"Kdyby to náhodou (nedej Tuxi!) někoho napadlo - rozhodně ne bash, tyhle skripty už jsou nad jeho schopnosti."
Hmm, zajimal by me jakejkoli kus kodu, ktery zvladne kterejkoli ze zminovanych jazyku a stejna funkcionalita se neda napsat v bash-i. Rekl bych, ze tady si akorat nekdo silu tohoto shellu neuvedomuje.
To vite bash dneska nejede, ruby je v mode, priste to bude rovnou smalltalk. Pan autor by mel asi zabrousit do sveho /usr/bin a kouknout se kolik veci pouziva bash a kolik ruby ;-)
OT:
to uz ruby dospela tak daleko, ze zvlada unicode? Fiiha, brzo zni bude i jazyk urovne paskalu : ))) (neodpustil sem si to, ikdyz vim, ze je to hloupost) : )
S unicode u Ruby to je trochu jinak, nez se bezne traduje. UTF-8 neni nejmensi problem, zkuste si: ruby -e "puts 'žluťoučký kůň'" Problem je v nativnim nepodporovani vicebytovych kodovani. Ale v Ruby 2 uz bude :)
No jo, já se taky těším na internacionalizované řetězce. :-) Přijde mi to rozhodně jako lepší řešení než „Unicode musí stačit všem“. Co mají pak dělat národy, jejichž vypiplaná národní kódování nejsou bezeztrátově obousměrně převoditelná s Unicode (Číňané a Japonci, především) a nemůžou si ani do runtimu zasunout příslušný modul?
Ale houby. Umim v bashi velmi solidne psat, ale ruku na srdce, bash je proste na relativne drobne systemove skripty. Mam ho rad, je bozi, ale psat v nem vsechno taky nejde. J
Bol si rychlejsi, pridavam moju verziu ktoru som napisal skor ako som videl tvoju. Najdlhsie trvalo najst ako vyzera .gtk-bookmarks (na disku som ho nemal).
len si urobil preklap... malo tam byt ze ty si gay a bez radsej na zive.cz...
tam ta budu za tu pubertacku OT zboznovat a povazovat za boha tu si iba obycajny trapko...
Proboha, tohle byl demonstracni skript, ten vylozene nejmensi, jen tak pro ukazku. To je mi taky jasny, ze to neni v bashi problem. Ale ve vetsich vecech to uz bude o necem jinem :) A vetsina menu, co mam je vyrazne slozitejsi a vetsi. Mno...k dalsimu clanku je minim pribalit, a pak schalne muzes zamachrovat, a prepsat je ve slusne podobe do bashe, jsem zvedavej :) J
To není žádné machrování. To bylo pouze konstatování a ukázka, že Bash + standardní (no tady je otázka co to je, že) utility zvládnou to, co jakýkoli jiný jazyk. S tou přehledností to někdy může být problém (třeba ten můj one-liner v sedu má k přehlednosti asi hodně daleko). Nicméně se o to přepsání určitě pokusím. Bash + to co je v oficiálním repozitáři Slackware 10.1 (a není to Perl, Python, ani to nevolá gcc, či jiné zábavnosti).
To vis, kdyz vyuzivas takovou spoustu nedokumentovanych funkci bashe, tak ten skript napises snadno. Ale co ti, co znaji pouze standardni echo bez presmerovani? ;))
Me by to take zajimalo. Co vim, tak to "pseudozvlada" nabidka start a jeste v par nestandardnich pripadech se klukum z MS nekolikrat (asi za mocneho prispeni jadra ;) povedlo zobrazit obsah nejakeho adresare jako menu. Samozrejme, ze (mimo STARTu) jen soubory ;))
Jo, a videli jste tu uzasnou nabidku s polozkou 'Vypnout'? Tam se zobrazi i dialog >:))
Proč ne v C/C++? Když už ten skript jednou odladím, tak si ho můžu přepsat do C (nebo ho v něm psát rovnou), pak se bude spouštět zkompilovaný kód místo skriptu, který se musí po každém najetí na menu parsovat a interpretovat.
"Zkompilovaný program se taky parsuje a interpretuje" - zkompilovany do strojoveho kodu? jezis proc? a jak? to jako kazdy OS dela virtualni procesor pro programy ktere by mohli bezet na skutecnem procesoru? dospela zvracenost "vyssiho" programovani az tak daleko?
Samozřejmě, že jo. Parsovat se musí každý spustitelný soubor (možná až na dosovské COM soubory a podobné věci). V procesoru se pak musí každá instrukce mimo jiné dekódovat. V čem je problém? Když si vezmu, že některé skriprovací jazyky podporují překlad do bytecode, tak je to principiálně dost podobné. :)
Ano, rozdil tu neni. Ale na tyhle skripty mi proste prijde praktictejsi nektery z interpretovanych jazyku. Ale samozrejme, principialne nic nebrani vyuziti Ccka...ostatne, kdyz uz jsme u toho, i ten assembler je mozno pouzit ;)