Pokud se mi o této databázi podaří něco zjistit, případně získám kontakt na autory, tak o této databázi určitě napíši rád - patří to do této série o databázích vytvořených v ČR, případně SR. Aktuálně mi Google dohledává k REDAPu pouze jejich stránky http://www.redap.cz/redap.htm a jinak nic.
K Redapu by asi jediným skutečně autoritativním zdrojem byl autor pan Šantl, kontakt na webu redap.cz nebo whois domény, patrně obdivuhodný zvídavý programátor důchodce (viz. jeho changelogy na webu, třeba k EET implementaci). Rozhovor s ním by mohl být velmi zajímavý. Co osobně vím, historie Redapu je hodně dávná, jeho skriptovací jazyk "ATP procesor" je defakto rozšíření cli operačního systému RSX-11M ze strojů PDP-11 resp. jejich SMEP ekvivalentů z doby socialismu a ty jednotlivé instrukce (zuz, inf, ded ...) byly původně exáče (cli stdin/stdout, cli filein/fileout nebo TUI) pro ten RSX. No a později zřejmě přes Dec VAX VMS, Unix (minimálně odsud to už musí implementovat i ten ATP "shell") do DOSu (určitě byla verze po roce 2000), Windows 3.x, mezitím odbočka k Linuxu a zakotvení u 32 bit Windows, nyní i 64 bit Windows ... Z hlediska skromného porovnání Fand/Redap - definice obsluhy formulářů a tiskových sestav v Redapu byla v porovnání s Fandem kryptičtější, 2znakové proměnné se speciálním významem ... Fand byl (aspoň pro mne příležitostného programátora dolaďovače) výrazně srozumitelnější ...
Na rozdílu mezi REDAPem a FANDem co se týká přenositelnosti se asi dost podepsalo i v čem byly napsané - REDAP v C na RXS11M/DOS-RV a FAND v TurboPascalu na CP/M. A REDAP si implementoval v podstatě vše sám, na OS se moc nespoléhal - takže následné portace na DOS, Windows, HP UX a nevím co ještě asi byly snazší než v případě FANDu.
PS: původní interpret na RSX11M se jmenoval asi jen AT procesor (aspoň jako AT se hlásil, co si vybavuji ;). V pozdějších verzích RSX a na VMS už byl DCL (Digital Command Language).
No nevím... CP/M těch služeb taky nenabízel tolik, aby byl kdo ví jaký problém je při portu nahradit službami cílové platformy nebo jinak - pár rutin na práci se soubory a pár na textový vstup/výstup. Navíc využívání nějaké abstrakční vrstvy OS naopak portaci programu usnadňuje. Pokud si vše daný program dělá sám od low-level, tak portace bývá docela oříšek.
Ano, AT procesor, proto ATP. A to AT předznamenává, že se skripty pouštěly @nazev, v Redapu je to tak dodnes.
Stále si Redap implementuje vše sám a stále je to jen malý exáč. Podle stránek autora mám pocit, že to jeho "challenge" mít výsledný kód co nejmenší, tak jako v počátku se vždy pyšnil tím, že třídí rychleji než quicksort.