Myslim, ze opravdu nejde ani tak o to, jaky jazyk kdo tehdy pouzival. Jde o to, ze my (dobou narozeni vymezena cast populace) jsme meli to privilegium zazit dobu vzniku nove epochy. Zni to mozna prehnane, ale je to moooc zasadni zlom (pocitace dostupne beznym lidem). A programovani? ... Co delat s pocitacem, ktery po zapnuti napise BASIC a blika tam kurzor - no prece programovat - to je jen logicky dusledek toho, ze k tomu ty podivne bedynky primarne vybizely. Samozrejme to mnoho jedincu (asi vetsinu) v te dobe k programovani skutecne primelo - a myslim si, ze kdo tehdy zacal, ted urcite pokracuje :-). Ta doba byla zlomova (z historickeho pohledu), ale hlavne PARADNI pro nas, co jsme ji takto prozivali (a uzivali si ji).
"Ten stroj toho tolik umi" - prvni pohled na vec. "Co ten stroj - ja, to vlastne ja" - uvedomeni si reality. A uz se vezu - umim vic, a umim to elegantnej, ... a tohle se da udelat takhle... - FASCINUJICI. Opravdu fascinujici - nikdy predtim (mysleno v historii jako takove) to zadny clovek nemohl zazit. Byl to realny Golem a ja mel Sem.
To jsou veci, ktere dnes kluci nemuzou zazit - pocitac je naprosto samozrejma vec - neco jako zidle, nebo kolo - nic moc zajimaveho. A hlavne je vsude a pouziva se na vsechno. Ten pocit, ktery me primel o pul treti rano potichu vylezt z postele, protoze me napadlo reseni nejakeho "zapekliteho" programatorskeho problemu (pochopitelne umerneho dobe a memu stari) a s simranim u zaludku klapat ty radky kodu - jestli to bude fungovat. Jsem moc rad, ze jsem tu dobu zazil - mam to porad v sobe.
Jo, malem bych zapomel, prima clanek - diky.
Jojo, přesně v té době jsem dělal diplomku. Cosi jako bastl od INTELu SBC80 bylo mým cílem a snažil jsem se k němu připojit diskety. Dodnes vzpomínám na pracoviště akademie v Brně nedaleko bývalé stojárny a na pány Šimíka, Pelikána a další dva, jejichž jména už nepamatuji. Také na pana docenta Sklenáře a další lidi, kteří mi vysvětlovali o čem že je život a proč zkoušky nejsou středem světa. První poučka pro život v podání oněch pánů zní: Kdo je měkoň, tomu zapějeme "Už mě koně vyvádějí...", druhá pak zní: "... pamatuj si, programování je jediná lidská činnost, která dává výsledky dostatečně rychle na to, abys pochopil, že děláš blbosti...". Všemm jim děkuji, děkuji i autorovi a souhlasím s ním, že to byla doba, kdy se lámaly epochy. Hold někdo má a někdo nemá. Štěstí.
ja som relativne z mladsej generacie ako vacsina ucastnikov diskusie. nechapem preco nas lutujete? deti ktore maju 5 rokov maju dnes pristup k pc hraju strategicke hry, rozvyjaju si myslenie a prijimaju informacie ovela rychlejsie ako ked som bol ja trosku mladsi.
ked som dostal svoj prvy pc at 286 (cca 1989) tak som skakal meter dvadsat. vedel som trosku programovat v basicu. rok kurzu. potom som si dal 2 roky pascalu a uz som sa viezol (par programovacich jazykov a os za par rokov kym som si nenasiel tie co mi vyhovuju). nechapem preco si ludia co robili na 8bitoch myslia ze vedia lepsie ako dnesna mladez?
btw ak si pozrete aku maju syntax dnesne programovacie jazyky tak by ste mali chapat preco sa pisu prasacke kody. vsetko sa da urobit milionom sposobov. ak si clovek osvoji zly navyk (a to myslim ze si osvoji skor pri jazykoch typu pascal a basic - to mam z vlastnej skusenosti) a dostane sa do vyssieho jazyka a zacne pisat s tym navykom tak ten zdrojak vyzera tak ako vyzera vela programov ktore zotrvali do dnesnej dobe ako odozva dob minulych (najvacsia sila su asi uctovnictva a fakturacne programi pre dos). a pani neurazte sa ale tie programi pisala vo vacsej miere vasa generacia. ked sa na tie programy pozeram niekedy s kamaratmi tak mi je obcas do placu a obcas ma chyta amok.
v starych jazykoch sa programy nedali pisat na tolko moznosti ako to umoznuju novsie jazyky. obmedzenosti stareho jazyka uz v novych jazykoch nemaju co robit. to co sa muselo kedysi pisat do 5 riadkov sa da dnes napisat do jednej podmienky! to v basicu nenajdeme a vo vacsej miere aj v pascale. nehovoriac o velkom mnozstve inych vlastnosti programovacich jazykov ktore tie stare neumoznovali.
dnes vyvyjam v delphi a je mi dobre nemam problem s chapanim jazykov preto pisem svoje kody tak ako ich pisem a ludia sa nestazuju.
prosim neberte to ako nejaky utok na vasu dobu. ale neprenasajte vase roky do dnesnej doby. tie roky su davno minule. a DAKUJEM vam ze ste udali pocitacom a jazykom smer aky ste udali.
nikdy nepochopime starsiu generaciu tak ako ona nepochopi nas.
tento prispevok bol k diskusii, ktora sa mi dost nepaci ale je tam aj par celkom rozumnych hlasov.
autorovi clanku sa chcem podakovat lebo kazdy pohlad spat je velmi poucny.
A este tu nikto nespomenul jednodoskovy pocitac PMI-80 , s periferiami jednoriadkovy LED displaj a hexadecimalna klavesnica, ktory mal prekladac asembler <-> strojovy kod vo forme tabulky nalepenej na vnutornej strane kufrikoveho obalu. Dokonca som s nemu dorobil aj "zvukovu kartu" pozostavajucu tusim z jedneho 7402 a telefonneho sluchadla.
Tak na tom jsem se tři roky na středné škole učil programovat ve strojovém kódu. My jsme tomu říkali "tems", bylo to ve vcelku elegantním kufříku a na desce byl kromě hex klávesnice a procesoru i motorek, potenciometr, fotoodpor a ještě něco (už si bohužel nevzpomínám, co) a celé to bylo napájené z externího zdroje velikosti nabíječky na autobaterie. Sloužilo to jako didaktická pomůcka pro výuku programování automatizačních úloh. Na tom jsme se vyřádili vcelku obstojně - já jsem v té době znal celou instrukční sadu 8080 včetně příslušných instrukčních kódů zpaměti. Jo, to byly časy...