No třeba proto, abyste ze svého notebooku pomocí myši mohl ovládat svůj mobil jako by to byl další monitor vašeho počítače. Nebo abyste obrazovku mobilu přesměroval na svůj počítač a nebyl doma odkázaný na titěrné ovládání mobilu. Nebo abyste prezentaci z notebooku ovládal svým mobilem ...
Tím si také nejsem jistý, ale pokud to chápu správně, záměr je mít jiné ovládání ke každému - tj. napsat aplikaci s jedním zdrojovým kódem, kterou bude možné pohodlně ovládat jak na dotykovém displeji, tak klávesnicí a myší. Ovšem nedokážu si dost dobře představit, jak to bude přesně udělané.
To je poradna pitomost, protoze na aplikaci na mobilu jsou diametralne jiny pozadavky, nez na desktopovou aplikaci. Zkus si predstavit trebas nejakou office sadu, prevedenou do mobilni podoby, a to tak, aby umela vse, co umi na desktopu. Hovadina co? Jen na vyber pisma bys potreboval prolistovat nekolik stranek obrazku .... a proc by to nekdo na mobilu delal?
Stejne tak chci videt, jak si na mobilu budes spoustet aplikace, ktery maj i na desktopech problem s dostatkem prostredku (RAM, CPU, ...)
Stejne tak chci videt, jak si na mobilu budes spoustet aplikace, ktery maj i na desktopech problem s dostatkem prostredku (RAM, CPU, ...)
Píšou, že když někdo naprogramuje aplikace v Ubuntu SDK, tak bude možné jí ovládat jak na dotykovém displeji, tak pomocí myši a klávesnice - otázka je, jak to bude pohodlné, současný image, který jsem zkoušel, má pohodlné ovládání pro dotykový displej. Ovládání myší a klávesnicí se mi tolik pohodlné nezdá. Uvidíme na kolik procent soudruzi svůj plán splní.
Ovšem samozřejmě je možné vzít aplikaci z desktopu a zkoušet jí spouštět na mobilu a souhlasím s tím, že výsledek zřejmě nebude nijak zvlášť obdivuhodný.
Úpúlně jednoduše. Otevře se zvětšený okno. Budeš něco chtít vypsat do formuláře a z editu ti i na desktopu vyskočí klikací klávesnice přes půl obrazovky a zakryje zbytek aplikace. Pokud ten edit bude někde v dolní části obrazovky, tak nevidíš, co píšeš :D
Taky myslím, že to sjednocování je blbost. Děsím se dne, kdy nějaký chytrák přijde na to, že i v bytě na zdi i v ledničce jsou termostaty a sjednotí obvládání, takže místo jednoho otočnýho knoflíku bude v lednici dotykový displej a nastavení teploty v lednici podle denní doby... :Q
Occam se šel podřezat břitvou
No nevím. Od Ubuntu jsem nedávno přešel k Debianu (obrovská úleva, měl jsem to udělat už dřív!) , tak jsem možná trochu zaujatý.
Nemám nic proti nějaké inspiraci mobily (práva aplikací, jednoduše odinstalovatelné aplikace, aplikace, které nemůžou poškodit systém, nějaký obchod s aplikacemi bližší google play než repozitářům debianu), nemám nic proti možnosti napsat aplikace jednou pro různé platformy (mobil, tablet, notebook, stolní PC)....
Ale přiznám se, že na desktopu mi pořád přijde nejlepší nějaké GUI vzniklé evolucí Windows 95, prostě okno s titulkem a menu, dekorace vpravo nahoře, plocha s možností ukládat ikony spouštěčů i data, panel, tlačítko start. Klikání myší, kontextové menu na pravé tlačítko, pro znalce klávesové zkratky. Prostě neco jako třeba MATE. Pořádně odladěné, dotažené, bez balastu navíc, bez ničeho co chroupe a zdržuje na pozadí, žere prostředky, šmíruje a občas se rozbíjí.
Kvůli tomu jsem utekl od Ubuntu k Debianu. Teď mi přijde že Ubuntu jde na téhle cestě ještě krůček po krůčku dál.
A proc "dekorace" vpravo nahore kdyz vsechno ostatni je zleva? Proc bych mel chtit neco cpat na plochu?
Co presne me ma zdrzovat, chroupa, zrat prostredky a smirovat? Pouzivam Ubuntu 12.04, mam SSD a mraky RAM a pravda udelal jsem par sudo apt-get purge .... Ale jinak nechapu v cem je tak zasadni problem. Uzivatelsky bych se dneska u MATE vopíchal - 2 panely? WTF?! 6 pustenych programu a panel je plny? ciwe... Proc 2 panely a jeste menu aplikace na vysku kdyz mam jen drahocennych 900px na notebooku? Pro me Unity uzitelsky naprosto božské. Uz dva roky ho pouzivam a po prvnim tydnu kdy jsem se snazil utikat na Cinnamon, XFCE, MATE, Gnomes Hell apod (jen KDE mi je tak odporne ze nedostalo ani sanci) jsem s oddychem skoncil u Unity.
I pro mne je Unity jedine linuxove prostredi, ktere splnuje jak funkcni tak esteticke naroky.
A pokud jde o sjednocovani mobilniho a tabletoveho/desktopoveho prostredi, tak jsem presvedcen, ze to jde, akorat to zatim nikdo jeste nedokazal. Je to jen otazka casu. V principu nejde o nic jineho nez vychytat velike rozmezi rozmeru displeje a dva druhy ovladani: tapani po obrazovce a klikani mysi.
Nechci malovat certy, ale vubec si nedokazu predstavit, jak by takove jednotne ovladani pro desktop a rekneme tablet melo vypadat. Ja si proste myslim, ze to je nesmysl.
Cesta je, udelat jednotny vnitrek aplikace, ale mit rozdilna gui. To by bylo fajn.
Pozadavky dotykoveho ovladani spolu s prehlednosti gui prenosnych zarizeni s malym displejem jde temer uplne proti pozadavkym na desktopove prostredi s presnym ovladanim mysli a klavesnici a s velkym displejem.
Tak každý dává přednost něčemu jinému. Ale proč WTF? MATE neznám, ale předpokládám, že je podobný všem prostředím tohohle typu (xfce, gnome 2, lxde). 2 panely? Dohromady mají nejspíše stejnou šířku jako ten jeden v Unity (takže možná - WTF panel v Unity?). Navíc očekávám, že se dají v MATE panely redukovat, nebo množit a přesouvat. Vy máte drahocených 900xp na výšku, já mám zase drahocené místo na šířku (krom obrázků mi na výšku místo bohatě stačí, stejně posunuju po řádcích - sloupce chci vidět všechny najednou. Programy dávám vedle sebe spíše, než pod sebe, atd.). V Unity mi ani nedovolí dát si ten panel kam chci (musím využít program externího nadšence. A to je obrovské - WTF?). Jinak silně pochybuju, že je MATE panel po 6 programech plný. To bude asi nějaká kravina, kterou jste tady jen tak vyplodil. Pokud pustím 7. program, tak se jako stane co? Na panelu nebude, nebo jak?
Muj cas je prilis drahoceny nez abych zkousel milion apletu a nastaveni, neco presouvat a tak. Jsem obycejna programatorska lopata a tak chci neco co pustim a funguju. Uz mi neni 20 a mam rodinu a cas je to nejdulezitejsi. Vzhledem k tomu, ze jsou ty dva panely vodorovne (nahore a dole, klasicky gnome2) tak zabiraji ze sirky 0. Ano MATE panel je po 6 aplikacich plny a ty se znacnou asi zmensovat. Je velmi nepohodlne kdyz je kazda aplikace v panelu pokazde jinde podle poradi spusteni. Ad misto: dneska uz snad ani nelze koupit nove monitor 4:3, cim dal vic sirokouhle to je. navic je proste tak nejak prirozenejsi druhy monitor dat vedle prvniho a nikoliv nad nej.
Nechápu proč na můj příspěvek reagujete tím, že je váš čas drahocený. Pro mě je taky drahocený na to, abych hledal applet, kterým budu moci zmenšit ikony přes půl obrazovky (přeháním úmyslně) a přesunu panel zleva dolů. Což musím, bez toho u Unity hrozilo zničení myši. Jenom píšu, že základní nastavení nemusí vyhovovat všem (ale mělo by vyhovovat spoustě lidí, což asi u MATE ano), ale měla by tam být aspoň možnost základní věci změnit. A to Unity neumožňuje.
S tou 0 moc nechápu. Tak to je výhoda, ne? Začnou se zmenšovat a lze tak spustit dalších 20 aplikací. Takže plný není. A i při 12 aplikacích je tam více info, než u ikon od Unity. Takže kde jaký plný? To je prostě nesmysl.
Rozdílné pořadí může být vnímáno jako nevýhoda, chápu to, v podstatě souhlasím.
Opět nechápu vložku o monitoru 4:3. Myslím, že jsem jasně napsal, že obecně nemám problémy s místem na výšku (výjimkou jsou některé obrázky), ale se šířkou. Mluvil jsem o širokoúhlých monitorech, 4:3 už nemám. Každý prostě pracuje jinak, beru, že někdo upřednostní místo na výšku. Ale proč hned volat kraviny typu WTF. Nejsme všichni stejní, mě totálně sere panel vlevo, zvláště jak to má Unity. Nejen, že zabírá místo, ale v té oblasti se často pohybuju a stávalo se mi, že jsem místo na např. zpět u browseru klikl na ikonu nějakého programu, co tam byl vedle, apod.
Nechci dělat reklamu, ale třeba moje Logitech M500 má aretaci kolečka tlačítkem. Stačí kolečko odaretovat a funguje jako setrvačník - roztočím a na požadovaným místě zastavím a nemusím s tím hrkat jak s řehtačkou.
Holt je to o tom, že klávesnici a krysu je potřeba vybírat ne podle ceny, ale podle ergonomie a funkce. Jinak je z práce utrpení jenom bolí pracky.
> Inak až by to niekoho zaujímalo, tak som napísal pár skúseností s Ubuntu telefónom po týždni používania.
Zaujimave, aj ked trochu neprijemne, predstavoval som si, ze je cela vec hotova a uz sa len doladujuj detaily :( Dost sa chystam kupit ten Meizu, az na nom bude Ubuntu oficialne (aj ked teda neviem, co budem robit s druhym mobilom), takze len dufam, ze to do uvedenia vychytaju.
Imho to bude mat Ubuntu Touch dost tazke aj bez toho, aby prvy realne predavany telefon vyzadoval zadat PIN cez terminal...
Vývojári idú na plný plyn, ale nemám dobrý pocit z toho že chcú túto platformu predhodiť zhýčkaným užívateľom Androidu a Mac.
Keď už aj najhoršie muchy vychytajú, čo ten prázdny Ubuntu Store? Bolo by škoda tento nápad zabiť skôr ako začal, len pre urýchlený (nepripravený) nástup na trh.
Ergonomie nejvíc trpí tím, že člověk hází ruku z klávesnice a myš a naopak.
Nevím, ale standard je v dnešní době (nejenom v Unity, ale i v Gnome 3,...) Win+název aplikace, rolovat se dá kurzorovkama nebo PgUp/PgDown, zavírat okna Alt+F4, fulscreen přes F11, přepnutí aplikace/okna přes Alt+Tab / Alt+~, ...
Napsat 3-5 písmen na klávesnici je rychlejší, než přehodit pracku, najet do rohu, kliknout, otevřít nějaký menu, najít položku, zajet do submenu,...
Na tohle je přece v linuxu Alt + F2. Ne terminal (ktery zustane uplne zbytecne otevreny). Ale taky mi pripada smesne, jak jsou vsichni hotovy z Win + napsat nazev programu, pritom v linuxu tohle bylo od dob, co ho znam.
A rolovaci menu je pak pro pripad, ze ten program vubec neznam. A tam si ho teda najdu sakra rychleji, nez v kolikrat slusnem bordelu ala Unity (min v dobe, kdy jsem ho zkousel).
Tohle neberu. Když chci používat nějaký stroj, tak o něm musím něco vědět, ne? Když budu mít univerzální, do cloudu připojenou automatizovanou kuchyň s ovládáním hlasem, tak stejně budu vždycky muset znát operace, který má dělat - smažení, pečení, vaření, míchání, kynutí,...
Mimo toho, hodně lidí používá jenom omezený počet aplikací a pár slov typu "Kalkulačka", "Web", "Mail" (jojo, i podle popisku to umí hledat, dokonce česky i anglicky) , "Write", "VLC",...
A i tady platí, že když znám soubor, můžu si ho psaním vyhledat. Když mám třeba "rozpočet 2015.ods", tak ho při tom psaní najde taky, stačí na něj skočit kurzorem, potvrdit... A hele, otevřel se v Calcu bez toho, abych si pamatoval název programu. On si to nějak záhadně pamatuje systém :D
Protože se méně často stává, aby uživatel "nestrefením se" na ovládací prvek např. zavřel aplikaci (a nejlépe po windowsovsku, tj. bez uložení dosavadní práce).
Prostě to tlačítko s křížkem by mělo být co nejdál od ostatních ovládacích prvků.
Jistě, pokud s tím Ubuntu jen masturbujete na Facebooku apod., tak vám něco takového vadit nebude a bude to "božské".
A, pochopitelně, čím jsou nesmysly typu poloprůhledných / zkosených oken či animovaných ikon výpočetně náročnější, tím víc stráví počítač času (a věnuje výkonu) naprosto bezcenným nesmyslům místo toho, aby dělal to, co po něm chci, a co potřebuji.
A že Ubuntu už šmíruje uživatele skoro stejně intenzívně jako Windows nebo mac, je, bohužel, taky pravda.
1) tvoje dedukce o prejizdeni cele obrazovky je vadna. proc bych to delal? Nestrefim se? Proboha jak casto? Jednou za rok asi tak...
2) na Ubuntu normalne naplno pracuju
3) dlouhodobe pri bezne praci mam vyuziti CPU pod 10%. Rozhodne mi pruhledne ikony(o zadnych zkosenych a polopruhlednych vecech nevim krome panelu)
Muzes tu svoji "pravdu" o smirovani nejak objektivne dokazat? Monitoroval jsi sitovy provoz (po odinstalaci notoricky znamych lens)?
Ze nemas chut si na Unity zvyknout neznamena, ze je spatne. Ja bych ani kolo neoprel o KDE a presto na nej nebudu plivat, ze je na nic.
1. Kdysi jsem naprogramoval GUI aplikaci, v níž studenti vkládali z myši a klávesnice data z dotazníků. Blbec, udělal jsem tlačítka "uložit" a "konec" vedle sebe. Běžně se jim stalo, že se uklepli a vypnuli si to. Naštěstí si vymazali jen poslední zapisovaný dotazník, ne celou práci, jak je zvykem třeba v Excelu.
Ve verzi 1.2 už byla tato tlačítka na opačných koncích jedné z úhlopříček.
Takže uklepnout se dá velice snadno.
2. Já zase zjistil, že na Ubuntu, podobně jako předtím na windows, pořád řeším, že něco nejede jak má. Tak jsem migroval na Debian.
3. Na strojích, které jsem ještě nedávno užíval, žraly samoúčelné grafické efekty v GUI dost podstatnou část výkonu.
To šmírování je velice dobře zdokumentováno např. cílenou reklamou.
KDE od verze 4 nestojí za nic. Pořád ještě to neumí všechno to, co uměla trojková verze.
ad 1) nejsem asi lempl no.
ad 2) ja zase zjistil, ze debian je na server sice celkem fajn, ale 5 let LTS a vyladene Unity je proti Gnomes Hell zlaty.
ad 3) vykonu ceho? jestli jsi mel nejakou starou plecku nez akcelerace grafikou tak asi jo. nic takovyho s 12.04 nevidim ani na intel grafice ani ve virtualboxu
ad 4) stale jsi mi nedal relevantni zdroj. a vubec nevim o jake reklame mluvis, za celou dobu dvou a pul roku pouzivani jsem tam zadnou nevidel.
1. Uklepnout se může každý, a když se tomu dá jednoduše vyhnout, tak nevidím důvod to nedělat.
2. Já od Ubuntu k Debianovi migroval primárně kvůli zvuku, který padal průměrně po deseti minutách (u 10x, ale ta chyba byla už snad od verze 7 nebo 8 a nic s ní nedělali, jen vymýšleli prasečiny typu Unity a GnomeShell).
3. Ano, Debian 5 a mplayer jsou schopné přehrát film i na Pentium II, 256 MB RAM (už to umřelo, asi základní deska, ale používal jsem to jako "chalupový" počítač snad 4 roky)
4. Odpověděl vám j
Toto pokladám za obyčajný pokus nejak zarobiť, ak to niekto berie ako neprípustné, tak to chápem. Pokiaľ väčšina užívateľov bude proti, odpíšu sa sami, určite kvôli tomu nepôjdem do ulíc a tobôš keď sa to dá vypnúť na dva kliky.
Za ďaleko horšie pokľadám systemd to na dva kliky nevypnem, ale už nechodím hejtovať do diskusií ale snažím sa priložiť ruku k dielu k tým čo to cítia rovnako.
Sám si si odpovedal. "Testovací OS". Ubuntu Desktop Next mal vždy problém s Virtualboxom lebo VirtualBox nepodporuje zatiaľ Mir. Išlo to vo VMware. Avšak aj tam niektoré buildy nemusia ísť. Je to preboha pre-alpha vec s Mir a Unity 8. Aj cez Live Mode z USB mi niektoré buildy nejdú a iné v pohode. Defaultným sa to stane o 18 mesiacov, čiže trošku pochopenia.
Mně taky něco uniká:
- Návod říká, že nejjednodušší je použít live USB, VirtualBox nefunguje
- Váš test ukázal, že s VirtualBoxem se spuštění nedaří
Jaký zvolíme dál postup?
A. Budeme brečet na nerelevantní fórum: Mně to nejde!! Je to normálni?!
B. Nahlásíme chybu dodavateli (protože je to věc v testování, nejdříve ideálně ověříme, jestli se o chybě neví - a otázka je jestli chybu hlásit Canonicalu nebo Oracle) a přejdeme na C.
C. Pokud to skutečně chceme vyzkoušet, použijeme původní návod
Ono by ten jednoduchý dotaz ani nebol za potreby, keby človek pred vyplakávaním číta text, všakže. Je zrejmé, že si sem išiel radostne s tým, že Canonical niečo doparádil ;-). Len mi nejde do hlavy, čo je na tom také náročné strčiť USB a zapísať iso? Trvá to asi 20 sekúnd. Ale aspoň, že to tak veľmi vidieť nepotrebuješ..
Zase někdo potřebuje podojit páprdy, co mají prachy a nedokážou rozlišit podstatu a prostatu. A Ubuntu se na tomhle polštáři z bublinek snaží udržet.
Historie:
Všichni investoři šíleli po cloudu? Prásk, Unity One. My máme taky cloud! Uživatelé budou šílet! dejte nm peníze, budete z toho profitovat...
Současnost:
Microsoft vytroubil, že se dá spojit UI pro tablet, mbil a PC. Jenom se mu to nepovedlo, protože je to nesmysl. A co na tom? Investoři momentálně věří, že jak někdo s něčím takovým přijde, všichni hodí stávající tablet, PC a foun do kanálu a koupí si nový i se SW licencema. Tak uděláme Unity 8, ono z toho něco kápne a pak to necháme vyhnít. Samozřejmě, že předchozí verze je pořád udržovaná a až bublina splaskne... ;)
Budoucnost:
Skákající barevný písmenka v textu psaným po zpátku jsou cool a každý teenager je chce, i když se to nnedá číst. Investoři vidí potenciál ve statisících mladých uživatelů... :Q
Napadlo už někoho udělat něco, co bude prostě jenom použitelný bez toho hnojiště okolo?
Ono by bohatě stačilo, aby se nenašel nějaký blb, který začně přepracovávat do podobně nepoužitelné podoby xfce, lxde a pár dalších, pořád ještě použitelných, desktopových prostředí.
IMHO naprosto stejné GUI pro PC, mobil a tablet bude nutně kompromisem a nebude nikde fungovbat pořádně. Pan Souček v knížce "Blázniví vynálezci" má obrázek "superuniverzálních nůžek", které uměly (mj.) měřit vzdálenosti na mapě, pilovat nehty, otevírat láhve (atd. atd.) a všechny tyhle funkce uměly stejně blbě jako to stříhání.
Layout aplikace je jedna věc. To se dá měnit jednoduše, vzpomínám si před xx lety na komponentu XPManifest v Delphi, která jenom aplikovala XML popis stylu pro okna, aby v XPčkách vypadala přirozeně. Napsat jádro aplikace, který běží všude, je věc trošičku jiná.
Mám na noťasu x86/64, v mobilu řekněme Cortex A něco. Na jednom je int 64b, na druhým 32b. Na jednom stroji může být little endian, na druhým big endian. Jak to bude s binární kompatibilitou knihovny / aplikace? Opravdu stačí to naprogramovat a zkompilovat jenom jednou?
Web v PHP jede na nějakým interpreteru, který všechno odstíní. Existuje to jenom jako zdroják (plain text) a data (taky plain text nebo octet stream u multimédií) podle nějakýho standardu. U binární aplikace mám v podstatě na výběr jenom
- kompilace extra pro každou platformu (tomu se chtějí vyhnout, to se jim nelíbí)
- interpreter (na to nemusí mít mobilní zařízení dost výkonu)
- bytekód a virtuální machine ve stylu Java (včetně zpomalení a HW nároků, známe Androida)
- Překlad pro nejslabší podporovanou platformu a její emulace na výkonnějších strojích (už vidím, jak si bude někdo kupovat 64b čtyřjádro na 3,5GHz, aby na něm emuloval dovujádrový ARM na 600MHz)
Univerzální nativní srojový kód totiž jaksi neexistuje od doby, co byl na světě postaven druhý počítač.
Loliku, aplikace se sklada (pro tebe absolutni novinka, chapu) z desitek, stovek, tisicu casti. Frontend je z toho nepatrna cast. Dale je samosebou pitomost kompilovat do aplikace funcionalitu, kterou na danem HW nelze prakticky nijak pouzit. A vubec nejhorsi co muze kdo udelat, je kombinace ruznych frontendu v jednom. Protoze pak jaksi nefunguje poradne ani jedno ani druhe ani treti.
Ale to samo widlomaniak nemuze pochopit, ze. On je totiz uzasnej napad dat na desktop dlazdice 50x50 pripadne jeste vetsi, to kdyby se nahodou na ten 40" 4k zobrazovac veslo moc veci. Alternativne na dotykaci poslat aplikaci do okna, s pidikrizkem v rohu. Nice. A ty uchvancancujici 8bit barvy ...
Jo, lidi si celkem bezne pamatujou 500+ obrazku, aby vedeli na kterej kliknout, kdyz chteji zrovna pustit film/napsat text/otevrit email/... a to uzasne funkcni vyhledavani, ktere nefunguje kdyz sou offline files off.
Drahý Jeronýmku, psaní aplikací pro mě není novinka. Zato pro vás jsou zjevně nepoznanou novinkou Universal Apps.
Start Screen jste zjevně také v životě neviděl. Ikony aplikací mají ve velikosti Medium popisy, aplikace se dá vyhledat napsáním pár písmen z jejího názvu, a prosté gesto na dotekové obrazovce (nebo klik myší) ukáže všechny nainstalované aplikace.
Ad uzasne funkcni vyhledavani, ktere nefunguje kdyz sou offline files off - to se má týkat čeho?
Dneska tu byl clovicek, o kterem bych se nebal rict, ze je to cistokrevny windowsak. Ptal sem se ho na desitky ... ktery se snazej o presne totez. A narikal, ze to je doslova tragedie. Ze pry se mu na dotykaci spousteji appky v desktopovym okne ... ;D. navic pry M$ odparal z desitek "ctvereckovanej" IE, takze musi na dotykaci pouzivat desktopovej, coz se prakticky neda.
Proste mixovani je zcela nefunkcni pitomost.