Úvodem se sluší připomenout, co jsou Raptor Engineering zač. Tato společnost na přelomu roku zkoušela na CrowdSupply uspět s první generací pracovní stanice Talos, která tou dobou byla již řadu měsíců ve vývoji. Tehdy se žádaných 3,7 miliónu dolarů nepodařilo vybrat (částka dosáhla pouze něco přes půl miliónu dolarů) a vypadalo to, že projekt otevřené moderní pracovní stanice s CPU architektury POWER (konkrétně IBM POWER8) skončí.
Talos II míří do prodeje
Firma to ale nevzdala a během několika letošních měsíců projekt přepracovala a patřičně aktualizovala. Druhá generace Talos II již staví na CPU rodiny POWER9 a je nabízen přímo, za konkrétní částky na domovském webu. Celá konfigurace vypadá následovně:
- základní deska typu E-ATX
- CPU architektura POWER9
- procesor(y) IBM „Sforza“ (celkem 48 PCIe linek)
- SMT4, POWER IOMMU, hw virtualizace
- TDP 90 W
- (v budoucnu i vyšší varianty řady „Sforza“)
- 1 až 2 CPU (každé 4 CPU jádra)
- 4×HT = 16 vláken/CPU)
- 16× DIMM DDR4 unbuffered ECC
- (32 GB až 2 TB RAM – dle konfigurace)
- CAPI 2.0 (IBM Coherent Accelerator Processor Interface v2)
- 3× PCI Express 4.0 ×16
- 2× PCI Express 4.0 ×8
- 2× GLAN Broadcom
- 4× USB 3.0, 1× USB 2.0
- 2× RS-232
- 1× VGA
- LG Blu-ray mechanika
- open-source firmware
- ASpeed BMC with OpenBMC
- 1400W redundantní zdroj
- volitelně:
- AMD Radeon Pro WX 7100 (4× DisplayPort, 8 GB GDDR5)
- 500GB Samsung NVMe SSD
- Microsemi SAS 3.0 řadič
Aktuálně je v předobjednávce nabízena jediná varianta POWER9 CPU IBM Sforza, v budoucnu se ale počítá s možností osadit další typy. Procesory mají být vyráběny 14nm FinFET procesem, což naznačuje technologie Samsungu, které má pro svoji výrobu licencovány též Globalfoundries – tato někdejší výrobní divize AMD před několika měsíci získala továrny samotné IBM s tím, že si zde IBM zachovává právo zadávat výrobu svých čipů.
POWER obecně
Architektura POWER je už nějakou dobu veřejně k dispozici v rámci Nadace OpenPOWER, která sdružuje firmy na POWER pracující. To znamená vedle IBM také další zakládající Google, Nvidii, Tyan či Mellanox. K těm se později postupně připojili Samsung, Altera, Fusion-io, Hynix, Micron, Xilinx, Canonical, Hitachi, Jülich Research Centre, Oregon State University, ZTE, Rackspace, Avnet, Lawrence Livermore National Laboratory, Oak Ridge National Laboratory, Rice University, UC Berkeley, Rambus, Tsinghua University, Caltech, Carnegie Mellon, Broadcom, Toshiba, Western Digital, Bitfusion, Everspin, Infineon, NEC, Wistron či PMC-Sierra a právě Raptor Engineering, a to je jen malý výčet členů, jejich počet nyní čítá více než 250. Explicitně z vysloveně linuxových firem lze uvést Red Hat a Canonical (platinoví členové), SuSE (stříbrný člen) či FreeBSD jako takové.
Nejlevnější osekaná konfigurace s 1×CPU, 16GB RAM a bez Radeonu či SSD vyjde na 4960 dolarů, přidáním všeho možného lze cenu vyšroubovat klidně nad 15 tisíc dolarů. Není to levné, zejména v kontextu současného boje AMD × Intel na poli x86 architektury, nicméně oproti oběma uvedeným disponuje POWER9 v podobě Talosu II právě onou výhodou absence proprietárních sw / fw částí typu Management Engine či samotného BIOSu/UEFI.
Chystá se certifikace FSF RYF
Toho si dle očekávání cení Free Software Foundation, která podporovala již první generaci stanice Talos. Talos II je momentálně v závěrečné fázi posouzení, zdali jeho finální prodejní verze obdrží certifikaci Respects Your Freedom (RYF). Raptor Engineering s FSF spolupracuje po celou dobu vývoje Talos II, takže sama FSF předpokládá, že vše dopadne dobře. Dalo by se říci, že tento proces je spíš už jen potřebná formalita a Talos II má RYF certifikaci víceméně jistou.
Předprodej stanice Talos II již běží, vedle pracovní stanice má Raptor na webu i platformu desktopovou, rackovou i holé základní desky s 1× či 2× CPU a samotné jednotlivé komponenty.