Velmi zajimave, tuhle skupinu aplikaci jsem dodnes nejak nezaregistroval:-( Docela bych privital v nekterem z pokracovani alespon malou nazornou ukazku tvorby dokumentu. Principialne jsem to pochopil (a vyzkousel), ale rad se necham poucit. Neco podobneho totiz uz delsi dobu postradam.
Mrkněte sem, http://www.omnigroup.com/applications/omnioutliner/ například do Gallery. Já jsem tuhle věcičku a její smysl taky původně nechápal (dávají to například k novému počítači), ale pak mi kdosi předal know-how a moje děravá hlava se už bez toho neobejde...
A přitom je to tak jednoduché, až triviální.
Tak ted uz vim, ze ta polotajna sikovna vec v MS Wordu, kterou mi kdysi ukazal muj tehdejsi nadrizeny na zpracovani technicke dokumentace (a kterou fakt snad nikdo ani nezna) se jmenuje outline editor. To byla asi jedina vec, co me na MS Wordu kdy zaujala.
Diky moc za perfektni prvni dil serialu, doufam, ze to vydrzi! Uz se tesim, az dojde na tu sadu maker pro vim.
V clanku som nasiel odkaz na Framework.
Az mi slzy vybehli. V dobach ked este vsetkemu nedominoval M$ som tento program pouzival (napisal som v nom niekolko jednoduchych aplikacii) a dodnes ho povazujem za velky skok v office aplikaciach.
Skoncil som pri verzii III. Teraz je aktualna verzia VIII, musim sa na to pozriet....
ano, na folding ve vimu lze navazat system maker a da se tak vytvorit outline editor. Ostatne tento uvodni dil serialu byl takove lakadlo, priste strucne nektere outline editory popisu a potom se vrhnu na OTL, coz jsou makra pro vim, ktere z nej delaji opravdovy outline editor.
Myšlenka outlineru se mi libí a popravdě řečeno, tenhle software tak nějak šel mimo mě. Docela dobře by se to imho hodilo na psaní poznámek při vývoji hardwaru (určitě) a možná i softwaru, tudíž se ptám. Existuje nějaký standard pro předávání dat mezi různými outlinery? Jistě, export do něčeho čitelného asi půjde z čehokoliv, ale... Každopádně další oblast softwaru, na kterou asi brzy kouknu. Líbí se mi...
Líbí se mi popravdě řečeno i styl, kterým je napsán článek. Celkem spolehlivě bez emocí... To je OK.
Co se mi nelíbí, je brainstorming. Imho brainstorming nesouvisí s outlinery, spíš bych prohlásil (ve shodě s autorem článku), že je lze při brainstormingu použít, jenže si dovedu představit řadu dalších daleko smysluplnějších využití.
Brainstorming je imho nesmysl. (Pěkné konstatování, měl bych ale vysvětlit proč.) Důvody jsou hned dva. Je to jakýsi system, který učí člověka myslet. To už samo z principu nejde, neb člověk nějak myslí a tohle je věc, kterou nejde ohnout. Z jiného úhlu pohledu je brainstorming extermistická záležitost. Každý extermismus je svým způsobem nesmyslný a to imho platí i zde. Zkusím to trochu rozvést. Jedním extrémem je přístup, kdy se držím křečovitě jediné cesty vývoje, pro kterou se rozhodnu na začátku, celý problém ohýbám tak, abych ho napasoval na svoje řešení a to dělám tak dlouho, dokud si takzvaně ,,nenabiju hubu''. Že je takovej přístup holej nesmysl myslím není námět k diskusi, ale holé konstatování faktu. Druhý přístup spočívá v tom, že naopak otevřu obrovské množství cest vývoje, včetně cest zjevně nesmyslných (což je právě stav, ke kterému vede aplikace brainstormingu), což je jen druhý extrém k výše zmíněnému. Správný přístup je jaxi uprostřed. Jediný, skutečně reálný, přínos brainstormingu osobně vidím v tom, že ukazuje někam k ,,pozor, co to znamená, když řeknu, že je něco zjevně nesmyslné'' a rozvíjí schopnost odhadnutí nesmyslnosti myšlenky v momentě jejího zrodu tím, že každou myšlenku nechá ,,hnít'' dostatečně dlouho, čili je to učení formou zkušenosti, což je jedna z velmi efektivních vyukových metod. Závěrem. Brainstorming jako způsob vývoje nových věcí rozhodně ne, ale jako vyuková metoda to může přinášet jisté výsledky.
Brainstorming je vynikajici, pokud mala skupina lidi musi pomerne rychle (v radu minut, ci max. desitek minut) musi zvolit nejlepsi reseni, strategii, argumenty apod. pricemz moznosti je spousta (napriklad v soutezni debate http://dkuk.wz.cz). V tom pripade se ale nic nic nepise do pocitace, resp. vetsinou se v teto fazi nic nepise, ale proste se myslenky rikaji nahlas. Ty, co vypadaji blbe se nerozviji, ty, co ostatni zaujmou, jo.
Pokud mate cas psat do pocitace, tak to vetsinou vazne neni zadny brainstorming, ale proste delani osnovy.
rekl bych ze uplne nevite co brainstorming je - v clanku to nebylo asi dostatecne jasne vysvetleno - takze jde o to ze se popsanym zpusobem vygeneruje hodne (dejme tomu ze 50) napadu - ale pak prichazi dalsi a DULEZITA faze, ze se ty napady prochazeji a vybiraji se ty ktere jsou realizovatelne, dobre.. apod.
To ze neni brainstorming nesmysl ukazuje jasne treba to ze se pouziva a casto prinasi dobre vysledky.
mimochodem - casto se uvadi "historka" o vzniku brainstormingu - nekdy za 2.svetovy valky nejaky lodi znicili pohon a ta jenom sedela a koukala jak je zameruje ponorka... a vypousti torpedo - takze kapitan svolal vsechny dustojniky a rekl jim at kazdej rekne co ho napadne, jak to odvratit.. nic je nenapadalo a torpedo se blizilo..no a pak jeden nasranej namornik rekl neco jako: "Muzeme se na nej vychcat" - myslel to samozrejme jenom jako nadavku, ale kapitan se toho chytil, dal spustit cerpadla a proudem vody z nich odklonili torpedo...
- pravdepodobne je to vymysleny, ale i kdyby ne - ukazuje to ze i kdyz nekdo placne kravinu a sam JE presvedcenej o tom ze je to kravina, muze to nekdo jinej vyuzit a na zaklade ty kraviny vymyslet fungujici reseni...
Ta historka se dost casto cituje, ale nevim jestli je to pravda. Ale takto nejak podobne brainstorming vznikl - nekdo si proste vsiml, jak nejaka skupina vyresila zadani, rozinul to a pojmenoval.
Na to jsou v USA opravdu asi nejlepsi na svete - rozpoznat, ktera vec ci clovek je uzitecna {efektivni) a potom to/ho co nejvice vyuziji.
Ja zase slysel historku o tom, jak bylo problemem nejak rychle a kvalitne spojovat dva ruzne draty v malo pristupnych mistech a nekdo navrhnul je proste drzet v zubech. Po skonceni sezeni se z toho placnuti nakonec doslo k tomu, ze se draty strci z ruznych starn do kovove trubicky a ta se stiskne klestemi s vlnitymi celistmi, takze to drzi fest, i kdyz draty puvodne nedosahly k sobe navzajem ....
Neexistuje něco takového i v php? Byl by to příjemný doplněk kdejakého groupware. Takové vzdálená mozkobouření ;-) Rychlost chatu a snadná strukturovatelnost jako v outlinerech...
A výměný formát? Někdo se na to nahoře ptal. Nevím jestli to tak je, ale málokde mi přijde využití XML tak evidentní...
Velmi zaujimave, taketo clanky mam najradsej. Nic do hlbky, ziadne novinky, iba nieco co som nevedel ze to mam hladat.
Ked som kedysi davno narazil na vim-outliner, chybala tam jedna dolezita vec - na co ten outliner vlastne je. Teraz viem, ze to musim mat. Robi prave to, kvoli comu som niekedy uprednostnoval rozne IDE (a Word) pred Vimom (prip. inym textovym editorom).
Nedockavo cakam na pokracovanie :-)
Tak jsem zrovna chtel pozadat, jestli nekdo nevi o Linuxove obdobe MindManageru:
home address: http://www.mindjet.com/eu/
screenshot: http://www.mindjet.com/eu/solutions/sample_maps/index.php?s=7#np
Pouzivame to na vytvareni ruzne dokumentace se synchronizaci do Wordu primo do konkretnich sablon, na planovani, proste na cokoli, kde je potreba nejdrive si vycucat myslenky z mozku a pak je logicky usporadat (bohuzel MindManager je jen na Wokna).
Vyhoda toho je, ze je spousta map (resp. jejich sablon) uz udelana.
No podle screenshotu mi prijde, ze obdobny by mohl ten FreeMind :)
Jinak pro programovani je zajmave Leo - doporucuji vyzkouset.
Ah, tak FreeMind zkousim a je docela pekny - je videt, ze Mind Manager ma za vzor. Bohuzel jsem zatim nenasel, jak k jednotlivym nodum davat Text notes.
Zajmavost k Leu: Narozdil od jinych outlineru nebo mind mapovacich nastroju umi Leo clone - coz je node, ktery je naustalym klonem jineho nodu. Takhle je mozny mit stejny text na vice mistech najednou. Staci pak zmenit na jednom miste a text se zmeni vsude.
Zajímavý článek, budu číst dál. Díky.
--
Metody brainstormingu jsou oblíbené zejména ve vyspělých evropských zemích,
--
Prosím autora, aby se snažil vyvarovat takových vágních formulací, 80. léta 20. století jsou dávno pryč...;-) Co jsme my? My nejsme vyspělá evropská země? Co je referenčním bodem, zemí? Domnívám se, že jsme ve všech ohledech na stejné úrovni; pouze se u nás brainstorming používá max. 10 let.
--vo
Ano, KeyNote patri mezi outline editory. Dokonce ma krome hierarchickeho stromu i moznost vytvareni zalozek (tabu) a dalsi zajimave vlastnosti.
Me se hodne libi moznost zmeny barvy pozadi u jednotlivych uzlu. Je to lepsi nez ikonky, podle barvy pozadi se tak da velmi jednoduse a na prvni pohled poznat, k cemu poznamka patri (samozrejme, pokud si sam rozdelite poznamky do jednotlivych kategorii).