>> Následně jsem ale zjistil, že Nautilus neumí spustit jiný terminál než gnome-terminal.
Nastavit se to nechá přes gconf-editor (případně adekvátně přes gconftool-2) v "cestě": /desktop/gnome/applications/terminal/exec. Určitě to půjde poeditovat i v nějakém konfiguárku, ale toto my přijde nejjednodušší.
Já například používám již hezkou dobu jako výchozí terminál "terminator" (možnost rozdělení okna na více terminálů, možnost psaní do více terminálů zároveň,...).
Nepoužívam síce LXDE, ale tieto ľahké DE sú mojou srdcovkou.
Dovolím si upozorniť na emulátor terminálu lilyterm, ktorý som objavil pred niekoľkými mesiacmi. Stal sa mojim víťazom najmä po tom, čo som v rôznych iných emulátoroch nenašiel voľbu na otváranie linkov kliknutím priamo v prehliadači.
Balík pre debian je v mojom repe...
pěkný článek
K tomu automatickému spuštění mám takový poznatek spojený s používáním více prostředí:
Pokud použiju v článku uvedený soubor ~/.config/autostart
, tak se aplikace spustí i při použití jiného prostředí. V mém případě se po přihlášení do KDE spustí yakuake
a k tomu třeba tilda
z LXDE.
Lepší variantou je IMHO automatické spouštění aplikací pomocí souboru ~/.config/lxsessions/LXDE (nebo Lubuntu)/autostart
. Nevýhodou je, že není možné aplikace povolovat/zakazovat pomocí klikátka "Nastavení relace pracovního prostředí".
Mozno by bolo vhodne spomenut uz v uvode, ze lxde fici na openboxe. Inac lxde je paradna vecicka - bez instalacie kompletne funkcne desktopove prostredie. Na druhej strane, na netbooku si vystacim aj s openboxom, tint2 a pcmanfm. Vsetko ostatne je bordel :) vytazenie RAM cez 200M aj so vsetkymi beznymi aplikaciami (midori a 10 tabov, pidgin, skype, par terminalov...).
Nakonec me clanek vyprovokoval k instalaci conkyho na squeeze. Nemohl jsem ho ale nakonfigurovat pomoci .conkyrc, jako kdyby nebezel. Az jsem zkopiroval /etc/conky/conky.conf do ~/.conkyrc a pak uz experimenty sly. A do lxde jsem pridal Panel Applets - Minimize all windows. Jeste by to chtelo - restore all.
Tak jsem zjistil, ze kdyz kliknu na plochu mimo conkyho, tak tento zmizi.
mam to pusteny v debug modu "conky -D", tak vidim, ze se zase objevi teprve kdyz zmenim config. Tohle pri znovuobjeveni rekne, lze vydedukovat, kde soudruzi z NDR udelali chybu?
Conky: '/home/mujuser/.conkyrc' modified, reloading...
Conky: desktop window (16000fc) is subwindow of root window (108)
Conky: window type - desktop
Conky: drawing to created window (0x2c00001)
Conky: drawing to single buffer
U mě taky bez problémů. Tady je část mýho ~/.conkyrc, která by s tim mohla souviset.
# Use Xft?
use_xft yes
xftfont Trebuchet MS:size=8
xftalpha 0.8
text_buffer_size 2048
# Update interval in seconds
update_interval 1
# This is the number of times Conky will update before quitting.
# Set to zero to run forever.
total_run_times 0
# Create own window instead of using desktop (required in nautilus)
own_window yes
own_window_transparent yes
own_window_type desktop
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
# Use double buffering (reduces flicker, may not work for everyone)
double_buffer yes
V terminalu davam:
conky
conky -d
conky -db
conky -o
Pokazde, kliknu-li nekam okolo, tak to zmizi. Mam-li moznost, kilnu to pote ctrl-c, jinak killall conky.
Background mam <lxde_blue.jpg> a bg color cernou, wallmode: fill with bg color only. Na modu to zrejme nezavisi, zkousel jsem ruzne.
Mam 2 monitory, ale kdyz druhy vypnu, chova se to stejne.
own_window musi byt yes jinak neukazuje a type = desktop, aby to vypadalo k svetu. Jsem velmi prekvapen. Bez .rc to natahuje soubor z /etc a je to totez..
Nakonec jsem pridal toto:
double_buffer yes
own_window yes
own_window_type normal
own_window_hints below,sticky,undecorated,skip_taskbar
a zalozil zbrusu novy xorg.conf obsahujici
Section "Module"
Load "dbe"
EndSection
viz. http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=48614
Nevim, co opravdu pomohlo, zadny restart X nebo co jsem nedelal...ale ted muzu klikat jak chci a nemizi to. Dik za povzbuzeni.
tak řeším stejný problém, ale já bohužel musím mít nastavené
own_window_type desktop
a to proto, že mám posunutý pravý okraj v openboxu, aby se mi maximalizovaná okna nezobrazovala přes conky, zkrátka mám na pravé straně definovaný pruh 250px
lxde-rc.xml
<margins>
<top>0</top>
<bottom>0</top>
<left>0</top>
<right>250</top>
</margins>
takže sice mi pomáhá změnit typ na normal, ale zase se mi conky posune o několik pixelů vlevo, takže nevidím část výpisu a tento není zarovnaný vpravo k monitoru :(
Mě zatím funguje oboje k plné spokojenosti. Pro informaci dávám sekci z conky.conf:
alignment top_middle
background no
border_width 1
cpu_avg_samples 2
default_color yellow
default_outline_color white
default_shade_color white
draw_borders no
draw_graph_borders yes
draw_outline no
draw_shades no
use_xft yes
xftfont DejaVu Sans Mono:size=14
gap_x -150
gap_y 60
minimum_size 400 5
net_avg_samples 2
no_buffers yes
out_to_console no
out_to_stderr no
extra_newline no
own_window yes
own_window_class Conky
own_window_type desktop
own_window_transparent yes
Leafpad - Pokud si otevřete přes sftp soubor v leafpadu a opět uložíte, tak vám ořízne konec (třeba několik řádků). Je to zdokumentovaný, dosud neopravený bug.
PCManFM - Má také problém při připojení na sftp. Pokud vám skončí session a server vás odpojí už se nepřipojíte ani když zavřete okno PCManFM a zkusíte otevřít nové. Navíc PCManFM startuje při prvním otevření okna asi podobně dlouho jako firefox.
Pokud jste za proxy máte o problém víc, není zde systémové proxy jako v gnome, takže chromium se stává nepoužitelným a všechny aplikace musíte nastavit samostatně.
Pokud používáte více než jeden monitor máte další problém - vždy po restartu bude na všech monitorech celá stejná plocha. V nastavení monitoru lze nastavit pouze rozlišení monitorů, ne to co na nich má být zobrazeno.
Pak jsem si všiml takové nepříjemné drobnosti: když něco zkopírujete do schránky a vypnete aplikaci ze které jste kopírovali, zmizí obsah schránky.
Defaultní mailový klient (Sylpheed) neumí maily podepisovat certifikátem. Někde jsem se dočetl, že to lze pokud si ho zkompilujete sami s touto podporou. Navíc je poněkud složitější nastavit filtrování spamu.
Na SVN používám RapidSVN (RabbitSVN integrovaný v nautilovy byl pohodlnější), jako (méně dokonalou) náhradu za SSHMenu z gnome mám SecPanel.
Pokud používáte více než jeden monitor máte další problém - vždy po restartu bude na všech monitorech celá stejná plocha. V nastavení monitoru lze nastavit pouze rozlišení monitorů, ne to co na nich má být zobrazeno.
~/.config/openbox/lxde-rc.xml
<application class="Nvidia-settings" name="nvidia-settings" type="normal"><position force="yes"><x>100</x><y>100</y><monitor>1</monitor></position></application>
Pripadne to muzes naklikat pres obapps http://sourceforge.net/projects/obapps/
No ohledne toho kopirovani, to jsem zvykly, protoze jsem nejakou dobu mel ArchLinux a jakekoliv prostredi fungovalo, jak jsi popsal, ted mam Fedoru a LXDE a ze zvyku nechavam orginal otevreny, takze to neberu jako takovou vedu nebo velke minus ;) Leafpad puzivam jako notepad, je superrychly a ma pohodlne nastaveni (teda drive jsem pouzival notepad, ale ten bezi pres wine, coz nekdy trva o nekolik sekund dele)
Já to řeším ctrl+c, kde je to možné. I když text ze schránky zmizí, parcellite si pamatuje, tak v něm stačí vybrat příslušný řádek.
A k parcellite. To tlačítko na smazání je hodně nešťastně umístěné, je dobré zapnout potvrzení před vymazáním. Ale na to každý dřív nebo později přijde sám ;o)
Děkuji za zajímavý článek. Sice LXDE nepoužívám, ale docela často v takových návodech najdu i inspiraci pro vlastní prostředí (Fluxbox). Tentokrát to byl Tint2. Sice jsem v repu k němu průvodce nenašel, ale nijak mi to nevadí, protože mi plně vyhovuje v defaultní konfiguraci. Umožnilo mi to razantně zredukovat panel Fluxboxu a nechat jej skrýt, protože už jsou na něm jen ikonky aplikací na pozadí a přepínač ploch. No a hned je vizuálně víc místa :-)
K programu GRun : Když nemohu najít aplikaci pro splňující moje požadavky, tak si jednoduše napíšu. Když je to něco složitějšího, tak jako projekt v C++ (to je většinou na delší dobu), když o něco méně (cca dvě malá, jednoduchá okna - hlavní okno aplikace a nastavení) tak si to naklikám v Gambasu ( to je většinou otázkou jednoho odpoledne) a nakonec když to nevyžaduje GUI tak to napíšu skript (To je i případ univerzálního spouštěče aplikací na pozadí. Mimochodem dneska čím dál víc - díky P. Tišnovskému preferuji jazyk LUA :). Tak jsem vyřešil i GUI runner ( http://imageshack.us/f/525/gambasrunner.png/ ). prostě jsem si jej "namaloval" v Gambasovy a vzhledem k tomu, že je na něm vidět, že v té době mě braly monochromatická témata alá Mac, (což mě dneska bohudík přešlo) odhaduji, že jej spokojeně používám už přes rok a půl...
Mimochodem, jako emulátor terminálu používám klasickou konsoly známou z KDE. Je pravdou, že aplikace KDE (a Gnome taktéž) trochu toho výkonu vyžerou, ale vzhledem k tomu, že mám docela výkonný počítač, nenáročného WM, to zas tak úzkostlivě řešit nemusím. Navíc, program konsole má spoustu vlastností, na které jsem si natolik zvykl, že bych se bez něj dneska jen těžko obešel...
Já Tint2 taky někde náhodou objevil a myslím si, že má spoustu možností a variant, které se můžou hodit. Tintwizard asi ve většině distribucí není, ale dá se celkem dobře vyjít z defaultní konfigurace a tu upravit. Já ho používal už dřív ve spojení s XFCE-panelem a teď v tom pokračuju v LXDE. Kdžy jsem zkoušel Fluxbox, tak jsem tam měl redukovaný FBPanel a k němu Tint2. Já nikdy ke KDE neměl vřelá vztah a používal ho naposledy na Mandrake 9.x. Proč preferuješ konsole proti ostatním?
Když jsem začínal před spoustou let na s Linuxem, tak jsem jako prvního WM měl BlackBox. Potom na dlouhou dobu hlavně KDE ( 2 - 3 série) Experimentoval jsem i s mnoha jinými WM a desktopy a hned od začátku jsem zanevřel na Gnome. KDE 4 bylo pro mě na tolik zklamáním, že jsem se rozhodoval co dál. Trinity, Awesome, nebo Fluxbox ( potomek Blackboxu)?. Trinity je stojatá voda, to padlo jako první. Zvítězil nakonec Fluxbox. I když si kolikrát říkám, že ten Awesome.... :-D
Co se týče Konsole, tak když pominu ovládání a vzhled, tak těmi
vlastnostmi je možnost manipulace s výstupem přímo v okně vyhledávání, ukládání, rolování); dělba pohledu a vytrhávání záložek (což ale už Konsole v KDE4 asi nepodporuje) do samostatných oken a naopak; monitoring aktivity, možnost přímého používaní odkazů; záložky. Ale tou (pro mě) killed vlastností jsou profily. Možnost nastavit si profil, nejen pro jakýkoliv skriptovací jazyk, či shell, ale i pro interaktivní CLI aplikace (např, svého času jsem takhle dost používal Htttrack - http://www.httrack.com/ ; který nabízí pro Linux buď webové, nebo CLI rozhraní).
1/ Místo grun je zajímavá třeba ještě lehčejší (a subjektivně použitelnější a intuitivnější) alternativa gmrun. Sice nenabízí existující soubory, ale doplňování a historie příkazů funguje dobře. Prostě chytrý gui příkazový řádek. (mimochodem to ono výchozí v lxde je lxlauncher)
2/ Nevidím moc důvodů, používat současně dva panely, tint2 zvládne hodně. (Podobně jsem to měl, když jsem měnil svůj pěkně nakonfigurovaný pypanel na tint2 - naprosto mi nevyhovoval vzhledem ani funkcí, prostě první dojem) Klikátko není potřeba, konfigurační soubor je třeba nejdřív pochopit, ale dají se stáhnout hotové a mnohem lepší než na screenu.
3/ Pokud se nepletu (opravdu si nejsem jistý, jestli je to výchozí nastavení v lxde), je podobné příkazy možné spouštět přehledněji přes openbox a sice v ~/.config/openbox/autostart.sh, řádek=příkaz.
Dotaz: jak je to s tou verzí pcmanfm? Konkrétně se řazením souborů podle názvu.
4/ Na snímek obrazovky je fajn scrot.
Příkaz který stačí nabindovat nebo přidat do menu:
-pro okamžitý snímek, uložení podle data a otevření v prohlížeči obrázků:
scrot '%Y-%m-%d--%s_$wx$h_scrot.png' -e 'mv $f ~/images/ & viewnior ~/images/$f'
-pro výběr oblasti:
scrot -s '%Y-%m-%d--%s_$wx$h_scrot.png' -e 'mv $f ~/images/ & viewnior ~/images/$f'
a tak dále...
Ještě bych dodal, že na lxde se mi nejvíce líbí, že je to prakticky jen sada lehoučkých doporučených defaultních aplikací, které je možné odinstalovat a nahradit něčím jiným. Sám používám něco přes pět "lxde komponet" z toho dlouhého seznamu na wiki.
Díky za článek.
ad 1) já zkoušel oboje a grun se mi zamlouval víc
ad 2) Tint určitě umí dost věcí, ale kombinace mi přijde dost praktická. Na Archu jsem klikátko nepoužíval a konfigurace se dá udělat taky dobře. Klikátko má tu výhodu, že je možné změny hned vidět bez potřeby odhlášení nebo restartu
ad 3) tak to si taky nejsem jistý, asi by to chtělo pohledat spíš v popisu konfigurace Openboxu
ad 4) už v minulém díle na něj někdo upozornil, takže jsem scrot vyzkoušel a už ho mám jako jediný nástroj přes PrintScreen a XBindKeys
Musím říct, že mě LXDE dost příjemně překvapilo. zatím není dlouhodobá zkušenost, ale do této doby maximální spokojenost
ad 2/ Není třeba restart, stačí killall tint2 & tint2 &
ad 3/ Nebo vyzkoušet. Nacpat do toho souboru nějaký příkaz, co to udělá po přihlášení. Používám Crunchbang linux, a tam je to takhle řešeno.
Každý si časem najde svoji oblíbenou sadu aplikací, možností je nepřeberně. Já třeba nedám dopustit na Gedit, přestože to není zrovna lightweight. Jednoduše pro jeho zvýrazňování syntaxe, možnosti nastavení a spoustu pluginů (třeba ten pro latex). Tady je pro mě Leafpad, Mousepad, či něco jiného vyloženě jen nouzovka.
Tak to nakonec nebylo na blogu, ale přímo v diskusi:
http://www.root.cz/clanky/prostredi-lxde-na-linuxovem-desktopu/nazory/399150/
Jak jsem avizoval, nemám vyzkoušené. Dej případně vědět, jestli to dopadlo pozitivně
Jj, díky.
Jsem právě na pc s os s roky odstavenými repositáři a moc se mi v tom nechce šťourat, tak to nemůžu ověřit. Ale v tý diskusi se jedná pravděpodobně pouze o zapamatování si posledně nastaveného způsobu řazení, což je něco jiného. On ten konfigurák má jenom jednotky řádků a přepisuje se vždy při zavírání a pokud je tam defaultní hodnota, třeba sort_order=0 což je abecední řazení, tak se vymaže. Ale jak říkám, je to starší verze, i když s tímhle jsem problém nikdy neměl.
Mě šlo o podivné abecední řazením v novějších verzích, jakoby se část abecedy prohodila, něco na způsob defghijabckl... No, pozkoumám zase až bude příležitost.