Ja misto upozornovani na to, co kazdy vidi a chape, podekuju za perfektni clanek i serial. Je videt, ze autor ma prehled a tema zna vic nez povrchne. A takove clanky jsou tim nejlepsim zdrojem informaci. (Po pravde – tenhle serial je jedine, co na rootu ctu. Tak mi jej nehante, at autora nevyplasite! ;))
zajimavy, ze u Atarka – kazetaku – se hlavy nikdy nestelovaly.
a kolik se v turbu na na tu kazetu tech her sakra veslo.
turbo jsem mel na Emgetonce, vzdy bez problemu :-)
Na ZX jsem mel takovej muchlaci kazetak, ale kdyz se ta paska tuzkou napnula,
tak se precetla v pohode ( vetsinou to bylo na zacatku v zavadecim tonu )
Bože to boli ale časy… :) ja som si neskor zakupil teda skor rodičia v tych časoch :) 5´1/4 disketovku nejaku LD2000 nejaku polsku disketovku na ataricku a slapalo to fajne.. bolo to ine kafe nez sa babrat z magnetakom .. skoda ze nevydrzala dlho :) tak 3roky.. ale vtej dobe mat ataricko+disketovku to bol luxus.
já si zase FDD v době kolem 1989 postavil klon origo FDD jedoucí na paralelním Busu.
Na inzerát jsem koupil za cca 1300 Kčs (cca 1/3 mého v té době nadrůměrného platu) mechaniku DD DS (360kB), za cca 700Kč jsem koupil základní šváb řadiče FDD (I89C72A snad jsem to nesplet a číslo IO je správné).
Postavil univerzální řadič FDD (Amatérské rádio) k tomu své vlastní rozhraní Atari Bus – Intel (později nápad při pokusu o publikaci ve zpravodaji Atariklubem Rožnov p.R. odcizen a vydán za jejich nápad), napsal jsem drivery (EPROM byla v rozhraní A-I) a už to kmitalo. K tomu nesměl chybět podstavec se zdrojem a 5.25 FD, na němž stála TV, samozřejmostí byl obligatorní panel se zámkem (neuzamykal klávesnici jako u PC ale funkci FDD).
Moc pěkný článek, teším se až bude vychváleno ZX Spectrum :-) Přeci jen DivIDE používá k přenosu dat všech 8 datových bitů a je připojeno přímo k CPU. A když se použije i Z80 DMA, tak jde přenosová rychlost ještě výš … tuším 400kB/s? … Velesoft to kdysi měřil přesně. Dařilo se přenášet fulscreen barevné video 50fps a dokonce za určitých okolností s dostatečnou rezervou pro zvuk (pokud bychom měli mp3 dekodér v ZX Spectru).
Ale i bez Z80 DMA jde přehrávat video se zvukem, sice jen 25fps a bez mp3 dekodéru, takže kvalita zvuku tomu odpovídá, ale jde to
http://divideo.zxdemo.org/
Mimochodem k té emulaci TAP/TZX .. ta nízká rychlost je pravda jen v případě, že data přenáším do počítače jako audio. Pokud ovšem načítám TAP (a některé TZX) na DivIDE, tak jsou data přenesena do paměti jako data, plnou rychlostí DivIDE. Prostě se místo použití kódu pro dekódování audio dat načítaná data rovnou plácnou do paměti, kam patří ideálně pomocí INIR (nebo 512× INI). V praxi jsou hry načtené v řádu zlomku až jednotek sekund (typicky do 2s).
Ano, diskety jsou historicky vidět i v nových zařízeních (MDOS3, několik emulací TRDOSu a další). Zajímavá je experimentální emulace TRDOSu v RAM ZX Spectra – viz. Velesoftův Profi interface s 1MB RAM.
Hodně zajímavý se ESXDOS, ten jde jinou cestou, emulaci TAP stále podporuje, ale zároveň umožňuje volat příkazy ze specielního adresáře (FAT16/FAT32) a ty mohou pracovat přímo s IDE zařízením.
Btw… když budete potřebovat pomoct s TRDOSem, tak pište
http://cygnus.speccy.cz/kontakt.php
uplne sem musel zatlacit slzu :)
autor clanku ale nezminuje nutne upravy paskovych magnetaku, ktere pri pouziti zavadecu turbo (pro atari 800×e/xl v mem pripade) byly nezbytne.
slo o predzesilovace s kmitoctovou korekci, aby vyssi frq na paskach nebyly prilis potlacene a zaroven tam nebylo moc sumu atd…
…o ‚turbo cartridgi‘ postavene na PROM ze SSSR :) na kterych ti ‚vyvoleni‘ meli sve zavadece a prostredi se tu take moc nepise-sehnat do nich ty pameti byl pro me treba neuveritelny problem…
skoda ze uz atari nemam. hned bych si s nim zacal hrat :) …pripadam si jak pocitacovej dinosaurus :)
pro Turbo 2000 a SuperTurbo musela byt uprava skutecne provedena, ale pokud si dobre pamatuji, tak slo jen o prepinac mezi standardem a turbem ovladany vodicem Command. Celkem jednoducha uprava snad jen s jednou aktivni soucastkou.
Jinak „brnenske“ Turbo (tusim od Ing. Valky) kompatibilni se speccym upravu nepotrebovalo, zase ale byla rychlost nekde okolo 1300 az 1500 Bd.
Protože se na tuto zajímavou a historicky důležitou, nicméně u nás skoro neznámou platformu (Acorn BBC) nejspíš nedostane, hodím sem odkaz ještě na RetroClinic, kde se dá sehnat kromě IDE čtečky CF karet (bohužel jen v osmibitovém režimu s využitím poloviny kapacity CF) dokonce DataCentre obsahující kromě IDE i ramdisk a USB (pro čtení FAT formátovaných Flash klíčenek), Mark šel dokonce tak daleko, že si vymohl od držitelů autorských práv na původní manuály možnost vydávání reprintů s doplněnými údaji o IDE zařízeních.
http://www.retroclinic.com/acorn/acorn.htm
Jinak s používáním CFFA-1 i CFFA-II mám zkušenosti, pochopitelně jen ty nejlepší, a doufám, že v příštím článku bude i zmíněn rozdíl v jejich připojení (CFFA-II, která se už bohužel nevyrábí, i když podklady pro výrobu jsou k dispozici, připojuje CF kartu přes IDE, zatímco CFFA-I ji připojuje v paměťovém módu. http://www.dex.bloguje.cz/733004-neserte-na-seriak.php ).
nojo Acorn BBC u nas opravdu nebyly moc rozsirene, to mas pravdu.
Ad CFFA-x. Nekde jsem cetl, ze si namisto CF karty nekdo k CFFA pripojil IBM Microdrive, coz IMHO je docela bombasticke spojeni klasicke 6502-platformy a svycarske hodinarske prace :-)
Ale nejsem si jisty, jestli microdrive jen v pametovem nebo IDE rezimu.
To byla jen pustá závist. Bylo jim líto, že oni museli dát za procesor 5× tolik co my a tak už jim nezbylo na grafické a zvukové koprocesory. Takže na jednu stranu sice mohli onanovat nad tím, jak se jim krásně prgá v Assembleru, ale na druhou stranu – ať dělali, co dělali, stejně jim to jen pípalo jak digitální hry ze SSSR a grafiku to mělo taky podobnou. :-) Jinak nic ve zlém – Z80 je objektivně lepší, než 6502. Ale – ruku na srdce – když bych si měl vybrat mezi mopedem v půllitru a klasickou motorkou ve 125 ccm, beru to druhé. ;-)
ja som hlavu na svojej XL12 tiez steloval :)
doma mam sio2pc – na jednom ataricku mi odpalil pokey chip a mam aj sio2sd (na sd karty), fajne :)
http://foto.podstromami.com/atari800xe/