Tim si nejsem jist. http://perl.cz vypada dost mrtve a navic jsem se na forum ani nedostal. Pokud nekdo o necem vi, postnete to. Pripadne ho muzete zalozit, rad se zaregistruju :-)
Pokud se budete zabývat Tk, mohl byste něco napsat o tom, jak v něm správně provádět asynchronní operace?
Kdysi jsem se o něco pokoušel a skončil jsem u třívláknového řešení, kdy v jednom vlákně běžela grafika, ve druhém (a případně dalších) samotný výkonný kód a třetí fungovalo jako dispatcher pro synchronizované předávání dat mezi těmi dvěma vlákny. Ale vůbec se mi to nelíbilo.
Na druhou stranu řešení přes Tk callback funkce mi přišlo také nepohodlné. Člověk se pak stal otrokem toolkitu, nesměl nikde usnout a tak.
No asi to zalezi na situaci co je potreba asynchronne delat. Nekdy si vystacite s callbacky, nekdy s aio, nekdy holt musite forkovat (nebo threadovat). Ten treti thread je mozna zbytecny - data lze predavat i naprimo. Ale to je spis na clanek o multithreadingu nebo IPC nez Tk. Kazdopadne diky za namet, k obojimu se casem prokousu.
Perl přerušovaně používám od roku 1996 (ježiš, to už je 12 let). Většinu v článku zmíněných knížek mám v knihovničce. Mám úchylku na odborné knihy a při každé cestě do USA si několik zajímavých kousků přivezu.
Asi před rokem jsem však narazil na velmi dobrou českou knihu ...
[Dařena F. : Myslíme v jazyku PERL : GRADA Publishing, Praha 2005, ISBN 80-247-1147-8]
... a musím říct, že je to podle mého názoru velmi zdařílá a užitečná publikace.
Nechcem tuto knihu nijako odsudzovat, lebo som ju neprecital, ale jej nazov Myslime v jazyku Perl mi pripada uplne nepriliehavy. Listoval som v nej v knihkupectve a pripadala mi skor ako dobra referencia Perlu. Nemyslim, ze sa tam najdu nejake speciality ako napriklad v tomto seriali. Inak ale vyzera ta kniha solidne spracovana a jej vydanie je urcite zasluzny cin.
Ale je to zrozumitelne napisane a nema to vela stran. Na uvedenie do problematiky to staci a zvysok si clovek dohlada na internete, alebo v inych knihach.
Diky. Podle ukazkovych 11 stran vypada kniha dobre, srozumitelne, hodnotne a misty vtipne. Ale bude asi spise ekvivalentem k 'Programming Perl', tj. pro zacatecniky-stredne pokrocile. Zkusim se do ni podivat az pujdu do knihkupectvi.
stojí za zmínku:
Sriram Srinivasan: Programování v Perlu pro pokročilé; ISBN 80-7226-079-0
(O'Reilly, s černým panterem, v češtině)
Nečetl jsem zdaleka všechny, které jsou v článku citovány, ale tohle mi rozkrylo moduly a OOP, přesně a jednoduše. A nelekejte se názvu, kniha dobře poslouží všem, kdo mají nějakou zkušenost s programováním, o Perlu nemusí vědět nic.
Dovoluju si upozornit na další zdroj informací o Perlu, kterým je YAPC EU (yet another perl conference) - velká, evropská na Perl zaměřená konference. Loni ve Vídni, letos v Kodani - tři dny plné přednášek za účasti "celebrit" ze světa Perlu (Larry Wall, Damian Conway, ...). Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit. Na příští rok se chystá YAPC EU v Lisabonu.