Tá podpora CD/DVD mechaník je podľa mňa veľmi dôležitá. SSD-čka a USB FLASH disky to sú vlastne miniatúrne kondenzátory, ktoré uchovávajú náboj. Možno stačí silnejší elektromagnetický impulz a dáta sú fuč. CD/DVD je úplne iná technológia. Aj ja sám si vypaľujem dôležité dáta na DVD/CD. A chvalabohu ešte stále je možné zakúpiť špeciálne archivačné CD/DVD dokonca aj Blue-Ray disky, ktoré vám uchovajú vaše dáta desiatky rokov.
Problém s drivery historických pomalých zařízení (kromě CD-ROM třeba floppy) je dnes hlavně v tom, že se dost často používají s virtualizovanými zařízeními ve VM, možná už i častěji než se skutečnými CD-ROM nebo floppy mechanikami. A ta virtualizovaná zařízení se jednak někdy v detailech chovají trochu odlišně, jednak jsou obvykle mnohonásobně rychlejší, což občas odhalí letité chyby, které se se skutečným hardwarem nikdy nemohly projevit.
Podpora a dostupnost mechaniky pro archivaci (off-site backup) stále žije a doufejme, že bude žít i v budoucnosti, protože jde o elegantní řešení s levnou kapacitou bez potřeby speciálních podmínek pro skladování. Média se prostě vypálí a uloží do obyčejného regálu, kde budou můžou v klidu hnít. Dříve jsem pálil data na DVD-RAM (Taiyo Yuden) a stále jsou čitelná.
S páskovou knihovnou jdou ceny hodně vysoko a musí se zajistit skladovací podmínky. Navíc používám stále LTO5 při kapacitě 1.5/3 TB (kompresní poměr 3:1) s rychlostí 140 MB/s (verify after write) a zatím není důvod měnit plně funkční 1U poloautomatickou knihovnu HP, protože stále funguje naprosto dokonale a dávat za novou 60 - 100 000Kč se mi nechce. Při ideálních podmínkách udávají výrobci životnost 10 - 30 let.