Stavebnice hezká, nicméně to seřízení tiskárny... Oči mě z toho bolí ;-)
> Lepené spoje a kolíky - plastové a papierové tyčinky na lízatká dostupné v obchodoch s cukrárenskými potrebami
Proč ne rovnou tištěné kolíky s infillem 100%?
> bežné PLA
na technické díly se mi spíš osvědčil petg nebo asa (ale to už vyžaduje filtraci kvůli styrenu a umět s tiskárnou... nicméně petg vytiskne úplný začátečník)
> montážne platne a CNC
Co jste měl za problém s tištěnou deskou?
> Proč ne rovnou tištěné kolíky s infillem 100%?
Přímo použitelné díly tohoto typu je rychlejší a levnější koupit.
> běžné PLA
U ozubených kol bych měl strach. Stačí troška tření a těch limitních 60°C tam je jako nic. A pak to začne uhýbat tlaku.
> PETG
PETG je na velké mechanické díly super, ale víc teče (= horší přesnost u jemných detailů) a špatně se lepí.
Hele, nezapomeňte, že se jedná o konstrukční stavebnici - pro vyzkoušení technických řešení. Pravděpodobně v tom nikdo nebude tvořit vysokozátěžové konstrukce s dlouhou životností. A pokud bude, bude používat rovnou i vyhovující materiál, nebo brzy zjistí, že kolečka z PLA jsou k ničemu... A pak si vytiskne nová, lepší...
PLA tedy považuji za vhodný materiál vzhledem k jednoduchosti manipulace a tisku...
OT:
3D tiskárnu jsem neměl a zatím nemám (ale co není, může být). Když jsem byl zaměstnaný, měl jsem AutoCAD a co si firma pořídila laserovou řezačku, mohl jsem nakreslit plechový díl a poslat technologům, aby mi to nechali vyříznout, daly se s tím dělat zajímavé věci, třeba když byly na plechovém držáku pojistky nebo malá svorkovnička, do plechu se dalo vypálit označení a nebylo potřeba vymýšlet extra štítky.
Taky mne napadlo zkusit, jestli by se nedala vypálit ozubená kolečka (asi ne do automobilové převodovky, ale na nějaké speciální použití například na převod k rotačnímu čidlu - třeba je to konina). Ale nejsem strojař a když jsem se poptával, nenarazil jsem na nic použitelného.
No jistě... Teoreticky to nemá chybu. Ale v praxi... to trochu skřípe.
Známý učí na jednom technicky zaměřeném učilišti. Přijímací zkoušky jsou prosté. Vejdeš do učebny, kde je na stole vyskládáno různé běžné nářadí - šroubováky, kleště, pily, pilníky, vrtačky a podobně. Uchazeč musí jen správně pojmenovat tyto nástroje. Cca 70% uchazečů přijímací zkoušky neudělá.
Co tím chci říct... Dobrý technik/mechanik/strojař/inženýr nevznikne tím, že zkouší něco virtuálně.
Navíc, ono PLA je hlavně škrob.
PLA se moc nerozkládá v běžných podmínkách, CNC Kitchen to zkoušel. Ale alespoň shoří celkem bezpečně a úplně.
PLA se nerozkládá úplně stejně jako ostatní plasty používané k tisku. Je to jen marketingový blábol. Jeho asi jediné výhody jsou tvarovatelnost při zahřátí a teoretická možnost ekologické výroby. PLA má mimo jiné také asi nejvyšší množství uvolněných mikročástic při tisku. Tohle svinstvo se pak hezky usazuje v těle, do kterého se dostane vdechováním. Myslím že nevýhody dost přesahují užitečnost této stavebnice a to že nějaké jelito nepozná šroubovák od pilníku na tom nic nemění a s problémem nesouvisí. Dobrý technik vzniká hlavně dobrým genetickým základem a formováním v předškolním věku.
> PLA má mimo jiné také asi nejvyšší množství uvolněných mikročástic při tisku
Zdroj? A nestačí jen tiskárnu zaboxovat a přidat uhlíkový + hepafiltr pokud se bojíte tolik mikroplastů?
> Dobrý technik vzniká hlavně dobrým genetickým základem a formováním v předškolním věku
Opět.. Máte nějakou relevantní studii na toto téma? Třeba podle mě dobrý technik vzniká tak že ho to baví a zkouší si jak veči fungují a vytváří nové (v realitě) což podporuje jeho tvořivost a zápal. Pocit když dáte něco dohromady a ono to funguje (ať program nebo něco technického vyjetého z 3D tisku) je k nezaplacení a je to dobrý motivátor.
Co se genetiky týče, znáte gen dobrého techika? ;-)
Ano, jakákoli filtrace je dobrá. Studie zde: https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=173543
Ke genetické výbavě a formování osobnosti například zde: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/45222/1/bakalarska%20prace.pdf
Lidově řečeno, komu není shůry dáno, v apatice nekoupí. Když je někdo jelito, jelitem vždy bude ať to do něj rvou horem dolem. Naopak mladý člověk, u kterého byl včas nalezen, rozvíjen vztah k technice a byl v tom odmalička podporován má rozhodně nakročeno být dobrým technikem v produktivním věku.
Ano pár jich takových znám, ani jeden to nemá naučené.
PLA... OK, to beru... Nezjišťoval jsem detaily.
A ostatní... V předškolním věku toho moc nenaformuješ, neboť CNS je ještě příliš nevyvinutá na většinu abstrakcí potřebných ke konstruování. Taky jemná motorika se vyvine dostatečně až v mladším školním věku.
Nějaké předpoklady potřebuješ proto, abys byl výborný konstrukční inženýr, ale na mechanika ne. A těch jelit je více než polovina. Co tím chci říct je to, že hraním Minecraftu, či šoupáním objektů na obrazovce se utáhnout šroubek nenaučí. Taková jelita potom volají elektrikáře i na výměnu žárovky. Gratuluji.
To jsou moudra... Na jednu stranu se člověk sem tam dozví, že je PLA nepoužitelná, protože venku do měsíce uhnije, na druhou stranu pak tohlev diskuzi.
PLA (Polylactic acid - https://en.wikipedia.org/wiki/Polylactic_acid) sice není škrob (https://en.wikipedia.org/wiki/Starch - vzorec je trochu níž, ale je tam), ale skutečně polylaktát, nicméně samovolně se jen tak nerozloží a dost vydrží. Na druhou stranu, když se jí trochu pomůže, zmizí bez škodlivin (neberu v potaz různá aditiva, která tam výrobci přdávají).
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S096085242201570X
Co se týká ukládání v těle a jeho škodlivost: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6682490/
> Na druhou stranu, když se jí trochu pomůže, zmizí bez škodlivin
A je u běžného 3D výtisku v SOHO podmínkách reálné tomu pomoct? Článek vyžaduje industrial composting facilities - k tomu se asi nemám moc jak dostat, typický osud tisku bude žlutý kontejner - a to těžko bude někdo třídit, ne? Pokud šlo předřečníkovi o rozklad když to někdo vyhodí „do přírody“, tak tam to opravdu vydrží dlouho (z článku: the conditions suitable for PLA degradation cannot be achieved in a backyard compost pile)
Nicméně proč potřebujeme kompostovat? Nestačí, že to jde bezpečně spálit, ještě k tomu se ziskem energie (spalovna s kogenerací)? A že to jde celé spálit předpokládám z toho, že existuje lití kovu do ztracené PLA formy kde to PLA prostě vyhoří.
Hele, detaily nevím, bylo to v rámci takové té hospodské řeči... Ale podle toho, co říkal, tak pila/kleště/šroubovák byl častý problém.
Hele, náhodou jsem se dostal na youtube k videu mladého, českého, vysoce sledovaného youtubera, který žije ve velkém městě. Šel do lesa a podivoval se na divnými stavbami tam se nacházejícími - krmelec, posed a podobně. Bylo vidět, že něco takového vidí poprvé v životě.