Ohledně PostgreSQL už nebudu příliš doskutovat - jen řeknu to, že čestě technické zaměření už zabilo spoustu kvalitních programů a produktů a ještě zabije.
Základní příčina celého problému Windows a PostgreSQL je úplně jinde, a je podstatně jednodušší, pokud můžu sdělit svůj pohled - a to přítomnost nemultiplatformího kódu v jádru PostgreSQL, a ten je tam dosud. Takový Firebird/Interbase vznikl na Unixech, bez problémů předělal konverzi na Windows a zase zpět na Unixy - a neměl s tím přílišný problém, protože kód byl napsán kvalitně a multiplatformně. PostgreSQL takto kvalitně multiplatformní kód napsaný nemá - a tudíž má na neunixové platformně o několik řádů větší problémy, než třeba Firebird. Koneckonců před několika lety vývojáři Postgresu tento fakt přímo sdělovali a Windows verze byla plná knihoven emulujících řadu věcí z Unixu. Viděl jsem zdrojové kódy jádra PostgreSQL a viděl jsem tuto situaci také.
Jinak ať už jsou technické důvody jakékoli - a ať vývojáři třeba zaspali dobu a příliš přísně hledí na to, která platforma je a není vhodná pro db, jsem pevně přesvědčen, že kdyby PostgreSQL dala včas port na Windows, její rozšíření dnes (a kdykoli v budoucnu) je o několik řádů vyšší, než v současné době. A jsem přesvědčen, že tento fakt (zaspání doby a příliš suše technický přístup vývojářů k jakémuko situaci) nakonec v nějaké střednědobé variantě zlomí PostgreSQL krk a za takových pět let plus mínus PostgreSQL prakticky zmizí z povrchu země. Ale toť jen můj subjektivní názor, kterému se klidně můžete zasmát. Vzpomeňte si pak na mě.
Interbase/Firebird je databáze, která hlavně měla to štěstí, že jí koupil Borland. Kromě toho, že Borland jí naportoval z unixů na nejpoužívanější platformy tehdejší doby (Netware, Windows) a vylepšil jí (například stored procedures v Interbase jsou z dílny Borlandu), hlavně zařadil Interbase do Borlandích tehdy velmi velmi populárních RAD nástrojů. Tím pro její propagaci a rozšíření mezi běžný lid udělal nesmírně mnoho. Později, když Borland začíná být za zenitem své slávy, ale stále ještě dost silný, opět udělal pro rozšíření Interbase šťastný krok - uvolnil jí jako open source. A Interbase měla štěstí - zrodil se Firefox později přejmenovaný na Firebird.