Mimochodem - vetsi freenety (minimalne tedy Plzen a asi i Kladno) umoznuji clenum umistit server do housingu, doplaci jen za elektrinu.
Cena se pak dostava taky tak cca na 50-65% te komercni i s tema 300 za mesic co plati za pripojeni doma. Ma to i dalsi vyhody - neni treba brutalne oversellovat tranzit jak maji nasi komercni bratri v oblibe (predevsim proto ze freenety prevazne konsumeri, ale tier1 peer je symetrickej...).
Mate to celkem hezky delane, jediny co tam trochu strasi je ten routeros na gw :)
BTW, proc ne nfx, ale masteri? jeste ne tolik trafficu aby se to vyplatilo?
Lidem z NFX jsem psal pri zakladani, nedostal jsem vubec zadnou odpoved. Vicemene pro nas nejak nema vyznam pres ne brat konektivitu (ale to se treba casem muze zmenit), navic nemame vsechny IP adresy alokovane na nas, kdyz to neni udelane od zacatku, ted by se to vazne muselo vyrazne vyplatit, abychom o tom zacali premyslet.
Ad. RouterOS - ten je tam vylozene z lenosti, nemam cas/chut/naladu hrat si s ciste linuxovym routerem, hlavne kdyz jsem rozmazleny z RouterOS platformy, kde vsechno nakonfiguruju velice jednoduse behem par vterin a hlavne - podstatna vyhoda - vidim okamzita cisla a prutoky dat -> v konzoli se sice neco vizualizovat da, ale neni to tak sjednocene jako ma Mikrotik.
Je třeba vzít v úvahu, že na počátku se jednalo o hostování jednoho serveru, což je věc kterou ve svém mailu nachází všechny sdružení spojené v NFX každou chvíli. Zvláště pár let zpět dosahoval počet žádostí o hostování herního serveru a jiné podpory "herních klanů" téměř úrovně spamu. Protože peníze členů sdružení nejsou určeny na podporu cizích lidí, tak jsou všechny takovéto žádosti zamítány. Není tedy divu, že na žádost o hostování dalšího cizího serveru nikdo nereagoval, i když napsat alespoň zamítavý email by samozřejmě bylo mnohem lepší.
Co se týká vstupu do NFX, tak dokud se nejedná o toky alespoň 100 Mbps, či spíše více, tak se samostatný vstup nevyplatí. U menšího hráče by se ale mohl vyplatit vstup do CZFree.Net – Praha, z.s.p.o. a stát se tak členem NFX zprostředkovaně.
nemůžu se zbavit subjektivního dojmu, že je to dobré pro cokoli, jen ne produkční nasazení. Nevím proč, ale chybí mi tam něco jako garance "99,98% funkčnosti/dostupnosti". Za ty peníze tomu ale rozumím. Řešením by bylo vyhradit servery pro seriózní projekty (samo za příplatek). Do toho bych šel. Nerad bych, aby se na "mém" produkčním webserveru s 20-ti doménama potkala parta CS pařanů s náruživým kompilátorem jádra.
Garance sice není ale když se člověk nad těmi garancemi komerčních hostingů zamyslí, zjistí, že v podstatě stejně nic negarantují protože vám jen těžko nahradí případné ztráty při výpadku (pokud už teda opravdu neplatíte ranec). Nikdo za nic neručí a maximálně vám vrátí část měsíčního poplatku.
U vpsFree hostuji přibližně 2 roky a vážný výpadek služby jsem ještě nezaznamenal. Pokud něco neplánovaně nejede, tak to bývá v řádu minut měsíčně.
Komerční hosting je fajn ale po zkušenostech s vpsFree bych jen těžko hledal srovnatelnou úroveň služeb jinde (a fakturu vám taky vystaví, když na to přijde).
Ako člen môžem povedať, že s komerčnými projektami nemusí byť žiadny problém, ale všetko to záleží od kritickosti projektu samotného. 2 roky tu mám svoje VPS, kde mám aj svoje projekty, aj komerčné pre klientov. Všetko to beží fajn. Hlavne výkonovo a o cene ani nehovoriac. Ďalšia vec je samozrejme ten prehľad o dianí. Nakoľko predtým som mal skúsenosti aj s komerčnými firmami, som tu maximálne spokojný a podporujem myšlienku združenia.
U komercie sa človek takmer nikdy nedozvie, prečo niečo nešlo, čo sa stalo. Obvykle človek dostane odpoveď typu "to bude problém u vás" prípadne ho radšej úplne zamlčia. VPSko ide podozrivo pomaly a vyhradené zdroje sa nezdajú byť až také vyhradené. Človek platí za niečo, čo v skutočnosti ani nemôže využiť, lebo komercia učí "natlačiť tam toľko VPS, čo ten server znesie".
Garancia? Ja necítim, že by som ju mal aj u komerčných firiem. Všetko je to podľa mňa na samotnom vlastníkovi VPS, jeho skúsenostiach a tom, ako si to celé "postaví". Keď je niečo veľké a kritické, tak to potrebuje aj primerané prostredie a tam už možno VPS nie je celkom to pravé orechové.
To sú moje dôvody, prečo nie komerčné firmy, a prečo áno vpsfree. Hoci do diania sa aktívne nezapájam (zatiaľ), ale verím, že sa to zmení. Som hrdý, že som sa stal členom a ďakujem Pavlovi, Tomášovi a samozrejme aj ostatným, za ich odhodlanie.
Znam spoustu "garantovanych" sluzeb, kde kdyz se neco podela v patek ve 14:00, tak si proste pockate do pondeli 10:00, nez poskytovatel dorazi do prace ... Takze o garancich (i tech ze hodne velke penize) si netreba delat iluze.
Konkretni priklad - zakaznik ma zaplacen gold support od Dellu (do 4 hodin), vzdycky je to minimalne na tyden (puste nam tuhle utilitu = cekat do vecera, kdy se da risknout ze serve zbuchne, druhej den jeste jinou ...).
Dtto Cisco - cena jejich supportu na 3 swiste = cena rezervniho swiste, kterej vymenim za 10 minut (vcetne toho, ze budu 5 minut hledat klic od racku).
V tomhle ohledu mam z ruznymi sluzbami komunit/sdruzeni/znamych/... daleko lepsi zkusenosti. Nikdo sice nic negarantuje (a ja to tak beru), ale prevazne kdyz se neco podela, tak plati, ze v okamziku kdy to zjistim ja, uz se tim nekdo jiny zabejva, narozdil od komercnich poskytovatelu sluzeb, kde pokud vypadek nenareportuju, tak ho nikdo neresi, presto ze si to platim (vcetne dohledu samo).
Ja bych se zeptal takhle - pokud skutecne potrebujete SLA 99.99%, pouzivate sdilene hostingy/vps? pokud ano tak jste u me s prominutim magor. Pokud mam projekt kterej tohle potrebuje, tak automaticky pocitam fyzicky zelezo, idealne redundantne.
Jinak v CR neni snad jedinej hosting, co by garantoval uhrazeni pripadne skody nad ramec mesicni platby.
Jete jednou si to precti, at nejsi (s prominutim) za magora ty. Ja nepsal o vraceni penez ci jinych kompenzacich - o te garanci jsem psal v uvozovkach! V kontextu celeho prispevku se jednalo o to, ze potrebuju mit garantovanu = pro me akceptovatelnou zaruku funkcnosti serveru. Se 100 paramana CounterStrike a jinyma exotama, co dokazou vyhnat load average do zavratnych vysek nechci mit nic spolecneho (zduraznuji na produkcnim serveru). Hostuji svuj virtualni server u komercniho poskytovatele a po strance garance kvality (nazvi si to jak chces) jsem spokojen. Protoze vsak rad prispeju na dobrou vec (treba onou castkou nad ramec std kvality), zvazoval bych prechod. O tom to cele je.
A o cem jinem je garance, nez o "Slibujeme ze to bude fungovat tolik a tolik procent cast a pokud ne mate pravo na kompenzaci". K cemu je mi z obchodniho hlediska garance, kdyz z ni pro protistranu nic neplyne? K cemu je garance jenom pro nejaky cislo? VPSFree poskytuje realne stejnou garanci jako ostatni sdilene hostingy, a to "nefunguje? to je nam lito, pardon. Jo vy jste prisli o ksefty za milion? Blby, tady mate petistovku co nam tenhle mesic nemusite platit."
Na 100% lze garantovat jedině smrt.
A na 99,99% lze garantovat smrt v následujících sto letech. :)
Spolehlivost a výkon hodně záleží třeba na tom, jaké máte sousedy.
Dražší vps hostingy mají jednu obrovskou výhodu. A to že tam nejsou lidi s hrama a různí nízkonákladový projekty co to přetěžují nebo špatně nakonfigurují a snaží se vyždímat výkonu co jde. Pokud si platíte nějakou dražší službu, vaši sousedi na VPS budou nějaké rozumně se chovající firmy. I když úplné pravidlo to samozřejmě nemusí být.
Ta definice se mi moc líbí. Kdysi jsem jedné bance počítal, že pětidevítková dostupnost je moc hezká věc na marketingovém letáku... ale pokud nebude mít reund. servery (myšleno 3 krát v jedné a dvakrát ve druhé lokalitě, prodrátované failoverem a kdoví čím ještě) tak ať se smíří s tím, že jenom bůtování zdravé mašiny je na několika minutách a to je právě ta pidipromile navíc... Myslímže nakonec přistoupili i na navrhovaný elektrický přívod ze dvou rozvaděčů. Jestli byl proud ze dvou elektráren - to dodneška nevim :-)
Jako provozovatel komerčních služeb (včetně několika tisíc VPS kde často lidi čekají zadarmo zázraky) zpracovávám analýzy trhu relativně často a rád bych podotknul že jste dost mimo.
Kdyby jste četl většinu smluv/VOP kteří tito pětihvězdičkoví poskytovatelé nabízí jedná se většinou o obchodní (smluvní) parametr nikoliv technický (zvlášť v kategorii low-cost služeb). Tj není 99,99999 = pokuta a žádné řešení.
S tím souvisí, to že málokdo pak čte jaké jsou tyto kompenzace - často velmi mizivé. Takže 99,99999 nebo 99,99000 je ve výsledku jedno = bába nebo sníh.
Každopádně iniciativu vpsfree nemohu jinak než podpořit, nevidím nic na "komunitním" způsobu financování provozu - s ohledem na použitou technologii nekanibalizuje většině komerčních vps řešení příjmy.
Ono existuje něco jako smlouva. Pokud má na hostingu někdo něco, co při výpadku znamená ztrátu v milionech, tak si obvykle s hostingovou společností uvavře smlouvu, ve které bude také pokuta za nedodržení kvality služby. A ty pokuty jsou hodně velké.
Pochopitelně pokud toto má někdo na free hostingu, tak je to jeho problém asi jako v případě ztráty emailů "celý firmy" při výpadku freemailu.
Ad „A ty pokuty jsou hodně velké.“
Ano, ale pak musí být i hodně velká cena té služby. Většina dodavatelů asi radši odmítne jednoho náročného zákazníka, než že by riskovali možnost, že se něco nešťastnou náhodou pokazí, a oni nakonec zkrachují, protože nebudou mít na pokuty (nebo úplně nezkrachují, ale nebude zisk a propustí pár lidí).
Takže aby jim to za to riziko stálo, musí být cena poměrně hodně vysoká.
Což zase dost možná vyústí v to, že zákazníkovi to přijde moc peněz. Pak je na místě přehodnotit návrh toho systému, aby běžel např. na dvou serverech od různých poskytovatelů a výpadek jednoho nevadil – a pak to jde provozovat na běžném komerčním (nebo i komunitním) hostingu.
Co se týče smluvních pokut, jsem trochu skeptický – přijde mi, že většinou je to buď úplný hazard (dodavatel doufá, že se nehoda nestane a ona se fakt třeba pěkných pár let nestane), nebo je tam nějaká klička, aby SLA sice dobře vypadalo a všichni byli spokojení a hezky se na sebe usmívali, ale v případě průšvihu se z toho dalo vykroutit a nezaplatit nic nebo jen trochu.
Taky by mě zajímalo, jestli se něco změnilo od června 2010
http://blog.flameeyes.eu/2010/06/lxc-and-why-it-s-not-prime-time-yet
Jinak to, že se vývojáři OpenVZ vykašlali na debian a tím pádem nebude kernel upravený pro OpenVZ součástí Wheezyho považuju za nepříliš šťastné.
Nesrovnatelné. LXC mi v reálném provozu zamrzávalo (nepřístupné konzole virtuálů) už při několika málo kusech. Testováno na Debianu 6 a nějaké Fedoře. Určitě budu testovat časem znova.
Dá se říct, že LXC bude časem to, co je teďka OpenVZ. OpenVZ se postupně upstreamuje do kernelu. V ideálním případě by z OpenVZ zbyly pouze userspace nástroje, ale to se jen tak nestane.
Me stejne zamrzavalo OpenVZ. Abych rekl pravdu, kernel oops jsem za celou dobu co delam s linuxem videl jenom na kernelu s OpenVZ patchem. A taky sem na nekterejch serverech OpenVZ vubec nedonutil fungovat. Ale abych byl spravedlivej, bylo to pred rokem a pul. Mozna se od te doby neco zmenilo. Jenze porad z mnoha stran slysim, ze Parallels vyuzivaji OpenVZ jako bezplatne testovani pri vyvoji jejich komercniho derivatu (Virtuozzo).
A taky se mi nezda, zeby vyvojari jadra byli zrovna nakloneni myslence upstreamovat OpenVZ do kernelu. Jestli se nemylim, pred nakou dobou sla uz o tom dosti zhava diskuse na vyvojarskem mailing-listu...
„A taky se mi nezda, zeby vyvojari jadra byli zrovna nakloneni myslence upstreamovat OpenVZ do kernelu.“
Většinou se upstreamují relativně čistá a hlavně plně funkční řešení. OpenVZ mezi ně nepatří. S velmi omezenými požadavky se na něm dají provozovat servery,
takže pokud někdo ví co dělá, může použít OpenVZ kernel.
Ale upstreamování současného OpenVZ by byla chyba a obrovská ztráta pro kernel.
„Me stejne zamrzavalo OpenVZ. Abych rekl pravdu, kernel oops jsem za celou dobu co delam s linuxem videl jenom na kernelu s OpenVZ patchem.“
O kernel oops jsem nic nepsal. Ale nešlo o občasné zamrzávání, ale prakticky 100% reprodukovatelný test.
„A taky se mi nezda, zeby vyvojari jadra byli zrovna nakloneni myslence upstreamovat OpenVZ do kernelu.“
Naopak. Upstremuje se dnes a denně. Ale to, co je upstreamovatelné. Upstreamovat současné OpenVZ jako celek je taková pitomost, že nevidím smysl o tom vůbec diskutovat.
Sice to není žádný komunitní projekt, ale jeho deklarovaný ani faktický účel také není ziskovost.
Hodit se může hlavně na testování, protože zřídit si VPS neznamená se hned stávat členem na 3 měsíce. Virtuálů lze mít velmi snadno více, je to bez závazků na předplacený kredit a platí se jen za spotřebované systémové prostředky. VPS lze mít už cca 16 Kč/měsíc pokud je virtuál šetrný na systémové prostředky.
Ano, to je kouzlo marketingu. "Již od 16 Kč" ale znamená naprosto nepoužitelný počítač bez IP adresy. Pokud na tom virtuálu začnu opravdu něco dělat, tak mi cena může vyskákat hodně vysoko. Děkuji, nechci. Raději VPS s konstantní cenou než na konci měsíce překvapení z výše faktury.
Je to ale tak, že aby jste se dostal na jinde konstantní cenu musel by jste ten server docela dost zatěžovat. Za 16 Kč máte virtuální server, který je ke spoustě věcí naprosto dostatečný. Unikátnost 4smart je v tom, že za 16 Kč máte k dispozici plný výkon hardwarového stroje a třeba 2 G paměti. A to za 5 minut od registrace. Těch 16 Kč platíte tehdy, pokud ten plný výkon a paměť využíváte jen zlomek času. Platíte jen za alokovanou paměť a opravdu spotřebované cykly procesoru. Ano nemáte veřejnou adresu, ale můžete si přesměrovat porty přímo ve webovém rozhraní nebo si za ni připlatit. Na spoustu věcí (ne na vše) je to opravdu nejlepší a přitom i nejlevnější řešení. Pokud jste schopen využívat výkon a zdroje konstantně, může být lepší paušál. To ale zvládá málo který projekt.
Nemyslím že je to konkurent vpsFree.cz ale někdy může být vhodnější, někdy to může být dobrý doplněk na experimentování.
> někdy to může být dobrý doplněk na experimentování.
Nevim jak vy, ale kdyz ja s necim experimentuji, na pouzity %cpu/ram nehledim a resim to az pri produkcnim nasazeni. To by se mi to experimentovani pri tehle politice pekne prodrazilo :-)
Stejne tak pokud vim, ze nekdo ma takovouhle sluzbu a nemam ho zrovna v oblibe, staci vymyslet sikovne mensi pokus o DoS a bude se divit on. Jednu dobu stacilo poslat do PHP nekolikamegovy dotaz, ktery si dany program ulozil do asociativniho pole, ale vsechny klice se zahashovaly na stejne misto.
Jako ochranu si můžete stanovit vlastní limity na paměť, procesor a pod, takže ubývání kreditu (při vhodném nastavení) pod vlivem DOS útoku se rozhodně nedostává do nějakých astronomických výšek.
Každý nově registrovaný dostane na začátek 10 Kč na vyzkoušenou. A často to trvá týdny to utratit, zvlášť pokud server vypínáte na dobu kdy s ním nepracujete. Utratit totiž větší částku za strojový čas, pokud jediný kdo kliká na web jste vy, může být docela těžká práce i bez optimalizovaného kódu.
Lol, platit za neco, co nemuzete vubec nijak ovlivnit, no to bych opravdu byl nadsen ...
nema adresu = neni na internetu = je khovnu.
Me tyhle sluzby neco pripominaj, co ono to asi ... zeby ... nojo ... to bude jak s datama na mobilech - korunu za mega a pak mi prijde faktura na 100k. To si radsi budu platit 2k mesicne za vlastni server.
Mám u nich server, beží tak čtyři weby s návštěvností každý tak 100 návštěv denně, mailserver pro pět domén s antispamem a antivirem a cena je pod tři koruny denně. Jinak hlavním limitem pro utrácení je to že vše běží z dopředu nabitého kreditu, takže faktura na 100k nehrozí. Týdně chodí přehledy čerpání kreditu a je možné to sledovat včetně detailních statistik i přes web online.
Takže pokud chcete platit 2k měsíčně je to vaše volba.
Ja jsem u nich spokojen, imho jsou si ty dva prijekty dost podobne, me osobne vice vyhovuje kreditovy zpusob placeni.
Na sve pokusne servriky luxusni reseni, kde se vejdu do 80Kc mesicne.
A ocenuji zatim pretrvavajici otevrenost, problemy se resi a jej popsan duvod a jak byl vyresen. Ne ze bych tech vypadku bylo moc, za posledni 1/2 jsem zaznamenal 2, vcetne dnesniho :).
Pokud lze nabízet virtuál za 30 Kč/měsíc proč pak členství v neziskovém sdružení stojí 300 Kč/měsíc? Že by někde řádová chyba ve výpočtu ? Tak levně to prostě nevyjde. V současné době příjmy z provozu http://www.4smart.cz pokrývají náklady na odpis hardware, elektřinu, konektivitu a ip adresy. Člověka který se o to stará - a to je to naprosto to nejdražší - platíme z jiných příjmů. Pokud bychom počítali celkovou bilanci 4smart včetně platu pana Maráka, můj odhad je ztrátovost cca půl milionu korun. S tím jsem ale počítal a neliší se to od mých odhadů. Jsou to náklady na vývoj. Projekt považuji za životaschopný a užitečný.
Pokud je váš virtuál šetrný, 30 Kč měsíc vám bude opravdu na běžný spíše méně zatížený server bez veřejné ip adresy stačit. 4smart je vhodný právě pro hardwarově méně náročné projekty, kterých ale početně dost dobře může být nejvíce. Navíc každý někdy začíná a pro nějakého studenta platit jinde 300-800 Kč/měsíc za vlastní virtuál kde nejste brutálně omezení pamětí může být prostě zbytečný luksus. Nemluvě o pohodlí experimentovat.
Myslím, že jsme co se týče způsobu účtování světový unikát. Nebo o něčem podobném víte ? Ano existují služby, kde zaplatíte jen za paměť a procesory které si nastavíte. My jsem ale o kus dál. Neplatíte za to, co si nastavíte, ale za to co opravdu využijete (alokujete), což často bývá několikanásobně méně a závisí na opravdové zátěži serveru !!! Nebo snad jste někde něco podobného viděli ?
Nejvíce potíží máme s disky. Ty na sebe bohužel stále nevydělají. Tam matematika, že si nakoupíte dva 2T serverové disky za cca 10000 Kč, dáte je do raidu a pak každému virtuálu můžete dát třeba 50 G rozhodně neplatí. Každá disková hlava totiž dovede spolehlivě a rychle obsloužit jen hodně omezené množství virtuálů ...
Pokud je na jednom disku více virtuálů, je to pomalé a disky se kazí v řádech měsíců.
I když má disk záruku pět let, dovozci/výrobci si nechtějí krátit zisky a disky stále označují za fungující i když disky samotné jsou už ve stádium umírání a do raidu nepoužitelné. To je naše zkušenost. Přecházíme na SSD. Počet zápisu technologie SSD zdá se není pro nás omezující, disky se kazí jiným způsobem než že by došlo množství zápisů. Rozhodně ale neplatí životnost jak se píše na krabici. To je jen marketingový blábol. Opravdová střední doba mezi poruchami při našem zatížení je podle našich zkušenosti spíše v řádech měsíců než miliónů hodin. Zatím se pokazili 3 disky od dvou různých výrobců. SSD disk pokud mu dojde dovolené množství zápisů by měl začít být read only. Disky se ale kazí jiným způsobem. Možná máme na disky smůlu a kapli jsme na nějakou vadnou sérii.
Pro uložení jednoho virtuálu je nutné mít místo hned na třech discích, z čehož dva jsou SSD. Jeden na hlavním server, druhý na záložním + třetí již běžný disk na noční zálohy.
Dva ostré servery mají u nás jeden stejně výkoný záložní server kde jsou znovu i všechny disky se stále aktuální kopií dat.
Další věc, je že patrně počítáte s dnešní cenou. Pokud se bere, že životnost hardware je 3 roky, nelze cenu kolik by služba měla stát určovat podle toho kolik stojí hardware nyní. To by někdo mohl za rok přijít s tím, že jste předražený. To by pak noví zákazníci běžící na novějších strojích měli cenu nižší než stávající zákazníci, běžící např. na 2 roky starých strojích. Férovější by bylo kolik hardware stál před rokem a půl.
Nebo by to asi chtělo počítat s nerovnoměrným odpisem. Prvního půl roku největší odpis a pak by se odpis mohl snižovat, protože lze předpokládat, že hardware bude levnější a výkonnější. Nebo počítat s tím, že by nový stroj měl být plně odepsán už za rok a půl.
Další věc je, jestli děláte propočet s hardwarem určeným na servery, nebo pro hraní her. Hlavně cena rozdílu pamětí je naprosto propastná.
K tehle vasi uzasne slohovce se vyjadrim jenom jednou a myslete si, co chcete.
Neziskovy projekt != ztratovy projekt s pochybnou budoucnosti.
My stavime vpsFree tak, aby melo budoucnost. Chceme, aby nam ten projekt i za 10 let fungoval. Nikde nepiseme, ze nasim cilem je poskytovat nejlevnejsi virtualy. Delame, cemu verime, delame to tak, jak si myslime, ze to ma smysl.
300 Kc mesicne neni pro rozumne vydelavajiciho cloveka (nebo i vysokoskolskeho studenta) takovy problem.
Vase reakce a pokus o "reklamu" mi prijdou jako reakce zakomplexovaneho teenagera, kteremu nekdo sahnul na jeho aktualni viru o fungovani sveta. Tim nechci urazet, jenom tim chci vyjadrit, jak to na mne pusobi - coz je podle mne skoda, takove prudke reakce na projekt, ktery se ani vzdaaalene nesnazi byt Vasi konkurenci.
Jasne, ze az bude nasim cilem poskytnout virtualni servery jako komoditu za co nejmin penez, zacneme premyslet jinak.
Zkuste si prosim uvedomit, ze ne kazdy premysli jako Vy.
My jsme pri stanovovani vyse clenskeho prispevku zacinali uvahou, kolik by bylo prijatelne pro nas platit mesicne v ruznych zivotnich situacich. A 300 Kc mesicne vyslo jako rozumny prunik vsemi skupinami, ktere nas zajimaji.
Sory, že můj nepřiměřeně dlouhý příspěvek možná vyznívá jako kritika nebo podivné posmívání se vpsFree. Ve zkutečnosti je ale jen reakci na příspěvek nad tím Martina Kalenda.
Jeho teze je, že náklady na VPS jsou 30-35 Kč/měsíc a všechno výše je zisk. Já to vyvracím. Výši členství ani fungování vpsFree nijak nekritizuji.
S TORem je to dost problematicke - zazil jsem, ze se pak cely subnet ocitne na blacklistu jako mail spammer. Ja osobne TOR nevidim rad, protoze to potencialne ohrozuje vic nez akorat konkretniho provozujiciho clena.
Samozrejme v tom lidem moc branit nemuzu - dokud se nestane zadny vetsi prusvih u nas, nemam duvod a ani nechci zavadet nejake restrikce.
Takze TOR asi ano, ale... takovy clen musi potom prijmout moznou zodpovednost za nastvani ostatnich clenu (a samozrejme plnou pravni zodpovednost za provoz toho exit node).
Tak technicky exit node neni a nemuze byt nic proti nicemu, co vic, z hlediska provozovatele cehokoli je to vpodstate ideani a univerzalni odpoved na "nekdo neco od vas" = "nj, tam je tor exit, to neovlivnime".
(jinak doporucuju kazdemu provozovat doma, dokazat, zda nejaka komunikace byla iniciovana vami nebo nekym jinym na toru je totiz zhola nemozne).
jak jsem to ted tak studoval, tak rozhodnuti mezi openvz a xen,vmware ci kvm je spise ideologicke. Vy nabizite jail, v kterem si uzivatele mohou hrat. Kazdpopadne chvalihodna myslenka. Jak jiz vsak bylo napsano nahore, nemyslim si, ze je to uplne pro komercni pouziti. Tak pro web servery a nejake jbosse, ale databaze bych sem nedaval, kdyz neni mozne menit parametry v kernelu.
V celku by me zajimalo, jak spolehlive funguji ty live migrace. V realu jsem to videl jenom u vmware a kvm....u aixu, je na to specialni licence, na kterou v teto republice moc firem nedosahne.:-)
Kazdopadne, drzim palce, at se dari. Jelikoz lidi, co chteji delat neco pro ostatni zas tak moc neni.
Tive migrace funguje dokonce bez sdileneho storage, *ale* - nesmi se v tom kontejneru vyuzivat datove struktury, ktere to nepodporuji (tzn, kde to kluci od OpenVZ jeste neumoznili, napriklad NFS klient/server).
Taky je potreba mit shodnou verzi vz kernelu.
Live migrace VPS z nodeA na nodeB probiha takhle:
1. hruby rsync root FS (adresare) z nodeA na nodeB za behu
2. freeze VPS
3. vytvoreni checkpointu (snapshot pameti nalezejici kontejneru vcetne jadernych datovych struktur, ktere to podporuji, kdyz se najdou takove, ktere migrovat nejdou, VPS se unfreezne a migrace se neprovede a udela se clean-up)
4. preneseni checkpointu na cilovou masinu
5. dalsi rsync root FS (adresare) kvuli konzistenci
6. unfreeze na nodeB
7. cleanup
Oproti tomu offline migrace funguje uplne spolehlive i mezi ruznymi jadry vz (nesmi byt teda diametralne odlisne).
Ve vpsAdminu jsem to vyresil tak, ze se pokusi provest live migrace a kdyz se nepovede, jako fallback se vykona offline migrace.
Chystáte se někdy podporovat Windows? Jestli jsem to pochopil správně, není OpenVZ plnohodnotná virtualizace, která by to umožňovala a muselo by se sáhnout jinam.
Pěkný článek je na http://openvz.livejournal.com/41077.html :)
Jsem členem a mohu jenom vřele doporučit. Celý systém VPSFree je založen na Spolupráci lidí s cílem snížení nákladů, zvýšení komfortu služeb a je v podstatě ekonomicky nepotopitelný s velkou robusností. Není to firma která musí vydělávat majitelům na ukor zakazníka, ale je to uskupení lidí kteří dávají dohromady peníze na provoz, vývoj, něčeho co vlastně vlastní všichni členové, kde muže přišpět každý, dává maximální možnosti a svobody lidem kteří chtějí technologicky růst oboru, nebo i jenom využívat svobodných služeb. Nemá konkurenci. Firma totiž může zkrachovat, zvednou ceny a vubec dělat si s uživatelem co chce. VPSFree vlastníte Vy sami a děláte si co Vy chcete v rámci komunity. :-) VPSFree prostě Valí! :-)
"vydělávat majitelům na ukor zakazníka" ... to je tedy mluva. Myslím, že tady spousta z vás zapomíná, že ve světě není nic zadarmo. Pokud si myslíte, že na VPS lze v dnešní době vydělat zásadní peníze, tak se hrubě mýlíte. Řada firem podle mého názoru mají slabou podporu právě proto, že za peníze utržené z VPS serverů za konkurenční cenu to prostě lze s těží.
Tenhle projekt stojí na lidech, kteří odpovídají ZDARMA na maily ve 4:00. To mě by se tedy ZDARMA dělat nechtělo. Pokud totiž děláte něco zdarma, musíte žít z něčeho jiného, peníze si asi majitelé VPSfree netisknou.
Člověk až s podivem kouká, kolik je tady levičáků. Ti co mají firmy a platí zaměstnance jsou lůza a ti co mají dost peněz od svých zaměstnavatelů aby jim zbyl čas na takovouto bohulibou komunitní/charitativní aktivitu, jsou borci.
To že nejsou zaměstnanci VPSfree to jen dokládá. U všech členů vidím, že se živí jinde.
V konečném (a absurdním) důsledku můžou (byť nepřímo) konkurovat svému zaměstnavateli, který zavře krám, protože někdo nabízí své služby ZDARMA. Kdo pak bude provozovatele živit?
Uvědomte si konečně, že provozovatelé tento projekt DOTUJÍ vlastní prací, čili z vlastní kapsy. Jak bylo řečeno ve článku, aktivních členů je tak jeden z 50. Pokud je tomu tak, tak 98% procent členů se jen veze na vlně "levnější hosting" než jinde, protože si nic navzájem nepřináší.
To je prostě 2% komunita, technicky visící na dvou technicích a dobrovonické administrativě okolo.
2% může být sice dost dostatečné číslo pro provozovatele, pro mě ale nikoliv.
Jiná by byla, kdyby admini VPSfree byli zaměstnanci, což by ale zahýbalo cenami, že. Šest lidí, to je, pokud bude mít v průměru na osobu 30k čistého, (60*6) čili cca 360.000,- měsíčně. Nepočítám ostatní výdaje, které platí někdo jiný (mobil, auto, atd. .. že by stávající zaměstnavatel?). Nákladově to bude někde kolem, ale spíš nad, půl milionu měsíčně.
Rozdíl mezi firmou VPSfree by pak byl pouze v tom, že roční zisk si nerozdají majitelé, ale zůstanou ve VPSfree. I to ale není pro mě dostatečně dobrý důvod, protože dnes je nutné značnou část peněz ze zisku dát do investic (konkurence je velká, aneb nutno udržet krok), případně do nákladů kvůli daním.
Proti projektu nic nemám, v podstatě před provozovateli smekám, ale je třeba vidět věci z širší perspektivy.
Ona to ale není práce zadarmo – při zapojení do takového projektu se naučíš spoustu věcí, získáš kontakty (třeba pro svoje další zakázky) a přijdeš do styku s HW, na který by sis jinak nesáhl. Přijde mi hloupé se na ně dívat jako na levičáky jen kvůli tomu, že jejich odměna není ve formě peněz.
Ale to já přece nikomu neberu. ;) Mě přijde hloupé říci "vydělávat majitelům na ukor zakazníka". To zní jako "vykořisťovaté -- majitelé hostingů -- berou tučné odměny od zákazníků, kteří nemají jinou možnost a živoří díky tomu na pomezí chudoby".
S tím levičáctvím jsem to myslel z tohoto pohledu, ne všeobecně. Pokud se to někoho dotklo, tak se omlouvám.
Mno, vidíte to z pohledu klasické školy firma-majitel-zisky-zaměstnaci. VPSFree našla skulinu jak věci dělat levněji, s dostupnějšími službami, lépe a to vás asi štve. Osobně podnikám v oblasti engineeringu a mě naprosto vyhovují služby VPSFree a to z pohledu potřeb mojí firmy, kvalitou služeb, mojí osobní svobody. Jsem za ně ochoten platit dost peněz, takže u mne nelze mluvit o potřebě nejlevnějších služeb ale o kvalitě kterou mi VPSFree přináší. Buď přiložíte ruce k dílu a nebo nechte bejt, je to Vaše věc a to už nemluvím o vašem xenofobním označování lidí levičáky aniž by jste o nich cokoliv věděl. :-)
Klasická != špatná. Pokud sám podnikáte, tam mě o to víc překvapuje váš výrok "vydělávat majitelům na ukor zakazníka", který mě opravdu popudil, to přiznávám.
To co totiž popisujete, tedy vlastnictví všeho všech, je totiž levičáctví první kategorie. "V socialistickém vlastnictví" si asi nepamatujete?
A kolik si můžete z takového společného vlastnictví vzít zpět?
A jak ten robustní, nepotopitelný systém skončil?
Víte na čem podobné systémy končí? Na lidské povaze. Kolektivní majetek neexistuje. Dříve či později si na něj někdo začně dělat nárok. A je to logické, v tomto případě protože je to práce provozovatele, kterou občas někdo podpoří tím, že "přiloží ruku k dílu" (ty 2%).
Systém funguje, pokud a dokud je kolektiv úzký a lidé se v něm znají a důvěřují si. Nad cca 20-30 lidí se sociální vazby mezi lidmi rozvolňují a systém vzájemné pomoci a důvěry přestává fungovat. To je všeobecný princip. U kolektivu s vyšším IQ to asi bude o něco lepší, nikoliv ale řádově. V systému se začne projevovat hierarchie, která zde vždy byla, ale byla na pozadí díky těm sociálním vazbám.
Takže to pak dopadne tak, že se ty 2 procenta odtrhnou, vytvoří derivát původního díla, s komerčním supportem (jak časté u open source). Protože těch lidí z původní komunity 98 procent zpět do komunity nic nedává, jen jí konzumuje. Těch modelu se v historii dá najít samozřejmě víc.
A firma snad dělá něco jiného než vydělává peníze? Já osobně podnikám s cílem vydělat peníze ne dělat co na očích vidím zákazníkovi (to je totiž až druhořadé i když to zní divně). Firma musí vydělávat jinak to nemá cenu dělat. To co dostává zákazník je vždy na základě konkurečních možností společnosti, ne na zakladě dobroty firmy ke svému zákazníkovi. :-))) Už jsem se totiž za svojí krátkou praxi setkal s tím jak velké robusní firmy krachují bez náhrady... Proto je lepší makat na otevřených řešeních, Free Software, Free netech, VPSFree a podobně. Vždycky máte totiž možnost vzít otevřené řešení a postavit si ho vedle na svojí zahrádce než se primitivně spoléíhat že firma všechno za Vás vyřeší. Přemýšlet o tom že zdílené zdroje jsou levičácké je primitivní nepochopení Svobodného softweareu. Budete se divit ale z pohledu pravičáků je Svobodné řešení daleko více konkurenční prostředí než klasické pojetí firma-majitel-zaměstnanec-zákazník a z pohledu levičáků to splnuje pospolitost společnosti. Je to v podstatě řešení problémů obou stran L/P, pojetí podnikání/žití/spolupráce. Nemohu než dodat že Vaše myšlení je zastaralé a neprogresivní. :-)
> Proto je lepší makat na otevřených řešeních, Free Software, Free netech, VPSFree a podobně.
Protože krachují i velké firmy je lepší makat na otevřených řešeních? To je logika, kterou nechápu. Zřejmě se zakládá na předpokladu, že otevřená řešení nekrachují.
> Vždycky máte totiž možnost vzít otevřené řešení a postavit si ho vedle na svojí zahrádce
Tohle se spíš vztahuje na technologie, než na komunity lidí, např. vendor lock-in.
Pokud Vám ale vypnou VPS server (někdo nezaplatí provoz racku, protože se komunita rozhádá, např. někdo někoho nazve levičák) tak s tím taky nic neuděláte. Nebo ano?
> Přemýšlet o tom že zdílené zdroje jsou levičácké je primitivní nepochopení Svobodného softweareu.
Jenže free software je free as the speech, not free as the beer.
Jedno je o svobodě, druhé je o penězích. O jakém sdílení tady mluvíme?
Mícháte hrušky z bramborama.
> Nemohu než dodat že Vaše myšlení je zastaralé a neprogresivní. :-)
S tímhle jděte někam. Sám se žívíte starým, neprogresivním postupem.
Jsem jaký jsem, co s tím nadělám.
HUH. :-)
1) Zakládá se na logickém FAKTU že při použití otevřených svobodných řešení si mužete poradit i po krachu jakého koli společenství. Nevim co na tom nechápete.
2) No co vezmu technologie a mužu se postavitna vlastní nohy. To u firem neuděláš. :-) Zase nevím co na tom nechápete.
3) Právě že to míchání je v pořádku a zase nehcápu co na tom nechápete. :-)
4) taky si dělejte co chcete, o tom je svoboda ty "pravičáku". :-))))
PS. co vyvíjíte Vy ve Free Software?
Pokud mě nazýváte "ty pravičáku" budu taky tykat.
Snažil jsem se ti vysvětlit, že porovnávání Free Software a sdílené náklady na hosting je minimálně pokulhávající.
Taky jsem se snažil vysvětlit širší kontext chování komunit a že nic není zadarmo a že to má svoje úskalí.
Ty mi tady podsouváš že mám něco proti open source, free software a vůbec proti komunitní práci.
Takže ti to zopakuji: NEMÁM.
V mládí jsem zdarma dělal v K-Centru pro drogově závislé, dělal jsem civilku v nemocnici na operačních sálech, protože mi to přišlo pro společnost užitečnější, než běhat s kvérem po poli a poslouchat mazáky.
V opensource jsem byl aktivní kdysi, přispíval jsem do samba antivirovýho modulu, ale rozešli jsme se, protože jsem měl jiný názor na směr projektu, který byl tenkrát zaměřen na Clamav, já jsem to chtěl psát více obecně. Plus pár dnes už neužitečných Java knihoven.
Free Software používám rád , píšu v pythonu vlastní věci, ale open source to není. Resp. asi to časem bude open source, ale licence na použití bude komerční. Nemůžu si dovolit to dát jen tak "do placu".
Občas přispěju na nějaký projekt přes PayPal. Posledně to byl projekt pyjamas.
Abych tedy ukojil tvou zvědavost.
Takže shodit mě před ostatními diskutujícími se ti asi nepodaří. Pokud tedy nenajdeš jiný problém.
Paráda! :-) Alespon vim s kým se bavím, což je vždicky dobře. Problémy nehledám. :-)
Ale pořád nechápu v čem vy vidíte problém ve srovnání FREE software a sdílených nákladů na hostingu. Všechno je to o sdílení obecně a o svobodách tak proč to nemuže být sronatelné? Už v předchozím příspěvku jsem ti psal že o prachy tu nejde, s těmi problem až zase tak nemám abych musel hledat nejlevnější službu a že mě osobně jde o komunitní přístup a mé osobní lidské svobody. A vubec jsem nepochopil tebe proč do toho taháš levičáctví nebo pravičáctví když to s tím vlastně vubec nesouvisí. Existuje trh a na tom trhu jsou služby. Takže řikat že je neco levičácké a něco pravičácké je naprosto mimo mísu, sousede. A nakonec rejpanec: ty píšeš uzavřený software, no fuj! ;-)
Těžko se mi porovnávají takové odlehlé věci. Free Software je svoboda tvorby, svoboda mezi výrobci, prostě svoboda v pravém slova smyslu.
V komunitním sdílení nákladů na hadrware vidím jen jiný byznys model. Peníze to stojí, jen peníze tečou jinými kanály. Marže se dotuje vlastními prostředky.
Levičáctví byl jen obrat, stejně jako ten tvůj obrat "... na ukor ...". Mám firmu, která podle mě přináší zákazníkům hodnoty a tvůj obrat prostě ve mě vyvolal silné emoce. Ten výrok levičácký je, jen jsi jej tak asi nemyslel :-) Nebo nevím. Opravdu si myslíš, že majitelům firem jde pouze a výlučně o tučný zisk? Mě třeba ne. Vidím v tom jiné věci.
Uzavřený software je to proto,že čas strávený na tom projektu je vykoupen mojí nepřítomností doma s rodinou a to je něco, co se zadarmo věnovat nedá. Tolik času prostě nemám, abych jej mohl věnovat, natož abych jej mohl označit za volný.
A pak, zčásti se jedná o projekt, jehož část se opírá o reverzní inženýrství určitého SSO protokolu nejmenovaného předního výrobce firewallů (diskuze s výrobcem se táhne skoro rok). Jde o to, že na základě určité události můžu přihlásit a odhlásit usera na firewallu. Např. na samba login, nebo na radius účtování, ale jinak se fantazii meze nekladou. Koreluje to události, takže můžeš být přihlášený na sekundárním samba kontroleru a logoff z primárního tě od z firewallu nevykopne... Podobný projekt má ten výrobce také, ale je jen pro Windows AD a Novell eDirectory. Chtěl jsem něco pro Sambu a Radius Accounting, tak jsem jejich protokol reverznul a udělal svou vlastní implementaci.
Systém potřebuje LDAP aby měl firewall dost informací. Můžeš tak řídit přístup různých uživatelů do různých částí sítě (DMZ, atd.) ale dá se to teoreticky použít i v opačném směru, určité IP můžeš přičlenit k userovi attacker a věnovat mu nějaký pěkný profil, co třeba přes IPS sniffuje jeho zajímavý traffic do PCAPů.
Ještě umím RouterOS a v plánu byl JunOS(přes NETCONF) a Cisco ASA. Nevím ale, jak to s nimi bude. Po tomhle výčtu vylučovací metodou přijdeš i na výrobce :)
Doufám jen, že tohle nebude vnímáno jako reklama. Pokud ano, omlouvám se a redakci prosím o výmaz kolidujících odstavců.
Ve sdružení jsem okolo 1 roku a nemohu si zatím na nic stěžovat. Hlavně HW je opravdu špičkový, řekl bych lepší než komerční řešení... .
Ne, že by nenastaly žádné problémy, např. před časem se zřejmě díky špatně napsanému zálohovacímu scriptu u "souseda" v určitou hodinu server zpomaloval. Po pár dnech se ale vše vyřešilo.
Panu Šnajdrovi přeji hodně štěstí a dovedu si představit, že by si on a ostatní aktivní členové sdružení za své služby nám ostatním i třeba 10% vybraných peněz ponechávali - např. ve formě starého HW... .
Jen na ně apeluji ať se pod náporem více lidí "nesloží" a zůstanou stále stejně vstřícní... .
tych desktopov tam vela nie je :) see http://vpsfree.cz/cz/infrastruktura/index.html
Koukam, ze se tu rozhorely diskuze fanatickymi pravicaky, nebo jak to nazvat :)
Prvotne, to ze vpsFree delam aktualne zadarmo je moje rozhodnuti. Ja jsem penize zatim nepotreboval, tak si nic nevyplacim.
To ale neznamena, ze to v budoucnu nemuze byt jinak.
vpsFree pomalu roste do velikosti, kdy by me bylo schopne rozumne zaplatit fulltime.
Zadny projekt, ani komercni hosting, nevydelava hned tolik, aby zaplatil lidi, co na nem delaji - v prvni rade se splaci investice do prave nove rozjeteho podnikani.
Ze to mame ve vpsFree rozpocitane tak, ze uz 3 roky pro nas nikdo nedela na full-time, vubec neznamena, ze to casem nemuze prijit. Jenom to proste neni primarni focus nasi aktivity, tak to az tak nehrotime.
Verim, ze se tu diskutujici nesnazi rejpat proto, ze by jim nekdo narusil jejich vnimani sveta, ale spis proto, ze jim chybi informace, jak jsem presne vcera rekl klukum na MUC chatu vpsFree:
neziskovka == neziskovka, ne neziskovka == ztratovka
a zaroven
neziskovka = neziskovka pro tu organizaci, neznamena nutne ztratu pro prispivajici cleny...
A ze do toho svuj cas investuju, aniz bych zatim dostaval nazpatek penize? Co ma byt? Kdyz je zatim nepotrebuju... Navic, vpsFree mne osobne a i dalsim, kteri prispivaji, dava hlavne zkusenosti, radost z dobre investovaneho casu atd. Ze je nekdo liny delat ve svem volnem case neco zadarmo a pak se tu rozhorcuje v diskuzich, to nemeni nic na veci, ze se ta nase aktivita da chapat i jako investice casu do budoucnosti toho projektu, ktery nas casem bude schopny zaplatit.
Vic by vam jiste povypraveli lidi za Freetelem (ackoliv se mi uplne nelibi outsourcovat ty sluzby komercni firme, ale bylo to v tech jejich neziskovkach odhlasovano legitimne podle jejich stanov a navic jsou za nima ti sami lide, takze proc ne).
Nejsem fanatický pravičák, stejně jako Vy nejste fanatický levičák. Vaší práce si vážím. Děláte to trochu pro sebe a pro ostatní. Což je dobré. Máte i plán, že Vás to v budoucnosti uživí. To je ještě lepší.
Čili jste de facto vyměnil Váš osobní zisk z (budoucí) firmy za její startup (není to úplně přesná formulace, ale přibližně ano).
> neziskovka == neziskovka, ne neziskovka == ztratovka
:) tenhle princip celkem chápu.
> Ze je nekdo liny delat ve svem volnem case neco zadarmo a pak se tu rozhorcuje v diskuzich
Já se nerozhořčuji nad Vámi, ale nad příspěvky pár lidí zde.
Ale vy to přece neděláte zadarmo. Vy do toho investujete.
Já proti tomuto modelu nic nemám. Přeji hodně štěstí!
Taketo komunitne projekty maju zhruba nasledujuci priebeh:
1) chceme mieco co vsade okolo stoji spustu penazi a my sme si spocitali ze nechapeme co je na tom tak drahe a ze si to dokazeme svojpomocne zariadit lacnejsie
2) zariadime si to a ukaze sa ze je to naozaj lacnejsie a mame z toho radost
3) projekt sa rozrastie a komunita sa zacne postupne diferencovat na aktivnych prispievatelov a pasivnych konzumentov, asi je zbytocne zdoraznovat ze ti aktivni su v drtivej mensine
4) aktivni clenovia zacnu mat dojem ze pre komunitu makaju len za dobre slovo a vlastne nic z toho nemaju (a ze medzi tym dostudovali vysku a mali by sa zacat viac starat o vlastne zivobytie) ... v tejto faze sa zacnu hladat cesty ako by sa neaktivna cast komunity mala odvdacit tej aktivnej
5) V pripade ze fazou 4 projekt neskonci a nejake cesty sa najdu, tak projekt zaziva dalsiu velku ranu vo forme odpadnutia tzv. kvaziaktivnych clenov tj ludi, ktori pre komunitu urobia "len sem tam nieco"... proste pre to, ze je to zrovna potrebne... tito clenovia si povedia: "Ved tu predsa mame toho a toho, oni za to beru, tak nech sa pani staraju!"
6)Komunita po case je uz na 99% diferencovana na platiacich konzumentov a platenych adminov a takmer nikto uz nerobi nic iba "za dobre slovo". A co je horsie admini vacsinou maju pocit podhodnotenia, lebo si uvedomia ze za podobne kvalifikovanu pracu inde dostanu daleko viac a naopak konzumenti maju casto dojem, (pravom ci nepravom, ale vzdy ho maju) ze sa na nich spravcovia bohvie ako kralovsky nabaluju.
Ta praca za "dobre slovo" to je ta jedina surovina, ktoru podobne projekty tazia a vyuzivaju... ked tato dojde z projektu sa bud stane komercna klasika, alebo... a to je castejsie, projekt proste zanikne.
Sam som si neicim takym presiel ked sme s kamosom takto niekolko rokov "adminovali" pocitacovu siet, maily a nejaky ten "hosting" na bytovke s 60 bytmi.
Ne kazdy je stejny, jako Ty :)
V podstate ja si vpsFree predstavuju jako organizaci, ktera sice neni komercni firma, ale zaroven nevykoristuje zajem aktivnich lidi neco delat - viz vyse -> az to nebudu chtit delat zadarmo, bude kam sahnout pro odmeny.
Chapu, ze kdyz v organizaci budeme mit cleny, kteri za aktivitu jsou placeni jako kdyby to bylo jejich zamestnani, muze to vytvorit psychologickou barieru ostatnim do toho projektu prispivat - jenze to se z vetsiny deje pro to, ze se pak tihle aktivni clenove zanou chovat prilis elitarsky a nechteji mezi sebe nikoho pustit. Az budeme v takove situaci, doufam (mozna moje iluze), ze inteligentnim lidem staci vysvetlit, ze nez jsme se dopracovali k tem penezum mesicne, ktere nam sdruzeni potencialne bude vyplacet, namakali jsme se dost zadarmo, ne pro vidinu penez, ale proto, ze nas to bavilo.
Proste je potreba na projektu hledat zajimavosti, na kterych bude ostatni bavit pracovat.
Mel jsem spoustu dlouhych diskuzi s cleny, kteri jsou s nami od zacatku i s nove prichazejicimi a nikdo v tomhle smerovani nevidi problem, dokud vpsFree zustane tak otevrene, jako je a dokud budeme udrzovat tak pratelskou atmosferu, jakou mame.
V podstate jedina situace, kdy si dovedu predstavit, ze bych se vpsFree prestal venovat, je nejaka osobni tragedie, ktera by me donutila prehodnotit uplne vsechno, co delam. Ale v tom pripade jsou tu potom dalsi, kterym verim a jim to vedeni prenecham - nemyslim si, ze by v takovem pripade byl nekdo proti, protoze si tezko muze nekdo narokovat vedeni projektu, kde neprispel. A lidi, kterym bych to sveril, se se mnou na sdruzeni podileji zhruba stejne dlouho, jako sdruzeni existuje.
A jelikoz vpsFree neni a zrejme nikdy ani (dlouhodobe) nebude moji jedinou aktivitou, vzdycky mam potencial, ze me muzou zivit dva projekty - jeden ciste nekomercni a druhym je vpsFree.
To co tu pises sice verim, ze se muze stat, ale kdyz se clovek trochu zamysli, nez vubec takovouhle organizaci zacne budovat a kdyz si clovek ujasni, co od toho chce a jaka ma byt budoucnost, myslim ze vetsine tech strasne neresitelnych problemu, o kterych pises, se da predejit.
Neni to ani tak cerny, ani tak naivni jak popisujes snajpo.
V podstate totiz vznikne stat ve state - za "dobre slovo" zmizi v okamziku kdy se lidi zacnou pretahovat o penize. Jenze tim ze to je o.s. proste nemuze byt pointa zisk, takze vznika situace nepodobna jinym verejnym sluzbam.
Zeptej se policajtu, hradni straze ci vojaku, zadarmo to delat nebudou. Nicmene pro to zamestnani musi mit jiste predpoklady - bud to budou delat z cisteho presvedceni a nebo (casteji) jsou to proste diletanti co nemaji na to se dostat na podobne penize v komercnim sektoru. Ostatni od toho daji ruce pryc.
Ad "vzdy budu mit jine zamestnani" zdaleka neni pravda, cinnost ve sdruzeni muze tvorit podstatnou cast jejich prijmu, typicky je to tak v pripade tebou zmineneho elitarskeho vedeni "co to pred tim delali jenom pro poteseni" a ne "radovych" opicek co tu praci nyni realne delaj.
Zde pak dochazi k politickym efektum jako populismus ci udrzovani status quo. Takze je to pak neco mezi rybarskym svazem a skautem, riznuto ceskym politickym usporadanim :)
Ve vysledku to znamena ze je klicove udrzet se mezi fazema 4 a 5. Tzn aktivne branit profileraci zmrdu bez spetky meritu co z toho udelaj akciovku, nicmene to nemuze bejt drsnej socik protoze tomu brani lidska povaha - altruismus a prace zadara funguje jen v pripade ze *neni* jina alternativa, pak uz se totiz drave hlasi ke slovu machievelli.