Panasonic končí s výrobou TV v ČR, SiFive má o polovinu rychlejší jádro RISC-V

24. 10. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

GIMP 2.10.22 export do AVIF Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0
GIMP 2.10.22 export do AVIF
Vyšel MX Linux 21 „Wildflower“ přechází na Debian 11, GIMP 2.99.8, XWayland 21.1.3 přidá podporu ovladače Nvidia 495.xx, Wine 6.20 opravuje 29 chyb, PipeWire 0.3.39 vylepšuje Libcamera i podporu JACK.

SiFive má o polovinu rychlejší jádro RISC-V, poráží i Cortex-A78

Na Linley Conference se prý lidé ze SiFive pochlubili, že vyvíjený nástupce jádra RISC-V z produktové řady Performance P550 dosahuje o 50 % vyššího výkonu, přičemž si tak výkonově poradí i s jinak velmi svižným ARM Cortex-A78. Nic víc, nic míň, prozatím tedy předběžně věřme SiFive, že RISC-V bude výhledově o hodně rychlejší. Podrobnosti bychom se měli dozvědět v prosinci během RISC-V Summitu.

Otázkou je, kolik z tohoto nárůstu jde na vrub architektury a kolik na vrub výrobního procesu (Phoronix neuvádí podrobnosti). Připomeňme, že SiFive už v dubnu hovořila o tape-outu RISC-V na 5nm procesu u TSMC (aktuálně nejlepší výrobní technologie světa).

MX Linux 21 „Wildflower“ přechází na Debian 11

Nejnavštěvovanější distro na Distrowatchi má novou verzi. MX-21 přepíná na základ v podobě Debianu 11, k tomu přidává aktualizované i některé nové aplikace. Instalátor má novou sekci pro výběr/správu diskových oddílů, určitou podporu LVM a je zde také nový systém UEFI boot menu. Jinak uživatel má k dispozici LTS kernel Linux 5.10 a může volit Xfce 4.16, KDE Plasma 5.20 či Fluxbox 1.3.7 (s konfiguráky mx-fluxbox 3.0 k tomu).

MX-Tour umí zobrazovat přehled ke každému desktopovému prostředí, MX-Comfort má tmavé téma a varianty Xfwm s tlustými okraji, v základu je předinstalován ovladač MESA Vulkan, je zde lepší podpora Wi-Fi od Realteku a řada úprav MX-Fluxbox. Mění se i základ v podobě antiXu. K dispozici jsou instalační obrazy pro 32 i 64bit x86, pouze KDE Plasma je k dispozici jen jako 64bit.

GIMP 2.99.8, zas o krok blíž ke GIMPu 3.0

Práce na budoucím přelomovém GIMPu 3.0 pokračují. Další vývojová verze je označena 2.99.8 a přináší několik novinek. Vedle obligátní možnosti nadále zkoušet, jak tato GTK3 verze běhá třeba na Waylandu, je to možnost nově používat klonovací nástroje i pro více vrstev, dále je zde oprava nástroje výběru, který na Waylandu nefungoval plně, či podpora rozličných vstupních zařízení na verzi pro Windows. Po pluginu a implementaci formátu AVIF přibývá do GIMPu též pro budoucnost stěžejní podpora JPEG XL (znovu patří dík Danieli Novomeskému) a dále lepší podpora PSD, s až rozměry 300k×300k. Vylepšeno je též API pro pluginy a opraveno několik memory leaků.

Jinak tvůrci dodávají, že právě přechod na GTK3 a s tím související podporu Waylandu, je to, co momentálně vytěžuje vývojáře a způsobuje neustávající posuv očekávaného vydání GIMPu 3.0. Podrobnosti k této vývojové verzi shrnuje oznámení na domovském webu projektu.

XWayland 21.1.3 přidá podporu ovladače Nvidia 495.xx

Příští dílčí vydání XWaylandu v podobě verze 21.1.3 přinese jako hlavní novinku podporu GBM cesty používané uzavřeným ovladačem Nvidia řady 495. Věc je možné používat již nyní s vývojovou verzí 21.1.2.901, ta kromě toho opravuje i různé chyby (memory leak, nakládání s 1bit pixmapami v GLAMORu atd.).

Každopádně čtyřista-pěta-devadesátka je první řadou ovladačů Nvidia přidávajícím podporu právě GBM backendu, které lépe funguje s Waylandem (ne jako starší EGLStreams). Vydání finální verze XWayland 21.1.3 čekejme v nadcházejících týdnech.

Wine 6.20 opravuje 29 chyb

Nová vývojová verze Wine 6.20 pokračuje v převodu prvků do formátu Portable Execitable (PE) – tentokrát došlo na MSXml, XAudio, DInput a pár dalších. V balíku tak je už nyní méně knihoven, více se spoléhá na PE. Po uvedení podpory HID joysticků se z této formy nyní stává jediná dostupná v rámci DirectInput.

Dále tvůrci vylepšili podporu MSVCRT buildů ve Winelib a opraveno je 29 chyb. Nejstarší je z května 2012, nejnovější 3 dny stará. Podrobnosti shrnuje domovský web projektu.

PipeWire 0.3.39 vylepšuje Libcamera i podporu JACK

Čerstvě vydaný framework PipeWire ve verzi 0.3.39 zase o něco vylepšuje kompatibilitu s aplikacemi využívajícími rozhraní JACK, dále přidává lepší podporu Bluetooth zařízení (je schopen pracovat s dalšími BT zařízeními) a vylepšen je i plugin libcamera. Emulační knihovna pro V4L2 umožňuje nad PipeWire provozovat zase více aplikací a v neposlední řadě tvůrci přesunuli media-session do samostatného modulu, což je další krok v procesu jeho vyřazení z frameworku a nahrazení pomocí WirePlumber.

Opraveny jsou i některé kompilační chyby na platformě ARM, podporována je i kompilace bez D-Bus. Přehled všech novinek detailně na GitLabu projektu.

Panasonic končí s výrobou TV v ČR

Hlavní město piva hostilo výrobu TV značky Panasonic od roku 1996. Tehdy zde začala výroba CRT modelů, později následovaných plasmovými TV. Plasmy jsou už dávno mrtvé, nahradily je LCD-LED a později i OLED technologie, ale éra výroby TV v plzeňském Panasonicu končí.

Firma oznámila, že místo toho bude využívat outsourcing u jiného partnera, což prý konkrétně znamená turecký Vestel. Ten bude vyrábět již TV Panasonic modelového roku 2022, v Plzni se bude ztenčovat, zůstane zde například výroba Blu-ray přehrávačů či tepelných čerpadel. Vývoj TV v německé pobočce a japonské centrále nadále pokračuje.

bitcoin_skoleni

Jistě za vším hledejme náklady, zkrátka Turek je levnější Čecha. Když jsme zhruba před 17 lety během školy byli na exkurzi právě v plzeňském Panasonicu, pán co nás tam provázel, v jednu chvíli povídá, že my až dostudujeme, tak samozřejmě Panasonic by si nás nemohl dovolit zaplatit. Náš vyučující se tehdy k němu tiše obrátil a pošeptal mu něco ve stylu „tohle jsou budoucí učitelé“, načež pán nahodil soustrastný výraz a dodal cosi ve stylu, že když budeme chtít, tak si po škole můžeme podat přihlášku.

Dnes už je situace samozřejmě jiná, nicméně v segmentu TV panuje lítý boj o zákazníka pomocí ceny, kde zejména čínští výrobci tlačí ceny dolů. Ostatně v kontextu této zprávy se hovořilo i o tom, že partnerem Panasonicu pro outsourcing výroby TV by mohla být i čínská TCL.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.