Dobrý den,
ještě jednou děkuji za skvělý seriál. Jsem sice zvědavý na to, co v této oblasti umí Emacs a jEdit, ale nečekám, že by mě to dokázalo odradit od používání Vimu ;-)
Taky děkuji za popis barevného zvýraznování - to je věc, kterou jsem se k mojí škodě nikdy neodhodlal nastudovat. Hned ráno to vyzkouším...
Ten export je opravdu slabší, škoda. Taky si myslím, že vyrobit konverzní filtr do LaTeXu by neměl být moc velký problém. Zkusil jsem něco začít psát a vypadá to, že by to mohlo jít. Bohužel v Céčku, protože nic jiného opravdu neumím :-(
Taky by se mi líbila možnost exportu do nějakého prezentačního programu, podobně jak to umí ty programy od MS, ale na to asi taky nic není?
Každopádně ještě jednou děkuji za seriál - každý týden se na něj tak těším, že čekám do půlnoci, kdy se tady na Rootu objeví další díl ;-) Skoda, že už bude končit...
"Ten export je opravdu slabší, škoda. Taky si myslím, že vyrobit konverzní filtr do LaTeXu by neměl být moc velký problém. Zkusil jsem něco začít psát a vypadá to, že by to mohlo jít. Bohužel v Céčku, protože nic jiného opravdu neumím :-("
mozna bych doporucil se naucit aspon zaklady Perlu, pak to mozna bude jednodussi a rychlejc napsany.
Ano, samozrejme, mate pravdu. Netvrdim, ze Perl vubec neumim, neco bych v nem snad jeste zvladnul.
Ale obcas (dost casto) musim pracovat na mistech, kde Perl ani Ruby neni/nejde/nesmi/nefunguje (z ruznych duvodu, nepracuji jen na svych pocitacich a rozptyl platforem mam mozna vetsi, nez tu uvadel pan Tisnovsky) a hrozi, ze tam nejaky ten *.otl budu potrebovat zpracovat, kdyz uz to chci zacit poradne pouzivat.
Je mi jasne, ze musim vypadat prinejmensim legracne, kdyz resim na nekolika stech radcich programu v C to, co by v Perlu bylo mozna na 10 radku, ale aspon mam dukaz, ze to taky jde ;-)
Stejne si myslim, ze kdyby export treba do LaTeXu opravdu potrebovalo vic lidi, tak uz to davno nekdo kompetentnejsi napise v nejakem vhodnejsim jazyce nez je C. Takze si to pisu spis s ohledem na moje (mozna dost netypicke) potreby, protoze dost pochybuju, ze by to chtel jeste nekdo jiny.
Předně také děkuji za pěkný seriál. I když dnešní díl byl spíše o syntax highlighting ve vim než o outline editorech :-)
K regulárním vyrazům pro zvýraznění emailových adres bych chtěl jenom dodat několik drobností:
1. první (jednodušší) regexp umí jen adresy, které mají za zavináčem jen jednu tečku. Nejen tedy, že neumí tečku před zavináčem. Dost nešikovné omezení. Určitě se vyplatí používat ten složitější.
2. Záhadná věta o výhodnosti uvozovek. Pro ty, kdož nejsou tak kovaní ve vim-u: V některých případech, kde původně byly definované pevné uvozovací znaky (nejen uvozovky, ale také např. lomítko u :s///) umožňuje vim použít znaky libovolné, pouze musí být stejný znak na začátku a na konci. To je výhodné v některých případech, kdy standardní uvozovací znak potřebujete často uvnitř řetězce a nechcete ho pořád psát s obráceným lomítkem. Např. nahrazování unixových cest:
:s+/usr/lib/X11/bin/xeyes+/usr/bin/X11/xeyes+
V příkladu regexpu pro syntax grupu Email lze použít běžné uvozovky, takže o nějakých alternativách není potřeba přemýšlet a ta věta o jejich výhodnosti musí na začátečníka působit zákeřně :-)
No vidite, ja jsem se snazil temi ruznymi uvozovacimi znaky upozornit na to, ze ve vimu je jejich volba (temer) libovolna. A podaril se mi uplny opak - zmatl jsem to :-(
Jinak ta moznost menit uvozovaci znaky neni v helpech a ruzne dokumentaci moc casto zminena, ale jedna se o skvelou vec - viz Vas typicky priklad, kdy by se clovek v normalnim vi "ulomitkoval" ;-)
jeste pred temito TVO makry jsem zkousel velmi podobny projekt, ktery je k nalezeni na adrese vimoutliner.org (v debianu je balicek)
Co mi u TVO chybi a ve vimoutliner se mi naleznouti podarilo:
checkboxy
mam napriklad todo list na dnesni den, ke kazde polozce si pridam checkbox (jednoduse pomoci preddefinovaneho makra) a kdyz mam danou polozku hotovou, jednoduse ji odskrtnu
checkbox s procentualnim vyjadrenim
vratim se k todo listu a uvedu priklad:
[_] 33% TODO 21.10.2004
--------[_] polozka 1
--------[X] polozka 2
--------[_] polozka 3
(odmyslete si ty minusy, nevedel jsem jak tady zadat tab-y nebo vice mezer)
vyborne se to hodi pro nejake slozitejsi procedury, ktere napriklad vyzaduji vselijake smecky polosilenych kvalitaru
Sepisu si postup a odskrtavam co uz mam hotove, vsechno je pekne videt, dokonce by to snad cloveka zaclo bavit ;-)
Tak toto mi u TVO nejvice chybi, ve vetsine ostatnich veci bych rekl, ze TVO predci vimoutliner
Pokud toto TVO umi a ja jsem si toho pouze nevsiml, prosim, upozornete me :-)
Ne, checkboxy TVO neumi. Ja to prave resim tak, ze mam nastavene zvyraznovani syntaxe pro ok/xx. Klidne si muzete nastavit, ze pokud radek zacina retezcem "[_]", bude to zobrazeno cervene (musim na tom makat), pokud tam vsak bude "[x]", bude to zelene (mam hotovo).
btw: Osobne radeji pouzivam hvezdicku nez iks, protoze iksko mi pripomina spise skrknuti volby, nez jeji potvrzeni :-)
Avšak, když už se autor pustil do tak podrobného výkladu syntax highlighting ve Vimu, je škoda, že ještě nepřidal něco o tvorbě tagů pro TVO. Možná je to triviální, ale já zatím tagy nikdy neužíval a tady by se asi hodily. A když má autor už jednou dar srozumitelného a jasného výkladu ... :-))