To je blbost. U desktopu - a zvlášť u mini-desktopu, a o tom je tady řeč - je důležitá možnost např. ho mít v jiné místnosti, kde není zrovna router (kdo má doma ethernet ve zdi v každém pokoji?) a možnost zkopírovat věci na mobil nebo si jej zálohovat, aniž bych se musel otravovat s kabely. Že to má menší přenosovou kapacitu? Tak si holt budu muset počkat na vytištění emailu o setinu mikrosekundy déle, no.
Jo pripojovat se pres WiFi v panelaku na sidlisti, kde kazdy soused ma WiFi, to je zazitek! ;-) A bude hur!! Pokud clovek nechce tahat po byte kabel, tak to uz je asi lepsi koupit PowerLine adaptery a tahat Ethernet pres napajeni 230V, a na to je treba zase Ethernet port. Krabicky ktere maji jen slabe WiFi (tedy jen interni antenu) bez Ethernet portu ignoruji; zkusil jsem to a neosvedcilo se, kabel je kabel! ;-)
Zajimavou zkusenost mam s Remix Mini. To je ARM pocitac s upravenym Androidem, ma Ethernet i WiFi. Kdyz jsem zkousel internet TV, aplikaci HBO go, pohorel jsem na tom, ze HBO aplikace odmitala pripojeni pres kabel a vyzadovala WiFi, jenze pripoejni pres zarusene WiFi nebylo dobre, obraz casto vypadaval. Nektere aplikace pro Android jsou napsane tak spatne, ze predpokladaji, ze WiFi je jediny mozny zpusob pripojeni a kdyz tam WiFi neni zapnute, tak hlasi, ze chybi pripojeni k intenetu... :-(
> To je blbost. U desktopu - a zvlášť u mini-desktopu, a o tom je tady řeč - je důležitá možnost např. ho mít v jiné místnosti, kde není zrovna router
Samozřejmě, taky to tak mám.
> kdo má doma ethernet ve zdi v každém pokoji?
Já?
> a možnost zkopírovat věci na mobil nebo si jej zálohovat, aniž bych se musel otravovat s kabely
Mně WiFi dělá router s APčkem, ne desktop.
Ale proti gustu…
Jojo, myšlení není zrovna typická lidská vlastnost. A při tom je to tak jednoduchý...
Stačí trocha matematiky, aby člověk zjistil, že s WiFi je v pr...
1) Šířka pásma řekněme 150Mbps.
2) K dispozici je pět kanálů
3) V mini paneláku je řekněme 20 bytů, každý má WiFi. Samozřejmě osolenou naplno.
4) Předpokládejme v průměru čtyři členy domácnost, večer budou koukat na streamovaný film, děti v pokojíku na youtube na tabletu. Tj. 1x HD + 2x SD stream na byt (ať nežeru, 10Mbps HD + 2x5Mbps downstream + stahování na pozadí + Skype + ... = 25Mbps)
5) WiFi má nějakou režii (beacony apod.), při kolizích se opakují pakety - v tomto objemu řekněme 25% dolů. Takže 32Mbit na byt, do kanálu se musí narvat 4 byty - 125 Mbps. V ideální situaci, pokud jsou rovnoměrně rozdělení mezi kanály, co jsou k dispozici.
6) Do toho začne na několika strojích třeba Windows Update sosat data. Síť je paralyzovaná.
A co se týká strukturky, tak to je věc inteligence. U bytů převyšuje nabídka poptávku a když člověk kupuje byt, zřejmě předpokládá, že tam bude TV, nějaký to PC,... Pokud pro to chybí infrastruktura, sorry, developere, byt nesplňuje požadavky. 100k dolů, nebo jdu jinam... A za chvíli bude LAN standard.
(btw,. pokud jde o strukturku, momentálně jsem se doma zasekl na 40 zásuvkách, ještě potřebuju natahat kotelnu, nemám vyvedený fous do rozvaděče a manželčina pracovna momentálně jede na prodlužku z obýváku, u zvonku u dveří chybí UTP... A začínám uvažovat o výměně racku, naivně jsem si před pár lety myslel, že 12U bude s rezervou)
> Mně WiFi dělá router s APčkem, ne desktop.
Ale ne. WiFi mi samozřejmě taky dělá router, ale bluetooth mi nedělá - neřešil jsem to sice, ale na 99% ho ani nemá. Takže abych si mohl přesunout fotky z mobilu do PC, jsou jen tři možnosti:
1) Buď mám na pc bluetooth, nebo
2) musím použít kabel :(, nebo
3) scp nebo ftp přes wifi... no, taky to jde, ale kór user friendly to zrovna není.
Já za podobnou cenu koupil na Aukru notebook s vadným displejem. Má víc paměti, rychlejší procesor, nehlučí, a spotřeba je taky rozumná. Nemá teda GPIO.
Na druhou stranu když oželíš některé periferie, tak si můžeš koupit Orange Pi PC se stejným procesorem za $26 nebo tak něco.
Pro každého se hodí něco jiného, podle mě má svoje využití oboje.
Myslím, že pokud uvažujeme o jednoduchém desktopu, není GPIO zrovna rozhodující. Konkurence mezi PC z druhé ruky s rozbitou obrazovkou a novým bez obrazovky je tvrdá :)
Samozřejmě pro toho, kdo potřebuje wokna, nepřichází ARM v úvahu. Na druhou stranu je to přece jenom nový počítač, v záruce, od kterého se dá čekat jakás takás spolehlivost. Přítelkyni nedávno odumřelo staré PC a tak jsem ji provizorně instaloval Raspberry PI 2, který byl zrovna volný (samozřejmě se zachováním HDMI monitoru, myši a klávesnice). Dali jsme tam Ubuntu MATE a na to její používání - web, email, hudba, jednou za uherský rok nějaký ten jednostránkový dokument v libreoffice - je to 100% v pohodě.