Názor k článku Ostrava-Jih přechází pod tlakem od Linuxu k Windows od Lael Ophir - Znažíte se jen zoufale obhájit to, že balíčky...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 1. 2009 15:44

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Znažíte se jen zoufale obhájit to, že balíčky nemají interaktivitu. Windows Installer interaktivitu nabízí (i když není nutná, lze instalovat vzdáleně či bez GUI). Nevím, proč by méně mělo být více.

    Už jsme diskutovali výše, že aplikaci může být třeba nainstalovat do jiné cesty. Například pokud potřebuji více instancí Oracle. Proč ne? Protože balíčky neumí interaktivní kroky? Ale to je jen nedostatek systému balíčků.

    Zadání parametrů typu "jaký typ DB mám použít", "mám vytvořit novou DB, nebo použít stávající" během setupu. Opět proč ne? Pokud instalujete informační syustém, a už máte na stroji databázi toho IS, může být používána vzdálenou instalací aplikačního serveru, může jít o jinou instanci atd. Rozhodně nemůžete učinit rozhodnutí bez uživatele. Samozřejmě můžete triviálně zobrazit dialog, a zeptat se. Tedy pokud nepoužíváte balíčky, které to neumožňují. Opět se jen snažíte obhájit to, že balíčky něco neumí.

    Pod jakým uživatelem bude server běžet je poměrně zásadní věc. Nevidím důvod, proč nedat možnost to zvolit rovnou při instalaci. Opět vyjma možnosti, že to setup toolkit neumí.

    Pokud někdo nainstaloval počítač jako prase, asi ho holt instalovalo prase. Když půlka aplikací není vidět v seznamu, asi uživatel reinstaloval Windows (a vyrubal instalační databázi), a nechal Program Files kde jsou. Pokud zrušíte instalační databázi rpm a necháte jen nainstalované soubory, dopadne to úplně stejně (a úplně stejně to udělá jen prase). Komu patří data, to snad instalátor ani balíčkovací systém neřeší. Zvlášť když o kus výše tvrdíte, že balíčky nemají co kecat do setupu aplikace (vytvoření DB atd). To, co popisujete, je důsledek idiocie admina, a ne nedokonalost systému.

    Ten závěr velmi pobavil. Vybrat cílový adresář je samozřejmě zastaralý princip, protože to balíčky neumí. Celé je to dokola to samé: balíčky to neumí, tak je to špatné, nepotřebné, zastaralé. Nakonec čím méně toho setup aplikace provede, tím je zřejmě lepší, že? Zkuste si přestat lhát do kapsy. Windows Installer umí totéž, co balíčkovače na Linuxu (tedy instalace na pevné místo bez dotazu). Vyjma toho ale umí výběr komponent, a hlavně interakci s uživatelem, takže setup je opravdu setup, a ne jen zkopírování pár souborů na pevně dané místo.