Zvláštní je, že když se diskutuje o povinném nasazení open source do státní správy, tak čtenáři root.cz neprotestují proti zvůli úřadu
Jakému povinnému nasazení OSS? Povinně nasazený by měl být maximálně ODF jako ISO standard (a klidně si to můžou editovat v MS Wordu), zbytek by mělo být řešeno na základě výběrového řízení. Nevím o výběrovém řízení, kde by vyhrálo řešení postavené na platformě Windows, řízení bylo zrušeno a následně bez jakéhokoliv řízení nasazen Linux. Opačně se to ale děje.
Ano, licence open source produktů jsou zdarma. Bohužel tomu odpovídá kvalita. Podporu ovšem musíte platit každý rok.
U komerčního software dost často kvalita ceně neodpovídá, je daleko nižší :)
Podporu samozřejmě musíte platit každý rok i u komerčního software. Vydávání bugfixů není podpora, to se dělá zadarmo i u OSS.
Nakonec kolik jste viděl firem, které si modifikují zdrojáky OpenOffice, MySQL, nebo PHP?
Pořád víc než těch, které si modifikují MS Office Word, ISS nebo Windows kernel.
Pokud dodavatel zruší podporu open source produktu, má zákazník úplně stejný problém. To, že by si zákazník udržoval zdroják sám, je stejná pohádka, jako že si OV-Jih bude vyrábět vlastní náhradní díly na auta, které výrobce už nedělá.
Tohle ale platí u komerčního software tuplem, protože zákazník nejen že přijde o podporu, ale ani nebude mít jinou možnost, než migrovat jinam, zatímco u OSS nebo těch dílů do aut se může dohodnout s někým, kdo je potřebuje taky, a dohromady najmout někoho, kdo to bude dělat. Nebo se může objevit jiná firma, která tu podporu začne nabízet.