Copak dosud branilo NASA ve zverejneni studii financovanych za penize danoveho poplatnika? A co dosud brani dalsim podobnym? Danovy poplatnik by se asi mel na nekoho poradne nasrat.
Ad baterky Tesla: Vyssi dojezd - dobry, vyssi zivotnost - dobry, ale usera by vic, nez dvojnasobna akcelerace rajcoval *podstatne* vyssi dojezd a vyssi rychlost nabijeni. Takze tady furt zadna slava.
A jak k tomu mohl prijit ten americky danvy poplatnik? Ostatne studie, ktere by sly vyuzit ke zniceni USA, tam nezverejnuji. Krome toho drzet v supliku studie, ktere by mohly posunout vedu v globalnim meritku, jen kvuli nejakym Irancum, kteri by se mohli dostat treba k "Synthetic biology meets bioprinting: enabling technologies for humans on Mars (and Earth)" a nasledne na Marsu zalozit vojenskou zakladnu s cilem znicit USA, je velice kratkozrake.
Nejsem si jistý, jestli američané při placení daní dostávají slib, že jim za to NASA zpřístupní všechno co vyzkoumá a ani si nejsem jistý, že třeba český daňový poplatník má někde přislíbeno, že bude mít zdarma přístup třeba k tomu, co se vyzkoumá v kdejakém výzkumáku na který jdou nějaké peníze od státu . . .
To je mozne. Nicmene danovi poplatnici by si meli zvyknout, ze doba absolutnich monarchii v zapadnim svete je minulosti a jednoduse se dozadovat vystupu vyzkumu nestrategickych zalezitosti, ktere zaplatili.
Krome toho EU ted prisla s necim v tom smyslu, ze vyzkum placeny z verejnych penez, se bude zverejnovat a basta.
Ano, ale daňoví poplatníci a JARDA_P taky. si taky musí uvědomit, že ne všechno, na co jdou jejich daně, je veřejné. Když ti dá stát dotaci třeba na zateplení paneláku, tak tam můžeme k tobě všichni chodit svačit?
"Krome toho EU ted prisla s necim v tom smyslu, ze vyzkum placeny z verejnych penez, se bude zverejnovat a basta."
Nevím o tom, že by NASA spadala pod EU a že by to mělo platit retrospektivně.
Ano, ale daňoví poplatníci a JARDA_P taky. si taky musí uvědomit, že ne všechno, na co jdou jejich daně, je veřejné. Když ti dá stát dotaci třeba na zateplení paneláku, tak tam můžeme k tobě všichni chodit svačit?
Ne vsechno, ale nevidim duvodu, proc zrovna vystupy vedy za verejne penize by nemely jit do Public domain. Je rozhodne v zajmu lidstva, aby to tak vsichni delali.
Nevím o tom, že by NASA spadala pod EU a že by to mělo platit retrospektivně.
Ne, ale pod EU spada kdejaky vyzkumak zmineny vyse.
tak vysledky experimentu byly uverejneny ve vedeckych casopisech, jak je ve vede obvykle. tady jde spis o interni souhrnne zpravy, neboli nemusis najit 20 clanku tykajiciho se daneho projektu publikovanych za 20 let v ruznych casopisech, ale dostanes to na taliri pohromade.
neboli vysledky byly zverejnene uz davno, jen v hure dostupne forme.
Zrovna NASA zverejnuje dobre a casto. neni problem se dostat k syrovym datum z mnoha sond ci k manualum ruznych zarizeni (napr. manualy pro ISS, vcetne toho jak splachnout zachod :) ).
Ten procesor je zajímavý počin, škoda že je ve Verilogu. Ten zatím vůbec neumím a zdá se mi že všechno co je alespoň trošku zajímavé je ve Verilogu. Jasně že VHDL je ukecaný, ale to se opravdu v praxi píše spíše ve Verilogu? Je tu někdo z praxe zkušený a podělí se o zkušenost prosím? :)
P.S. Jsem student a s FPGA laškuji velice krátko, zatím jen ze zvědavosti.
Důvod, proč doporučuji pro začátek VHDL, není v tom, že bych ho měl raději. Naopak - raději píšu ve Verilogu (i když člověk si v praxi zas tak často sám vybírat nemůže). Smysl je prostý - začátečníka VHDL rozhodně mnohem lépe pohlídá a vede k čistějšímu popisu, což se pak projeví i dostane-li se v budoucnu k Verilogu, kdy už bude mít zažité určité postupy. Ve Verilogu projdou bez řečí i věci, které by VHDL rozhodně zatrhnul. U zkušeného člověka to bude často opruz, ale u začátečníka je to ve většině případů ve skutečnosti opravdu chyba a ne záměr, nebo přinejmenším velmi nešťastné či nepřehledné řešení. Takový obvod může i na první pohled fungovat, ale může obsahovat chybu, která se projeví jen občas nebo až při nějaké zdánlivě nesouvisející změně. A velmi špatně se dohledává. Nebo může být zcela bez chyby, ale těžko se v tom po něm někdo vyzná, včetně samotného autora po uplynutí nějakého času.
Souhlasím, že po pár jednoduchých návrzích, které jste si napsal sám, se člověku bude zdát příjemnější Verilog. Jenže, zcela vážně, zkuste si v obou smysluplně upravit i nějaký složitější návrh, jehož nejste původním autorem, nebo ještě lépe, na němž před vámi pracovalo postupně více různých lidí, a sám uvidíte. Taky v tom mám docela jasno.