„Cílem je vytvořit Unity tak dokonale, že už nebude třeba ho nastavovat.“
Neuveritelne... Ten chlapik asi nepochopil stare heslo ze co clovek, to nazor. 90% lidi sice nic konfigurovat nechteji, ale tech 10% zbyvajicich nejvic krici a udelaji spatne jmeno projektu.
Duvod proc mam rad KDE - dava mi svobodu si nakonfigurovat vse tak jak chci ja, a pro ostatni je pouzitelne i ve vychozim nastaveni.
Jsem jeden z těch, kteří když slyší podobnou větu, nadskakují. Potřeba přizpůsobit si prostředí přece nemusí pramenit jen z jeho nedostatků, ale i z potřeb uživatele. Ještě jsem nenarazil na prostředí, kde bych si dříve či později nechtěl něco přenastavit (třeba klávesové zkratky - jsem levák a spousta klávesových zkratek mi díky tomu nejde do ruky - ale takovýchto drobností je spousta). Bohužel, Gnome nikdy nebylo a v budoucnu asi ani nebude nic pro mě.
Co dělá problémy, nebo co přenastavuji? Přenastavuji si jen pár zkratek co používám. V levé ruce držím myš, běžné klávesové zkratky tedy dělám pravou rukou a většina přednastavených zkratek je situována do levé části klávesnice což je pro mě nepohodlné (např. zavřít okno - alt+F4 a podobně). Takže např. pro zavření okna jsem si nastavil jako alternativu win+end. win+PgUp okno podrží nad ostatními, win-PgDown ho minimalizuje, win+kurzorová šipka (nebo číslo) přesune na jinou plochu... Prostě maximálně využívám pravou stranu klávesnice.
Ale ty klávesové zkratky byly jen příklad - prostě nejde vytvořit natolik geniální ergonomii prostředí, aby vyhovovalo všem. Na širokoúhlých displejích je šikovnější jiné rozložení prvků než na displejích s poměrem 4:3, máma blbě vidí - chce tedy kontrastnější prostředí s větším písmem (což opět mění optimální rozložení prvků) etc... Prostě říct my vytvoříme takové prostředí, že nikdo nebude cítit nutkání na něm cokoliv měnit je blbost.
veľmi sa mi páči, ak môže niekto meniť to, čo je dobré zmeniť (polovici vyhovuje to a polovici to) a tiež urobiť tie zmeny, ktoré síce urobí minimum ľudí, no urobia to preto, že sa bez toho prakticky nepohnú.
čo poznám ľavákov, tak všetci používajú PC rovnako ako praváci. teda myš na pravo, aj keď je to ich menej silná a presná ruka. Schválne som teraz skúsil dať myš naľavo a na niečo jednoduché to šlo bez problémov, no na presnejšie veci sa mi hodí pravá oveľa viac.
Přesná citace Marka Shuttlewortha:
"We are aiming for a zero-config experience. CCSM is there because we
have experimental options available for testing, but we do not want any
visible options at this stage."
"CCSM will remain in the repos. Some experimental settings will remain.
We have already seen cases where such settings resulted in additional
bugs, so we will remove experimental settings when the experiment is
over and we have an answer. We will not keep code paths around just
because somebody likes that option - if we did, the code would get
bloated and buggy and slow."
Kontext: Některá nastavení Unity lze provést přes "CompiCofig Settings Manager" (CCSM), ten ale není ve výchozí instalaci a ani se to nikde nijak nedává najevo (že je možné něco nastavit). Celá diskuse k tomuto tématu zde: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/unity/+bug/748739
Mark rozhodl, že to tak bude, tak to tak bude. Slovy klasika: "Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat."
mňa by zaujímalo, čo sa dá s xfce urobiť, aby to dokázalo dostať niečo na plochu či do panelu priamo z menu. alebo ako inak sa to dá, bez písania jediného písmena.
niečo ako toto v gnome: http://img27.imageshack.us/img27/5909/xfceg.jpg
Osobne me pomerne prekvapil projev p.Hroncoka, dost dobre si nedokazu predstavit, ze je tento clovek sefredaktor respektive vedouci cehokoliv, mluvi potichu, tekave, nepripravene, alespon ja jsem mel tento pocit, bylo to spise legracni (v xfce je novy panel, ktery jde dat i doprostred, ale to je celkem k nicemu, budu improvizovat )
Mozna se pletu, osobne se nezname, takze se omlouvam pokud jsem se dotkl, jen hodnotim prednasku na OSCONu & Expu.
Je to "choroba" celej našej SK IT populácie.
Keď sa niekto pozrie na prezentácie produktov či služieb na internete (jobs, gates, ludia okolo google produktov) tak je šokovaný úrovňou. Suverenita, presnosť, dramatičnosť, humor, narážky.... to všetko je dnes bežné a očakávané..... jednoducho to predáva.
Počiatky sú už asi v detstve, kedy sú deti v usa školstve (ale aj v iných krajinách) nútené pravidelne prezentovať výsledky svojej práce pred triedou či školou.
A potom je to drina. Scenár a drina. Ak si niekto myslí, že sa Jobs postaví pred niekoľko stoviek návštevníkov, ktorí si zaplatili tučné vstupné, bez poctivej prípravy je naivný. Jeho vystúpeniu predchádza tvrdá práca s poradcami, pred zrkadlom, pred kamerou, so stopkami v rukách, so zvukármi, vizážistami (flanelka a manchestraky musia sediet).... Samozrejme že jeho charizma je veľká pomoc, ale aj tak sú to dlhé hodiny príprav. Skúšaný HW sa stokrát pripojí a odpojí..... Zvolené písmo, pozadie, www stranky so správnym obsahom (ktorý nikoho neurazí) sa stokrát prekontroluje....
Improvizácia? Kde žijete? Tie najprirodzenejšie znejúce gagy sú zo sto krát odskúšaného scenára. Samozrejme že po 1000-cej prezentácii to ide ľahšie, ale spýtajte sa hercov. Tí najväčší skúšajú najpoctivejšie.
Improvizácia je cesta do "prezentačného pekla". 300-400 mrmlajúcich, nerozumejúcich a nudiacich sa návštevníkov vás dokonale odrovná.
Napriek tejto veľmi komplexnej príprave sa samozrejme stanú rôzne faux pas, ktoré majú pre prezentátora - team - či firmu často ďalekosiahle dôsledky. Aj po rokoch si všetci pamätaju Billovu prezentáciu "plug and pray"....
Mira osobne nepoznám, ale tiež som mu len kde tu niečo rozumel a asi aj preto ma nezaujal. Určite mal na prípravu málo času, alebo si ho málo vyčlenil.... Tak potom radšej nič.
Je tu jeden podstatný rozdíl: Miro Hrončok nezastupuje žádnou firmu (jako Bill Gates) a nesnaží se nic prodávat. Jen představuje novou technologii. On je novinář a nadšenec, který se snaží vysvětlit, co se na trhu děje.
Zkuste si stoupnout dobrovolně před těch 150 lidí a něco jim říkat. Vůbec to není legrace a navíc za to nemáme vůbec nic - ani oběd, ani finance, ani jinou motivaci než snahu rozšířit povědomi o nějaké technické novince, o které si myslíme, že je zajímavá a důležitá. Máte naprosto stejnou šanci to zkusit - vymyslete si téma a přihlašte ho na libovolnou další konferenci pod vlastním jménem. Pak si o tom můžeme v zákulisí popovídat.
Ak máte pocit že som Mira napádal nie je to tak. Venoval som mu len 2 riadky.
V podstate mi išlo o jeho obranu. Snažil som sa vysvetliť že profesionálna prezentácia, s akými sa stretávame čím ďalej tým viac, je komplikovaná, finančne náročná tímová vec.
Všimol som si že na väčšinu príspevkov, ktoré považujete za kritiku reagujete presne týmto spôsobom: "Veď sa ukáž, keď si taký múdri...." Ak sa mi niečo páči/nepáči, mám právo sa k tomu vyjadriť, bez toho aby som bol na konkrétnu tému superman. Ak mi jedlo v reštaurácii nechutí, poviem to aj keď nie som profesionálny kuchár a nechystám sa u nich variť. Je to subjektívna záležitosť.
Ak Vám vadí že sa ľudia k root-u, ktorého ste šéfredaktor vyjadruju, mali by ste zmeniť branžu. Myslím to v dobrom. Root ste potiahol, ale som od Vás o 20 rokov starší a zistil som že pre zdravý duševný život, je vhodné viac menej pravidelne (každých 3-5 rokov) radikálne zmeniť svoj profesionálny i osobný život. Poznal som úspešného človeka, ktorý za 46 rokov svojej "kariéry" robil managera, plavil sa na lodi ako pomocná sila, spravil 3000 km púť pešo do Santiaga, učil, fotil, kreslil, programoval, sadil stromčeky, predával postky, písal.....
Ohľadne prezentácií viem viac len pre to, že som viaceré (aj pre naozaj veľké auditóriá) pripravoval. Je to žiaľ celkom iná branža (kotvenia stavebných konštrukcií) a tak Vás tým asi nezaujmem.
Prajem pekné sviatky
Díky za příjemnou odpověď. Já takhle nereaguji vždycky, jen mě za ta léta čtení anonymních diskusí už některé věci nebaví a dráždí. Tu nabídku "tak taky něco napiš" vždycky myslím smrtelně vážně, ale nikdo nikdy nic nenapsal. Mrzí mě, že lidi umí brblat a hnusně nadávat autorovi (obecně, není to mířeno na vás) pod přezdívkou v diskusi, ale podepsat se pod článek a vystavit ho veřejné kritice pak už nikdo z nich neumí.
Karel Čapek to kdysi fantasticky shrnul do dvou vět: "Kritizovat znamená říkat, jak bych to udělal já. Kdybych to uměl."
Mějte se fajn.
V tom případě se omlouvám, byla to má druhá konference, kde jsem něco přednášel. Na rozdíl od Altu, kde se mi přenášelo příjemně a měl jsem ze sebe dobrý pocit :D, jsem na Expu cítil, že to není dobré, nepřednášelo se mi dobře, neměl jsem skoro čas na technickou přípravu (zapomněl jsem se třeba připojit na WiFi, protože se to prostě nestíhalo), takže mi najednou vypadl celý blok předvádění připojení na vzdálené úložiště. Přišlo mi opravdu trapné začít v prostředku přednášky hledat v tašce papírek s heslem. Chci tím říct, že vím, že se mi to nepovedlo. kam tím ale mířím: To, že neumím přednášet přece neznamená, že nemůžu být dobrý šéfredaktor, respektive vedoucí čehokoliv.