Nepleť si NIC a NIX. Ten první je správce domény, ten druhý bedna switchů mezi sítěma.
O tom zubním kazu a sladkostech se to, samozřejmě, ví. Ale kolikrá vyšší je ta šance u stoliček, než u řezáků při různých dávkách sladkostí? Jak upravot postup čištění zubů, aby bylo riziko pro všechny kelčáky stejný?
Me to prijde jako vysvetlovat, ze jezdit z prahy do Brna pres New York neni uplne dobrej napad. Jenze stejne debilni napad je jezdit z Plzne do Plzne pres Prahu, coz se taky deje zcela bezne.
A nemusim na to ani poradat zadnej vyzkum.
Naprosto stejne dementni je pak sosat aktualni "blockbuster" z ulozto nekde z tramtarie, kdyz uz totez nasosalo 158 sousedu v baraku.
Jinak receno, jamile se do techniky zacne srat politika, nikdy to nemuze fungovat.
Z Plzně do Plzně přes Prahu není zase až tak špatný nápad, pokud bychom to měli porovnat s náklady na provoz peeringového centra v Plzni. Připomínám že máme tržní ekonomiku, takže kdyby peeringové centrum v Plzni dávalo smysl tak už tam dávno je. Navíc si prosím spočítejte round-trip time a okamžitě zjistíte že porovnávat spoj Plzeň-Praha-Plzeň se spojem Praha-New York-Brno je to co je tu debilní.
"Z Plzně do Plzně přes Prahu není zase až tak špatný nápad, pokud bychom to měli porovnat s náklady na provoz peeringového centra v Plzni."
A proč by tam mělo být hned peeringové centrum? Co brání se dvěma ISP domluvit, že kdykoliv se sejdou ve stejném domě, tak si propojí routery? Z technického hlediska vůbec nic.
To neni o politice ale o $$$. I v tom baraku si muzes se sousedy udelat vlastni sit a nakoupit konektivitu od providera pro vsechny, jenze pak potrebujes vlastni zarizeni a nekoho kdo to umi spravovat. Situace se ti dale zkomplikuje pokud lide chteji jeste placene TV kanaly, coz byva velmi casty pripad...
Aha, takže nemůžete a jen tak plácáte páté přes deváté.
To že jsou na nějaké budově paraboly neznamená, že operátor má v lokalitě hraniční router a další výbavu pro realizaci propojů s ostatními, nehledě na to, že z hlediska objemů přenášených dat jsou takové propoje naprosto neekonomické.
Jiste ze muzu jmenovat zcela konrektne, ale proc bych se mel bavit s dmentem jako ses ty. Provozovat bgb zvladne kazda krabka za par stokorun, a isp ma v tom baraku HW za desitky tisic minimalne. Ano, metr kabelu za bratru 20Kc je neekonomicka investice, to je fakt. Stejne jako dat tam pripadne miktorika za 2k ... to je lepsi platit 20k mesicne za konektivitu navic.
Ale on ma pravdu. "Krabky za par stokorun" nejspise BGP zvladnou, protoze v nich je nejaky procesor a Linux a Quagga nebo Bird, jenze to je ani zdaleka nekvalifikuje na hranicni smerovac.
Ale vy tomu zjevne rozumite lepe, alespon tedy dle vaseho projevu soude. Potom ovsem nerozumim tomu, proc tady nadavate v diskusi a nejste uz davno o tridu lepsi ISP nez vsichni ostatni.
"nejste uz davno o tridu lepsi ISP nez vsichni ostatni"
V tomto uvažování je právě ten problém. Není potřeba o třídu lepší ISP, je potřeba propojit stávající sítě na tolika místech, kolik je to jen možné. Což třeba ve městech s bytovými domy je možné hned na stovkách míst. Opravdu není nutné, aby data od souseda k sousedovi chodily přes upstream až do nixu. Samozřejmě, sousedé si mezi sebou staví vlastní propoje, někteří i sdílený diskový prostor. Což sice jde, ale moc koncepční to není.
Jsem na předsednických pozicích hned ve dvou SVJ, jsem bývalý správce sítě, takže vím, že to jde. Jak technicky, tak organizačně. Problém je v politice firem.
Jenom to proppojení v domech různých ISP není ani trochu tak růžové. Vidím do řady sítí ISP a je naprosto běžný stav, že i lidé v sousedních bytech spolu komunikují přes router, který je v jiném kraji. Ano, některé sítě routují až na poslední switch v tom bytovém domě, ale řada jich jede třeba PPPoE, kde je jeden koncetrátor pro město nebo jedou L2 Ethernet pomocí izolace portů, kde proti routeru koncáka v bytě je až hlavní brána hodně km daleko. A řada sítí i prošla konverzů z routingu všude na switching s použitím izolace portů a privatních VLAN s jendím centrálním routerem (a některé zase naopak od switchingu k routingu a řada jich to patlá pomíchaně jak jde). A děje se tak jak na optických sítích, tak i na wifi sítích (pomiňme případy, kdy použitá technologie ani neumožňuje bod-bod komunikaci sousedů, vžy se musí jet přes centrálu).
Tento systém je v řadě případů mnohem výhodnější a ve výsledku pro ISP levnější - už jen proto, že síť obslouží jeden inteligent a pár najatých studentů, které můžu měnit jak ponožky a nemusím živit tlupu schopných, kterým věci jako routing, OSPF, BGP něco říkají....
A to je i věc otázky, že většina koncáků je dneska za nějakým CGN, takže propojovat ty sítě na neveřejkách pro IPv4 by nebylo ono. Ano, pro IPv6 je to jednodušší, ale opět je z toho řada komplikací, včtně otázky třeba data retention. Pokud mi vše, i komunikace dvou sousedů v paneláku projde jednou centrálou, tak jen na té jedné centrále/CGN dělám sběr dat pro data retention, případně zajistím přípojku pro aktivní odposlech Police na soudní příkaz, a nemusím to dělat na X místech v síti a řada dalších podobných detailů...
A jinak, jednou jsem takové propojení dvou sítí řešil, propojily se jejich hlavní routery přímo mezi sebou, stačilo na to pár statických rout... Provoz byl naprosto zanedbatelný, totální majorita stejně jela hlavníma linkama ven, ani P2P provoz nebyl po pár měsících nějak výrázný. Leda tak jednouou za měsíc, když byl online přenos ze zasedání zastupúitelů, tak tudy teklo pár videostreamů, dokud se to přímo streamovalo ze sítě z jednoho toho ISPíka.
čím víc eixt pointů v síti mám, tím víc práce a složitější. Řada sítí není ani ochotna řešit mít třeba ty linky dvě, dva centrální routery kvůli řešení výpadků - moc složité a potřebvuji moc chytrých opic za moc banánů, které ti koncáci nechtějí dát....
Upřímně řečeno, při čtení jsem chtěl nejdříve reagovat na poměrně technický důvod, ale jak jsem se dočetl k tomuto:
"Ano, pro IPv6 je to jednodušší, ale opět je z toho řada komplikací, včtně otázky třeba data retention. "
tak technicky reagovat vůbec netřeba. Pokud při návrhu sítě automaticky zahrnujete myšlenku na snadný data retention a odposlechy, tak se nemáme o čem bavit.
To, že se zkomplikuje data retention je výhoda. To, že na krátkém propoji bude všem na očích odposlouchávací krabička a že těchto míst bude muset být víc, je výhoda. Nečekám, že to pochopíte.
"Provoz byl naprosto zanedbatelný"
Já mám zkušenost opačnou. Na síti v jednom ethernetovém segmentu na jednom switchi klidně proteče i několik set GB mezi porty za týden. (A nejedná se o VŠ koleje ;-))
Nu, je to jeden z řady důvodů, které musím brát také na zřetel, pokud podnikám v Česku jako veřejný telco operátor a hledám řešení pro svoji infrastrukturu. Musím na zřetel brát i požadavky legislativy (samozřejmě není problém ani v tomto případě řešit data retention, jenom je to další komplikace přidávající trestné body).
A ruku na srdce, málokde vidím takové idealistické sousedké vztahy dvou ISPíků, aby chtěli takto spolupracovat.
Mnohem častější je, že když se objeví druhý ISP v místě, tak se snaží přepojit lidi na sebe a sebrat je tomu druhému, a to i s pokusy o řezání kabelů konkurenci, než je propojovat.
Pokud už dojde ke spolupráci, tak je to v situaci z donucení, kde je v místě silný ISP drtící vše hrubou silou, tak zbylí malí se snaží trochu spolupracovat, aby přežili. Ale pak netahají 2x infrastrukturu do jednoho domu, ale domluví se stylem - hele, seš tam, já ne, mám křena, připojim ho na tebe a pošli mi jeho data tunelem na moji hlavní bránu, až budeš mít ty křena, kde mám techniku já, tak ti ho také tak pošlu. Čili spíše sdílení infrasktutrruy v nějaké míře, než propojování duplikovaných sítí na koncových bodech.
Nevieš o toh zhola nič. Nie je router ako router. Na to aby to rozumne fungovalo treba nejaké dynamické routovanie. Pokiaľ sa nejedná o sieť o dvoch routroch a pár desiatok zákazníkov a nesedíš 24/7 pri počítači aby si vedel zareagovať na prípadný výpadok prepoja , tak v takom prípade môžeš na statické routovanie zabudnúť.
Takže dynamika a z dynamického routovania na prepoje medzi sietami jednoznačne BGP . A hned mám problém . Aby sa mi zosynchronizovali dva alebo viac bgp routrov v jednom AS potrebujem medzi nimi rozbehať iBGP a teraz sa mi natiahne do routra 560 000 rout (+- pár 1000). Toto mi ale už router za pár stoviek korún nezvládne. Malým operátorom sa to neoplatí a velkým v podstate tiež nie , navyše nebudú spravovať zbytočne niekoľko BGP routrov naviac nebudú si zbytočne fragmentovať BGP tabulku. Neoplatí sa mi to po cenovej ani konfiguračnej stránke kvôli tomu aby som ušetril 1-2% trafficu a možno ani to nie.
Veščina trafficu na internete pochádza ado poskytovateľov contentu ak zoberieme zahraničný traffic tak je to google, facebook, akamai ,... pri národnom trafficu sú to archívy televízií , ostatné streeamovacie služby a poskytovatelia hostingu . Pokiaľ teda operátor s ktorým som v jednej budove , na jednej streche nemá v sieti cache youtube tak sa mi taký prepoj ani neoplatí robiť pretože mesačný trrafic bude na úrovni maximálne pár desiatok GB.
Aaa mr odpornik co o to vi lautr hovno se prihlasil ...
Nastavit bgp je otazka 10ti minut max. Zvladne to i ten blbej mikrotik. Jasne, neuroutuje 100Gbit ale to asi jaksi netreba, ze.
A kdyz o tom nekdo vi lautr prd, tak samozrejme nemuze tusit, ze bgp rozhodne nepotrebuje miliony rout, pokud nehodlam routovat celej internet, ale 2-3 AS a to treba ani ne cely. 30+% provozu na internetu delaji p2p site. A kupodivu, nejakym zazrakem, prakticky vsechny p2p se snazej hledat sitove nejblizsi peery. Joo, pak taci jako ty chodej brecet na net, jak jim ty hazlici tema torrentama vysavaj pripojky.
Takze zvanis, a vis o tom prd. Mimochodem, ja zjevne narozdil od tebe, adminuju par routeru, neco s bgp, neco s ospf.
Zejmena by bylo zajimave sledovat, jak takove reseni bude skalovat, jakou dostupnost to bude mit v nasledujicich peti letech a jake to bude mit TCO, vcetne dohledovani, vyjezdu a usleho zisku za cas, kdy bude na tom levnem SOHO kramu hledat nejaky problem namisto toho, aby se zabyval necim produktivnim...
Ale on prece spravuje par routeru, tak tomu musi rozumet :-)
Nechci vám kazit statistiku fakty, ale můj provoz už je několik let větší po šestce než po čtyřce a když jsem naposledy loni cosi torrentil, tak na šestce byla dobrá polovina seederů.
Ono to totiž dává smysl, zatímco připojení ke čtyřkovému internetu už hezkých pár let nikdo neposkytuje (jen poskytuje připojení k omezené množině služeb), takže tito uživatelé moc ani nemůžou sloužit jako seedři, tak na šestce už je to jiné kafe.
Mate uzasne vyjadrovaci schopnosti, zejmena pokud s nekym nesouhlasite. Ty patri do chliva a nikoli do civilisovane diskuse.
A ted k veci: Pokud chcete videt SOHO box s podporu BGP, tak se racte jit podivat na Cisco 871, Mikrotik RB2011 nebo treba Turris (tolik k tomu, kdo je tu vlastne debil, kdyz uz tim pojmem racite operovat).
No ono je large scale a large scale ze:) A zatímco v česku kupříkladu máte DSL od drataru řešeno tak, ze bras kde se dělá routing je na úrovni každého kraje, tak dnes už koupíte moderní dslam který ty funkce už zvládá také a ve stejné velké skatuli. Ba I microdslamy do vesnických RSU. Ale nevyplatí se zatím prenastavovat síť. Chybí lokální zdroje a aplikace jsou stejně kvůli natarum také k p2p komunikaci hluché. Nehledě na to ze zakosum sedi doma krabka co natuje.
Ja si to nepotrebuju myslet, ja to vim. Naopak, nechtel bych byt soucasti site, kterou adminuje ignorant, kterej na L2 pripoji tisice klientu. A uz vubec ne site, kde jede v nejakych peklech horoucich jedna NATujici krabice, ktera kdyz se podela, tak jsou ty tisice klientu v riti. Nemluve o tom, ze pokud by mi nekdo nabizel cokoli bez verejnych adres, tak ho prohodim oknem rovnou.
Nejakym rizenim osudu znam dokonce slusnou radku provideru, kteri maji odroutovanyho kazdyho klienta zvlast. Procpak to asi tak delaji, hmm, a rozhodne neni rec o nejakych pidifirmach. A procpak davaji dokonce svuj router (prevazne nejaky to cisco v pripade vetsich ISP) primo ke klientovi. Nejspis proto, ze si tak pridelavaji praci s neefektivni administraci ze ...
Jo, ona trebas takova GTSka, to jsou totalni ignoranti a bridilove.
Co se týká NIXu, tak tam by se dalo procento odbaveného trafiku navýšit ještě víc. Hlavní problém dělají společnosti s největším počtem koncových uživatelů: O2 a GTS (teď už t-mobile), které s vámi nebudou peerovat, ledaže byste jim měsíčně přispěli nějakou pěknou sumičku na oprašování konfigurace.
ale T-Mobile a O2 ma prece v NIXu konektivitu a ne malou:
http://nix.cz/cs/port/mrtg2/nix-agr-126
http://nix.cz/cs/port/mrtg2/nix-agr-697
http://nix.cz/cs/port/mrtg2/nix-agr-120
O2 tam ma btw 200 Gbps!