neplacal podobny picoviny? S chamtivosti lidi nema zadny POLITICKY rezim co do cineni. Chapu, ze si libertarian, a takovejm se primo vysmivam, ale pro tuto chvili se budu soustredit pouze na tento tvuj zvast (nic osobniho - spis si myslim, ze mas potencial dospet, narozdil od velke casti populace).
A to EU taky necham bejt, i kdyz souhlasim, ze se tam kurevsky plejtva prachama. Vzdy to jde lip... to bude asi epitaf nasi civilizace...
> Tím chcete říct, že všichni zahraniční výrobci mají mít automaticky zboží levnější o 21%?
IMHO by bylo rozumné, kdyby se daň platila v místě výroby, nikoli v zemi importu. Alespoň mně přijde, že z daní se platí infrastruktura, kterou výrobce využil, sociální a zdravotní zaměstnanců, negativní externality a tak. To v zemi, do které to pošleš, není.
Tak Česká pošta je schopna do celního řízení poslat i univerzitní diplom, který jednak není zbožím podle příslušných předpisů, byl správně deklarován, byl odeslán příslušnou univerzitou a na rentgenu muselo být jasné, že zásilka žádné zboží neobsahuje. Pošta vycházela pouze z částky, na jakou byl ten diplom pojištěn během přepravy a která odpovídala standardní pojistné částce služby EMS v zemi odeslání. Clo ani DPH jsem nakonec neplatil, chybu České pošty v podobě "zastupování v celním řízení" jsem ale uhradit musel.
Zastoupení povinné není, ale "poplatek za podstoupení do celního řízení" (či jak se ta věc jmenuje, bylo to 96 Kč) už ano. Navíc, musíš na Poštu 120 sám (a podívej se, jak mají otevřeno). Že clo/DPH bylo nakonec nulové, to je takový nepodstatný detail. Detaily viz ceník České pošty.
Uz si sa niekedy pretahoval colnym konanim? Je to otrava, navyse vo velmi hlupych/nevyhovujucich otvaracich hodinach. Lietas od dveri k dveram ako idiot kvoli papierom. Idem sa pozriet ci aj Slovenska posta ponuka zastupovanie v tejto veci, velmi rad to vyuzijem. Uz nemam chut sa pretahovat colnymi konaniami.
S uctovanim DPH mam problem u "darku" z Kickstartu. Protoze pokud cloveku neco dojde s Kickstarteru, tak je to vlastne darek, zdarma. Kickstarteru se posila jen financni prispevek a po nejakem case, zdari-li se projekt, tak clovek dostane odmenu za podporu. Neni to klasicka koupe, spise rizikova investice. A celnici mi to stejne zdani, jako by jsem to koupil v normalnim eShopu. Neni to fer, ale pravnik nejsem, takze DPH platim. A blbe se prokazuje cena protoze to neni koupe a neni tedy ani vystavena faktura.
K HDMI: některé desky to mají blbě naroutované: http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=6&t=1191062
K systému: mám Orange Pi PC (osekaná levnější verze) a nejsem masochista, takže jsem tam hned dal Debian. Dají se sehnat různé image na fóru, ale kdo ví, co tam kdo přibalil, takže je nejlepší vzít z nich jenom kernel (a konfiguraci ubootu) a rootfs si postavit vlastní - nějak jako
debootstrap --arch=armhf --foreign jessie targetdir mirror
cp /usr/bin/qemu-arm-static targetdir/usr/bin/
chroot targetdir /bin/bash
Jinak objednal jsem Orange Pi One, což je ještě osekanější a ještě levnější ($13.5 z Aliexpressu).
Očekávám, že tam bude fungovat ten stejný, jako funguje na Orange Pi PC - je to stejný SoC a podobné periferie.
http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=342
Ale to neni oficialni distribuce, ale vytvory nejakeho uzivatele "Loboris" z Chorvatska. Pry tam ma spatne nastaveny napetovy regulator, takze tyto distribuce vice hreji (a lze najit postup, jak to opravit). Skutecne me zajimal "oficialni" firmware od vyvojaru OrangePI. Desku uz prodavaji, ale Linux zatim stahnout nejde. Pokud lze pouzit Linux pro Orange PI PC, meli by o napsat.
oficiální seznam distribucí je zde:
http://www.orangepi.org/downloadresources/
Rovnou ale říkám, že jsem nic z inzerovaného na Orange Pi PC nerozchodil. Pravda, zkoušel jsem jen Lubuntu, Debian 8 a Raspbian, dál mě došla trpělivost a zkusil jsem "Loborise" a následně se vrátil k lépe podporovaným deskám (byť na papíře nemají tak hezký poměr cena/výkon).
Ano, odkaz už tu máš. Musíš ale přesně přečíst a dodržet návod, jinak se Orange Pi nerozjede.
Stručně - je třeba stáhnout obraz, ten dát na SD kartu a následně stáhnout balík s aktuálním uImage a startovacími skripty, správné varianty (dle typu Orange Pi a požadovaného rozlišení) přejmenovat a nahradit jimi ty původní na SD kartě. A jak už jsem tu psal - když se tímto prokoušeš a chceš to nasadit na nějaký projekt, tak to výrobce stáhne z prodeje (Orange Pi PC). Takže smůla a pokorný návrat k Raspberry Pi/Odroid C1+.
> K systému: mám Orange Pi PC (osekaná levnější verze)
Viděl jsi ten Atalaxův hack napájení z usb kabelu? http://blog.atx.name/orange-pi-pc-first-impressions/
Dělal jsem to na jeho radu a sice je fakt opruz to tam připájet, ale funguje to.
Mně tam pasuje generický 5V zdroj z GESu.
Každopádně zespoda jsem na napájecí konektor připájel kondenzátor (mám ještě starý CubieBoard, a tomu když se nestrčí na napájení alespoň 100 μF, tak při zátěži zhebne), tak bych tam rovnou mohl připájet i napájení.
Napájení přes GPIO IMHO nejde přes filtraci, kterou to má na vstupu.
To je blbost. U desktopu - a zvlášť u mini-desktopu, a o tom je tady řeč - je důležitá možnost např. ho mít v jiné místnosti, kde není zrovna router (kdo má doma ethernet ve zdi v každém pokoji?) a možnost zkopírovat věci na mobil nebo si jej zálohovat, aniž bych se musel otravovat s kabely. Že to má menší přenosovou kapacitu? Tak si holt budu muset počkat na vytištění emailu o setinu mikrosekundy déle, no.
Jo pripojovat se pres WiFi v panelaku na sidlisti, kde kazdy soused ma WiFi, to je zazitek! ;-) A bude hur!! Pokud clovek nechce tahat po byte kabel, tak to uz je asi lepsi koupit PowerLine adaptery a tahat Ethernet pres napajeni 230V, a na to je treba zase Ethernet port. Krabicky ktere maji jen slabe WiFi (tedy jen interni antenu) bez Ethernet portu ignoruji; zkusil jsem to a neosvedcilo se, kabel je kabel! ;-)
Zajimavou zkusenost mam s Remix Mini. To je ARM pocitac s upravenym Androidem, ma Ethernet i WiFi. Kdyz jsem zkousel internet TV, aplikaci HBO go, pohorel jsem na tom, ze HBO aplikace odmitala pripojeni pres kabel a vyzadovala WiFi, jenze pripoejni pres zarusene WiFi nebylo dobre, obraz casto vypadaval. Nektere aplikace pro Android jsou napsane tak spatne, ze predpokladaji, ze WiFi je jediny mozny zpusob pripojeni a kdyz tam WiFi neni zapnute, tak hlasi, ze chybi pripojeni k intenetu... :-(
> To je blbost. U desktopu - a zvlášť u mini-desktopu, a o tom je tady řeč - je důležitá možnost např. ho mít v jiné místnosti, kde není zrovna router
Samozřejmě, taky to tak mám.
> kdo má doma ethernet ve zdi v každém pokoji?
Já?
> a možnost zkopírovat věci na mobil nebo si jej zálohovat, aniž bych se musel otravovat s kabely
Mně WiFi dělá router s APčkem, ne desktop.
Ale proti gustu…
Jojo, myšlení není zrovna typická lidská vlastnost. A při tom je to tak jednoduchý...
Stačí trocha matematiky, aby člověk zjistil, že s WiFi je v pr...
1) Šířka pásma řekněme 150Mbps.
2) K dispozici je pět kanálů
3) V mini paneláku je řekněme 20 bytů, každý má WiFi. Samozřejmě osolenou naplno.
4) Předpokládejme v průměru čtyři členy domácnost, večer budou koukat na streamovaný film, děti v pokojíku na youtube na tabletu. Tj. 1x HD + 2x SD stream na byt (ať nežeru, 10Mbps HD + 2x5Mbps downstream + stahování na pozadí + Skype + ... = 25Mbps)
5) WiFi má nějakou režii (beacony apod.), při kolizích se opakují pakety - v tomto objemu řekněme 25% dolů. Takže 32Mbit na byt, do kanálu se musí narvat 4 byty - 125 Mbps. V ideální situaci, pokud jsou rovnoměrně rozdělení mezi kanály, co jsou k dispozici.
6) Do toho začne na několika strojích třeba Windows Update sosat data. Síť je paralyzovaná.
A co se týká strukturky, tak to je věc inteligence. U bytů převyšuje nabídka poptávku a když člověk kupuje byt, zřejmě předpokládá, že tam bude TV, nějaký to PC,... Pokud pro to chybí infrastruktura, sorry, developere, byt nesplňuje požadavky. 100k dolů, nebo jdu jinam... A za chvíli bude LAN standard.
(btw,. pokud jde o strukturku, momentálně jsem se doma zasekl na 40 zásuvkách, ještě potřebuju natahat kotelnu, nemám vyvedený fous do rozvaděče a manželčina pracovna momentálně jede na prodlužku z obýváku, u zvonku u dveří chybí UTP... A začínám uvažovat o výměně racku, naivně jsem si před pár lety myslel, že 12U bude s rezervou)
> Mně WiFi dělá router s APčkem, ne desktop.
Ale ne. WiFi mi samozřejmě taky dělá router, ale bluetooth mi nedělá - neřešil jsem to sice, ale na 99% ho ani nemá. Takže abych si mohl přesunout fotky z mobilu do PC, jsou jen tři možnosti:
1) Buď mám na pc bluetooth, nebo
2) musím použít kabel :(, nebo
3) scp nebo ftp přes wifi... no, taky to jde, ale kór user friendly to zrovna není.
Já za podobnou cenu koupil na Aukru notebook s vadným displejem. Má víc paměti, rychlejší procesor, nehlučí, a spotřeba je taky rozumná. Nemá teda GPIO.
Na druhou stranu když oželíš některé periferie, tak si můžeš koupit Orange Pi PC se stejným procesorem za $26 nebo tak něco.
Pro každého se hodí něco jiného, podle mě má svoje využití oboje.
Myslím, že pokud uvažujeme o jednoduchém desktopu, není GPIO zrovna rozhodující. Konkurence mezi PC z druhé ruky s rozbitou obrazovkou a novým bez obrazovky je tvrdá :)
Samozřejmě pro toho, kdo potřebuje wokna, nepřichází ARM v úvahu. Na druhou stranu je to přece jenom nový počítač, v záruce, od kterého se dá čekat jakás takás spolehlivost. Přítelkyni nedávno odumřelo staré PC a tak jsem ji provizorně instaloval Raspberry PI 2, který byl zrovna volný (samozřejmě se zachováním HDMI monitoru, myši a klávesnice). Dali jsme tam Ubuntu MATE a na to její používání - web, email, hudba, jednou za uherský rok nějaký ten jednostránkový dokument v libreoffice - je to 100% v pohodě.
Problem s DVI neni v monitoru ale v Opi - nefunguje dobre prez HDMI-DVI nebo HDMI - VGA adaptery. Resil jsem tohle u Opi PC. Resneim je editace souboru script.bin pri pouziti linuxu kde se musi pridat parametry:
hdcp_enable = 0
pripadne jeste
hdmi_cts_compatibility = 1
a dale jeste nastavit rucne rozliseni a parametry monitoru.
Me by zajimalo co teploty procesoru ? Ja radsi rovnou prilepil hlinikovy passivek pomoci tpelovodive zvejkacky.
Strasne rad bych vyzkousel Android, ale na vytvoreni bootovatelne SD karty je potreba pouzit proprietarni program na vytvoreni bootovatelne SD karty ktery je jen pro Windows. Pod Wine nebeha a Windows nemam k dispozici. Nevi nekdo jak udelat bootovatelnou Androidi image na SD pod Linuxem ?
A co pouzit dd z jiz funkcni sd karty? Ja mam Orange PI Plus a mam tam Android a pouzivam ho s Kodi a zadny chladic nemam (pro jistotu jsme si objednal z ebay taky pasivni hlinikove) a je to v pohode. Jinak ta podpora je opravdu hrozna uz bych znovu do toho asi nesel a koupil si Raspberry Pi. Hlavni duvod proc jsem si poridil prave Orange Pi bylo prave SATA (az pak jsem zjistil ze je to jenom USB) a podpora H.265. Vse na papire vypada hezky ale proste pro to neni SW a podpora v Linuxu a Android ma spoustu chyb. Napr. po uspani se mi OPI vubec nevzbudi proto ho musim vypinat. Na druhou stranu Kodi na tom beha pekne.
Windows lze ziskat na testovani i jako hotovou VM primo od M$ - https://dev.windows.com/en-us/microsoft-edge/tools/vms/linux/
Dobry clanek. Deska vypada zajimave. Co se tyka konfigurace, byla by prave jedna z tech o kterych bych uvazoval pri koupi. Mam prave dotaz, jelikoz jak vidim na obrazkach, tak na CPU neni ani pasiv. Jak moc to hreje treba pri prehravani FullHD, pripadne v nejakych graficky narocnych aplikacich (hrach)?.
Mam ted totiz Ugoos UT3, ktere obsahuje Rockchip RK3288 1,8GHz. CPU ma nasazeny takovy maly pasivni chladic a teploty se pri prehravani FullHD drzi kolem 55-60 C. Pri pusteni nejake hry, nebo neceho vykonove narocneho, dokaze teplota lezt do 10 minut az k 90 C. Uvazuju o pridani ventilatoru, jak dovnitr, tak i na nejaky podstavec, na ktery krabicku umistim.
Teplotám se budu věnovat v příštím článku, v Linuxu je budu schopen lépe měřit a korelovat s frekvencí procesoru. Teď můžu akorát napsat, že už sháním malé hliníkové chladiče, protože se o procesor dá i spálit prst. Pod zátěží na maximální frekvenci jde tuhle desku provozovat snad jedině s aktivním chlazením (=vetráčkem).
Skoda ze ty H3 tak topi. Vzhledem k cene a vybaveni OrangePI ONE by to byla moc hezka deska pro stavbu maleho vyukoveho clusteru; ma to ethernet port, ctyr-jadrovy "vykonny" procesor, a 512MB RAM; te RAM by mohlo byt vice. Taky je problem ze GPU neni v Linuxu podporovana, takze na vypocty s podporou GPU se to nehodi.
RPI zero pry lze pouzit i k vypoctum s GPU, ale zase tam chybi Ethernet, takze se stavba clusteru komplikuje; a procesor je znatelne slabsi. RPIzero ma jeste jeden zasadni problem; kdekdo o nem mluvi, ale jen malo lidi jej ma; k dispozici je jen nekolik vzorku.
Ano, to je pravda. Ale v absolutnich castkach zase vychazi lepe ARM. Pokud mate neomezeny rozpocet, vyplati se postavit cluster z vykonnych CPU. Pokud jste financne omezen, je ARM zajimavy, pro vyuku, pro vyvoj. Po odladeni aplikace na ARM clusteru to muzete spustit na skutecnem clusteru. Pomer cena vykon vychazi zhruba minimalne 4x lepe pro plnohodnotne procesory, ale musite zaplatit vyrazne vice...
Dobrý den,
nějak jsem se k tomu nedopátral, ale když si seženu tuhle destičku [1], bude tento zdroj [2] dostatečný?
U toho modelu [1] je totiž více RAM než u destičky v článku, tak aby to nedělalo problémy. Doma mám sice lab. zdroj, ale nechci pak doobjednávat napájecí zdroj zvlášť.
[1] http://www.aliexpress.com/item/Orange-Pi-Plus-2-H3-Quad-Core-1-6GHZ-2GB-RAM-4K-Open-source-development-board/32516755321.html
[2] http://www.aliexpress.com/item/orange-pi-orange-pi-plus-Europe-Power-Adapter-5V-2A-Europe-Power-Supply/32281484383.html
Děkuji
Výrobce tvrdí, že 2000mA zdroj zcela stačí. Ty 3000 mA, které v článku zmiňuji, jsou potřeba především pro napájení periferií - třeba disku připojeného na SATA konektory, anebo i pět plně obsazených USB slotů nějakými spotřebiči si vezme klidně dvě ampéry. Takže na holou desku určitě 2000 mA stačí. A jestli seženu ten malý konektor, tak spotřebu změřím v různých režimech přesně a uvedu v příštím článku.
https://brmlab.cz/user/jenda/arm-power
Čekal bych, že stačí (OPiPC - H3, Radxa - 2 GB RAM).
Ja tiež nakupujem na aliexpress.com, nechápem len dve veci. Prečo sa prvý Orange Pi za 15 USD vrátil späť do Číny - veď to je klon a nie FAKE. K cene 15 USD sa pripláca 3,54 USD za poštovné - toto poštovné je vlastne DOPORUCENE - balík má medzinárodný kód v tvare XX0123456789XX a tým pádom sa skenuje a dá sa dosledovať aj u nás. Prípadne je dobré predávajúcemu zanechať odkaz spolu s objednávkou a v tom odkaze uviesť - nech na colnú deklaráciu balíčka uvádza cenu pod 20 USD. Malo by to byť v pohode - veď je to pre vlastnú spotrebu. A koľko ľudí odsáva zo štátu iné peniaze, napríklad na bločkoch od paliva a podobne. Tých pár korún by nikomu chýbať nemalo a okrem toho, takýmto prístupom si decká a my môžeme za pár šupov zabezpečiť počítače na ktorých sa môžeme učiť programovať a podobne, a to je len dobré, keď sa národ vzdeláva v oblasti IT, veď v TV stále plačú, že je nedostatok odborníkov - treba pre nich vytvoriť prostredie, kde tí odborníci môžu vyrásť a môžu sa učiť. Takže to prižmurovanie okom pre Rentgene na pošte pomáha vyrásť novej a vzdelanej IT generácie.
Podle sledování zásilek ten počítač 2x během 7 dní prošel celnicí ještě v Číně a pak cestoval mezi dvěma čínskými městy (místo aby šel na letiště a pryč ze země) a pak už se asi vrátil zpátky odesílateli. Nechápu to. Ještě horší je, že tentýž prodejce mi zároveň s Orange Pi PC posílal i kamerku (v jiném balíčku) a ta mi normálně došla v pořádku, takže blázen by to být neměl a adresu měl správně. Nedá se nic dělat. Koupím si za ty vrácené peníze jiný kousek, třeba CHIP nebo Pine64 :-)
Tak posílání z Číny prostě je loterie, o tom žádná. Vím o zásilce (běžné!!!), která z Shenzenu do Prahy na stůl dorazila za 9 dnů, některé doporučené se toulají i 2,5 měsíce. Těžko v tom hledat souvislost.
V průměru ale nejlépe funguje cesta přes Shanghai, proti podzimu 2014 se velmi zrychlila cesta přes Peking, kde dříve zásilky čekaly na letišti i 6 týdnů, než odletěly. Kanton či Shenzen někdy fungují jako "zásobník", jedna drobnost mi dorazila až v poslední den. Lepší situace je s hongkongskou, singapurskou, nizozemskou či švédskou poštou, teď šlo něco přes Malajsii. Někteří privátní dopravci fungují jako sběrné služby pro evropské pošty, takže po Číně sledujete zásilku pod privátním systémem a dál přes PostNL.
Jinak Číňané si letos slušně protáhli oslavy příchodu Ohnivé opice. Loni vypínali shopy tak na týden, dnes není výjimkou přestávka od 26.1 do 16.2.
Ahoj,
Díky za článek. Před nedávnem jsem pořídil RPi 2 pro HTPC a uz taky pociťují nedostatek výkonu. Nicméně teď řeším koupit si větší TV a váhám mezi full HD a 4k, radši bych šel do 4k jako future proof, sháním proto nějakou krabičku co zvládne Kodi se 4k výstupem, tady je psáno u CPU že podporuje HEVC na 4k, ale zajímalo by mě jestli to někdo zkousel reálně jak to chodí. Samotný soft na smart TV je dnes bohužel furt katastrofa. Díky
1) Vubec nechapu, ze na rootu si pise o singleboard pocitaci od vyrobce, ktery kasle na podporu sveho hardwaru v kernelu pro linux distribuce a zneuziva myslenky svobodneho softwaru. Pokud nevite o kom mluvim, tak je to Allwinner. Uz asi tak rok cekam, az bude rozumna podpora na urovni Raspberry Pi a nic. Orange Pi min 2 mi lezi v supliku. Naposled, kdyz jsem kontroloval jejich stranky, tak jsem zjistil, ze se mnizstvi linuxovych obrazu rozmnozil, ale obsahove veci kolem kernelu jsou stale v ubohem stavu. Proc? Chteji prodat, takze se snazi vypadat jako konkurence. Jesli neverite, tak se podivejte na mnozstvi commitu do kernelu. No, jestli nechcete, tak urcite stejne jako ja v praci radi drete jako kone, abyste si pak koupili produkt, ktery mate doma v supliku.
2) Co se tyka poplatku za import, tak v Anglii je osvobodeno zbozi ze cla v cene pod 135 liber nebo pokud celni poplatek by byl nizsi nez 9 liber.
zdroj: http://www.dutycalculator.com/country-guides/Import-duty-taxes-when-importing-into-the-United-Kingdom/
Kdyz jsem si objednal telefon z ciny, tak mi od prepavni spolecnosti prisla na telefon sms s informaci, ze balicek s telefonem je drzen v bla bla a mam zaplatit castku bla bla na ucet. Zaplatil jsem a obratem mi prisla sms clo zaplaceno, blaicek pokracuje dal standartni cestou. Vyreseno v jednom dni.
Ceska posta? Fotky, papiry, vyplnovani, cekani, jak nekde u indianu v tretihorach a to neluvim o tom, ze resi blbosti za stokoruny.
I na desce se zmrzacenym kernelem si lze uzit spoustu zabavy... ;-) Zalezi co od toho ocekavate. Kdo chce dokonaly produkt, ten kupuje Apple. Ale je to trosku nuda mit doma dokonaly vyrobek, na kterem uz neni co zlepsit, ze? ;-) Otazka, je, zda ten spatny je skutecne Allwinner. I on stavi sve procesory z nejakych komponent, treba tam je problem s NDA. Kdo navrhl GPU MALI? Nebyl to ARM?? Allwiner je zajimavy, protoze ma levne chipy. Podpora ze strany OrangePI je slaba. Mozna se snazi, ale nejde jim to. Porad je to ale lepsi, nez hackovat nejaky TV box bez podpory...
Pokud srovname jakou podporu nabizi Raspberry, tak preji prijemnou zabavu s timto zmetkem ; -). I BananaPi nebo Pro nabízí lepsi podporu v kernelu, ikdyz je tam zase to Mali, kde support hapruje.
PS: nemám nic proti hrani si, ale neni lepsi produkt, na kterem muzu ihnet programovat externi komponenty a pridavat další hw, protože je plna podpora v kernelu, nez programovat kernel za vyrobce a to mi neda ani poradnou dokumentaci?
Dve veci:
1. Ceska Posta je pro mne "polostatni" firma, a stat ji "venoval" monopol na celni sklad pro postovni zasilky z neevropskych zemi. U nas uz existuji firmy, kterym muzete sverit dopravu postovni zasilky, ale u zasilky ze zahranici tu moznost vyberu ceskeho dopravce nemate.
2. Ceska Posta je jednoznacne v konfliktu, protoze bude stokrat radeji dorucovat zasilku ceskeho weboveho shopu PHA-BRN s dobirkou v hodnote ~100Kc jen za samotne postovni sluzby, nez dorucovat za cast postovneho (ktere je typicky zdarma ci $1.50) stejnou zasilku ze zahranici
3. Ceska Posta neovlivni DPH (je dana zakonem ze se pocita z ceny zbozi), ale do celnich predpisu si vymohla klicovou vetu, ze CLO se pocita z ceny zasilky (tj cena zbozi VCETNE postovneho)
Procez mi na poste zatim spolehlive ukradli obe zasilky, ktere jsem posilal bez trackingu, zatimco vsechny dalsi zasilky (i ze stejneho shopu) s trackingem dorazily v poradku.
Za postovne s trackingem si ale priplatite minimalne $1.50-$5, a tim padem se Vam z podlimitni zasilky za 22Eur kterou Vam CP ukradne, stane razem nadlimitni zasilka (kterou diky trackingu ukrast nemuze, protoze by ji pak odesilateli musela v plne vysi uhradit - vcetne postovneho).
Nejhorsi ale je, ze uz za to, ze zasilka je spravne oznacena a je podlimitni, muze po Vas CP vymahat 100Kc za "naklady s uskladnenim pro celni rizeni" - byt to rizeni neprobehne, protoze zbozi je podlimitni.
Ten typek z CP si totiz muze kdykoliv "myslet", ze deklarovana cena zasilka neodpovida, a proto preda zasilku celnikum. Tzn, ze ji zadrzi na 2-3 tydny, vy jim mezitim dodate stejne doklady i s potvrzenim platby via Paypal, oni pockaji na celnika, ktery tedy nazna, ze je vse OK a zadne clo a DPH se nekona - a vy jim jste pri doruceni povinni zaplatit 100Kc za jejich "naklady".
Elegantni kradez za bileho dne.
Protoze logicky CP radeji veze krabici za 100Kc z Prahy do Brna, nez se (mozna) bude podilet pomernou castkou na stejne krabici, ktera za $2 urazila 6000 km, myslite, ze ma CP nejakou motivaci k tomu takto zadrzovat a zdrazovat zasilky ze zahranici ? Jedine, co jim ted brani delat to s kazdou zasilkou, je nastvany celni urad, ktery na to nema lidske kapacity.
Uz jsem nekolikrat zazil, ze takto zadrzovali veskere zbozi od jednoho konkretniho prodejce, a bylo jim uplne sumak co je na krabici nebo na rentgenu. Proste likvidacka ve prospech ceskeho prodejce, ktery stejne zbozi po webu nabizi za petinasobek ceny a s nutnymi sluzbami Ceske Posty.
Kdyz jsem dva tydny nedostal zadne info a tracking koncil u CP, po telefonu se mne nejprve zeptali, "kdo je uveden jako odesilatel", a pak mi oznamili, ze zadrzuji vse od nej a tudiz i mou zasilku, kterou ani nemuseji vyhledavat (tracking cislo nechteli) a mam si pockat, az prijdu na radu, zadne doklady o spravne deklarovane cene taky nema cenu posilat, protoze je nebudou brat v potaz, teprve az na jejich vyzvani, a ano, veri, ze je sice vse v poradku a spravne deklarovano, takze si "pak" jen priplatim za ty jejich "naklady".
Vysledek - bezduvodne zdrzeni o 4 tydny, a vyssi cena o 100Kc u zasilky o rozmerech dvou krabicek od sirek za $6.
Zapltapanbuh a Budha za Cinske shopy, ktere ted oteviraji sve warehouse primo v Evrope (holandsko, nemecko anglie). Pak je to zbozi koupene v EU, a Ceska Posta i cesky zlobchodnik ostrouha.
Typicky rozdil v cene je misto $99 z Ciny s postovnym $15 za 900g zasilky $105 + $3 postovneho z holandska, a zadne procleni.
Ja mam v posledni dobe taky s ceskou postou spatne zkusenosti. Ale velmi pomaha kdyz clovek dojde na pobocku necha si zavolat vedouci a tam sepise reklamaci. Tenhle problem jsem mel prave s OPI kdy ani po vice nez mesici a pul stale ne a ne dorazit. Jakmile jsem si dosel na pobocku, tak se podivala do systemu a najednou se tam zasilka objevila. Z trackingu jsem vedel, ze zasilka je uz v CR mesic! Navic me stale dostava, ze maji oddelene databaze pro baliky a psani. Vetsina veci z ebay chodi jako psani a pak jim musim stale vysvetlovat, ze v balikach to neni, ale bude to ve psanich.
Problém je v tom, že balíky (alespoň v Praze) doručuje jiná pošta a případné problémy odnáší ta standardní "dopisová". U nás - dopisová chodí OK (prostě známá doručovatelka okrsku), balíky jsou problém a jediné řešení je nechávat si vše posílat do firmy, kde je 24/7 recepce, takže standardní výmluva "adresát nezastižen" nelze.
No me uz se nekolikrat stalo, ze mi do schranky v panelaku, ktera je hned vedle mich dveri do bytu vhodili listecek s vchodove dvere uzamceny. Take se mi stava, ze mi postacka vezme ze tri baliku jenom jeden i kdyz jsou stejne velke. Od te doby co jsem se o vanocich nastval, kdyz jsem musel na postu kvuli temhle vecem a napsal stiznost jsem s tim problem nemel. Jako chapu, ze vsechno postacka neunese, ale prece to neni muj problem to je problem posty a proc bych mel chodit na postu jenom kvuli tomu, ze maji malo zdroju. To je jednani jako kdybych si v restauraci objednal rybu s hranolkama, ale donesli mi jenom hranolky a rekli, ze ryba je pres ulici v kramu.
Zdrojů mají dost, ovšem zdroje se věnují povinně prodeji spoření, pojištění a dalších finančních produktů a když nesplní plán, tak jsou zdroje bez prémií. A tak si zdroje založí fond a ze složených peněz stále dokola zakladájí a ruší účty a pojistky, aby se splnil plán. Jinak za příslušným okýnkem sedí zdroj a nedělá nic, protože lidi si hrozně překvapivě nechodí sjednávat pojištění na poštu. A ten zdroj chybí u vedlejšího zavřeného okýnka, takže lidi stojí frontu, aby poslali doporučený dopis nebo si vyzvedli balík. Další zdroj je zcela vytížen tím, že roznáší neskutečné množství reklamních letáků obratem končících v odpadu, takže holt už neunese ten balík.
No a tomu celému šéfuje státem dosazený gigantický zm*d, který o fungování pošty nemá sebemenší potuchy, ale zato to je bezva trafika.
Upřímně, nemyslím si, že v ČR prodávané zdroje podobného ražení se jakkoliv liší - tedy, kromě ceny. Prohlášení o shodě je sice hezká věc, ale zkus se dovozce poptat na příslušné protokoly, které v tom svém prohlášení cituje. A v případě požáru chci vidět, jak budeš prokazovat, že to chytlo zrovna od tohoto konkrétního zdroje.
Pochopitelně to znamená, že nelze kupovat to nejlevnější či se tvářící jako originál a brát ohled na sortiment, který ten který prodejce nabízí. Elektronika se prostě mezi korálky nehledá ;)
Liší se ku*evsky. 1. k výrobku zakoupenému v Česku máte 3 p*dele zákonných zákaznických práv včetně záruk, v středověké Číně máte možná výměnu s tím, že si zaplatíte i poštovné zpět. 2. předpokládám, že prodejce nebude vozit zboží, u kterého bude opakovaně řešit reklamace, neboli kvalita by měla být vyšší, každopádně to je věcí prodejce.
3. Uživatel neprokazuje původ požáru, prokazuje vyšetřovatel.
A poslední odstavec? Bude to podle ceny stačit? Co dodat.
K 1 a 2:Je poměrně dost lidí, které tyto "malé" reklamace neřeší a konečně, i koncový zákazník má možnost si na Aliexpressu vybrat, zda nakoupí šunt, nebo rozumnou kvalitu. On ten český prodejce má na těchto drobnostech tak velkou marži, že tu poruchovost opravdu řešit nemusí.
K bodu 3. Jistě. Ale spárovat vyšetřovatelem prokázaný původ požáru s danou nakoupenou věcí, to už je boj poškozeného. Nehledě na to, že ani zboží nejznačkovatější nemusí být vždy OK - i to je vyráběno v Číně, jen je na tom často nehorázná marže ;)
A z posledního týdne: http://www.ceskymac.cz/nabijecka-macbook-iphone-vymena/
Jsem docela smutny z toho ze Orange Pi PC pravdepodobne skoncil. Nevite o jinem zarizeni (deska, krabicka, stick ...) s 1GB RAM na kterem by fungoval Android aby bylo do 20€ ? Nemusi mit Wifi, BT, musi mit HDMI, VGA nebo optimalne LVDS a USB.
Bohuzel Raspberry Pi 2 toto nesplnuje cenou ani tou podporou Androidu. A zatim jsem neprisel na jine resnei krome Androidu jak mit hardwarove akcelerovany prohlizec/Webview s minimalnim overheadem - tedy bez X-serveru a dalsiho
Zkus si zjistit podporu androidu u BananaPi, cena je priblizne v tvoji relaci.
Jsou to stranky:
http://www.lemaker.org/product-bananapi-resource.html
http://www.banana-pi.org/download.html
Android je tam ve verzi beta, je traba si najit recenzi jak to beha.
Dalsi tipy zkus odkaz dole, umyslne jsem vybral ten s obrazkama. Nenajdes na tech strankach hw config, ale jsou to desky, na kterych bezi armbian, coz je distribuce slepena z ubootu a dalsich configu pro konkretni model a ubuntu nebo debianu. Tyto desky nemaji bios, proto je jiny config/uboot pro kazdou a tim i system image.
http://www.armbian.com/download/.
Tomu rozumím, Orange Pi PC se mi také líbilo, ale po zkušenostech s Orange Pi PC se mi nic dalšího už zkoušet nechce. Potřebuji, abych ten board (resp. snadno použitelného nástupce) mohl koupit i za půl roku či za rok a nejsem si jist, jestli někdo kromě Raspberry či Odroidu mi takovou stabilitu nabídne. Ani jedno se nevejde do 20 Eur, Odroid C1+ dá ten Android (osobně jsem to ale nezkoušel).
Popremyslim o tom bananu. Je tu o neco dele nez pomeranc a hlavne ma mit i LVDS vystup. Rad bych zuzitkoval nejake stare LVDS displaye co se mi tu vali a sehnal sem si - dost hrozny - DVI - LVDS adapter za cenu kolem 10€.
Kdyz pripoctu cenu toho adapteru + nutny HDMI-DVI Kabel, tak uz se mi ten Banan ! - s cenou kolem 30€ - pomalu vyplati. Problem je, ze to LVDS je vyvedene na konektor pro takovy ten foliovy kabel. Je mi zahadou jak to vyvest na nejake rozumne piny.
Divam se ale i na Aliexpresu po nejakych - treba i starsich - krabickach s Androidem ktere by byly do 20€
a nebo s tim rk3229 odkazujou i na krabicku za 25$ ale mozna jen pri nakupu v tisicicich, i kdyz tam na obchodu je min odber 1kus...
http://www.cnx-software.com/2016/01/12/rockchip-rk3229-and-rk3399-32-bit-and-64-bit-processors-support-4k-10-bit-h-265-and-hdmi-2-0/
Na prvni pohled vypada Orange PI jako zajimava nahrada za Raspberry PI. Ale problemy zrejme zacnou v momente, kdy clovek z toho chce udelat neco vic nez jen jednoduchy LAMP server. Co treba podpora I2S? To je seriovy audio interface, ktery je treba pro pripojeni HiFi DAC prevodniku. Pro RPI je ted v nabidce nekolik peknych HiFi rozsireni ktere se pripoji na 40-pinovy konektor, treba HiFiBerry. I na RPI byl problem s drivery, takze predpokladam, ze z OPI asi HiFi prehravac neudelam, pokud nejsem technicky genius, ze?
https://www.hifiberry.com/
https://volumio.org/forum/list-i2s-dacs-for-raspberry-t1103.html
Pan Stehlik nasel odpoved, odkaz z noveho clanku o zkusenostech s OrangePI:
http://www.diyaudio.com/forums/pc-based/285427-i2s-connection-orange-dac-4.html#post4614856
Pokud tomu spravne rozumim, I2S lze pouzit i na Orange PI, ale nelze primo pouzit HiFiBerry desticku urcenou pro Raspberry PI2, protoze I2S signaly jsou na jinych pinech (jiny procesor, HW je trosku jinak). Je to dynamicke tema. Kdyz jsem hledal odpoved na otazku, jak je to s I2S a OPI, tak jsem nasel vlakno, ale byly tam jen otazky. Stacili dva tydny a uz je tam i reseni; zrejme to funguje, I2S DAC lze pripojit a drivery existuji.