Ano, Ethernet je technologie minulého století, to bezesporu. Vždyť je tady s námi nějakých 45 let, že...
Ale je navržen tak dobře, že přežil všechny ostatní síťové technologie - takové LocalTalk, ARCnet, Token Ring jsou dílem zapomenuty, dílem "z historických důvodů" přežívají v pár aplikacích. I když asi rozumím důvodům, proč z Pinebooku zmizel konektor RJ45, jsem přesvědčen, že to je chyba.
Byl bych opatrný s tvrzením, jak byl Ethernet dobře navržen a jak díky tomu pohřbil ostatní technologie. Současný Ethernet (10GE) má s tím původním společného jen velmi málo.
Ethernet ve své době nabídl velmi vysokou propustnost, otevřenost a velmi dobrý poměr cena/výkon. Poté co zvítězil už se veškeré snahy soustředily na vylepšení standardu, takže zůstalo jméno, ale změny obsahu jsou obrovské.
Ethernet je neekologicky. Kdyz mate v mistnosti 20 PC tak vam je treba 20 kabelu. To takovy ARCnet nebo jina reseni vyuzivajici koaxial si vystacili s jednim kabelem na mistnost. Proto dnes bezdrat vitezi, opet vam staci jeden kabel na mistnost, prave do wifi routru. To ze wifi je pomalejsi nez 10Ge je dano jen tim jake pasma jsou v soucasnosti povoleny.
Se divim ze se cinani na to nevybodnou a neprodavaj wifi komponenty co pojedou v libovolnem pasmu, ruseni neruseni, homologizace nehomoligizace, at to frci :-D
20 PC na jednom koaxiálním kabelu? :-) Viděl jste někdy, jak se choval ten Ethernet po koaxiálu ve chvíli, kdy si více studentů najednou chtělo otevřít něco ze síťového disku? ARCnet sice pomohl proti zahlcení kabelu konflikty, ale za cenu o dost menší přenosové rychlosti. V době, kdy se po síti komunikovalo jen výjimečně a v dávkách (například tisk na síťovou tiskárnu nebo stažení souboru ze sítě do PC), to přijatelné bylo. Dnes je doba jiná, PC polovinu času kecá s něčím na síti.
Mimochodem, on i ten ARCnet už před čtvrt stolením přešel z koaxiálu na twisted pair. A důvodem je právě to, že na takhle kvalitní síťové spojení je ta dvoulinka ekologičtější i ekonomičtější. Protože na ten koaxiál efektivně pověsíte jediné zařízení. Klidně nějaký switch, ze kterého potáhnete dvoulinky dál. Ale pak je stále levnější do toho switche táhnout dvoulinku a ne koaxiální kabel.
20 PC není na jednom kabelu, jde o řetěz z 20 segmentů, každý zakončený dvěma BNC konektory, které jsou propojené přes T-členy. Řetěz je zakončen terminátorem 50Ω, případně 92Ω. V případě přerušení kterékoliv z 40 spojů jde celé spojení do kytek. Takže koaxiální kabel (asi 10x dražší než obyčejný UTP) nebrat.
autor predchoziho nazoru mel na mysli jeden kabel jako jedno medium.
Ale nezbyva nez ABSOLUTNE souhlasit. Taky jsem zazil 10M koax. To bylo nestesti. Jeste tak protahnout koax kolem kancelare a propojit jim vsechny compy, to jeste slo. Ale pokud to nechces delat jako prase a dat to do zdi a na zdi konektory, je to neresitelne. 2 konektory ke kazdemu PC, dva kably, ktere konci na tecku u karty (odbocka absolutne nefunguje, zkouseli jsme to). Ted si ovsem predstav muset propojit nekolik kancelari. Kdekoliv se uvolni konektor, prestane fungovat vsechno.
Takze jsem strasne rad, ze koaxy skoncily (ale jeste jeden comp mam pripojeny po koaxu - bezi na nem DOS, je v nem 105M harddisk, na kterem jsem pred 25 lety tvrde pracoval a je k nemu pripojeny programator epromek (po paralelce), protoze na nicem jinem to nejede. Pouzili jsme ho naposledy asi tak pred 3 letama :-).
A ze neustale napajis wifi ap i kdyz ho nepotrebujes to ekologicke je? Moderni switche ti napaji jen porty ktere jsou zapojene. Navic po ethernetu muzes napajet nebo ty kable vyuzit uplne na jine ucely nez ethernet(telefon,signalizace,VF signaly na kratkou vzdalenost atd...). Bezdratovy napajeni existuje ale je tezce energeticky neefektivni a neni kombinovane s wifi:).
Tece ti mliko po brade ze jsi nezazil eru koaxialu? I autori token ring uznali ze pripojeni typu "bus"(jak by rekli vymasteni kakademici "sbernice") je neprakticke a obvykle ti tyhle VF kable nikdo neudela poradne a prvky jsou drahe. A kdyz ti nekdo odpoji terminator tak pak hledas jak jouda kdo ti to odpojil terminator nebo tecko. A tak autori token ring prisli s RJ45 a zapojeni do MAU.
Koneckoncu fyzicka vrstva vychazi z jiz osvedcenych telefonnich technologii a proto byl i tehdy ethernet velmi levny. Protoze pasivni komponenty se stejne vyrabely pro telefony a po budovach uz byly natazene cat1-3 kabely.
I TKR nepouzivaji bus ale kombinaci busu a hvezdicoveho zapojeni rozvodu(napr v pripade UPC to uz v ulici konci headendem/CMTS primo na optice) a pouze hvezdicove zapojeni je doporucovano pro STA. Proc asi? Chytremu napovez... a nebo se zamysli.
To jsi pak ochuzenej o ty nejlepsi kousky. A pritom tvoji obsesi starozitnostma by klidne resilo neco takoveho: http://www.apple.com/shop/product/HJKF2ZM/A/belkin-usb-c-to-gigabit-ethernet-adapter
Ano... a když si k tomu koupí i to okousané zařízení, tak k tomu rovnou může koupit https://www.altisport.cz/turisticke-batohy/batoh-trimm-central-40l-green-orange-velikost-unisize?gclid=CIDJkqCizNACFVW7GwodFUACfQ , aby se mu tam vešla celá sbírka káblíků a redukcí, které normálně nejsou potřeba :D
Kdyz uz, tak spise tento adapter, protoze Pineboook jeste nema USB-C porty.
https://www.czc.cz/i-tec-usb-2-0-ethernet-adapter/132081/produkt
Pak, ten notebook ma pouze 2 USB porty, do jednoho tedy zapojite USB2ETH, do druheho pripojite mys a pokud budete jeste chtit pripojit treba USB flashdisk nebo Arduino, uz budete potrebovat USB hub...
Pouzde dva USB porty, to je dalsi slabina Pinebooku...
Když se tady o něčem píše, čekal bych alespoň ověření informací.
Na fóru PineA64 je tolik problémů ať už SW/HW a bez odezvy, že je to hrozné. Občas tam napíše TL Lim, ale tím to končí. Můžu vyjmenout z HW je to GbE issue, microUSB port, který nabíjí +- 1.5A, takže je lepší to připojovat přes Euler bus. SW: Android 6 / RemixOS 3.0 v nedohlednu, kernel 3.10, hdmi-cec nefunguje, 5 GHz WiFI je potřeba si zkompilovat sám a mnoho dalších problémů, co je možné najít na fóru. Komunitní port Androidu 7 není moc ideální a je to zatím ještě v plenkách.
Upřímně nechápu, proč to nefixnou, ale místo toho vydávají další p....
SoM od nich vypadá dobře, ale podpora bude hrozná.
Co je fajn, že na Pine A64 na Android 5.1.1 jde Horizon GO, ale na Android 7 nejde.
Samozřejmě, že to jede v HD :-) Ale to je tak všechno. Kodi na 2.4 GHz WiFi ani na GbE (je potřeba to dát na 100/10) nejede. Stále buffering. Fix v nedohlednu už půl roku se snaží o opravu a nic.
Teď mi tady Pine A64 leží na poličce a na Horizon GO mi jede na Odroid C2, kde nejelo a na 5 GHz je to prostě bomba :-)
To nemate uplne pravdu. Mam treba RemixMini a ten funguje dobre. I OrangePI One je pouzitelne, stejne jako BeeLink X2. Pine64 mam a zatim je tam prilis mnoho problemu, takze je v krabici a ceka az pro nej bude nejak pouzitelna distribuce. Pine64 jsem objednal, protoze ma podobny chip (stejny?) jako ten RemixMini, ale ani ten RemixOS na PINE64 nefunguje dobre i kdyz je to zrejme to nejlepsi, co na tom bezi. Jedina vyhoda toho Pine64 byla cena, to skutecne nestalo hodne. SW je stale nevyzraly...
Allwinner:
Podle komunity na #linux-sunxi je dobré Banana Pi (M1 tuším, to hodně starší nebo M2+) přesně Vám neřeknu, podívejte se na log http://irclog.whitequark.org/linux-sunxi
Z nejnovějších je to: Orange Pi PC 2 a když potřebujete eMMC paměť: Orange Pi 2E
(Podle diskuzí na cnx-software můžete najít, že v nejblíže době už na tom pojede mainline kernel. Pokusy o to jsou a jsou poměrně úspěšně)
Já osobně doporučím sice dražší, ale o to výkonnější Odroid. Ať už vyberete C2 (AMlogic S905) nebo XU4 (Samsung Exynos). Rozhodnutí je přeci na Vás.
Pokud, ale požadujete novější AMlogic S905x a vyžadujete certifikaci Widevine pro Netflix, tak bych šáhl po Xiaomi Mi Box 3 (který se prodává v US - Walmart). Bacha aby jste nekoupil verzi určenou pro Chinu ta to nemá. Jak je na tom komunita nevím, ale na Redditu si lze o tom něco pročíst.
pro jistotu ze bys tech par cm vejs to prehledl ;)
http://linux-sunxi.org/Orange_Pi_Lite#Mainline_kernel
to co kritizujes uz do mainline castecne prilezlo (tedy ne v nejblizsi dobe, ale uz v 4.8) a dale poleze ;)
A co tohle? Mám na tom GalliumOS, ale zatím nejde zvuk - pracuje se na tom.
https://www.amazon.co.uk/Lenovo-11-6-Inch-Chromebook-Laptop-Black/dp/B01GCNZ79C
Podla tabulky ma ale microCD mechaniku! Ma s tym niekto skusenosti?
Treba podotknut, ze klavesnica je hnusna-nepisatelna. Ako vsetky kramy co sa teraz vyrabaju.
Je to laptop! 99% lidí své laptopy používá na psaní, email, videokonference a sem tam nějaký ten film. Na to SATA opravdu není potřeba. Naopak je naděje, že s ARM bude mít baterie dlouhou výdrž. No a ta cena je bezkonkurenční. Kdysi jsem si udělal radost a za dlouhé peníze jsem si koupil notebook tehdy nec plus ultra, tj. Core2 Duo s 1 Gb RAM a diskem 512Mb. No a tady se nabízí jeden se čtyřmi jádry místo dvou, dvakrát větší pamětí a div ne zadarmo!
prave, on by kazdej chtel za ~80$ FullHD, GLAN, 4xUSB a otvirak na konzervy :) ta cena je bezkonkurencni a jedine dobre ze je dalsi ARM *book, resp, za tuhle cenu prvni... mam historickou Toshiba AC100 s 512MB RAM a jako remote terminal nebo lehkou praci, po nahrade Androidu2 za Xubuntu14.04 je to celkem v pohode, Pinebook oproti tomu bude totalni delo :) a delo bez Intel MEI a vPro...
ok ;)
prave, on by kazdej chtel za ~80$ FullHD, GLAN, 4xUSB a otvirak na konzervy :) ta cena je bezkonkurencni a jedine dobre ze je dalsi ARM *book, resp, za tuhle cenu prvni... mam historickou Toshiba AC100 s 512MB RAM a jako remote terminal nebo lehkou praci, po nahrade Androidu2 za Xubuntu14.04 je to celkem v pohode, Pinebook oproti tomu bude totalni delo :)
To pujde dost blbe. Ta vec ma jen 2 USB porty, jestli dobre koukam a ty jsou vyvedeny na kastli, asi kablikem. Takze bud obetujete port nebo tam vrazite hub, cimz vam z toho vznika pekna harafika. Vzhledem k tomu, ze nemam moznost to rozebrat, tak nevim, jestli by se to tam veslo. Spodek vypada dost tenky, takze asi ne.
Jinak neni potreba provozovat aplikaci s extremnimi naroky, stavi na tom disku s hubem a USB<->SATA adapterem mit swap.
> Pinebook oproti tomu bude totalni delo :) a delo bez Intel MEI a vPro...
Nějak mi není jasné, jak si polepším, když si místo intelích backdoorů a děr pořídím ty od Allwinneru. (pořád není podpora v mainline kernelu, GPU vyžaduje blob a otevřený driver prostě nikdy nebude, ...) Navíc ME a vPro komunikují přes ethernet a wifi, takže když si pořídíš nějaký intelí notebook a ethernetový port zalepíš (→ výsledek stejný jako tady, kde ethernetový port není) a wifi pořídíš USBčkovou, tak jsi na tom stejně.
> Naopak je naděje, že s ARM bude mít baterie dlouhou výdrž.
A bude? Má to třeba podporu suspend to RAM? Nemá, zatím nikdo nic takového neimplementoval. Nebo alespoň suspend na disk? Aha, disk je microsd karta, takže hodně štěstí.
Tyhle destičky žerou furt tak nějak stejně, pár wattů. To má moje notebookové Core i3 taky.
> No a tady se nabízí jeden se čtyřmi jádry místo dvou
Výkon i 10 let starého intelího jádra je pořád vyšší než výkon armového jádra.
> Výkon i 10 let starého intelího jádra je pořád vyšší než výkon armového jádra.
to je sice pravda, ale zere 10* tolik.
Nemam-li mluvit o konkretnich obvodech, vetsina tech ARM veci je vykonove trosku pozadu za modernim Atomem, ale ne o moc. Spotrebou je ale mnohem niz. Je samozrejme potreba pocitat u zaitzeneho procesoru, ne vzit ARM vs. idling Atom, ale u obou merit spravedlive.
Já bohužel čerstvě rebootoval, takže jsem přišel o statistiky (a nenapadlo mě logovat to disk), ale vypadá to, že u mého notebooku by největší smysl dávalo porovnávat idling ARM vs. idling Atom. A tam se zase projeví to, že Allwinner nemá dobře řešené podtaktování a podobné věci. Asi by pomohlo little.BIG nebo jak tomu říkají.
Tak například mě by to stačilo. Mám sice plnohodnotnej (několikanásobně dražší) notebook s SSD (ten sám stál půlku toho, co tady ta ARMovská mašina :-), ale dívej jak je vlastně prázdnej:
df -H /dev/sda1 Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sda1 122G 8,2G 108G 8% /
Takže klidně by to 16GB úložiště stačilo.
(Linux Mint, vývojářský stroj, nějaký ten filmeček tam taky mám)
na system a programy to s prehledem staci i 2x... a na data si koupis za 999Kc minaturni 128GB USB Flasku:
https://www.czc.cz/samsung-fit-muf-128bb-128gb/187531/produkt
vetsi eMMC by logicky zvysilo cenu, tedy i tem co s 16GB nemaji probem ;)
Do tohto form factoru (co sa budeme tvarit, je to dizajnovy a rozmerovy klon MB Air) nema zmysel SATA riesit. Apple sam to skusal, ale nemalo to valny zmysel. Uz v prvej generacii MB Air su 1,8" disky (v uplne prvych este IDE, potom kratko SATA, potom sa prelos tusim na m.2), ktore su tak uzke, ze tam standardny SATA konektor pouzit nejde a musi sa riesit konektor uzsi. Takze nahradne disky sa pohybuju v cenovej hladine okolo 2500 CZK, co je cca polovica zostatkovej hodnoty laptopu. To je trocha inde ako 15 - 20 E za trocha starsi 2,5" SATA SSD disk. Tym pre mna mizne hlavna vyhoda SATA - lacny sposob vymeny disku.
Takisto ma klasicke SSD nevyhodu v tom, ze to ma zbytocny obal, ktory castokrat nejde odstranit. Je to sice mala, ale predsalen hmotnost a objem navyse.
Ten jsem objednal. Nakonec z nich vylezlo, že neví,¨jestli to bude mít RemixOS 3.0 a stále na něj čekám. Kupoval jsem to s 32GB eMMC, tak abych to měl v září, ale prý se vyskytly nějaké problémy s dodávkou LCD, tak na to stále čekám. Uvidíme. Snad to bude lepší než PainA64. Sice to frčí na stejném SoC, ale snad podpora bude lepší. Nechám se překvapit.
Ale uvidím, jaký to má displej. Když se mi to nebude líbit, tak to prostě prodám. Za 114$ a prý zaplatí i DPH. To není špatné. :-)
Pokud nepotřebujete video, tak tady je headless build: https://github.com/igorpecovnik/lib/commit/61f5dc4b4144f4a82c9b87b0eb9ea19971c6d025
Já jsem to zatím nezkoušel, ale komunita #linux-sunxi pracuje na tom, aby se k nám dostal mainline kernel.
Nevím, co všichni máte s tím Mali na ARM (to znamená pouze 3D akceleraci, takže pokud nejste fanouškem Quake na ARMu, tak je Vám to slušně řečeno na prd!). Je to možné si přečíst na CNXSoft (sorry za reklamu redakci rootu) a příspěvky konkrétně od tkaiser (Thomas Kaiser), který mimochodem stojí za Armbianem.
Také se snaží vyřešit problém s GbE (půl roku developeři za Pine A64, který vybrali skoro 2$ M na KS nebyly schopni nám pomoc).
Nemyslim si, ze by team Pine64 na tom nejak moc zbohatl; ten HW byl levny, ne vse se povedlo na prvni pokus (problem s vyrobou ABS krabicek; ani finalni verze se mi nelibi a musel jsem je "vylepsovat" vrtanim). Problem byl marketing. Inzerovali funkcni pocitac, pritom to byla jen platforma pro testovani/vyvoj Linuxu na A64.
pokud beres Linux = Jadro tak u Androidu neni pouzito mainline jadro (pro jednoduchost nezminuju ostatni)
pokud beres Linux = GNU/Linux tak u Androidu toho GNU moc neni...
z jineho pohledu, pokud na necem bezi linuxovy system (tedy GNU/Linux) tak na 99% pobezi jak Debian, tak Ubuntu, Mint, Arch, Fedora, RedHat, SUSE...
pokud na necem bezi Android, tak na 99% pojede jen Android, protoze jeho Linux jadro neobsahuje (narozdil od linuxoveho systemu) ovladace, protoze je Android ma v binarni/closedsource podobe jako userspace programy/knihovny...
takze na necem s Android rozebehnout Linux znamena bud pouzit libhybris kterej vyuzike puvodni binarni bloby a navic provadi "konverzi" z bionic libc do glibc... nebo doprogramovat/doportovat ovadace sam a dostat je do mainline jadra aby z toho neco bylo...
Po "PineBook" na jejich webu ani zminka!
A v sekci poznamek/vzkazu se lide nevyjadruji lichotive o projektu ...
https://www.kickstarter.com/projects/pine64/pine-a64-first-15-64-bit-single-board-super-comput/comments
a tohle je co pane ukecanej vykricniku? ;) https://www.pine64.org/?page_id=3707