Názor k článku Otevřená grafická karta: nadějný prototyp od lukage - Tahle kritika se mi příliš nelíbí... Balík gEDA...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 1. 2007 21:11

    lukage (neregistrovaný)
    Tahle kritika se mi příliš nelíbí... Balík gEDA rozhodně nestačí na návrh PCB takového formátu, na to je potřeba skutečně profesionální software. Až bude gEDA schopen bez problémů routovat diferenciální signály a to ještě stejné délky pro všechny vývody (tohle je potřeba u DDR pamětí), korektně udělat fanout u BGA pouzdra, udělat analýzu přeslechů digitálních signálů mezi ssebou apod. tak prosím. Eagle Vám na to asi také sotva postačí. gEDA stačí na velice malé projekty nejlépe standartních roztečí. Zkuste v tom zkombinovat pár součástek s metrickými roztečemi vývodů a pár s imperiálními a uvidíte sám. Ačkoliv používám LiNUX kde to jde, u návrhů těchto desek to nejde.

    Kde to ovšem jde je u onoho Vámi zmiňovaného multigigabajtového megabalíku. OGD-1 byla dělána s čipem který je podporován free verzí Xilinx ISE, tudíž nástroj pro programování je zdarma ke stažení na webu Xilinx. A teď to překvapení - ISE i ve free verzi WebPack je dostupný pro Windows, Linux a Solaris. Nač tedy wine, to nechápu. Verze 2 - GNU apliakce pro tvorbu bitstreamu pro FPGA Xilinx bych chtěl také vidět, protože naprogramovat syntézu do RTL, mapper, router a bitstream generátor pro FPGA je skutečný oříšek, a ta ohavná aplikace od Xilinxu je tak velká hlavně proto, protože obsahuje definice pro syntetizér, mapper a router pro všechny podporované obvody. Samotné programy a podpůrné knihovny tolik nezaberou, ačkoliv také nejsou nejmenší protože přeci jen něco musí umět. A není to jen o tom dostat z HDL jazyka bitstream - jde o to to udělat co nejefektivněji vzhledem k počtu využitých prostředků FPGA tak také vzhledem k rychlosti návrhu uvnitř (to je hlavně na kvalitním place & routeru). Ne nadarmo jsou firmy které vytvářejí pouze tyto specializované aplikace (Synplicity apod.).

    Celkem se mi zdá že kritizujete oblast o které zhola nic nevíte. Na FPGA Xilinx není potřeba provádět prakticky žádný reversní engeneering, v datasheetu obvodu jsou všechny potřebné informace o vnitřní struktuře čipu (složení CLB, IOB, JTAG portů apod.) a v dalších dokumentech je popsán protokol pro JTAG pro programování tohoto čipu pomocí XSVF formátu. Už jen z tohoto důvodu je výroba i OpenSource FPGA jak plácání do větru vzhledem k použité technologii a ceně těchto obvodů.

    Ad věta "featury co tam chybějí (vlnovody apod.)" bez komentáře, celý gEDA by se musel pro návrh takovéhle desky o x tisíc procent vylepšit. Ona parafráze na vlnovody - mikrovlnná technika ve formě vlnovodů je vzhledem k existenci spousty klasicky odvozených i empirických vztahů asi jedinou oblastí kde se toto dá počítat ručně (a to i složitější prvky jako izolátory, cirkulátory, atenuátory apod.). V mikropáskové technice už je daleko lepší využít software pro návrh planárních mikrovlnných obvodů.