Jo, ptal jsem se na to v HW konferenci; http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/2011-February/389623.html
jj, tohle mne zrovna postiho - kupoval jsem zrovna počítač (Macintosh IIci) a měl jsem v plánu 16MB RAM (což bylo tehdy na DTP rozumné minimum -stejně, jako zvolený počítač) - a cena pamětí se "ze dne na den" zvedla z 1.000Kč/1MB na 2.000Kč/MB, takže mě tahle událost přišla na 16.000 Kč. Teď už se tomu směju, stejně jako těm cenám v porovnání s dnešními, ale tehdy mě málem kleplo :-)
Macintosh IIci byl skutecne dobry stroj ve sve dobe. Me ty ceny RAMek taky zasahly (i kdyz "jen" u upgradu o 4 MB), protoze tady byl kazdy zvykly na tu pomerne dlouho platnou rovnici 1MB=1000 Kc.
Tak me napada kdyby bylo mozne v case vratit par dnesnich gigabajtovych DIMMu, clovek by byl milionar :-)
Dražší a nedostatkové. To druhé je rozvedeno zde: http://j.mp/gQZdUZ (z nějakého důvodu je cílový link označen za spam)
Bohužel kdysi výhodná cena je ta tam a 8-bitová řada AVR už z mého pohledu není atraktivní. Řada XMega je trochu nejistý nástupce, HW výbava je ale výborná (ADC + DAC, DMA, Events atd.). V poslední době když hledám nějaký vhodný MCU, třeba na řízení segmentového LCD, tak nacházím stále častěji vhodný typ u konkurence, hlavně Microchipu. A to tvrdím jako zapřísáhlý odpůrce těžkopádné architektury PIC, pro kterou nebyl ani pořádný free kompilátor. Tedy té staré, nyní už jsou k dispozici modernější a schopnější jádra a to za velmi přijatelné ceny.
Zdravím, zaujala mne tvoje odpověď. Já zrovna přemýšlím, že bych se alespoň s jedním systémem seznámil a začal jsem uvažovat o AT (ATTiny nebo ATMega), ale trochu jsi mne nalomil. Ještě tedy popřemýšlím.
Myslíš, že tohle: http://www.cesko.host.sk/IgorPlugUSB/IgorPlug-USB%20%28AVR%29_eng.htm by se lépe realizovalo nějakým modernějším PICem?
Temi modernejsimi PICy mate na mysli uz PIC18 nebo uz ne-osmibitove PIC24 a PIC32?
Me prave PICy prisly dobry hlavne v tech nejmensich radach s par desitkama bajtu pameti a dejme tomu 512 slovy pro program - tam se totiz jeste v tak velke mire neprojevovaly nektere nedostatky instrukcni sady. U vetsich PICu (PIC16, PIC17), ktere vlastne jen rozsiruji sirku adresy, vsak jiz zacinaji problemy se zasobnikem, indirect adresovanim atd. - nic dobreho pro prekladace :-)
Ale uznavam, ze vyber MCU pro amaterske konstrukce je do znacne miry spis otazka osobnich preferenci, ja napriklad v minulosti nemohl prijit na jmeno 68HC11 a tvrde jsem se drzel 51, i kdyz to pri porovnani tvrdych dat melo byt prave naopak :-)
PIC32 je vlastne MIPS, to uz je zhruba na stejny urovni jako ARM. V necem lepsi nez ARM7TDMI -- na rozdil od nej to ma cache, takze pristupy do pameti vetsinou trvaji 1 takt, v necem horsi -- nema instrukce ldm a stm, takze kod prologu a epilogu funkci zabere vic mista nez v pripade ARMu.
Takze srovnavat PIC32 s PIC18 je priblizne jako srovnavat SGI indy s PMD 85 ;)
No proto se prave ptam jestli se za terminem "modernější a schopnější jádra" skryvaji jeste osmibitove mikroradice nebo uz mnohem vykonnejsi MCU. To uz by totiz bylo trosku mimo tema techto clanku (i kdyz MIPS je dnes mozna nejpouzivanejsim jadrem pro embedded systemy, tezko rict, kam ho cinani vsude davaji).