Pracuje sa s ním dobre, sám som ho skúšal ešte vo verzii tuším 7.2. Problém je trošku so starším xorg-serverom, na novšej grafickej karte (AMD) sa mi nepodarilo nastaviť 2 monitory. NVIDIA pre FreeBSD dodáva svoje ovládače, tam by problémy nemali vzniknúť.
Ešte jedna poznámka:
Programy sa dajú skompilovať z /usr/ports, vtedy zaberú obvyklé miesto na disku, samozrejme si môžu skompilovať veľa potrebných závislostí a je to o dosť časovo náročnejšie.
Nechci se pouštět do nějakých velkých jazkozpyteckých sporů, protože to asi není úplně to nejdůležitější. Asi tam mělo být "vždy řešitelné" a bylo by to jasné. Přesto: podle toho, co píšeš, tak jsou tyto výroky ekvivalentní: "nikdy neřešitelné" == "vždy neřešitelné". Je to tak? Taky bych viděl rozdíl mezi "nikdy neřešitelné" a "nikdy neřešené"
Problem v cestine je ten, ze pridanim zaporu, zvisim spise zapor. Logicky myslici clovek (ajtak :-) s tim ma obcas problem. Taky obcas pouziju legracne vetu s "<,>" protoze mi mozek proste udela if-statement.
Zkuste si prelozit do anglictiny nebo nemciny vetu:
Nikdy nikde nikam nechodim.
anglictina pouzije never.
nemcina niemals.
V cestine je spousta nesmyslu a zajimavosti. Alespon to neni nudny jazyk.
Velmi zajimavy clanek, hlavne proto, ze jsemse prakticky s BSD jeste nesetkal. Jen mam jeste jeden dotaz ohledne te installace programu. Pochopil jsem spravne ze vsechno co ten program potrebuje (tj. knihovny atd.) se extra nainsaluje jenom pro tento program? To je jiste velmi stabilni.
Zajimalo by me ale, kolik mista zabere par standartnich programu (prohlizec,gimp, officy, torrent, c/c++ compilator) a kolik mista na disku schlamstne cely operacni system.
Pri PBI dochadza aj k zdielaniu kniznic (nainstalovanych) programov. Pouziva sa na to hashovanie a system hardlinkov, takze "pozor" na scitavanie velkosti samostatnych nainstalovanych programov, lebo ak 2 programy zdielaju nejaku kniznicu, tak ju zapocitate 2x. Vice zde: http://wiki.pcbsd.org/index.php/PBI_Manager
PC-BSD není žádnou novinkou a už tu pár let je, když jsem ho zkoušel, byl ještě v plenkách. Měl málo aplikací, špatnou lokalizaci a malou podporu HW. Filosofie systému je hodně zajímavá, nicméně když už BSD, tak já osobně bych volil jiné, ovškem pro klikaře je to dobrá volba.
Chcel by som opravit autora v tom, ze PBI balicky funguju aj na holom FreeBSD. Mam takto nainstalovane veci na serveri(nginx, virtualenv pre python, munin, postgres) a funguje spolahlivo.
Jediny problem je s konfiguraciou, prave vdaka nemu som sa velmi rychlo naucil ako vyzera pbi balicek po instalacii. Pretoze som sa musel hrabat prave v /usr/pbi aby som nakonfiguroval nginx a munin.
Ja jsem to asi nepobral, nebo jsem hledal neco, co tam ani byt nemelo :-) chapu, ze to nebylo natvrdo o srovnavani Gentoo vs PC-BSD, ale jake jsou tedy rozdily? Resp. co prinasi noveho. Balickovani v gentoo ma taky GUI, podporuje ZFS, mam teda grafiky jen Nvidia, ale chodi mi vsechno s bumblbee. Pokud je nejaky balicek zastaraly, coz chapu jako nedostatek (umim si predstavit autochecker na nove verze), vetsinou staci prejmenovat na novou verzi do overlaye a chodi.
Jako nejvetsi prinos vidim asi v nauceni se dalsiho unix systemu ;-)
Jinak se samozrejme take tesim na dalsi dily serialu.
V novom PC-BSD je najnovšie jadro FreeBSD, teraz je verzia 9.1, ktorú používam na serveri. Samozrejme ZFS vo verzii 28 vie dedup. Pokiaľ by ste to chceli použiť na PBI balíčky, asi by chcelo vytvoriť partíciu iba na ne a dedup zapnúť iba tam, pretože naozaj potrebuje veľa pamäte, prípadne sa tomu dá pomôcť pridaním l2arc (najlepšie SSD)
Co jsem zjistil, tak i NAS aplikace na FreeBSD (FreeNAS, NAS4Free a možná i další) ZFS používají a nabízejí k tomu přímo i nějaké železo. Takže to asi bude už docela vychytané. Myslím, že na nějaké domácí nebo SOHO řešení vy to mohlo být v pohodě. Pokud vím, tak ani OpemIndiana a ostatní klony OpenSolarisu mají ZFS ve stejné verzi, jako FreeBSD 9.1
Obrovská výhoda FreeBSD je právě v tom, že nemá překombinovanosti typu initrd nebo Grub 2. Proto je na něm nastavení bootování ze ZFS naprosto triviální záležitost, která je naprosto bezproblémová a nehrozí žádné komplikace při rekompilaci kernelu apod. (samozřejmě pokud by z něj člověk podporu ZFS nevyhodil nebo tak něco :)
PC-BSD = FreeBSD + GUI. Je to ten samý OS, PC-BSD je v podstatě FreeBSD v grafice. Pokud se stáhne největší iso obraz, tj. 3,4 - 3,6 GB, tak instalátor nabídne instalaci v grafickém instalátoru jak PC-BSD, tak i FreeBSD. A to už od verze 8.0 "Hubble Edition".
A také je možné v případě instalace PC-BSD přepnout do FreeBSD - Ctrl-Alt-F1 a zpět do PC-BSD - Alt-F9.
Nedelejte to, opravdu nedoporucuju, respektive sam PC-BSD uz delsi dobu provozuju pod vmware a tam taky zustane, na ostre nasazeni to opravdu neni vhodne. PBI balicky jsou opravdu "sikovna" vec, tahat program i vsechny navazny knihovny, teda 10x vic dat nez je potreba z pomalych serveru, ktery navic vecne padaj, takze nez jsem stahnul myslim Firefox 17 to byla doba a to nemluvim o tom, ze to bylo zrovna v den, kdy vysel Firefox 19. Ono logicky nez to do toho PBI balicku vsechno nacvakaji, tak je to takove mensi zpozdeni. :-D To fakt neni jako na linuxu, ze to mate jeste tyz den po vydani nahozeny v repozitari v DEB. Nechci ale vypadat na nejaky negativisticky pristup, FreeBSD je dneska na servrech vyrovnane s linuxem a PC-BSD je tak o 10 let proti popularnim linuxovym distribucim pozadu (logicky). Takze je klidne mozne, ze jednou z toho pouzitelny system bude, zatim ale zustava na desktop idealni nektera rozsirena distribuce linuxu - Ubuntu, Mint, Fedora, ...
I takýto názor je názor, ale každý človek má iné potreby:
Aktualizácie sa dajú nastaviť podľa požiadaviek, keď idú automaticky, je mi šumifuk, koľko to trvá a či pritom niekoľkokrát spadne server.
Nie každý potrebuje najnovšiu verziu Firefoxu, mne je osobne jedno, či mám verziu 17 alebo 20, veľký rozdiel v nich nevidím, podstatné je aby fungoval a nepadal.
Pokiaľ ti rýchlosť tvorby PBI-balíčkov nevyhovuje, existujú nástroje, pomocou ktorých si ich môžeš vytvoriť sám. Dokonca si môžeš vytvoriť vlastný repozitár balíčkov PBI a tak pomôcť tomu, na čo sa tak sťažuješ.
Dnešné disky sú dostatočne veľké, preto ma netrápi veľkosť PBI, navyše takýto spôsob eliminuje problémy s knižnicami a veľkosť zabraného disku sa dá riešiť deduplikáciou z ZFS.
PC-BSD je vysoko použiteľné pre toho, kto sa nechce vŕtať v systéme, ale potrebuje spoľahlivé a stabilné prostredie.
Pred desiatimi rokmi bolo možno KDE vo verzii 1 až 2, PC-BSD má väčšinou najnovšie stabilné vydanie KDE, u iných sedení to bude podobné.
Ešte raz: keby mi vyhovoval X-server s mojou grafickou kartou a 2 rôznymi monitormi, PC-BSD by som na desktope používal, ale ako sa poznám, väčšinu vecí by som si skompiloval z portov, pretože je to veľmi podobné môjmu obľúbenému Gentoo.
Me by ale zajimalo jestli ma PC-BSD potazmo FreeBSD taky tak nedomysleny zpusob reseni reverznich zavislosti jake ma Gentoo (klasicky kompilovanim). Teda prej za cca. 1 nebo 2 roky se ma vsechno zmenit. To si ale jsete pockame. Na stranu druhou bych musel cekat tak ci onak. Zelezo, ktere mam jsem rad ze jak takz rozjedu na linux natoz na BSD systemech.
Mno mam na mysli toto: http://www.root.cz/clanky/tomas-chvatal-gentoo-bohuzel-se-nam-nedari-rust, viz. prvni otazka v "Novinky v Gentoo". evdep-rebuild a preserved-rebuild nepokladam za systemove reseni. Prima cesta jak si totalne rozkopat system. A pokud mate na mysli instalaci z binaru tak o tu nemam zajem, (snad je to zrejeme z me otazky).
No, tak pokud půjdeš cestou že balíček obsahuje všechny závislosti tak ten problém nemáš :-)
Od Gentoo jsem po roce nebo dvou odešel, právě kvůli občasnému rozbíjení při upgradu, kde spravit to potřebovalo překompilovávat (revdep-rebuild apod.). Teď přes dva roky používám NixOS, kde flexibilita je ještě větší, závislosti jsou řešeny mnohem čistěji a jde se velmi snadno vracet k předchozím konfiguracím systému (už v GRUBu, pokud se něco pokazí ;-).
S tím bych si dovolil polemizovat. Používám PC-BSD jako plnohodnotnou náhradu Sabayonu už cca 2 měsíce. Za tu dobu (kromě několika mých vlastních blbostí) nikdy nespadlo, nezamrzlo či podobně nezkolabovalo. A co se týká aktuálnosti aplikací? Mám Firefox 20, Operu 12.15, Thunderbird 17.0.5, LO 4.0.1, MySQL 5.6.26, PostgreSQL 9.2.4. Apache 2.4.4, PHP 5.4.13 a tak bych mohl pokračovat. Když to srovnám s funglovním Ubuntu 13.04, tak v tom ROZHODNĚ nevidím rozdíl 10 let!
Obavam se, ze neexistuje zadny OS, kde vsechno funguje ani placeny! Vzdycky je to o tom, co potrebujes, aby fungovalo. Potrebujes funkcni DX10/11 potom jednoznacne placene Windows 7. Potrebujes stabilni rychly system na kancelar, internet, filmy a sem tam nejakou starsi hru? Doporucuju Mint nebo Ubuntu. Teda takhle, v Mintu 14 proste za zivyho boha nejsem schopen plne rozchodit Sambu, jako funguje to, ale nenajde to okolni PC, musim je tam nahodit rucne. V Ubuntu 12.04 jsem zatim nenarazil na jedinnou nefunkcni vec, ale nelibi se mi Unity, tak tam mam Gnome Shell. Ten PC-BSD je spis pro lidi, ktery si s OS radi hrajou, podobne jako autor clanku, na nejaky nasazeni beznemu uzivateli to neni, nechapu jak tu muzou slintat na tim, ze jim gigovy PBI vyresi vsechny zavislosti a nebudou zadne problemy s nekompatibilitou knihoven, to je teda pokrok.
Souhlas s tím, že dokonalé distro neexistuje a podle mého názoru nikdy existovat nebude... Naopak si ale myslím, že PC-BSD je celkem vhodné pro běžné použití a po jeho instalaci a základním nastavení není potřeba si s ním hrát. Já si hrál v době přípravy na přechod a krátce potom. V současnosti jen cca jednou za týden zkontroluju aktualizace a tím hraní končí...
Neexistuje OS na kterém funguje vše. A co se týče srovnávání např. OS PC-BSD vs Gentoo, tak i když je Gentoo, nebo Slackware nejblíže OS BSD, tak je rozdíl v tom, že Gentoo a Slackware je GNU/Linux a PC-BSD opensource UNIX. Není to jen jiné jádro, ale i jiné značení disků, mechanik atd. Jeden z podstatných rozdílů je i to, že OS GNU/Linux mají zdílené knihovny. V UNIXU - BSD systémech toto neexistuje. Každá aplikace - program je samostatně i se všemi závislostmi. V případě odinstalace dojde k celkovému smazání včetně závislostí. I proto je bezproblémovější aktualizace aplikací, včetně celého OS, tzv. rolling release. Pouze ve skrytých souborech zůstává někdy nastavení smazané aplikace. Toto se už musí smazat manuálně - hodit do koše a vysypat.
Jestliže OS Windows "zasírají" systém, tak OS GNU/Linux minimálně a OS UNIX - BSD už vůbec ne.
UNIX - BSD je trochu mlsnější na železo než GNU/Linux a je proto třeba opatrněji vybírat HW - vyhýbat se exotičnějšímu.