Řekl bych, že mj. právě proto, že nakladatel nemá možnost cenu distribuce moc ovlivnit, na tom naopak sejde velmi. Protože (zjednodušeně) hrubý zisk autora a nakladatele = prodejní cena - náklady na distribuci. Jinak řečeno, čím vyšší cena distribuce, tím vyšší prodejní cena, nebo tím nižší zisk autora a nakladatele. Pokud je "běžná taxa" distributora 30% (o 70% u Amazonu tady ani nemá cenu diskutovat) a ze zbytku se dělí nakladatel a autor v poměru 30:70, znamená to, že z každé stokoruny, kterou dám za zakoupenou knihu, má nakladatel asi 20 Kč, ze kterých musí uhradit přinejmenším platy zaměstnanců a provozní náklady firmy, o dalších nákladech nemluvě, a ještě mu z toho musí zůstat rozumný zisk na další investice. Jaká musí být cena a/nebo prodejnost třeba u knih z malého nakladatelství (řekněme 10 zaměstnanců, každý s průměrným platem), aby se to aspoň nějak vyplatilo, si snad už dokážete spočítat sám. Stručně shrnuto, žádný zázrak to fakt není, pokud zrovna neprodáváte nějaký supertrhák, a taková kniha je možná jedna z tisíce, jestli vůbec. A navíc mám pocit, že náklady na výrobu a distribuci papírové knihy těch 30% její ceny nijak zvlášť převyšovat nebudou, a to se bavíme o trhu 20tisíckrát větším, než je ten s elektronickými knihami, a navíc o trhu, kde je stále možné nasadit vyšší cenu za výtisk.
Těch 30% za distribuci eknih odpovídá - přesné ceny sice veřejně nejsou (tuším že cca před půl rokem to ráj knih v nějakém rozhovoru i potvrdil).
Takže z e-booku za 100,- bude mít nakladatel v tomto případě 17,50 (zapoměl jste na 20% DPH), u tištěné knihy za 100,- DPH 10%, distribuce cca 40%, autor 10% takže nakladatel má 45,50 ale z toho cca 20,- zaplatil za tisk.
Vstupní investice do ebooku je méně než poloviční, když to zjednoduším - zůstává stejná práce nakladatele a korektury, pak je tady sazba a grafika - ta je potřeba i pro ebook ale u beletrie je podstatně jednodušší (základní formátování - zbytek řeší čtečka) = levnější a nepotřebujete ani korunu na zaplacení tiskárny, sklad, odpadají starosti s remitendou a zbavováním se neprodaných výtisků...
Jasně - v danou chvíli je problém s velikostí trhu takže z krátkodobého hlediska investice nic moc - nedivil bych kdyby to bylo v minusu, ale co rok za dva?