"Pokud by se mezinárodní (a posléze i lokální) právo vrátilo k tomu, k čemu vlastně ochrana duševního vlastnictví má sloužit – podpoře, inovací, vědy a rozvoji průmyslu."
Tak to se bude dost blbe prosazovat. Americky kongres je zkorumpovany do morku kosti a majitele patentu jeho prostrednictvim zmenam zabrani. V EU se zakony casto prosazuji pochybnym zpusobem, ktery ma k demokracii velmi daleko. Vzpomente si treba, jak se snazili protlacit softwarove patenty do EU. Rada tlacicu byla zjevne napojena na velke korporace. A vse chteli protlacit tak, ze to nechaji odsouhlasit na jednani o rybolovu, kde tomu nikdo nerozumi a kazdemu to je jedno. Nakonec jsme tomu unikli jen o fous a otazka je, na jak dlouho.
Tak nevim, kdo by s tim jako mel zacit. Ze by Cina, ktera na patenty dusledne .... a z vysoka?
Otevřeným aplikačním multiplatformním operačním systémem. Prostě z hlediska HW a standardního operačního systému to bude aplikace, z hlediska uživatelské aplikace to bude jednotný a otevřený aplikační operační systém s licencí, která znemožní podávat nové SW patenty v rámci této platformy. A protože to bude aplikace, bude přebírat UI a vše ostatní z legálně zakoupeného OS pro daný přístroj, API té aplikace bude aplikační OS. Bude to sice vyžadovat výkonnější HW, ale to není problém. Základem může být HTML5 a Javascript. Nebo pokud by někdo takový standard definoval, mohla by ho každá firma implementovat ve svých vývojových nástrojích a prodávat, nebo poskytovat zdarma. Oracle by to třeba udělal v Javě, MS v C#, Google v HTML5 a Javascriptu.
Když se namátkou podíváte do patentů, tak zjistíte, že je patentováno více-méně vše - napsat systém, který by byl bezpečný z hlediska patentů je dost dobře nemožné, v každém případě by Vás čekala soudní bitva s fy, které vlastní portfolia patentů - k čemuž potřebujete zdroje - hodně zdrojů - navíc soudní pře znamená negativní reklamu, znamená rizika.
Nový O.S. může přijít pouze s novou hw platformou. Na stávajících hw platformách je minimální šance, že by se prosadil - např. Haiku, BeOS, NeXT. Osobně bych si rád dovedl představit nový operační systém, který bude vycházet z soudobých požadavků a možností - bez implementace balastu, duplicit, slepých cest - ale nevěřím, že by se mohl prosadit. Nové koncepty se v sw prosazují pomalu a těžko - programátoři vlastně nové věci nemají rádi, pokud jim ty staré dobře fungují - a sestavovat něco nového, co by se chovalo, případně bylo kompatibilní se staršími o.s. nemá smysl.
Poslední námitka - všimněte si, že velké sw fy. se nikdy nesnažily vyvíjet sw, který by byl multiplatformní - a to nikoliv, že by to nebylo možné, ale proto, že to není výhodné - cílem je vendor lock - získat zákazníka a maximálně mu ztížit přechod ke konkurenci - MS díky získal a udržel si hromadu zákazníků jen díky specifikům IE4,5,6. Proč by se Microsoft nebo Oracle měl chovat jinak?
No když použijete v programovacím jazyku dodaného MS knihovnu MS pro UI, tak vás patenty nemusí zajímat, protože s vývojovým prostředím jste si koupil licenci k jejich používání. Jde o to, definovat aplikační operační systém, který vytvoří aplikační jednotné prostředí pro všechny platformy, nezávislé na konkrétním HW. Z hlediska základního OS to bude vždy jen aplikace. Vlastně každý prohlížeč je dnes něco takového.