Názor k článku Ostrava-Jih přechází pod tlakem od Linuxu k Windows od Lael Ophir - "Jako trotl"? LOL. Takže místo výběru komponent z...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2008 3:50

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    "Jako trotl"? LOL. Takže místo výběru komponent z přehledného stromečku v instalačním dialogu si předem vyberete ze stovky komponent, bez grafického znázornění jejich závislosti. Je pěkná, jak se snažíte obhájit, že RPM a obdobné balíčkovače nemají možnost zobrazit dialog a zeptat se uživatele na nějaké volby.

    Co je "problém s rootovským účtem", zvláště ve Windows, kde uživatel root neexistuje? Vy na Linunu hlavně nemáte *možnost* zobrazit dialog během instalace RPM balíčku, takže to "nainstaluji a jede" je z nouze ctnost.

    Komponenty instalované Windows Installerem mají samozřejmě označeno, jestli jsou sdílené či privátní, a jestli se při odinstalaci odstraňují. Problém je, že některé staré aplikace při instalaci vůbec nepoznačí, že nějakou knihovnu používají (jako to Oracle neoznačí na Linuxu). Když pak knihovnu odeberete, přestanou fungovat. Aby se tomu dalo zabránit, některé starší setup toolkity se před odebráním knihovny ptaly, jestli jí chcete odinstalovat. Z nějakého důvodu si jejich autoři mysleli, že uživatel bude vědět, jestli chce knihovnu abccomp4a.dll nechat, nebo odstranit :).

    Jaké programy vám zůstávají v systému?

    Jak zabraňují balíčkovací systémy typu RPM instalaci programů bez použití balíčkovače? Jak zabrání tomu, abyste nainstaloval Oracle, Lotus Domino, nVidia driver, nebo cokoliv z tarballu? Když tomu nezabrání balíčkovače na Linuxu, proč je to OK, ale ve Windows je totéž u Windows Installeru špatně?

    Co je "normální distribuce"? Ono něco takového existuje?